Eric-Emmanuel Schmitt: „Madame Pylińska i sekret Chopina”

0
1495

Kilka słów o spektakluMłody Eryk pokochał muzykę, gdy usłyszał Chopina. Chciał grać utwory swojego mistrza. Lecz jego interpretacjom ciągle coś brakowało. Wszystko zmieniło się, gdy rozpoczął lekcje u Profesor Pylińskiej. Madame wysłała go do parku, by słuchał odgłosów natury. By szukał prawdy w przyrodzie. Poleciła też Erykowi uprawiać miłość, zanim zasiądzie do fortepianu. Bo tylko prawdziwe uczucie może stworzyć  z niego artystę. Lekcje u Madame nauczyły bohatera autentycznych emocji, intymnego szeptu, szczerości uczuć i wrażliwości. Pasowały go na artystę.

„Madame Pylińska… ”   będzie przedstawieniem czteroosobowym, a jej bohaterami będą:

Eric-Emmanuel Schmitt – w tej roli Kacper Kuszewski

Madame Pylińska – tej roli Joanna Żółkowska, wybitna aktorka teatralna i filmowa, dla której ta realizacja będzie  podkreśleniem jubileuszu. Aktorka obchodzi bowiem 45-lecie pracy scenicznej.

Z udziałem: Pauliny Holtz

oraz

Muzyką Chopina – /w domyśle postać Kompozytora/, w tej roli:

Lena Ledoff

Spektakl będzie miał formę lekką, czasem zabawną, niekiedy nawet komediową. Wyniknie to ze zderzenia dwóch bardzo różnych postaci: młodego adepta pianistyki Eryka i  pryncypialnej Madame Pylińskiej. Osią dramaturgiczną przedstawienia będą utwory Chopina. Usłyszymy fragmenty poloneza, mazurków, sonat, etiud w różnych interpretacjach. Wszystko w ścisłej korespondencji z akcją dramatu.

Reżyseria: Robert Gliński

Rejestracja odbędzie się w Teatrze w Gorzowie, emisja na kanale YT Teatru

To spektakl o tym, co w ostatnich czasach tak często zapomniane. O miłości do sztuki. O pasji, która może stworzyć arcydzieła.  O świecie pulsujących  energii, które kształtują artystę. O tym, że kultura to wartość najwyższa. Tak jak muzyka Chopina, która weszła do kanonu arcydzieł światowych.

————————–

Dodatkowe informacje


Eric-Emmanuel Schmitt „Madame Pylińska i sekret Chopina”

Eric-Emmanuel Schmitt  jest jednym z najpopularniejszych współczesnych pisarzy. Jego cechą charakterystyczną jest niezwykła umiejętność  ubierania  w piękne słowa najintymniejszych uczuć i emocji. Czyni to w sposób ujmujący, w eleganckim stylu; traktując czytelnika jak partnera do zwierzeń wprowadza go w świat swoich przeżyć, skłania do refleksji, jednocześnie niosąc radość z obcowania z pięknem opowiadanej historii. Tworzy nietuzinkowe postacie , które dają aktorom możliwość stworzenie ciekawych zapadających w pamięć kreacji, dlatego jest tak chętnie wystawiany w teatrze, a widzowie na pewno pamiętają „Małe zbrodnie małżeńskie”, „Wariacje enigmatyczne” czy „Oskara i panią Różę”.

”Madame Pylińska i sekret Chopina”  również często gości w teatrze, ale w wypadku tego utworu sam autor zagrał na scenie – jak się okazuje samego siebie, bo uważa ten utwór za najbardziej osobisty ze wszystkich, które dotąd napisał.

 „Madame Pylińska…” to utwór, w którym  postać kompozytora i jego muzyka są głównymi bohaterami spektaklu, Tytułowa Madame Pylińska – polska emigrantka w Paryżu i nauczycielka muzyki o fascynującej, choć niełatwej osobowości i niekonwencjonalnych metodach nauczanie – to także postać pierwszoplanowa dramatu. I wreszcie trzeci bohater – młody adept pianistyki, który dzięki swej ciotce, zafascynowanej muzyką Chopina, trafia do Madame na lekcje.  Szybko okazuje się, że nie będą to lekcje techniki muzycznej, tylko lekcje życia, w którym muzyka ma być przewodniczką i sposobem zrozumienia świata, sposobem na znalezienie odpowiednich drzwi i odszukaniem za nimi drogi życiowej.

Patronat medialny:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj