Fundacja WOŚP zakupiła w sumie 2 928 urządzeń medycznych za sumę ok. 25 mln złotych

0
2222

 

W piątek 20 maja w Warszawie zakończył się 45. Konkurs Ofert Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy na zakup sprzętu medycznego. W ciągu trzech dni analizowania złożonych ofert i negocjacji Fundacja WOŚP zakupiła w sumie 2 928 urządzeń medycznych za sumę ok. 25 mln złotych. Ponadto Fundacja postanowiła także, korzystając z warunków wynegocjowanych w czasie poprzednich konkursów ofert, dokonać zakupu dodatkowo 589 urządzeń, co w sumie dało efekt w postaci 3 517 różnego rodzaju aparatów i produktów medycznych, jakie w najbliższych miesiącach trafią do szpitali w całej Polsce.

Celem negocjacji było wsparcie geriatrii, zwłaszcza Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych, oraz onkologii dziecięcej. W obu przypadkach można mówić o rewolucyjnej skuteczności Fundacji WOŚP.

Zakłady Opiekuńczo-Lecznicze zostały wyposażone m.in. w 2 655 sterowanych elektronicznie łóżek. Oprócz tego do placówek tych trafią inhalatory, lokalizatory naczyń, ssaki, aparaty EKG czy wagi fotelowe. To tak naprawdę bardzo podstawowe wyposażenie, ale zmieni ono codzienność funkcjonowania ZOL-i w sposób bezprecedensowy. Jurek Owsiak nie krył dumy z rozmachu, z jakim Orkiestra wkroczyła w świat geriatrii. Przed rozpoczęciem konkursu Prezes Zarządu WOŚP opowiadał – Podczas odbywającego się konkursu ofert samych łóżek kupimy 2 655. Z zakupionymi wcześniej łóżkami (3 470 sztuk) daje to nieprawdopodobną ilość 6 125 łóżek. Nowoczesnych, sterowanych elektronicznie, w części wyposażonych w równie nowoczesne materace przeciwodleżynowe. Jest to gigantyczny sukces Fundacji.

Tak naprawdę jednak gigantyczny efekt i sukces Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odniosła w onkologii dziecięcej. Dzięki zakupom zaawansowanego technologicznie, niezwykle nowoczesnego wyposażenia dla 11 ośrodków onkologiczne diagnostyki dziecięcej udało się w tym zakresie wprowadzić rewolucyjną zmianę. To, czego dokonała dziś Wielka Orkiestra, to jest absolutna rewolucja w diagnostyce nowotworowej dzieci – mówi prof. Bohdan Maruszewski, Prezes Fundacji WOŚP – To jest wprowadzenie technologii i metod badawczych, jakich nigdy w Polsce specjaliści onkolodzy nie mieli możliwości stosować.

O tym, co naprawdę oznaczają dla dzieci chorych na nowotwory dzisiejsze zakupy WOŚP, z dumą mówi prof. dr hab. med. Wojciech Młynarski z Kliniki Pediatrii, Onkologii, Hematologii i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Zastosowanie najnowocześniejszych metod diagnostyki genetycznej daje ogromną szansę na to, by realnie podnieść „wyleczalność” chorób nowotworowych u dzieci z obecnych 70% do ponad 80% zdiagnozowanych przypadków, a w przypadku najczęstszego nowotworu, czyli ostrej białaczki – nawet do powyżej 90%. Będzie to przełom w leczeniu chorób nowotworowych u dzieci w Polsce.

W sumie, w dwudniowych negocjacji, Fundacja WOŚP zakupiła:

Dla godnej opieki medycznej seniorów:

– lokalizatory naczyń – (9 szt.) – 14 szt. – zwyciężyła oferta firmy INVESTMED
– inhalatory – 39 szt. – zwyciężyła oferta firmy MEDBRYT
– aparaty EKG – 36 szt. – zwyciężyła oferta firmy ASPEL
– ssaki – 107 szt. – zwyciężyła oferta firmy INVESTMED
– wagi fotelowe – 29 szt. – zwyciężyła oferta firmy ERES MEDICAL
– łóżka sterowane elektronicznie szer. 90 cm z materacem i szafką typu „przyjaciel” – 1966 szt. – zwyciężyły oferty firm REHA BED (986 szt.) i METALOWIEC (980 szt.)
– łóżka sterowane elektronicznie szer. 100 cm z materacem i szafką typu „przyjaciel” – 689 szt. – zwyciężyła oferta firmy STIEGELMEYER

Dla onkologii dziecięcej:

– pompy infuzyjne – 25 szt. – zwyciężyła oferta firmy MEDICART
– spektrofotometry – 3 szt. – zwyciężyła oferta firmy SPECTRO-LAB
– zestawy do przechowywania i biobankowania materiału biologicznego – 1 szt. – zwyciężyła oferta firmy SANLAB
– zamrażarki na -80° C z wyposażeniem – 3 szt. – zwyciężyła oferta firmy SANLAB
– wyposażenie zamrażarek do biobanku – 1 szt. – zwyciężyła oferta firmy POLGEN
– zestaw do wirowania i przygotowania materiału biologicznego – 1 szt. – zwyciężyła oferta firmy MERANCO
– zestaw do PCR i system dokumentacji żeli z detekcją chemiluminescencji – 1 szt. zwyciężyła oferta firmy BIO RAD
– termocyklery 96-dołkowe – 2 szt. – zwyciężyła oferta firmy BIO RAD
– zestaw do przygotowania próbek do analizy MRD – 1 szt. – zwyciężyła oferta firmy MERANCO
– system dokumentacji żeli UV z transiluminatorem blue/green i drukarką – 1 szt. – zwyciężyła oferta firmy BIO RAD
– robot do izolacji kwasów nukleinowych – 1 szt. – zwyciężyła oferta firmy ALAB GEN
– zestaw do sekwencjonowania i analizy DNA – 1 szt. – zwyciężyła oferta firmy LIFE TECHNOLOGIES POLSKA
– sekwenatory 8-kapilarowe – 4 szt. – zwyciężyła oferta firmy LIFE TECHNOLOGIES POLSKA
– zestawy do analizy mikromacierzy – zwyciężyły oferty firm PERLAN (1 szt.) oraz BIOMEDICA (2 szt.)

Dokładne podsumowanie zakupów oraz lista wszystkich placówek, do których trafi wsparcie, pojawi się na stronie WOŚP w poniedziałek.

Krzysztof Dobies

Rzecznik prasowy Fundacji WOŚP

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj