reklama
Magazyn WhyStory logo
reklama
Zwierzęta > szczęściarze
wtorek, 04 październik 2016 10:08

Światowy Dzień Zwierząt  to corocznie obchodzone święto czwartego października w dzień wspominania w Kościele katolickimśw. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii.

Światowy Dzień Zwierząt został ustanowiony w 1931 roku na konwencji ekologicznej we Florencji. Rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października.

Św. Franciszek wyrzekł się - w stosunku do człowieka i przyrody chęci dominacji oraz wyznawał ideę braterstwa wszystkich stworzeń. Uważał, że wszyscy mieszkańcy Ziemi są braćmi, bez względu na narodowość poglądy, charakter, majątkowy stan. Każda osoba, która poprosi o pomoc, przyjaciel lub wróg powinien być wysłuchany i przyjęty.

Obchody Dnia Zwierząt chcą zmienić zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt. Pomagają w uświadomieniu społeczeństwu, że zwierzę to istota żywa, a nie tylko rzecz i posiada swoje prawa. Obchody celebrują stowarzyszenia ekologiczne idziałające na rzecz ochrony zwierząt, wegetarianie a także organizacje non-profit.

 

wtorek, 12 styczeń 2016 14:08

Kto potrafi pomóc zwierzętom?

 

Po raz pierwszy zorganizowane starania na rzecz poprawy warunków życiowych zwierząt podjęto w XIX wieku. W tym czasie zaczęto odnosić się do zwierząt jako istot odczuwających ból, głód i cierpienie. Takie podejście wywołało krytykę wobec niektórych form okrucieństwa; pojawiło się po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii. Tam też zostały sformułowane przez Radę Dobrostanu Zwierząt (Farm Animals Welfare Council) zasady podejścia do zwierząt wyrażone w pięciu podstawowych wolnościach zwierząt

lisy

 Są to:

- Wolność od głodu i pragnienia poprzez zapewnienie dostępu do świeżej wody i pokarmu, który zapewni zdrowie i siły.

- Wolność od urazów psychicznych i bólu poprzez zapewnienie odpowiedniego traktowania.

- Wolność od ran i chorób dzięki zapobieganiu, szybkiej diagnozie i leczeniu.

- Wolność od stresu poprzez zapewnienie opieki i traktowanie, które nie powoduje cierpienia zwierząt.

- Wolność do wyrażania naturalnego zachowania się poprzez zapewnienie odpowiedniej przestrzeni, warunków i towarzystwa innych zwierząt.

Wymienione powyżej wolności odnoszą się do ochrony zwierząt rozumianej jako działania na rzecz zmniejszenia cierpienia zwierząt i wspierania ich humanitarnego traktowania niezależnie od celu hodowli.

wtorek, 12 styczeń 2016 13:37

Czy rozumiesz swojego psa?

 

Jeśli chcesz dokonać wyboru psa i być zadowolony z jego wyboru, to powinieneś zastanowić się nad kilkoma istotnymi zagadnieniami. Czy jesteś gotów chodzić z nim regularnie na spacery i czy pozwala na to twoja kondycja fizyczna. Jakimi potrzebami się kierujesz – czy ma to być pies obronny, pasterski, pies – przewodnik, czy ma przebywać w domu i dotrzymywać towarzystwa? W jakim stopniu interesują cię zachowania psów i czy chcesz psa o żywym usposobieniu? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych uwag.

psy

Chcesz zostać właścicielem psa? Jeśli tak, to odpowiedz sobie najpierw na pytanie, czy jesteś gotów wychodzić z nim regularnie o określonych porach trzy razy dziennie na spacery. Wymaga to czasem wyjścia, kiedy pada deszcz lub śnieg, kiedy wolałoby się zostać w domu. Wymaga to też usuwania psich odchodów. Poza tym należy też znaleźć teren nadający się do spacerów. Najlepsze jest miejsce, gdzie inni też wychodzą z psami i gdzie psy mogą się wspólnie bawić. Najbardziej nadają się do tego miejsca, gdzie nie jeżdżą samochody i psy nie są narażone na spaliny wydzielane przez samochody. Jeśli nie znasz reakcji twojego psa na rowerzystów i przechodniów – należy zachować ostrożność. Rozmiar i waga psa mają znaczenie, gdy wychodzi się z nimi na spacer, bo trudno utrzymać na smyczy silnego, ciężkiego i pobudzonego psa.

Warto to rozważyć decydując się na rasę psa: Czy uda się nad nim zapanować w trakcie spacerów? Niektórzy ludzie po prostu nie mają wystarczająco dobrej kondycji fizycznej dla spełniania tych obowiązków.

Niektóre rasy są szczególnie przydatne do pilnowania dużych terenów w nocy. Psy mogą odstraszyć swoją wielkością oraz szczekaniem, dzięki czemu alarmują osoby chroniące teren przed intruzami.

Jeśli komuś nie odpowiada szczekanie psa w domu, to może wybrać rasę psów, które szczekają bardzo rzadko. Dokonywanie wyboru rasy psa obecnie nie jest trudne, gdyż można tego dokonać za pomocą internetowej wyszukiwarki - zestawu pytań dotyczących porządanych przez nas cech psa, które pomagają w ustaleniu odpowiedniej rasy psa.

Przede wszystkim należy rozważyć rozmiar psa, niektóre rasy ważą mniej niż 7 kg, inne - ponad 55 kilogramów. Psy różnią się też znacząco charakterem – niektóre są bardzo spokojne, inne są agresywne.

Należy się też zastanowić nad własnymi potrzebami i sposobem spędzania czasu. Czy oczekuje się od psa, aby ten był przyjacielski i zapewniał rozrywkę swoją obecnością? Psy dopiero od niedawna są hodowane jako zwierzęta domowe. Takie psy będą wiernymi przyjaciółmi, jeśli zapewni się im przyjazne traktowanie, regularne pożywienie i wybieg oraz opiekę weterynaryjną w razie potrzeby.

A teraz wskazówka jak zrelaksować zestresowanego psa – można zrobić mu prosty masaż przesuwając dłonią po grzbiecie. Dzięki temu można poznać jak pies reaguje na twój dotyk oraz czy reaguje tak, jak dotychczas i nie okazuje bólu czy innego nietypowego zachowania. Powoduje to też lepszy, bliższy kontakt z psem. Jeśli chcesz uspokoić nerwowego psa, delikatnie połóż płasko dłoń na jego grzbiecie lub głowie. Następnie przesuwaj powoli dłoń wzdłuż kręgosłupa i powtórz tę czynność kilkanaście razy. Jeśli pies to lubi, to możesz zwiększyć nacisk twojej dłoni. Nie wykonuj tego ćwiczenia, zaczynając od dolnej części kręgosłupa. Na końcu połóż jedną dłoń na głowie, a drugą na dolnej części kręgosłupa – te dwa odcinki kręgosłupa odpowiadają za odpoczynek i rozluźnienie. Ta prosta metoda jest skuteczna, gdy pies jest zdenerwowany, zestresowany lub wystraszony. Pozwala to również zrozumieć, jak pies reaguje na twój dotyk. Zrozumienie tego, jak pies na ciebie reaguje może dać ci możliwość lepszego z nim kontaktu.

pies2

Warto zauważyć, że psy rozumieją wiele ludzkich uczuć. Są zdolne do silnych uczuć i są bardzo chętne do kontaktu z ludźmi. Kiedy właściciel jest smutny, pies potrafi zrozumieć to uczucie i reaguje na nie. Psy zazwyczaj próbują złagodzić uczucie przygnębienia swojego właściciela i przebywają w jego pobliżu. Często są przygaszone, odmawiają jedzenia i nie bawią się swoimi zabawkami.

środa, 02 wrzesień 2015 07:01

Gdyby trzy lata temu ktoś powiedział mi, że za miesiąc moja mama przygarnie dwa pieski, powiedziałabym niemożliwe - a jednak! Dzięki pracy wielu ludzi, pomagającym bezdomnym zwierzętom, one i wiele innych ma dom....To magia facebooka, udostępnione zdjęcie sprawiło, że Funia i Zuzia  są u mojej mamy

[zdjęcie ze schroniska link https://www.facebook.com/jamnikiniczyje/photos/a.679823642037337.1073741827.679823302037371/679856605367374/?type=1&theater&__mref=message ]

Suka ze szczeniakiem  błąkała się na ulicach Radomia, wywiezione pozostawione same sobie. Trafiły do schroniska a potem, dzięki pomocy fundacji do domu tymczasowego i dalej do własnego domu. Przejechały aż 1200 km, żeby mieć własny dom, w którym są kochane i nikt ich nie skrzywdzi. Funia jest starszym, schorowanym psem, który wiele złego zaznał w życiu... Trochę czasu minęło, żeby odzyskała ufność do ludzi, ale chyba jest szczęśliwa:)

link do zdjęć na profilu:      
https://www.facebook.com/profile.php?id=100000798466420&sk=photos&collection_token=100000798466420%3A2305272732%3A6

Autor: Magorzata Karoń

funia

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama