Ekologia i komfort – nowe autobusy elektryczne w PKM Katowice

0
2798

PKM Katowice w ostatnich latach intensywnie wymienia swój tabor i wprowadza do użytku autobusy spełniające najwyższe standardy techniczne, normy ekologiczne oraz oczekiwania pasażerów. Pandemia nie wstrzymała tych działań i już na przełomie maja i czerwca na ulice Katowic wyjedzie pięć nowych autobusów elektrycznych, a w lipcu dołączy do nich kolejnych pięć. Dzięki temu w taborze PKM Katowice będzie w sumie 20 nowoczesnych autobusów elektrycznych.

Sukcesywna wymiana taboru PKM Katowice wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym – ze szczególnym uwzględnieniem komunikacji publicznej. Wzrost komfortu podróży, w połączeniu z funkcjonującymi już centrami przesiadkowymi to kolejny czynnik, który ma zachęcić mieszkańców do korzystania z tych rozwiązań. Autobusy elektryczne idealnie nadają się do wykorzystania w centrach miast i wszędzie tam, gdzie prędkość komunikacyjna jest niewielka ze względu na warunki drogowe. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Autobusy Solaris Urbino 18 electric będą mogły przewieźć jednorazowo 130 pasażerów, w tym 41 na miejscach siedzących, a komfortowe wchodzenie i wychodzenie z pojazdu zapewnią drzwi wejściowe w układzie 2+2+2+2. Wnętrze autobusów charakteryzuje się wysokim poziomem komfortu i bezpieczeństwa. W skład ich wyposażenia wchodzą m.in. ogrzewanie oraz dwustrefowa klimatyzacja, automatycznie dostosowująca temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej, duży i czytelny wyświetlacz pokazujący informacje o trasie przejazdu, nazwę kolejnego przystanku oraz datę i godzinę. Wszystkie wyposażone będą w przyciski oznaczone alfabetem Braille’a, monitoring obejmujący kamery przestrzeni pasażerskiej oraz kamerę cofania i osobną kamerę w miejscu pracy kierowcy. W skład wyposażenia wchodzi również dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych oraz tzw. „przyklęk” i platforma dla wózków inwalidzkich, ładowarki USB pozwalające pasażerom doładować urządzenia mobilne oraz darmowa sieć Wi-Fi dla pasażerów. Koszt tych autobusów to łącznie 25 388 850 mln zł netto.

Nasi pasażerowie na przełomie maja i czerwca dostaną do swej dyspozycji pięć fabrycznie nowych ekologicznych autobusów miejskich, jednoczłonowych, niskopodłogowych o napędzie elektrycznym. Będzie to realizacja umowy podpisanej niemal u progu pandemii w kwietniu ubiegłego roku. Latem natomiast na trasę wyjedzie kolejnych pięć nowych, tym razem przegubowych, ekologicznych autobusów miejskich, niskopodłogowych o napędzie elektrycznym. Ta transza będzie realizacją umowy podpisanej 4 sierpnia ubiegłego roku – mówi Helena Ulanowska, prezes PKM Katowice.

Łącznie w latach 2015 – 2020 zostało kupionych lub zakontraktowanych 135 autobusów. Z tej puli 115 pojazdów to nowoczesne pojazdy niskoemisyjne, spełniające normę emisji spalin EURO 6, a 20 to jedno i dwuczłonowe autobusy o napędzie elektrycznym.

To jednak nie wszystko, PKM Katowice w tym miesiącu podpisze umowę na zakup kolejnych pięciu autobusów przegubowych, tym razem ze środków własnych. Umowa dotyczy dostawy fabrycznie nowych ekologicznych niskopodłogowych autobusów miejskich. Zakup autobusów nisko i zeroemisyjnych stanowi ogromny wkład PKM Katowice w ochronę czystości powietrza. Nowoczesne technologicznie pojazdy oznaczają maksymalne obniżenie emisji spalin, co z kolei ma korzystny wpływ na środowisko.

Opracowanie: Wydział Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj