Jazz Od Nowa Festival w Toruniu

0
1621
W środę rozpocznie się w Toruniu siedemnasta edycja Jazz Od Nowa Festival.
Impreza potrwa cztery dni, a na scenie w klubie i  auli UMK wystąpią m.in. Michał Urbaniak, Jerzy Mazzoll, Xu Fengxia, szwajcarskie Vein Trio oraz Kubańczyk Jorge Vistel.W trakcie  festiwalu publiczności zaprezentują się polski Vehemence Quartet z gościnnym udziałem grającego na trąbce Kubańczyka Jorge Vistela oraz amerykańsko-polski New York Jazz Collective, którego wokalistką jest Ewa Uryga.W czwartek zaprezentują się wspólnie Jerzy Mazzoll (klarnet, klarnet basowy), Sławek Janicki (kontrabas) oraz japoński gitarzysta Kazuhisa Uchihashi. Wystąpi również lokalna grupa Qyavy, z którą zagra rodzina Torres, ze znanym kubańskim perkusistą Jose Torresem na czele.
 

Następnego dnia na scenie pojawią się Three Continents w składzie złożonym z muzyków z Polski, Chin i Meksyku – gitarzysta Przemysław Strączek, kontrabasista Michał Kapczuk, perkusista Tomas Celis Sanchez oraz wokalistka i multiinstrumentalistka Xu Fengxia, a także Adam Bałdych & Helge Lien Trio – skrzypek Adam Bałdych, kontrabasista Frode Berg, perkusista Per Oddvar Johansen oraz pianista Helge Lien.

Na koniec festiwalu, w sobotę zaplanowano koncert szwajcarskiego Vein Trio, w którym występują Michael Arbenz (fortepian), Florian Arbenz (perkusja) oraz Thomas Lahms (kontrabas). Kolejną edycję Jazz Od Nowa Festival zwieńczy koncert skrzypka Michała Urbaniaka, który wystąpi z Amerykaninami Michaelem Patches Stewardem (trąbka) i Frankiem Parkerem (perkusja) oraz Polakami Marcinem Pospieszalskim (gitara basowa) i Markiem Pędziwiatrem (instrumenty klawiszowe).

Festiwal powstał  w 2001 r. w klubie studenckim Od Nowa, noszącym obecnie nazwę Akademickie Centrum Kultury i Sztuki Od Nowa. Pomysłodawcą imprezy był do dziś sprawujący funkcję szefa Od Nowy Mirosław „Maurycy” Męczekalski. Nazwa imprezy nawiązuje zarówno do nazwy klubu oraz idei powrotu do grania jazzu w klubach studenckich. Klub w Toruniu  jest miejscem, gdzie od kilku dziesięcioleci grana jest muzyka jazzowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj