Akcja „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” w Żorach już w ten piątek!

0
1297
źródło: Urząd Miasta Żory

W piątek, 16 listopada na konferencji z udziałem przedstawicieli Polskiej Spółki Gazownictwa, Prezydenta Miasta Żory oraz Dyrektora OZG Zabrze i ekspertów programu „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” Żory otrzymają urządzenie pomiarowe ze stacją meteo, dzięki któremu miasto będzie miało możliwość monitorowania stężenia pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu. Wyniki – aktualizowane w czasie rzeczywistym – będą prezentowane na wyświetlaczu umieszczonym w mieście oraz online na stronie Urzędu Miasta.

Dzięki temu mieszkańcy będą mogli na bieżąco śledzić jakość powietrza na swoim terenie. Urządzenie pomiarowe wyposażone jest w stację meteo, która monitoruje temperaturę, wilgotności powietrza oraz siłę wiatru. Wynik te są analizowane, podawane jako temperatura odczuwalna i prezentowane na wyświetlaczu. – Jedną z zalet urządzenia jest jego mobilność. Można je przenosić w dowolne miejsce i dzięki temu kontrolować jakość powietrza na konkretnym terenie – podkreślają eksperci programu. Żory otrzymują zatem kolejne narzędzie do walki o czyste powietrze.

Uroczyste podpisane porozumienia o wspólnej realizacji przedsięwzięcia nastawionego na walkę z niską emisją, pomiędzy Polską Spółką Gazownictwa sp. z o.o., a Gminą Miejską Żory, zostanie podpisane o godzinie 13:30.

Akcja „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” to kampania społeczna będąca częścią „Programu inwestycji w siec gazową Polski na lata 2018-2022”, realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa z GK PGNiG. Jej celem jest uświadomienie nie tylko wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie ludzkie, ale także przypomnienie, że problem smogu rozpoczyna się w każdym gospodarstwie domowym. Eksperci zachęcają mieszkańców do korzystania z gazu ziemnego – najczystszego i najbardziej ekologicznego paliwa – który jest alternatywą dla starych pieców i kotłów węglowych.

– Palenie drewna oraz węgla, a przede wszystkim spalanie śmieci stanowi przyczynę emisji do powietrza pyłu i innych szkodliwych substancji, na przykład rakotwórczego benzoapirenu. W przypadku korzystania z gazu ziemnego te substancje praktycznie nie powstają, a do powietrza emitowane są niemal wyłącznie dwutlenek węgla i woda – informuje dr hab. Artur Badyda, kierownik Zakładu Informatyki i Badań Jakości Środowiska na Politechnice Warszawskiej. – Korzystanie z paliw stałych spalanych w domowych kotłach lub kominkach skutkuje emisją zanieczyszczeń nie tylko do powietrza zewnętrznego, ale niejednokrotnie również do wnętrz pomieszczeń, narażając mieszkańców na niemal ciągły kontakt z zanieczyszczeniami powietrza. Korzystanie z ogrzewania elektrycznego lub gazowego znacząco obniża te ryzyka – podkreśla ekspert.

Dane statystyczne dotyczące przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza są przerażające. Według raportu Europejskiej Agencji Środowiska (European Environment Agency)  „Air quality in Europe 2017”  w Polsce z powodu przekroczenia ilości pyłu zawieszonego w powietrzu, zmarło przedwcześnie 46 000 osób a dodatkowe 2 700 z powodu nadmiaru tlenków siarki i ozonu. Liczba zgonów spowodowanych smogiem jest więc kilkanaście razy wyższa niż liczba zgonów w wyniku wypadków komunikacyjnych na polskich drogach.

W dniu przekazania urządzenia pomiarowego, 16 listopada w godzinach od 10:00 – 16:00 w Domu Kultury w Żorach, będę dyżurowali przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące przyłączenia do gazu i pomogą wypełnić wnioski przyłączeniowe. W Żorach jest ponad 650 nieczynnych przyłączy gazowych, których aktywacja jest teraz bezpłatna. Warto więc odwiedzić Dom Kultury w Żorach i dowiedzieć się, jak to zrobić.

Organizatorzy akcji „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” zapraszają również na bezpłatne badania spirometryczne. Odbędą się one także w piątek, 16 listopada w godzinach od 10:00 – 16:00 w Domu Kultury w Żorach, ul. Dolne Przedmieście 1. Aby wziąć w nich udział wystarczy zarejestrować się na stronie spirometria.erecepcja.com

Partnerami kampanii „Przyłącz się, liczy się każdy oddech” są: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP oraz Politechnika Warszawska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj