„Zaburzenia funkcjonowania społeczno-emocjonalnego u dzieci” – konferencja w Siemianowicach Śląskich

0
1450

Dnia 2 czerwca w Siemianowicach Śląskich odbyła się konferencja pt. „Zaburzenia funkcjonowania społeczno-emocjonalnego u dzieci”. Organizatorem był Urząd Miasta Siemianowice Śląskie wspólnie z Fundacją In Corpore.

Zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów, zgłosiło się bowiem około 300 uczestników. Konferencja odbyła się w hotelu Vacanza. Wśród osób uczestniczących znaleźli się nauczyciele oraz lekarze. Przede wszystkim jednak nie mogło zabraknąć rodziców – najbardziej dotkniętych problemem, któremu poświęcone było spotkanie. Iwona Flanczewska-Rogańska z katowickiego oddziału Telewizji Polskiej moderowała przebieg tego wydarzenia. Zgromadzonych gości powitała Anna Zasada-Chorab, Zastępca Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie. Wygłosiła jednocześnie pierwszą prelekcję na temat kondycji miasta na tle problemów województwa śląskiego. Kluczowym elementem wypowiedzi było zwrócenie uwagi na wyższy wskaźnik zaburzeń wśród dzieci w wieku późniejszym, np. w liceum. Przyczyna tkwi w zbyt późnym rozpoznawaniu zaburzeń funkcjonowania u dzieci w wieku przedszkolnym. W trakcie trwania prelekcji można było zapoznać się z wieloma ciekawymi wskaźnikami dotyczącymi problemów, jakie wynikają ze zbyt późnej diagnozy czy krzywdzących opinii na temat tzw. niegrzecznych dzieci.

Omówiony został temat fobii szkolnej czy młodzieńczej depresji, która niekoniecznie objawia się w sposób, który do tej pory mieliśmy okazję obserwować.

Wyżej wymienione zaburzenia nie są osobnymi jednostkami chorobowymi, mimo coraz większej skali, w jakiej występują. Najtrudniejsze jest to, że rodzice niejednokrotnie czują się bezradni i nie wiedzą, jak sobie z tym radzić.

Jeden z głównych wniosków dający nadzieję na przyszłość to podkreślanie przez wszystkich prelegentów silnej potrzeby współpracy specjalistów z wielu dziedzin z rodzicami już na etapie rozpoznania pierwszych objawów. Przytaczano mnóstwo przykładów z życia wziętych, czyli np. wypowiedzi dzieci, które zostały zakwalifikowane do grupy dzieci nieposłusznych czy krnąbrnych. Spotkanie to może zaowocować przygotowaniem skutecznego programu diagnozowania zaburzeń u dzieci w regionie śląskim.

FOTORELACJA:

Wręczenie nominacji do programu Wręczenie nominacji do programu „Lider z Powołania” przez redaktor naczelną – Beatę Sekułę, Pani dr Iwonie Sosnowskiej-Wieczorek

Magdalena Saganowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj