Znad Tamizy

0
2897

Witajcie ponownie w naszym cyklu:

Znad Tamizy

Dziś z mojej strony:

Co nowego i ciekawego zdarzyło się we wrześniu w Londynie?

Rozpoczęcie roku szkolnego w PMS (Polskiej Macierzy Szkolnej).

Wizyta Pary Prezydenckiej w UK.

Jak już ostatnio pisałam, Londyn to miasto pełne tradycji, wspaniałej historii, której polscy emigranci są sporą i ważną częścią. Ogromny jest też wkład naszych rodaków w dorobekkulturowy tego miasta.Ważną jego część stanowi Polska Macierz Szkolna, której charakter działania chciałabym Wam przybliżyć.

Polska Macierz Szkolna to, istniejąca ponad 60 lat, organizacja charytatywna, wspierająca polską edukację na terenie Wielkiej Brytanii. Głównym elementem jej działalności jest wspieranie funkcjonowania Polskich Szkół Sobotnich, które zreszta odwiedziłam podczas pobytu na wyspach.

Celem tej organizacji jest wspieranie inicjatyw zakładania i prowadzenia uzupełniających szkół przedmiotów ojczystych: doradztwo w procesie zakładania takich szkół, pomoc merytoryczna w zarządzaniu placówkami i działania zmierzające do podnoszenia kwalifikacji nauczycieli.

PMS prowadzi też Centrum Egzaminacyjneoferujące możliwość zdawania egzaminów z języka polskiego na poziomach GCSEi A-Level.

Mam ogromną nadzieję, że uda mi się kolejną taką polską szkołę stworzyć, być może już niebawem. Zreszta to jedno z moich marzeń.

Przybliżyć owo zjawisko, może wam poniższy link, ukazujący mapę
z zaznaczonymi placówkami na terenie Wysp Brytyjskich.

http://www.polskamacierz.org/dla-rodzicow/znajdz-szkole-w-swojej-okolicy/„>[email protected]http://www.polskamacierz.org/dla-rodzicow/znajdz-szkole-w-swojej-okolicy/

Pisząc o Macierzy, pragnę nawiązać do wrześniowej wizyty na Wyspach prezydenta RP Andrzeja Dudy wraz z małżonką Agatą. O politycznych aspektach tej wizyty pisały już wszystkie media, a dotyczyły one spotkania premiera Camerona z Polakami w rocznicę bitwy o Anglię. Spróbuję przybliżyć wizytę pierwszej damy RP Agaty Kornhausen-Dudy, w Polskiej Macierzy Szkolnej.

Spotkanie rozpoczęto krótkimi wystąpieniami na temat działalności PMS oraz ZNPzG, o której opowiedziały przedstawicielki zarządów organizacji. Prowadziła je wiceprezes Organizacji Pani Małgorzata Lasocka, skupiając się na przybliżeniu gościom pracy organizacji. Pani Prezydentowa ze względu na wieloletnie doświadczenie w pracy w szkole, włączyła się w bezpośredni dialog z nauczycielami.

https://twitter.com/PolskaMacierz

Pan Prezydent Andrzej Duda, w drugim dniu swojej oficjalnej wizyty, spotkał się z rodziną królewską, Premierem Dawidem Cameronem i weteranami. Uczestniczył w nabożeństwie dla uczczenia bohaterskiej postawy polskich lotników walczących o Anglię 75 lat temu. Najbardziej widoczni pod londyńską katedrą św. Pawła byli oczywiście Polacy, którzy przybyli by przywitać prezydenta.

Kilkadziesiąt osób stawiło się na apel stowarzyszenia Great Poland, które od kilkunastu dni pracowało nad tym, aby zaprosić rodaków na spotkanie przed katedrą. Jak ocenił Sławomir Wróbel, szef stowarzyszenia, ta wizyta jest dla Polaków na wyspach szczególnie ważna:

Jestem tu już 11 lat i nie pamiętam tak dużego spotkania z prezydentem. Były dotąd dwie wizyty, ale nie było otwartych spotkań

Jak widać „polska prezencja i obecność” na Wyspach ma się dobrze.

Najlepszym „Ambasadorem” Kultury Polskiej w Londynie jest POSK czyli : POLSKI OŚRODEK SPOŁECZNO-KULTURALNY, który pełni rolę integracyjną i kulturoznawczą wśród Polonii w Londynie.Szczególnie polecam jeden z filarów POSKU jakim jest POSK JAZZ CAFE, gdzie można posłuchać doskonałej muzyki jazzowej, popu, obejrzeć prace plastyczne i spotkać niebanalnych gości.Oto dokładny adres: POSK 238-246 KING STREET Londyn W 6ORC

Będziemy pisać o naszych rodakach jeszcze wiele dobrego, teraz natomiast proponuję zajrzeć do miejsca szczególnie bliskiego memu sercu – Instytutu Włoskiego w Londynie – Istituto Italiano di Londra, mieszczącego się przy 39 Belgrave Square, London SW1X 8NX, GB. Włochy, ojczyzna pizzy i Dantego, to jedna z moich wielkich pasji.

Było mi dane wielokrotnie odwiedzać ten piękny zakątek na ziemi. Bywałam w Italii, współpracując z moimi włoskimi przyjaciółmi i ucząc się tamże na Universita per Stranieri – Dante Alighieri. Myślę, że i temu jeszcze poświęcę materiał na naszych stronach. Wspomniany Dante pojawił się na mojej drodze w Londynie w 2014 roku.

Miałam wówczas okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych, typowym work shopie we wspomnianym instytucie. Były to warsztaty dotyczące „Boskiej Komedii” Dantego. Wspaniałe towarzystwo, piękna oprawa, mój włoski przyjaciel John, Brytyjczycy, Włosi. Przeanalizowaliśmy wszystkie stany duszy według kanonu Dantego: limbo – piekło purgatorio – czyściec i paradiso – raj.

Mieliśmy też okazję obejrzeć rękopisy „Boskiej Komedii”, tytuł w oryginale „Comedia Divina”, z różnych okresów historycznych. Spójrzcie proszę:

https://db.tt/yDhlx0bw

Aby przybliżyć sobie działalność Włoskiego Instytutu Kultury w Londynie zajrzyjcie na jego stronę:http://www.icilondon.esteri.it/IIC_Londra/Menu/La_Biblioteca/

Proponuję Wam podróż w języku Shakespira.

Szczególnie polecam zainteresowanym zbiory biblioteki tego miejsca, robią wrażenie… Generalnie zasoby Brytyjczyków we wszystkich dziedzinach życia, wiedzy, sztuki… TO POTENCJAŁ – IMPERIUM, w którym SŁOŃCE nie zachodziło.

Stałym elementem naszych spotkań niech będzie kultura polska. W następnym odcinku zaprosimy was na ciekawe eventy do POSK-u, skupimy się na wydarzeniach kulturalnych zapowiadanych w nowym sezonie artystycznym.

Napiszemy o tym, co już było i czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie.

2013 11 19 11.51.55

 pobrany plik

Z życzeniami powodzenia

– Jola Piotrowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj