Jurek Owsiak na Śląsku

0
1691

Jerzy Owsiak będzie wizytował  oddział Szpitala Śląskiego w Cieszynie. Podczas spotkania odbędzie się krótka uroczystość związana z nadaniem Oddziałowi Neonatologicznemu imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

Wizyta Jerzego Owsiaka oraz przedstawicieli Fundacji WOŚP będzie także okazją do uhonorowania 5-milionowego dziecka przebadanego w Programie Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków. 

To właśnie w cieszyńskim szpitalu, przy użyciu sprzętu z charakterystycznym, czerwonym serduszkiem, zostało niedawno wykonane 5-milionowe w skali krajubadanie przesiewowe słuchu u noworodka. Podczas wtorkowego wydarzenia gratulacje z tej okazji otrzyma Pani Janina Węglarz, mama Lenki urodzonej 13 września br. W trakcie uroczystości odbędzie się także oficjalnie nadanie Oddziałowi Neonatologicznemu imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Ależ jesteśmy dumni! To niesamowity moment! – podkreśla Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP – Program Badań Przesiewowych Słuchu u Noworodków to pierwszy, ogólnopolski program medyczny jaki uruchomiła Orkiestra. Działa już 14 lat, konsekwentnie prowadzony i finansowany przez naszą fundację. Program działa bez zarzutu, kolejne dzieci są badane, kolejnym dzieciom „wyłapanym” przez program specjaliści ratują słuch, a my doliczyliśmy się już 5-milionowego noworodka, który takie badanie przeszedł. Nie mogłoby to się zdarzyć bez fantastycznego zaangażowania personelu medycznego – pielęgniarek i położnych, bo to one dbają i czuwają nad tym, by w każdym miejscu w Polsce, także tutaj w Cieszynie, wszystko to wzorowo działało. Kłaniam się, dziękuję bardzo i tulę do serca! A szpitalowi i Oddziałowi Neonatologicznemu dziękuję i gratuluję, bo współpracujemy już wiele lat, a teraz będziemy mogli z dumą zapraszać wszystkich na oddział imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi Jurek Owsiak.

Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodkówdziała z powodzeniem od 2002 roku. Dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry, dla wszystkich oddziałów noworodkowych w Polsce został zakupiony sprzętniezbędny do wykonywania takich badań, a także uzupełnione zostało wyposażenie 67 ośrodków audiologicznych i laryngologicznych oraz 9 ośrodków wczesnej interwencji. Aktualnie każdego dnia do bazy Programu spływa ok. 1000 wyników badań z całego kraju. Badanie wykonuje się na oddziale noworodkowym w drugiej dobie życia dziecka, a zgodnie z założeniami Programu, dziecko z podejrzeniem obustronnego niedosłuchu, powinno być  

zdiagnozowane najpóźniej do 3 miesiąca życia. Tego rodzaju badanie profilaktyczne zwiększa szanse, aby zapobiec rozwojowi ewentualnej choroby czy nawet całkowicie ją wyleczyć.

Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od 1995 r. wspiera działalność Szpitala Śląskiego. Z inicjatywy akcji Jurka Owsiaka, pacjenci Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i Oddziału Geriatrycznego korzystają z wielofunkcyjnych łóżek i materacy, spirometrów, pomp infuzyjnych, wózków inwalidzkich czy też sprzętu USG i zestawów do intubacji. Dzięki WOŚP na Oddział Neonatologiczny Szpitala dostarczono także m.in. kardiomonitory, pulsoksymetry, inkubatory, lampy do fototerapii czy też stanowiska resuscytacyjne. To tylko niektóre z zakupów Orkiestry na rzecz Szpitala – łączny koszt wszystkich inwestycji to ponad 1,3 mln zł.- Sprzęty, które szpital zawdzięcza WOŚP, znacznie przyczyniają się do podnoszenia jakości i zakresu udzielanych przez szpital porad i świadczeń, a co najważniejsze, ratują życie i zdrowie naszych pacjentów. Dziękujemy Fundacji za 21 lat współpracy w wypełnianiu misji, jaką jest ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Cieszymy się mogąc uczcić Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy nadaniem jej imienia Oddziałowi Neonatologicznemu – podsumowuje Czesław Płygawko, Dyrektor Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Wizyta Jerzego Owsiaka oraz przedstawicieli Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odbędzie się we wtorek, 11 października o godz. 12.00, w Pawilonie Diagnostyczno-Zabiegowym Szpitala Śląskiego (ul. Bielska 4). Przed spotkaniem na Oddziale Neonatologicznym, Goście zostaną zaproszeni na część oficjalną, do sali konferencyjnej Pawilonu. Wydarzenie będzie także okazją do obejrzenia nowoczesnego sprzętu medycznego znajdującego się na Oddziale Neonatologicznym.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj