Katowice remontują boiska

0
2162

Jeszcze w tym miesiącu podpisana zostanie umowa na remont boiska przy ulicy Ścigały w Bogucicach. Planowane prace rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia, mają potrwać pięć miesięcy. Koszt tej inwestycji to 460 tysięcy złotych.

Sport odgrywa dużą rolę w życiu mieszkańców i w coraz większym stopniu determinuje jakość życia w mieście. Zależy nam, by promować zdrowy tryb życia i aktywne spędzanie czasu wśród katowiczan, stwarzać możliwości do oglądania atrakcyjnych wydarzeń sportowych, a także zapewniać optymalne warunki do szkolenia młodzieży – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Od kilku lat sukcesywnie powiększa się sportowa baza Katowic – amatorzy mają coraz więcej miejsc do spędzania wolnego czasu, a zawodowcy – do treningów. W 2020 roku zostały oddane do użytku dwa baseny miejskie oraz hala sportowa IV LO przy ul. Katowickiej. W 2019 r. oddano do użytku halę sportową przy ZSTiO nr 2 przy ul. Mikołowskiej, a kompleksową modernizację przeszło lodowisko Jantor II. Aktualnie trwa budowa nowego basenu miejskiego w Zadolu oraz dużego kompleksu sportowego przy ul. Asnyka. Wkrótce rozpoczną się kolejne sportowe inwestycje.

Remont obiektu w Bogucicach

Boisko było pierwszym tego typu obiektem w Bogucicach. Znajduje się na obszarze pomiędzy ul. Ścigały 17 a ul. Ścigały 9. Powstało przy hotelach robotniczych dla górników KWK „Katowice” oraz uczniów szkoły górniczej, aby mogli aktywnie spędzać czas wolny. Boisko jest nierozłącznym elementem parku Boguckiego. Obiekt od lat służy mieszkańcom dzielnicy, lecz nawierzchnia i towarzysząca jej infrastruktura nie spełniają już standardów bezpieczeństwa. Liczne ubytki i wytarcia nawierzchni oraz defekty i braki w wyposażeniu uniemożliwiają prawidłowe korzystanie z obiektu.

W ramach zadania planowana jest budowa jednego boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni syntetycznej, przepuszczalnej dla wody – z poliuretanu, otoczonego wolną strefą wraz z odwodnieniem terenu z drenażem rozsączającym pod płytą boiska. Wokół boiska o wymiarach 20 × 40 m, zakłada się montaż piłkochwytów. Inwestycja obejmuje również utworzenie  nowych ciągów komunikacyjnych z betonowej kostki, pojawią się też elementy małej architektury: ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci i tablica regulaminowa.

Pomysł modernizacji boiska został zgłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego przez pana Pawła Łebka. Zadanie w głosowaniu w Bogucicach uzyskało w VI edycji aż 1 604 głosy. Firma ALPA CONSULTING Krystyna Gawlik wykona to zadanie za 460 tysięcy zł.

Modernizacja boiska „Rapid”

Boisko było jednym z pierwszych miejskich obiektów sportowych, które weszło w XXI wiek. Stało się to za sprawą gruntownego remontu przeprowadzonego w 2006 roku, w trakcie którego obiekt zyskał nowe trybuny, oświetlenie i przede wszystkim sztuczną nawierzchnię. Ta ostatnia była w swoim czasie czymś absolutnie nowatorskim i pozwalała na korzystanie z obiektu praktycznie bez ograniczeń.

–  Przez  wiele  lat  „Rapid”  był  najpopularniejszym boiskiem w mieście. Regularnie korzystało z niego rocznie ponad 70 tys. osób. Sezon najczęściej zaczynał się w lutym i kończył w grudniu, a jupitery każdego dnia gasły dopiero po godzinie 22.00 – mówi Michał Wojaczek, kierownik działu Sportu i  Obsługi  Klienta  MOSiR  Katowice,  zarządcy obiektu. – Tak szaleńcza eksploatacja spowodowała, że w ostatnich latach jakość nawierzchni pozostawiała wiele do życzenia – dodaje.

Środki na wart 4 mln zł remont Katowice pozyskały z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

 – W ramach remontu dokonamy wymiany nawierzchni, zmodernizujemy piłkochwyty, ale także wykonamy nowoczesną instalację podgrzewania murawy – mówi Romuald Oryńczak, zastępca dyrektora MOSiR Katowice. W lutym rozpoczął się przetarg na roboty budowlane, a prace w terenie ruszą na przełomie II i III kwartału bieżącego roku. Zakończenie planowane jest na przyszły rok. Szacowany koszt to ponad 4 mln zł.

Budowa stadionu przy ul. Asnyka

Coraz bardziej zaawansowane są prace na placu budowy stadionu przy ul. Asnyka, gdzie pierwszą łopatę wbito jesienią. Ta warta 36,8 mln zł inwestycja zostanie ukończona w przyszłym roku. Kompleks będzie składać się ze stadionu piłkarsko-lekkoatletycznego, boiska do baseballu, boiska wielofunkcyjnego do piłki ręcznej i koszykówki, dwóch boisk do siatkówki plażowej i placu treningowego street workout.

 – Chcemy, by katowiczanie mieli coraz więcej możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu, dlatego inwestujemy w rozbudowę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Dawny „Kolejarz” to obiekt sportowy, który pamiętam z własnego dzieciństwa. Dlatego cieszę się, że w 2012 roku udało się za kwotę ponad 2 mln zł przejąć od PKP teren, na którym stoi. Na południu Katowic mamy coraz więcej mieszkańców, którzy teraz będą mogli aktywnie spędzać czas w dzielnicy na nowoczesnym obiekcie. Pozwoli on także rozwijać sport w naszym mieście, bo stanie się bazą dla piłkarzy, lekkoatletów i baseballistów. Katowiczanie zyskają kolejne miejsce do treningu czy też spędzania wolnego czasu – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic, który zobowiązał się do realizacji tej inwestycji w ramach „Umowy z mieszkańcami Katowic”.

Powstaną też parkingi i budynek zaplecza sanitarno-szatniowego wraz z trybunami przy głównym boisku. Znajdzie się tam dwupiętrowy budynek, w którym będzie ponad 20 szatni oraz kilka pomieszczeń technicznych, a nad nim pojawią się trybuny na 228 miejsc. Obok będą boiska do siatkówki plażowej, boisko do baseballu i boisko wielofunkcyjne. Nowy obiekt będzie ogrodzony i oświetlony, a teren zagospodarowany na nowo. Przy boisku stanie elektroniczna tablica wyników. Z kolei przy boisku do baseballu znajdują się dwie trybuny na 35 i 33 miejsca siedzące, natomiast przy boiskach do siatkówki plażowej zaprojektowano widownię na 51 miejsc siedzących. Koncepcja kompleksu sportowego przy ul. Asnyka była konsultowana z mieszkańcami, których uwagi i opinie wpłynęły na kształt finalnego projektu. Na nowym obiekcie będą też trenować piłkarze Rozwoju Katowice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj