Sprzęt za 30 milionów złotych dla geriatrii, onkologii i neonatologii

0
1653

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy opublikowała na stronie wosp.org.pl podsumowanie pierwszych zakupów sprzętu medycznego za środki z 24. Finału. Dla godnej opieki medycznej seniorów (a więc przede wszystkim dla zakładów opiekuńczo-leczniczych), dla onkologii dziecięcej, a także dla kilku ośrodków neonatologicznych, WOŚP zakupiła w sumie 3517 urządzeń za łączna sumę 29.650.274,54 PLN. 

45. Konkurs Ofert, fot. Lukasz Widziszowski

Na stronie internetowej Fundacji jest już kompleksowa lista placówek, które otrzymają wsparcie. 

Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze zostały wyposażone m.in. w 2655 sterowanych elektronicznie łóżek. Oprócz tego do placówek tych trafią inhalatory, lokalizatory naczyń, ssaki, aparaty EKG, materace przeciwodleżynowe, wózki inwalidzkie, podnośniki, fotele kąpielowe, pompy infuzyjne, aparaty do mierzenia ciśnienia, przyłóżkowe urządzenia rehabilitacyjne czy wagi fotelowe. To tak naprawdę bardzo podstawowe wyposażenie, ale zmieni ono codzienność funkcjonowania ZOL-i w sposób bezprecedensowy. 

Jurek Owsiak nie krył dumy z rozmachu, z jakim Orkiestra wkroczyła w świat geriatrii. Przed rozpoczęciem 45. Konkursu Ofert Prezes Zarządu WOŚP mówił – Podczas odbywającego się konkursu ofert samych łóżek kupimy 2655. Z zakupionymi wcześniej łóżkami (3470 sztuk) daje to nieprawdopodobną ilość 6125 łóżek. Nowoczesnych, sterowanych elektronicznie, w części wyposażonych w równie nowoczesne materace przeciwodleżynowe. I wszystkie te łóżka zostały wyprodukowane w Polsce! Jest to gigantyczny sukces Fundacji.

Tak naprawdę jednak gigantyczny efekt i sukces Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odniosła w onkologii dziecięcej. Dzięki zakupom zaawansowanego technologicznie, niezwykle nowoczesnego wyposażenia dla 11 ośrodków onkologiczne diagnostyki dziecięcej udało się w tym zakresie wprowadzić rewolucyjną zmianę.

– To, czego dokonała Wielka Orkiestra, to jest absolutna rewolucja w diagnostyce nowotworowej dzieci – mówi prof. Bohdan Maruszewski, Prezes Fundacji WOŚP – To jest wprowadzenie technologii i metod badawczych, jakich nigdy w Polsce specjaliści onkolodzy nie mieli możliwości stosować.

O tym, co naprawdę oznaczają dla dzieci chorych na nowotwory zakupy WOŚP, z dumą mówi prof. dr hab. med. Wojciech Młynarski z Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Zastosowanie najnowocześniejszych metod diagnostyki genetycznej daje ogromną szansę na to, by realnie podnieść „wyleczalność” chorób nowotworowych u dzieci z obecnych 70% do ponad 80% zdiagnozowanych przypadków, a w przypadku najczęstszego nowotworu, czyli ostrej białaczki – nawet do powyżej 90%. Będzie to przełom w leczeniu chorób nowotworowych u dzieci w Polsce!

Fundacja postanowiła także pozytywnie odpowiedzieć na prośby kilku oddziałów neonatologicznych dotyczących przekazania lokalizatorów naczyń. Urządzenia te zdecydowanie ułatwią opiekę szpitalną nad najmniejszymi pacjentami oraz poprawią ich komfort. Otrzyma je 5 placówek.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. :

Krzysztof Dobies

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj