Miasto Katowice zaprasza na Dzień Dziecka na placu Centralnym

0
1792

Zapominamy o internecie, smartfonach, konsolach do gier. Przypominamy sobie za to, jak dobrze można się bawić, korzystając z wyobraźni i przestrzeni. Miasto Katowice zaprasza na Dzień Dziecka na placu Centralnym. – Będą gry i zabawy z czasów analogowych, a wśród nich: guma, klasy, 10 000 klocków, bańki mydlane, malowanie twarzy, wata cukrowa, warsztaty sensoplastyczne oraz Bolek i Lolek. Spotykamy się w niedzielę 3 czerwca, zaczynamy już o godzinie 10.00 – zaprasza Marcin Stańczyk, zastępca naczelnika Wydziału Promocji Urzędu Miasta Katowice.

Wydarzenie jest tak skonstruowane, aby pokazać współczesnym dzieciom, jak mogli się bawić ich rodzice. Katowicki plac Centralny został podzielony na kilka stref tematycznych. Pierwsza z nich nazwana „Codziennie na placu” przypomni gry i zabawy niegdyś popularne na każdym podwórku. Dzieci, pod opieką animatorów, zagrają w klasy, poskaczą w gumę, sprawdzą, czy potrafią bez mrugnięcia okiem powiedzieć „pomidor”, albo szybko znieruchomieć, kiedy Baba Jaga patrzy…

Kolejna strefa została nazywana „Święto na placu”. Tutaj zgrupowano atrakcje bardziej odświętne. Przygotowano między innymi: malowanie buziek, watę cukrową, stanowisko z kolorowymi włosami i dmuchaną zjeżdżalnię. Nie zabraknie także fotobudki.

W strefie o nazwie „Robota na placu” dzieci będą miały do dyspozycji 10 000 klocków LEGO, a wśród nich Duplo, Bricks, zestawy mieszane (City, Star Wars, Ninjago), do dyspozycji dzieci oddane zostaną także dwa specjalne stoliki z podstawkami, a najmłodsi będą mogli korzystać z LEGO na dywanie. Dla tych, którzy nie boją się pobrudzić, przygotowano warsztaty plastyczne stymulujące 5 zmysłów (węch, wzrok, dotyk, słuch, smak) z wykorzystaniem produktów spożywczych.

Zabawa na placu potrwa od godziny 10.00 do 18.00, a dokładnie o godzinie 12.00 zaplanowano specjalną projekcję w kinie Światowid. Zobaczymy filmy z serii „Bolek i Lolek wśród górników”.

Finał Katowickich Kilometrów Dobra   
Około 50 metrów kwadratowych – tyle jednozłotowych monet zostanie wyklejonych podczas wielkiego finału Katowickich Kilometrów Dobra. Wydarzenie towarzyszy zabawom organizowanym z okazji Dnia Dziecka i również odbywa się w niedzielę 3 czerwca na placu Centralnym w Katowicach. Organizatorzy przygotowali całą masę atrakcji. Oj, będzie się działo!

Trwająca od marca akcja „Katowickie Kilometry Dobra. DLA ODMIANY życia dzieci i młodzieży” wielkimi krokami zbliża się do końca. W ciągu trzech miesięcy w ramach ogólnopolskiej kampanii „Kilometry Dobra” Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Dom Aniołów Stróżów w Katowicach zbierało środki na wakacyjne wyjazdy oraz prowadzenie klubów i świetlic terapeutycznych dla dzieci z trudnych i biednych rodzin.

– Dzięki wsparciu wielu dobrych ludzi, instytucji publicznych, firm, przedsiębiorców oraz szkół udało się nam zebrać prawie 80 tys. zł, czyli ponad 1800 metrów dobra. Kwota ta na pewno jednak będzie wyższa, bo cały czas otrzymujemy środki m.in. w ramach stworzonych przez lokalnych przedsiębiorców Miejsc z Sercem, a także szkół – mówi Monika Bajka, prezes Domu Aniołów Stróżów.

Ile ostatecznie uda się zebrać pieniędzy okaże się podczas Wielkiego Finału, który odbędzie się w niedzielę, 3 czerwca, na Rynku w Katowicach. Tego dnia wszystkie zebrane środki zostaną zamienione na jednozłotowe monety i wyklejone w specjalnej strefie. Podczas finału z rąk prezes stowarzyszenia i prezydenta Katowic – partnera głównego akcji – wręczone zostaną także podziękowania tym, którzy zaangażowali się w akcję, a dzięki którym jej sukces był możliwy. Dowiemy się m.in. kto został Lokalnym Mistrzem Dobroci, a także Szkolnym Mistrzem Dobroci oraz Wolontariatu. Natomiast przebieg trzymiesięcznej akcji będzie można zobaczyć na wystawie zdjęć, która zostanie zaprezentowana na Rynku.

Dodatkowo pojawią się kolobeżki, czyli czeskie hulajnogi na dmuchanych kołach. Zobaczymy pokazy akrobatyczne, pobawimy się z językiem angielskim. Będziemy mogli także odwiedzić namiot Wydawnictwa Debit, w którym zorganizowana zostanie strefa czytania i rysowania dla dzieci. Będą też animacje z Misią Marysią i Żółwiem Franklinem, możliwość zrobienia sobie z nimi selfie, wspólnego rysowania, kolorowania oraz oczywiście czytania bajek. Od każdej przeczytanej strony wydawnictwo przekazuje złotówkę na Dom Aniołów Stróżów. To nie wszystko! Będzie też lodowóz od LODOWATO ze 160 darmowymi gałkami lodów dla najmłodszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj