Kossak i Malczewski budzą zmysły w MGOK-u

0
1656

Dotknąć, poczuć i obcować ze sztuką wysokiego formatu można do 7 października w MGOK-u. Tam trwa wystawa malarstwa polskich mistrzów „Więcej niż obraz – poczuj malarstwo wszystkimi zmysłami”.

Niezwykłą wystawę można do 7 października podziwiać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu. Wystawione są tam działa znanych malarzy m.in. Rafała Malczewskiego, Ireny Weiss czy Karola Kossaka.

–  To ważne wydarzenie nie tylko na skalę gminy Strumień, ale całego regionu. To pierwsza wystawa, podczas której prezentowane są oryginały znanych twórców. Wystawa obejmuje 5 kategorii tematycznych: pejzaże, portrety, martwa natura, architektura sakralna i świecka oraz sceny batalistyczne. W obrębie każdej kategorii znajdą się dzieła sztuki o różnych stylach oraz wykonane różnymi technikami plastycznymi – mówi Bogusław Żydek, dyrektor Miejsko-gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu.

Wystawę można zwiedzać z wykorzystaniem urządzeń mobilnych – telefonów komórkowych, tabletów i smartfonów. Przy obrazach bowiem są umieszczone qr-cody, które odsyłać będą do opisów obrazów – zdjęć, tekstów i plików dźwiękowych.

–  Podczas wernisażu odwiedzający mieli też okazję do polisensorycznego kontaktu ze sztuką – odbiorcy poznawali malarstwo za pomocą różnorodnych doświadczeń zmysłowych nie tylko wzroku, ale także słuchu czy węchu oraz z wykorzystaniem nowych technologii i urządzeń mobilnych. Podczas warsztatów, towarzyszących wystawie młodzi uczestnicy wysłuchali utworów muzycznych, poczuli smak potraw oraz zapach perfum, poznali faktury i materiały. Podczas wernisażu wystawy – adresowanego do dorosłych odbiorców – odbyła się z kolei prelekcja dotycząca zapoznania odbiorców ze specyfiką prezentowanych dzieł sztuki – dodaje dyrektor ośrodka kultury. Wstęp na wystawę jest wolny.

Projekt realizowany w ramach programu Kultura Dostępna przez Fundację Wiedzy i Dialogu Społecznego Agere Aude w partnerstwie z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Strumieniu oraz Śląskim Domem Aukcyjnym. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Elementem wystawy oraz całego projektu jest strona www.poczujmalarstwo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj