Nowe stacje rowerów miejskich

0
1850

Blisko 79 tysięcy użytkowników jest już zarejestrowanych w systemie rowerów miejskich. Przybywa też stacji wypożyczeń – w niedzielę 15 sierpnia do systemu City by bike zostaną włączone nowe, przy ul. Dworcowej i w Nowym Nikiszowcu. Katowicka sieć wypożyczalni w tym roku liczyć będzie 107 stacji.

Rower miejski w Katowicach zadebiutował w 2015 roku. Na początku mieszkańcy mieli do dyspozycji trzy stacje. – W tym roku mamy już 107 wypożyczalni z ponad 860 rowerami, co oznacza, że to największa taka sieć w województwie śląskim. Cieszy także rosnąca liczba użytkowników jednośladów – tylko w tym roku do systemu dołączyło ponad 7 tysięcy nowych i jest ich łącznie prawie 79 tysięcy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Same rowery miejskie są w Katowicach środkami transportu indywidualnego, a w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego, co w czasie epidemii ma duże znaczenie, w szczególności dla osób codziennie dojeżdżających do pracy. System funkcjonuje przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności związanych z utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym. Zobowiązaliśmy operatora systemu, firmę Nextbike, do codziennego odkażania rowerów. Zachęcamy przy tym do korzystania z aplikacji mobilnej w celu wypożyczenia roweru.  dodaje prezydent.     

1 kwietnia tego roku do dyspozycji mieszkańców zostało oddanych 71 stacji dofinansowanych przez miasto, w tym dwie nowe przy centrach przesiadkowych Brynów i Zawodzie. Dodatkowo do systemu włączonych zostało 14 stacji rowerowych finansowanych przez firmy sponsorskie, a 1 maja do systemu zostały włączone następne cztery lokalizacje. W kolejnych miesiącach zaczęło działać 16 stacji, w tym dwie zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego (skwer Walentego Fojkisa w Wełnowcu i przy ul. Gallusa w pobliżu skweru Anny Walentynowicz). Ponadto, w ramach inwestycji miejskich, w najbliższą niedzielę – 15 sierpnia – system City by bike powiększy się o stacje przy ul. Dworcowej i w Nowym Nikiszowcu.                

Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się, podobnie jak w latach poprzednich, na rozwój systemu w trakcie sezonu. Całkowita wielkość systemu City by bike w roku bieżącym liczyć będzie 107 stacji zlokalizowanych na terenie miasta (93 miejskie i 14 partnerskich) i 866 rowerów (746 miejskich – w tym 20 typu cargo i 120 partnerskich)  – wyjaśnia Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu.

Na funkcjonowanie automatycznych stacji rowerów miasto przeznaczyło w tym roku ok. 4,5 mln złotych. W ramach tej kwoty operator systemu odpowiedzialny jest za uruchomienie oraz utrzymanie dotychczasowych stacji, rozbudowę i montaż kolejnych, serwis systemu przez cały okres jego działania, a ponadto za zapewnienie środków bezpieczeństwa użytkowników w związku z utrzymującą się pandemią.

W tym sezonie najaktywniejszy użytkownik wypożyczył rower aż 360 razy. W poprzednim całym sezonie było to 474 razy. Od początku kwietnia do 10 sierpnia do systemu dołączyło 7 434 użytkowników. Jest ich teraz 78 871. W sumie w Katowicach w tym okresie z rowerów miejskich skorzystano ponad 90 885  tysięcy razy.

System umożliwia korzystanie z aplikacji również w innych miastach Metropolii, jak np. Chorzów, Sosnowiec, czy Siemianowice, ale też Polski, np. Wrocław, Lublin, Zielona Góra, Szczecin czy Kołobrzeg.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj