Nowe oblicze Miejskiego Przedszkola Nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach przy ul. Koraszewskiego 6

0
2626

Zakończyła się gruntowna modernizacja Miejskiego Przedszkola Nr 41 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach, przy ul. Koraszewskiego 6. W jej wyniku placówka dysponuje dziś pięcioma nowymi oddziałami przedszkolnymi z dodatkowymi 84 miejscami. W ramach zrealizowanych prac dokonano rozbudowy budynku, dzięki zastosowaniu tzw. systemu modułowego, w efekcie powstał budynek wolnostojący oraz rozszerzono dotychczasowy obszar rekreacyjny. Powstały urządzenia placu zabaw oraz infrastruktura towarzysząca – proporcjonalnie do zwiększonej liczby dzieci. Nowe obiekty są połączone łącznikiem z istniejącymi budynkami. Moduły były dostarczane na budowę jako kompletne elementy wraz z instalacjami i wykończeniem ścian i podłóg. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie 3,4 mln zł, z czego 85 procent środków pochodziło z funduszy europejskich. Dziś (10 maja) miała miejsce symboliczna inauguracja przebudowanej placówki, z udziałem dzieci, rodziców i kadry pedagogicznej.  W wydarzeniu uczestniczył również Marcin Krupa, prezydent Katowic oraz przedstawiciele Rady Miasta Katowice. Z tej okazji dzieci przygotowały specjalne, żartobliwe przedstawienie w języku śląskim.

Nasi najmłodsi aktorzy po raz kolejny udowodnili, jak ważna jest edukacja przedszkolna na odpowiednim poziomie. Aby mogło tak być – potrzebne są obiekty przedszkolne, dostosowane do wyzwań naszych czasów. Takie, jak ten, który usatysfakcjonuje zarówno rodziców, jak i dzieci. Dlatego edukacja jest strategicznym priorytetem naszych działań. Od jej jakości zależy nie tylko teraźniejszość, ale przede wszystkim perspektywy naszego miasta. I co podkreślę, to przedszkole jest podwójnie nowoczesne, nie tylko pod względem funkcjonalności, ale przede wszystkim z powodu integracyjnego profilu. Jestem bowiem przekonany, że wszystkie dzieci zasługują na równe szanse i troskliwą opiekę – powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Podczas otwarcia dyrektor przedszkola, Jolanta Mielczarek podkreśliła, że wszystkie chętne dzieci zostały przyjęte, także dzieci z orzeczeniami kształcenia specjalnego.

U nas mają zapewnione jak najlepsze warunki pracy i rozwoju. Chwalimy się wspaniałym, nowoczesnym obiektem, ale także kultywowaniem kultury regionalnej, ponieważ ta dzielnica jest z tego znana. Chcemy, aby nasze dzieci znały swoje korzenie, gdyż bo to jest ogromna wartość: być dumnym z tego kim się jest – dodała Jolanta Mielczarek, dyrektor przedszkola. ​

Powstało wyjątkowe miejsce na mapie placówek edukacyjnych w Katowicach

Przedszkole jest placówką dziesięciooddziałową na 209 miejsc:

– z pięcioma oddziałami ogólnodostępnymi (dla 125 dzieci),
– z czterema oddziałami integracyjnymi (dla 80 dzieci),
– z oddziałem specjalnym, do którego uczęszczają dzieci z autyzmem (dla czworo dzieci).

W oddziale znajdują się dwie sale gimnastyczne, dwa pokoje dla logopedów, pokój dla psychologa, a także sala doświadczeń świata. Przedszkole zostało wyposażone w najwyższej jakości sprzęt, pomoce dydaktyczne, które mają na celu w sposób holistyczny motywować rozwój kilkulatków. Wsparcie rozwoju kilkulatków to  priorytet w działalności zawodowej wykwalifikowanej kadry pedagogicznej oraz zatrudnianych specjalistów, jak logopedy, psychologa, nauczycieli gimnastyki korekcyjnej, języka angielskiego i rytmiki. Placówka posiada nowoczesne zaplecze kuchenne, gdzie przygotowywane są smaczne i zdrowe posiłki. Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci obiekt wyposażono w domofony, monitoring, alarmy przeciwpożarowe. Pracownicy przedszkola  stwarzają miłą, serdeczną atmosferę, w której dzieci czują się dobrze i bezpiecznie. Rodzinna atmosfera i indywidualne podejście do  każdego dziecka – to zalety, które bardzo cenią sobie rodzice. Zajęcia w przedszkolu realizowane są w oparciu o podstawę programową  wychowania przedszkolnego, wspomagającą rozwój i edukację dzieci.  Ofertę przedszkola uzupełniają takie zajęcia dodatkowe jak: rytmika, język angielski, religia, gimnastyka korekcyjna, zajęcia z psychologiem oraz logopedą. Dodatkowo dzieci mają możliwość uczestnictwa w kółkach zainteresowań, organizowanych w każdej grupie przez każdego wychowawcę (m.in kółka plastyczne, literackie, taneczne,  sportowe, kucharskie, „łamigłówkowe”).

Dodatkowo dzieci w tym roku mogą uczestniczyć w zajęciach współfinansowanych ze środków unijnych w ramach projektu „Wzrost dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej w rozbudowywanych przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest Miasto Katowice. Mowa tu o takich atrakcjach, jak basen, hipoterapia, dogoterapia, czy zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne. Przedszkole udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej, polegającej na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz rozpoznawaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych, wpływających na jego funkcjonowanie w przedszkolu. Owa pomoc realizowana jest w celu wspierania potencjału rozwojowego ucznia i stwarzania warunków do jego aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu przedszkola oraz w środowisku społecznym. Ponadto funkcjonują zespoły organizowane dla dzieci, posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz wczesnego wspomagania rozwoju dla dzieci, posiadających opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju, których stan zdrowia wymaga wielospecjalistycznej pomocy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj