reklama
Magazyn WhyStory logo
reklama
wtorek, 26 kwiecień 2016 16:16

Jak udzielać pierwszej pomocy zwierzętom...

Opublikowane przez 
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

Fundacja Węgielek edukuje najmłodszych

 

Rozmowa z Iwoną Morozow na temat rozwijania świadomości wśród dzieci i młodzieży o tym jak pomagać zwierzętom, potrzebującym pomocy.

 

Skąd pomysł na nazwę Fundacji ?

 Fundacja powstała ku pamięci pierwszego kota Magdy i Piebe, obecnie Zarządu Fundacji, Węgielka. Adoptowany z krakowskiego schroniska, zaniedbany, chory, przeżył kilka ostatnich miesięcy w poczuciu bezpieczeństwa, z zapewnioną najlepszą opieką, otoczony troską i miłością. Węgielek odszedł, lecz powstała Fundacja. Działamy od 2012 roku, obecnie nasz zespół liczy 7 osób, pomagamy każdemu zwierzęciu, które potrzebuje pomocy, nieważne czy to kot czy pies, czy młody czy stary, zdrowy czy chory, nieważne nawet czy na terenie Polski czy poza nią. Wszyscy są równi i wszyscy zasługują na godne traktowanie.

Od miesiąca realizują Państwo we wrocławskich szkołach podstawowych projekt jak udzielać pierwszej pomocy zwierzętom. Skąd taki pomysł?

W dzieciach nadzieja! Kiedy zaszczepić w nich wrażliwość i miłość do zwierząt jak nie za najmłodszych lat?
A do tego pożytecznie połączyć z nauką niesienia pierwszej pomocy, bo to ona jest najważniejsza. Życie psa czy kota jest w 100% uzależnione od człowieka, nie tylko w codziennych, przyziemnych sprawach, ale zwłaszcza w momencie, kiedy walczy ono o przeżycie, o zdrowie, to od nas zależy czy pomożemy i wygramy czy bezradnie pozwolimy mu odejść. W prawie - nieznajomość nie zwalnia od jego przestrzegania, w medycynie - niewiedza nie usprawiedliwia. Dlatego warto się uczyć, bo nigdy nie wiadomo kiedy będziemy decydować o czyimś życiu.

Dla jakiej grupy wiekowej są organizowane te zajęcia?

Zaczęliśmy od najmłodszych klas – dlatego pierwszy etap projektu przeprowadzany jest w szkołach podstawowych, ale naprawdę nigdy nie jest za późno, by nauczyć się ratować cudze życie, tak że nie poprzestaniemy na maluchach. Zresztą okazyjnie, na różnego rodzaju eventach urządzamy też otwarte kursy, gdzie podchodząc do naszego stoiska można uzyskać wszystkie niezbędne informacje na temat pierwszej pomocy dla zwierząt.

Kto je prowadzi i jak one wyglądają?

Do tej pory zajęcia prowadzone były przez dwie osoby, jedna pełniąca rolę przedstawiciela Fundacji, druga to lekarz weterynarii. Z powodu piętrzących się z dnia na dzień obowiązków, od maja zajęcia będzie prowadził w całości tylko lekarz.

 

Czego uczycie dzieci?

Jak w podstawówce – ABC! Przede wszystkim zaczynamy od tego, jak zadbać o siebie, o swoje bezpieczeństwo, a następnie jak przeprowadzić sztuczne oddychanie, masaż serca i tak dalej.

Jakie są efekty tych działań? Wrażenia najmłodszych?

Nie tylko dzieci, ale i nauczyciele aktywnie uczestniczą w naszych zajęciach i dzwonią po więcej, dla innych klas. O akcji dowiadują się również rodzice dzieci uczestniczących w zajęciach, zdarzyło się, że pocztą pantoflową (na zasadzie jedna mama przekazała drugiej mamie), i zaproszono nas do szkoły, w której uczył się syn "drugiej mamy". Najmłodsi pozytywnie zaskakują nas chęcią aktywnego uczestnictwa, ilością pytań, a nawet podstawową wiedzą na temat tego, czym zajmują się fundacje takie jak nasza.

Jaki jest poziom świadomości w naszym społeczeństwie na temat udzielania pierwszej pomocy zwierzętom?

Niestety z przykrością to stwierdzamy, że większość z nas nie ma świadomości, jak udzielać pierwszej pomocy swojemu pupilowi. Jeśli ktoś nie jest związany zawodowo z weterynarią bądź zwierzętami, to jego wiedza na ten temat jest równa 0. Chociaż i to nie jest reguła, mieliśmy okazję przeprowadzić krótki wywiad wśród "ludzi z branży" i większość pracowników schronisk czy też fundacji nie ma pojęcia o pierwszej pomocy dla psów i kotów. Już nawet zaczynamy planować szkolenia dla pracowników i wolontariuszy schronisk, fundacji.

 Magdalena Saganowska

Czytany 969 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 kwiecień 2016 09:49

Skomentuj

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji Administratora.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama