Godzina W

0
2622

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii polski. Polskie Państwo Podziemne aktywywizujące sie poprzez struktury Armii Krajowej wystąpiło zbrojnie przeciwko okupantowi. Mieliśmy nadzieję wyzwolić Warszawę z rąk Niemców, a jednocześnie zdążyć przed zalewem Armii Czerwonej. Miało to przynieść wolność, ale także wzmocnić pozycję Polski w tworzącym się nowym porządku sił politycznych. Nie chcieliśmy być elementem procesu sowietyzacji, do którego dążył Stalin, ani niewolnikami sił hitlerowskich.

Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00. Zapas broni, sprzętu i liczba walczących pozwalały na kilkudniowe manewry. Polacy jednak stawiali opór do 3 października. Straty w ludziach były ogromne. Warszawa została zrujnowana… Bezsensowne bohaterstwo czy akt heroizmu pokazujący światu kim jesteśmy… Do dziś ten ważny okres historyczny wzbudza kontrowersje nie tylko wśród historyków.

O tym wydarzeniu powiedziano już wszystko. Czy jest zatem sens powielać kolejne informacje…

Powstanie wybuchło 74 lata temu. To dość odległa historia. Coraz mniej jest naocznych świadków tego wydarzenia. Coraz mniej jest osób, które naprawdę pamiętaja co się wydarzyło. To jest chyba najistotniejszy powód, aby przynajmniej przy okazji rocznicy napisać kilka słów. Nie chcemy aby do tego kiedykolwiek doszło ponownie. Nie chcemy wojny, nie chcemy śmierci, nie chcemy totalitaryzmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj