Janosch. uRodziny już na początku marca!

0
1889
Przed nami dziesiąte, jubileuszowe obchody urodzin jednego z najznamienitszych obywateli Zabrza, Horsta Eckerta, który szerzej znany jest jako Janosch. Tradycyjnie kilkudniowe Janosch. uRodziny wypełnione będą szeregiem atrakcji, które podkreślą dokonania znakomitego artysty.

Uroczystości rozpoczną się już 5 marca w Teatrze Nowym w Zabrzu, w trakcie porywającej inscenizacji słowno-muzycznej bajek Janoscha. Przygotowali ją podopieczni zabrzańskich przedszkoli na czele z Przedszkolem nr 28 w Zabrzu, które nosi miano zabrzańskiego artysty.

10 marca planowana jest ciesząca się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem wycieczka „Śladami Janoscha”, w której przewodnikiem będzie Dariusz „Gryzok” Walerjański, znany historyk i miłośnik Zabrza. Uczestnicy poznają najciekawsze zakątki miasta nieodłącznie związane z Jubilatem. Wycieczka jest darmowa, zapisać można się w Centrum Organizacji Pozarządowych w Zabrzu (ul. Brodzińskiego 4, tel. 32 271 04 74, e-mail: [email protected]), a decyduje kolejność zgłoszeń.

Wreszcie 11 marca, w dniu urodzin Eckerta, w Centrum Organizacji Pozarządowych planowane jest spotkanie z Angelą Bajorek, znaną specjalistką twórczości Janoscha, autorką wielu opracowań naukowych i książek dotyczących jego życia i dzieł. Okazją do rozmowy będzie jej świeżo wydana rozprawa habilitacyjna „Motywy autobiograficzne w twórczości Janoscha”, a także wcześniej wydana biografia artysty „Heretyk z Familoka”.

W trakcie spotkania wyświetlony zostanie film dokumentalny przygotowany przez Telewizję Polską, a zatytułowany „Mój Niemandsland” dotyczący życia Eckerta na międzywojennym Zaborzu, dzielnicy Zabrza, w której to Janosch urodził się i spędził pierwsze lata życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj