Znamy najważniejsze kierunki VI Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach

0
1629

TRZY DNI INSPIRACJI DLA INNOWACJI

W Dniach 10-12 października w Katowicach odbędzie się VI Eropejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw. „Trzy dni inspiracji dla innowacji” to hasło tegorocznego kongresu.

Tematy, które zostaną poruszone podczas wydarzenia to m.in. współpraca międzynarodowa, kapitał dla rozwoju, prawo, edukacja sukcesu oraz współpraca biznesu z samorządem i nauką.

4 lipca ruszyła rejestracja uczestników. Aby wziąć udział w wybranych wydarzeniach należy wypełnić formularz rejestracji na stronie www.ekmsp.eu.
W roku 2015 wśród 6000 osób znaleźli się przedstawiciele 43 krajów, dzięki czemu Kongres stał się największym wydarzeniem dla sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Europie.

Jak twierdzą organizatorzy Kongresu, innowacje to najważniejsze wyzwanie 2016 roku.

 

O wyjątkowym wymiarze międzynarodowym świadczy liczba gościa i delegacji zagranicznych. Od 1989 r. Polska poraz pierwszy ma dodatni wynik handlu zagranicznego. Jednym z najwazniejszych miejsc spotkań predsiębiorców z różnych krajow są Katowice.

 

W tym roku głównymi kierunkami podczas Kongresu będą: Ameryka Płn. i Płd., państwa Grupy Wyszehradzkiej, Ukraina, Białoruś oraz Iran.

Kongres składa się z kilku ścieżek tematycznych, w ramach których organizowane są poszczególne sesje i wydarzenia. Oprócz współpracy międzynarodowej i innowacji będzie to m.in. Kapitał dla rozwoju. W ramach tej ścieżki tematycznej uczestnicy będą debatować nad różnymi aspektami współpracy z instytucjami finansowymi. 

Jedną z głównych ścieżek będzie Prawo na co dzień. Uczestnicy Kongresu po raz pierwszy będą mogli spotkać się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który przedstawi działania Biura w obszarze ochrony praw przedsiębiorców. 
Ścieżka Edukacja sukcesu poświęcona będzie zagadnieniom związanym z włączeniem przedsiębiorców w proces kształcenia nowych kadr czy utworzeniem Korpusu Fachowców i specjalnego Funduszu Rozwoju Edukacji Zawodowej. W programie będą również panele dotyczące rozwoju i motywowania pracowników, szkoleń. Wezmą w nich udział psycholodzy, trenerzy rozwoju osobistego, nauczyciele, a także przedsiębiorcy.
W ramach ścieżki Moje miasto, mój region przedstawione zostaną obszary współpracy samorządu i biznesu, a także najciekawsze rozwiązania stosowane przez samorządy w Polsce i za granicą. Uzupełnieniem debat będą prezentacje miast i regionów podczas Targów Biznes Expo.
Podczas panelu W kierunku gwiazd uczestnicy będą debatować nad tym jak podmioty z sektora MŚP mogą współuczestniczyć w pracach Polskiej Agencji Kosmicznej. Podczas panelu Czyste powietrze będą zastanawiać się jakie korzyści, poza zdrowotnymi, może przynieść zlikwidowanie smogu i zanieczyszczeń i rozważać, czy będzie szansą dla „czarnego regionu” także w wymiarze innowacji i rozwoju gospodarczego?
W ramach VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbędą się również wydarzenia towarzyszące: Targi Biznes Expo oraz program Samorząd, który wspiera MŚP.

Kongres odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

 

Karolina Krzyżankiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj