„Tężnia sztuki” zawitała do Małopolski

0
1276
Instalacja „Tężnia sztuki” stanęła  przed Muzeum Narodowym w Krakowie. Oryginalny obiekt nawiązuje do drewnianych konstrukcji solankowych służących do inhalacji.

„Tężnia sztuki” w Krakowie jest jednak wypełniona różnorodnymi przedmiotami, przez kilkanaście lat gromadzonymi przez Roberta Kuśmirowskiego, autora instalacji.Zgromadzone obiekty pochodzą głównie z byłych działań artystycznych, m.in. wystaw Kuśmirowskiego. Budowla przed Muzeum Narodowym jest wypełniona tysiącem różnorodnych przedmiotów, takich jak książki, maszyny do pisania, meble, elementy sprzętu domowego, narzędzia mechaniczne.

Instalacja o wymiarach 22 m długości, 8 m szerokości i 6 m wysokości jest od trzech lat prezentowana w różnych miastach. Była m.in. w Kielcach, we Wrocławiu, w Tbilisi, we Lwowie. Szkielet tężni jest zbudowany z drewna iglastego oraz metalowych elementów.Zarówno konstrukcja zewnętrzna, jak i przedmioty wewnątrz budowli wyglądają na zniszczone, część elementów jest zardzewiała.”Tężnia sztuki” stać będzie przed Muzeum Narodowym w Krakowie do 29 października.

 

Obiekt przed gmachem stanął w ramach projektu „Muzeum Forum”, którego celem jest wyraziste zaznaczenie obecności Muzeum Narodowego w przestrzeni publicznej i zaproszenie artystów oraz zwiedzających do spędzania czasu na placu przed Muzeum.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj