Strażnicy miejscy w Katowicach wyposażeni w kamery osobiste

0
1948

Nowe urządzenie, w które zostali wyposażeni strażnicy miejscy w Katowicach to kamery osobiste, które pozwolą rejestrować ich pracę w terenie. Od tego tygodnia straż miejska dysponuje 30 urządzeniami o łącznej wartości ok. 90 tys. zł. Każda z kamer posiada baterię, która może pracować przez 8 godzin. Istotna jest także funkcja, która rejestruje obraz na chwilę przed uruchomieniem kamery, co może być przydatne w nagłych interwencjach.

Z kamer osobistych korzysta policja w USA. Wśród polskich miast takie rozwiązanie dla strażników miejskich wdrożyła także z powodzeniem Warszawa. Te niewielkie urządzenia z jednej strony wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i pozwolą sprawniej działać w sytuacjach kryzysowych, a z drugiej strony interwencje strażników będą bardziej transparentne. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest jednym z naszych priorytetowych zadań i dlatego w tym zakresie podejmujemy wiele działań – podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa i przypomina, że jesienią 2016 roku został w Katowicach kosztem blisko 14 mln zł uruchomiony inteligentny monitoring, który został rozbudowany z 194 do 215 kamer, a na początku przyszłego roku do systemu dojdzie 32 kolejnych kamer.

Strażnicy miejscy prowadzący interwencje zostali zobligowani do włączania kamer przed podjęcie interwencji. – To da możliwość odtworzenia konkretnych działań, co może być pomocne zarówno mieszkańcom, jak i pomoże strażnikom. Takie nagranie będzie mogło zostać wykorzystane jako dowód w sprawie – podkreśla Paweł Szeląg, komendant straży miejskiej w Katowicach. – Doświadczenia z USA pokazują, że kamery na mundurach mają charakter prewencyjny – nagrywając interwencję zarówno policjanci, jak i mieszkańcy zdają sobie sprawę z konsekwencji swojego zachowania – dodaje komendant.

Oprócz kamer nowy system monitoringu pracy straży miejskiej posiada oprogramowanie i stacje dokujące, które pełnią rolę ładowarek oraz umożliwiają zgranie materiału na dysk, gdzie nagrania będą przechowywane 30 dni. W przyszłości, jeśli system się sprawdzi, będzie możliwe zsynchronizowanie jego pracy z miejskim monitoringiem.

Kamery to nie jedyna nowość w katowickiej straży miejskiej, która obecnie także testuje nowe mundury. – Nowe umundurowanie nie krępuje ruchów i jest bardziej widoczne. Jeśli testy wypadną pomyślnie, nowe mundury założą wszyscy funkcjonariusze patrolujący Katowice – zapowiada komendant Paweł Szeląg. Obecnie strażnicy miejscy podczas patroli są ubrani w tradycyjne mundury i kurtki służbowe oraz mundury typu moro (czarne), które nie zapewniają optymalnego komfortu pracy. Dlatego konieczne było opracowanie jednolitego, praktycznego i zwiększającego bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania stroju. Z pierwszych relacji użytkowników prototypów mundurów wynika, że nowe umundurowanie jest dużo bardziej praktyczne niż dotychczasowe. Ostateczne decyzje dotyczące zmiany umundurowania straży miejskiej zostaną podjęte po zakończeniu testów jeszcze w tym roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj