reklama
Magazyn WhyStory logo
reklama
Wiadomości WhyStory
piątek, 28 lipiec 2017 06:01
Interwencja rządu RFN w sprawie tegorocznej edycji Przystanku Woodstock, kilka porad dla festiwalowiczów, którzy chcą ze sobą zabrać swoje pociechy, terminy spotkań z gwiazdami, zamknięta strefa powietrzna nad festiwalem, woodstockowy teledysk PLAY, strefy "Sprawdź promile", strefa chill out przy rockowym sklepie Lidl, zdjęcia w namiocie Ricoh, gdzie zarejestrować cenne rzeczy przed wyjazdem na festiwal, woodstockowa zbiórka krwi, a na zakończenie - bilety na Wielki Mecz WOŚP vs. TVN cały czas w sprzedaży! Miłej lektury! 
Rząd RFN interweniuje w sprawie Przystanku Woodstock
Koordynator rządu Republiki Federalnej Niemiec ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej, a jednocześnie premier Brandenburgii, Dr Dietmar Woidke, podjął interwencję w sprawie 23. Przystanku Woodstock. Informacja o tym dotarła do Fundacji WOŚP za pośrednictwem Lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego, a opublikowana została na oficjalnym portalu Landu Brandenburgii.
Zamknięta przestrzeń powietrzna nad Woodstockiem
Zgodnie z informacją od Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, w dniach 31 lipca - 7 sierpnia przestrzeń powietrzna nad 23. Przystankiem Woodstock zostanie zamknięta. Oznacza to całkowity zakaz używania dronów nad terenem festiwalu, niezależnie od ich masy.
Woodstock dla dzieci
Na 23. Przystanek Woodstock możena przyjechać całymi rodzinami, również z najmłodszymi pociechami, należy jedynie przestrzegać paru zasad i odpowiednio się przygotować. Nas ogromnie cieszy, że Woodstock jest miejscem międzypokoleniowymi ponad podziałami.
Woodstock łączy pokolenia
Myślą przewodnią Strefy Play na tegorocznej edycji Przystanku Woodstock będzie #PlayWoodstockMasters, czyli łączenie pokoleń i wspólne tworzenie legendarnych historii Woodstocku. W teledysku PLAY promującym 23. Przystanek Woodstock wystąpił Jurek Owsiak i znani youtuberzy
Spotkania z gwiazdami festiwalu
 
Zapraszamy na spotkania z zespołami, które wystąpią na Dużej i Małej Scenie 23. Przystanku Woodstock. Ich harmonogram można znaleźć w poniższej nowince, a po więcej informacji zapraszamy do festiwalowego Centrum Prasowego.
Czego szukasz na Woodstocku?
 
Allegro i Fundacja Allegro All For Planet kolejny raz zapraszają wszystkich do woodstockowej strefy, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Na festiwalowiczów będzie czekać wyścig "Tour de Woodstock 2017", parking rowerowy (po raz pierwszy w historii), limitowane edycje koszulek, strefa chillout, Wielkie Koło oraz goście specjalni, m.in. Filip Chajzer i reZigiusz.
Strefa "Sprawdź promile" na Woodstocku
 
Dobra informacja dla wszystkich kierowców! W tym roku będzie można bezpłatnie przebadać się alkomatem (przed wyjazdem z Woodstocku) w kilku punktach na terenie festiwalu. Na terenie całego Przystanku znajdą się trzy namioty "Sprawdź Promile", a w Miasteczku Leszka Chmielewskiego będzie się znajdować Strefa "Sprawdź Promile".
Sfotografuj się w namiocie Ricoh!
Jak co roku, w namiocie Ricoh (tuż obok Dużej Sceny) będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie i zostać częścią fotograficznej historii Przystanku Woodstock. Dodatkowo w specjalnej strefę będzie można własnoręcznie przetestować aparat Ricoh Theta i odkryć siłę sferycznej fotografii. 
Chill out z Lidlem
Przy woodstockowym Lidlu ponownie będzie można odwiedzić strefę Chill out, czyli miejsce relaksu i wypoczynku. Każdy będzie mógł przygotować dla siebie pyszny posiłek, poćwiczyć jogę, wziąć udział w warsztatach oraz konkursach. Dodatkowo na miejscu będzie można wydrukować zdjęcia, które będą dodane w mediach społecznościowych i oznaczone #RockowaWyspaLidla.
Zarejestruj cenne rzeczy na Otagio
 
Przed wyjazdem na festiwal warto swoje wartościowe przedmioty wcześniej zabezpieczyć - rzeczy zarejestrowane na otagio.com/Woodstock łatwiej odnajdą swojego właściciela. Jeśli z jakichś przyczyn coś zaginie – znacznie łatwiej będzie zguby poszukiwać, a i będzie ona bezpieczniejsza wobec nieuczciwego znalazcy. Oczywiście zawsze w przypadku zgubienia lub znalezienia dowolnego przedmiotu pomocą służyć będzie Biuro Rzeczy Znalezionych
Oddaj krew na Przystanku Woodstock
Podczas 23. Przystanku Woodstock będzie można oddać krew dzięki zbiórce organizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Zielonej Górze oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. Krew będzie można oddawać od 2 do 5 sierpnia, w godzinach 9:00-17:00.
Wielki Mecz 2017 - WOŚP vs. TVN
 
Wielki Mecz już 3 września na stadionie Miejskim Legii Warszawa. Tym razem zmierzą się ze sobą drużyny WOŚP i TVN. Wielki Mecz to przede wszystkim szczytny cel. Dochód ze sprzedaży biletów oraz wysłanych przez widzów SMS-ów zostanie przekazany na zakup wielofunkcyjnej karetki dla Izby Przyjęć Instytutu ”Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” o wartości ok 500.000 zł.

                                                                                                                                                                                      Biuro Prasowe Fundacji WOŚP

środa, 19 lipiec 2017 06:01

Z przyjemnością ogłaszamy, że do listy gości, którzy spotkają się z Woodstockowiczami na Akademii Sztuk Przepięknych dołączyła Katarzyna Grochola. Z kolei Tomek Michniewicz poprowadzi dla uczestników festiwalu autorskie warsztaty poświęcone podróżom.

unnamed

piątek, 07 lipiec 2017 15:05

W dniu 4 lipca 2017 r. odbyła się kolejna rocznica WHY Media Group. Z tej okazji udaliśmy się na kolację do Restauracji Szyb „Maciej”. W miłej atmosferze mogliśmy spróbować wyjątkowych dań kuchni śląskiej, ale nie tylko.  W menu znajdują się także dania inspirowane doświadczeniem zdobytym poza granicami kraju, które również skosztowaliśmy.

rocznica

Dziękujemy za gościnę oraz fachową obsługę!

jeden

trzy

dwa

cztery

czwartek, 22 czerwiec 2017 09:32

BIULETYM INFORMACYJNY URZĘDU MIASTA KATOWICE

katowice

1. Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG® 2017

 

Innowacje dla przemysłu, medycyny i zdrowia oraz życia codziennego już po raz dziesiąty zostaną zaprezentowane w Katowicach podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2017, które odbędą się w dniach 22-23 czerwca w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Misją Targów INTARG jest prezentacja innowacyjnych produktów, technologii i usług z różnych branż i dziedzin, w celu ich transferu do przemysłu. Targi są platformą bezpośredniego kontaktu i spotkań przedstawicieli nauki i biznesu, potencjalnych nabywców prezentowanych innowacji oraz podmiotów wspomagających i finansujących badania. Celem tego interdyscyplinarnego wydarzenia jest również wsparcie rozwoju oraz konkurencyjności przedsiębiorstw. Wystawcami będą jednostki sfery nauki, producenci i oferenci innowacyjnych produktów, technologii i usług z różnych branż i dziedzin, start-up’y, a także młodzi wynalazcy oraz podmioty wspierające wynalazczość i rozwój. Prezentowane na targach wynalazki i innowacje pochodzą z 15 krajów świata. W ramach targów odbędą się sesje branżowe, konkurs INTARG®, gala wręczenia nagród INTARG® 2017, gala konkursu LIDER INNOWACJI 2017, a także konferencja

 

Inter Nano Poland 2017

 

Druga edycja konferencji naukowo-biznesowej Inter Nano Poland jest międzynarodowym forum dla naukowców, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz studentów pracujących w obszarach związanych z nanomateriałami oraz nanotechnologią. INP2017 przedstawi najnowsze naukowe i przemysłowe osiągnięcia w dziedzinie nanotechnologii i zaawansowanych materiałów oraz umożliwi dialog pomiędzy podmiotami ze świata nauki oraz biznesu. Konferencji skupi się na tematyce zastosowania nauki w przemyśle, funkcjonalizacji materiałów i ich użyteczności w medycynie, nowości w dziedzinach prawno-etycznych, najnowszej aparatury badawczej oraz możliwości rozwoju projektów badawczo-rozwojowych. Program konferencji przewiduje sesje naukowobiznesowe, a także sesje poświęcone finansowaniu projektów oraz badań naukowych. Konferencja organizowana jest przez Fundację Nanonet wraz z miastem Katowice, Śląskim Klastrem Nano oraz Górnośląską Agencją Przedsiębiorczości i Rozwoju sp. z o.o. Odbędzie się ona w dniach 22-23 czerwca 2017 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2017. 2. Miasto oddaje lokale w zamian za rem

 

2. Miasto oddaje lokale w zamian za remont.

 

Kolejna edycja programu 14 czerwca rozpoczęła się kolejna edycja programu „Mieszkanie za remont”. Na liście znalazło się 57 lokali przeznaczonych do oddania w najem po przeprowadzeniu remontu przez przyszłego najemcę. Przyszli najemcy muszą spełniać kryterium dochodowe i powierzchniowe. Warunkiem zawarcia umowy jest też brak prawa własności do lokalu mieszkalnego oraz brak zobowiązania finansowego wnioskodawcy z tytułu najmu, bezumownego zajmowania lokalu lub roszczenia regresowego. - Lokale mają różny standard wyposażenia i różną powierzchnię. Osoby wynajmujące są zobowiązane do wykonania remontu. Podpisują umowę o remont z KZGM – mówi Ewa Biskupska, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. Lista lokali dostępna jest do wglądu na tablicy ogłoszeń w Biurze Obsługi Mieszkańców przy Rynku 1, na tablicy ogłoszeń w Wydziale Budynków i Dróg (Rynek 1, II piętro) oraz do pobrania na stronie internetowej

http://www.katowice.eu, w części Urząd Miasta, zakładka Nieruchomości (bezpośredni adres: http://www.katowice.eu/Lists/Wykaz%20lokali%20mieszkalnych%20przeznaczonych%20do%20oddani/Dis pForm.aspx?ID=6&ContentTypeId=0x0100FB9E491BB9AD3F43ADCE504F4DBA9E68)

Wnioski można składać w Biurze Obsługi Mieszkańców do 5 lipca. Szczegółowe informacje na temat mieszkań można uzyskać na stanowiskach Wydziału Budynków i Dróg w Biurze Obsługi Mieszkańców (I piętro - stanowiska 20, 21) lub pod numerem telefonu (32) 25-93-634.

 

3. Muzyczne gwiazdy na Wielkim Sobótkowym Pikniku

 

W najkrótszą noc w roku nie warto spać. Szczególnie 24 czerwca, gdy w Dolinie Trzech Stawów W najkrótszą noc w roku nie warto spać. Szczególnie 24 czerwca, gdy w Dolinie Trzech Stawów pojawią się gwiazdy. Na tę jedną noc Park Leśny zamieni się w miejsce pełne magii i dobrej muzyki. Na scenie rozstawionej na wielkiej łące parku i przed nią przez cztery godziny bawić nas będą artyści zaproszeni przez Miasto Katowice oraz TVP Katowice. Od godz. 20 scena będzie rozbrzmiewać muzyką. Jako pierwsi wystąpią na niej artyści, którzy powinni przypaść do gustu nieco bardziej dojrzałej publiczności. Wśród nich uwielbiany przez wszystkich wirtuoz akordeonu z Katowic Marcin Wyrostek. Półtorej godziny później swój czas będą mieć młodzi. Na nich czeka koncert gwiazdy rapu – Miuosha, a także heavymetalowego zespołu śpiewającego po śląsku, czyli Oberschlesien. Pomiędzy tymi koncertami aktorzy z Teatru Gry i Ludzie sprawią, że poczujemy się jak w dawnych wiekach, kiedy Sobótka była jednym z najważniejszych ludowych świąt. Będziemy puszczać na wodzie wianki i szukać kwiatu paproci. W końcu dookoła nas rosną piękne lasy! Ogniste wianki w postaci fajerwerków wystrzelą w górę ok. godz. 23. Do północy na wielkiej dyskotece będzie nas bawić DJ. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny! Konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

 

Konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy

 

W noc świętojańską od wieków młode niewiasty plotły wianki z kwiatów i magicznych ziół, wpinały w nie płonące łuczywo i w zbiorowej ceremonii ze śpiewem i tańcem powierzały wianki wodom rzek i strumieni. Na tę zdobycz czekali chłopcy, którzy – czy to w tajemnym porozumieniu z dziewczętami, czy też liczący na łut szczęścia – próbowali wyłapywać wianki. Każdy, któremu się to udało, wracał do świętującej gromady, by zidentyfikować właścicielkę wyłowionej zdobyczy. W ten sposób dobrani młodzi mogli kojarzyć się w pary bez obrazy obyczaju i pod kontrolą rodziców. Nawiązując do tej starej tradycji, organizatorzy sobotniego koncertu proponują konkurs dla mieszkańców naszego regionu (nie tylko panien) na najładniejszy wianek sobótkowy. Wianki te będzie można podziwiać na specjalnej ekspozycji w Dolinie Trzech Stawów podczas koncertu organizowanego przez Telewizję Katowice oraz Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów 24 czerwca. Najładniejsze wianki zostaną nagrodzone.

 

4. W piątek Śląski Festiwal Disco Polo

 

 

23 czerwca w Dolinie Trzech Stawów czeka nas muzyczna rozrywka w niepowtarzalnym klimacie disco polo. W Dolinie Trzech Stawów po raz drugi powstanie ogromna scena, a na niej wystąpią największe top gwiazdy muzyki disco polo. Śląski Festiwal Disco Polo to show z udziałem największych gwiazd muzyki disco polo, a także idealna okazja na rodzinny wypad czy beztroską i szaloną zabawę z przyjaciółmi. Ta impreza łączy wszystkie pokolenia. Organizatorzy drugiej edycji wydarzenia zamierzają powtórzyć sukces jego pierwszej odsłony, bowiem muzyka disco polo przeżywa obecnie w naszym kraju wielki renesans. Koncerty gwiazd tego gatunku muzycznego przyciągają tysiące fanów. Nie inaczej ma być w Katowicach, gdzie już po raz drugi zainaugurowany zostanie w ten sposób początek lata. Otoczone lasem tereny Doliny Trzech Stawów w Katowicach, miejsca kojarzonego z relaksem i dobrą zabawą, po raz kolejny zamienią się w największą scenę muzyki disco polo w południowej Polsce! Program tegorocznej edycji Śląskiego Festiwalu Disco Polo to wybuchowa mieszanka prekursorów i legend gatunku wraz z topowymi artystami ostatnich lat. Na scenie wystąpią: absolutny numer 1, czyli Zenon Martyniuk z zespołem Akcent – na Festiwalu będzie świętował swoje urodziny! Ponadto: zespół Boys, z Marcinem Millerem, zespół Long & Junior – śląscy przedstawiciele disco, uwielbiani przez publikę, czego dowiedli podczas 1. edycji wydarzenia, Łobuzy – energetyczna bomba, która podbiła listy przebojów numerem „Ona czuje we mnie piniądz", a także wschodzące, ale już bardzo docenione gwiazdy, czyli przebojowe Milano, piękne Top Girls i czarujący zespół Spontan. Dodatkowo, na samym początku, będziemy mogli usłyszeć gwiazdy IV edycji programu Disco Star: Nastję oraz Luka Rosi. Imprezę poprowadzą popularni prezenterzy: Magda Gawlik z Radia VOX FM, Maciej Smoliński z Polo TV oraz Krzysztof Pieczyński.

UWAGA! – ZMIANY DLA KIEROWCÓW W związku z imprezą w piątek 23 czerwca zjazd z alei Górnośląskiej w stronę centrum może być utrudniony ze względu na dużą ilość samochodów w tym rejonie, a ulica Francuska, od skrzyżowania z ulicą Lotnisko, będzie zamknięta. Wjazd na rolkostradę tego dnia możliwy będzie jedynie od ulicy Trzech Stawów.

 

5. Rynek Smaków na powitanie wakacji w centrum Katowic

 

23-25 czerwca odbędzie się impreza muzyczno-kulinarna pod szyldem Rynek Smaków. Katowice odwiedzą starannie wyselekcjonowane food trucki, a przy dźwiękach muzyki na żywo będzie można spróbować nowości z pubu Browariat słynącego z najlepszych piw rzemieślniczych. Na Rynku pojawi się laureat programi Hells Kitchen z własnym food truckiem oraz bohaterowie Biznesu na Kółkach Discovery Channel Polska food trucki Pizza Truck, Rollujemy oraz nowy projekt Budzika z Mumbai Food Truck. Organizatorzy szykują też muzyczną niespodziankę sponsorowaną przez John Lemon Polska. Spotkajmy się na Rynku! https://www.facebook.com/events/239073186578340

 

6. MMA House of Gladiators

 

Organizatorzy imprezy MMA House of Gladiators zapraszają wszystkich miłośników sztuk walki w najbliższą sobotę (24 czerwca) na godzinę 19:00 do nowej hali AWF Katowice! Wszystkich zwolenników mocnych wrażeń zapraszamy na starcie prawdziwych gladiatorów na gali MMA (mieszanych sztuk walki) House of Gladiators. Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne występy, akcja krwiodawstwa oraz aukcja charytatywna, z której dochód zostanie w całości przeznaczony dla katowickiego domu dziecka oraz katowickiego schroniska dla zwierząt. Nadchodząca sobota zapewni ekstremalne doznania sportowe: naprzeciw siebie staną znani nie tylko na Śląsku zawodnicy sztuk walki, wśród nich Piotr Poniedziałek, uznany zawodnik MMA. Galę poprowadzi znakomity zawodnik MMA oraz komentator i konferansjer w jednej osobie, czyli Łukasz „Juras” Jurkowski, a także prowadzący wiele wydarzeń na Śląsku Krzysztof Pieczyński.

 

7. Oferta pracy w Urzędzie Miasta Katowice

 

Urząd Miasta Katowice ogłasza nabór na stanowisko zastępcy naczelnika Wydziału Księgowo-Rachunkowego Zastępcy Głównego Księgowego. Szczegółowe ogłoszenie znajduje się pod adresem: http://bip.katowice.eu/Ogloszenia/OfertyPracy/ogloszenie.aspx?idr=1350&menu=729 Inne oferty pracy znajdują się na stronie www.bip.katowice.eu. (Ogłoszenia i Aktualności/Oferty)

 

8. Gra terenowa „Ewangelickie ślady w Katowicach”

 

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Katowicach i Ewangelickie Centrum Diakonijne „Słoneczna Kraina” w Katowicach zapraszają do udziału w grze terenowej „Ewangelickie ślady w Katowicach” organizowanej w ramach Otwartych Drzwi Kościołów Ewangelickich. W grze mogą wziąć udział drużyny składające się z co najmniej trzech i maksymalnie z pięciu zawodników. Do udziału w grze mogą się zgłaszać również pary, lub pojedyncze osoby, z których stworzony zostanie zespół. Każda drużyna wyznacza swojego lidera grupy. Lider jest odpowiedzialny za odebranie dokumentów z biura zawodów w kościele ewangelickim Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Warszawska 18, od godz. 10.00 do godz. 11.00, a także za dostarczenie karty drużyny do organizatorów po zakończeniu gry. Osoby chcące uczestniczyć w grze, muszą zgłosić się do organizatora i zapisać poprzez wypełnienie karty zgłoszeniowej i odesłanie jej na adres e-mailowy sloneczna.kraina@luteranie.pl lub osobiste przyniesienie do ECD „Słoneczna Kraina”. Zgłoszenia przyjmowane będą w okresie 12-23 czerwca 2017 roku. Gra odbędzie się 24 czerwca. Start o godzinie 11.00. Limit miejsc jest ograniczony do 70 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zadaniem drużyny jest zaliczanie punktów kontrolnych według wskazówek i map oraz wykonanie konkretnego zadania na każdym punkcie kontrolnym. Pierwszym i ostatnim punktem kontrolnym, a jednocześnie punktem startu i metą jest Kościół Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Warszawskiej 18. Na każdym punkcie kontrolnym znajduje się osoba, która pilnuje i sprawdza poprawność wykonywanych zadań, zalicza zadania i wydaje wskazówki oraz mapę do kolejnego punktu.

 

9. Ogłoszenia MOSiR

 

Zapraszamy do zapisów do Otwartego Turnieju Siatkówki Plażowej Par Mieszanych na ORW Bugla. Turniej odbędzie się 1 lipca, zgłoszenia przyjmowane są do 23 czerwca.  Podczas letnich wakacji zapraszamy dzieci i młodzież do korzystania z naszych obiektów w ramach akcji „Lato w mieście”. Szczegółowy harmonogram zajęć znajduje się na stronie http://www.mosir.katowice.pl  MOSiR poszukuje ratowników wodnych do pracy na obiektach miejskich w sezonie letnim. Szczegółowe informacje na stronie http://bip.katowice.eu/jednostki/mosir lub w dziale kadr MOSiR (tel. 32-259-64- 62 e-mail: kadry@mosir.katowice.pl

 

10. Informator kulturalny

 

Miejski Dom Kultury „Koszutka”, Katowice ul. Grażyńskiego 47, tel. 258-92-00 26.06, godz. 17.00 Cykliczne Koncerty na Koszutce Miejski Dom Kultury „Koszutka” ul. Grażyńskiego 47 Koncert plenerowy w wykonaniu zespołu Early Birds - muzyków spotykających się o świcie w poszukiwaniu wyjątkowych melodii, pełnych łagodności, ukojenia i blasku. W programie: kompozycje własne zespołu oraz standardy jazzowe w oryginalnych aranżacjach brzmieniowo zbliżonych do skandynawskich z pogranicza jazzu i poezji śpiewanej. Zadanie realizowane w ramach Inicjatywy lokalnej we współpracy z MDK „Koszutka”. Wstęp wolny

 

Miejski Dom Kultury „Południe”, Katowice ul. Boya-Żeleńskiego 83, tel. 209-47-73

 

24.06 Stadion UKS MK „Górnik” Katowice, ul. T. Boya- Żeleńkiego 96,

Festyn „Dni Kostuchny” W programie: zespół młodzieżowy „Bez Basu” (14.30), zespół rockowy „Skaza” (15.00), koncert Mirka Jędrowskiego (16.00), kabaret Jerzego Makuli (17.30), zespół „Skazany na bluesa” (18.45), gwiazda wieczoru - zespół „Red Lips” (20.30). Ponadto wiele atrakcji dla dzieci: urządzenia dmuchane, malowanie twarzy, zabawy z konkursami. Wydarzenie finansowane z Budżetu Obywatelskiego.

M

iejski Dom Kultury „Bogucice - Zawodzie”, Katowice ul. Markiefki 44a, tel. 203-05-17

W dniach 23-25 czerwca Miejski Dom Kultury „Bogucice-Zawodzie” zaprasza na XXVII Dni Bogucic. Szczegółowy program imprezy jest dostępny na stronie internetowej: http://www.mdkbogucice-zawodzie.pl/

 

Miejski Dom Kultury „Szopienice - Giszowiec”, Katowice, ul. gen. Hallera 28, tel. 256-12-25

24.06.2017r., godz. 18:00, Kościół św. Anny w Katowicach – Janowie, Plac Wyzwolenia 21 Gospel Sound – koncert w kościele pw. św. Anny w Katowicach – Nikiszowcu w ramach „Nikiszowieckiego Lata 2017”.Wstęp wolny!

 

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” w Katowicach, ul. 3 Maja 31a, tel. 258-90-49

25.06.2017 r., godz.18.00 Katowice, Studio Koncertowe Polskiego Radia, ul. Ligonia 29 Nowowiejski 2017 – „Co mi w duszy gra? Muzyka ludowa”

Zespół wokalny Contento Core

Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent Lilianna Moll – prowadzenie koncertu

Program tego koncertu pozwala uświadomić, jak wiele cennych i wartościowych dzieł posiadamy w dorobku polskiej muzyki chóralnej. Tutaj kluczem do dokonania wyboru stała się inspiracja muzyką ludową przenikająca twórczość najwybitniejszych polskich kompozytorów. Nie przypadkiem zaplanowano w koncercie wykonanie utworów chóralnych Feliksa Nowowiejskiego, którego 140. rocznicę urodzin świętujemy w tym roku. Muzyka chóralna to jeden z najważniejszych znaków jego twórczości. „Nowy śpiewnik na chór mieszany” i „10 regionalnych pieśni ludowych” zostanie zestawionych ze znakomitymi opracowaniami melodii kurpiowskich innych twórców. Najbardziej cenione to oczywiście „Pieśni kurpiowskie” Karola Szymanowskiego. Ale publiczność będzie mogła również usłyszeć w wykonaniu Zespołu Wokalnego Contento Core mniej znane pieśni kurpiowskie Romana Maciejowskiego i Kazimierza Sikorskiego, wchodzące w skład niedawno wydanej kolejnej płyty zespołu zatytułowanej „KurPieśni”, prezentującej wielogłosowe opracowania pieśni kurpiowskich polskich kompozytorów XX wieku. Cykl koncertów „Co mi w duszy gra?” objęty jest Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice.

Bezpłatne bilety dostępne w biurze IPIUM Silesia.

 

11. Ogłoszenia Wydziału Budownictwa i Planowania Przestrzennego

 

1. Od 7 czerwca 2017 r. do 28 czerwca 2017 r. można składać wnioski do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ul. Szopienickiej w Katowicach (ogłoszenie/obwieszczenie o przystąpieniu do sporządzenia ww. planu oraz o możliwości składania wniosków zostało zamieszczone w dniu 7 czerwca 2017 r. na Tablicy Ogłoszeń Urzędu Miasta oraz w miejscowej prasie, tj. Dzienniku Zachodnim, a także na stronach internetowych bip.um.katowice.pl, katowice.eu oraz pks.katowice.eu).

 

2. W związku z rozpoczęciem prac planistycznych nad projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego południowych dzielnic miasta Katowice, w obszarze fragmentów terenów górniczych Murcki I i Giszowiec I – KWK „Murcki-Staszic” w części obejmującej obszar dzielnicy Podlesie i zachodniego fragmentu dzielnicy Kostuchna oraz w związku z potrzebą uaktualnienia poprzednio zgromadzonego materiału, od 7 czerwca 2017 r. do 28 czerwca 2017 r. można ponownie składać wnioski do planu miejscowego w granicach obszaru obejmującego ww. część (ogłoszenie/obwieszczenie o przystąpieniu do sporządzenia planu oraz o możliwości składania wniosków zostało zamieszczone w dniu 7 czerwca 2017 r. na Tablicy Ogłoszeń Urzędu Miasta oraz w miejscowej prasie, tj. Dzienniku Zachodnim, a także na stronach internetowych bip.um.katowice.pl, katowice.eu oraz pks.katowice.eu).

 

3. Od 19 czerwca 2017 r. do 17 lipca 2017 r. do publicznego wglądu ponownie wyłożony jest projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Subcentrum Południe w Katowicach w rejonie ulic: Kolejowej i Kościuszki wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Projekt jest dostępny w siedzibie Przedsiębiorstwa Projektowania, Studiów, Usług i Realizacji „Terplan” Sp. z o.o., Katowice, ul. Wita Stwosza 6 lok.7, II piętro, od poniedziałku do piątku w godz. od 900 do 1400 .

 

Projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko udostępniony jest także na stronie internetowej www.bip.katowice.eu. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbyła się w dniu 21 czerwca 2017 r., w Wydziale Budownictwa i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Katowice. Uwagi do planu należy składać na piśmie do Prezydenta Miasta Katowice z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej i adresu, oznaczenia nieruchomości, której uwaga dotyczy, w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 lipca 2017 r. (ogłoszenie w ww. sprawie zostało zamieszczone w dniu 12 czerwca 2017 r. na Tablicy Ogłoszeń Urzędu Miasta oraz w miejscowej prasie, tj. Dzienniku Zachodnim, a także na stronach internetowych bip.katowice.eu, katowice.eu oraz pks.katowice.eu).

Biuletyn opracował Wydział Komunikacji Społecznej UM Katowice przy współpracy komórek UM i jednostek miasta 

 

środa, 21 czerwiec 2017 17:20

48. Konkurs Ofert Fundacji WOŚP za nami! Ponad 800 nowoczesnych urządzeń medycznych trafi do placówek geriatrycznych w całej Polsce!

W dniach 20-21 czerwca 2017 w Warszawie odbył się 48. Konkurs Ofert Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W efekcie dwóch dni negocjacji Fundacja zakupiła 854 nowoczesne urządzenia medyczne, które trafią do 145 oddziałów geriatrycznych i Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych w całej Polsce. To pierwsze zakupy realizowane dzięki zbiórce 25. Finału WOŚP, podczas której udało się zebrać 105 570 801,49 PLN. 

wosp

Ostateczna wartość zakupionych urządzeń wynosi 7 076 807,00 PLN. Wykaz placówek, do których trafią urządzenia jest załączony poniżej.

Oto ostateczny rezultat 48. Konkursu Ofert Fundacji WOŚP: 

 • densytometry – 3 sztuki – wygrała oferta firmy Timko

 • aparaty do mierzenia ciśnienia – 65 sztuk – wygrała oferta firmy Paramedica Polska

 • podnośniki dla osób starszych – 48 sztuki – wygrała oferta firmy Ergolet

 • przyłóżkowe urządzenia rehabilitacyjne (PUR) – 15 sztuk – wygrała oferta firmy Akson

 • wózki inwalidzkie – 400 sztuk – wygrała oferta firmy Akson(95 sztuk modelu Eclips i 305 sztuk modelu Action 4NG)

 • pionizatory – 25 sztuk – wygrała oferta firmy Ergolet

 • rotory – 53 sztuk – wygrała oferta firmy Polomed 

 • fotele kąpielowe – 60 sztuk – wygrała oferta firmy Arjohuntleigh 

 • kardiomonitory – 47 sztuk – wygrała oferta firmy Biameditek 

 • pulsoksymetry – 21 sztuk – wygrała oferta firmy Shiller 

 • pompy strzykawkowe – 117 sztuk – wygrała oferta firmy Medicart 

Zakupy te, to tak naprawdę największe braki z jakimi zmagają się placówki dla seniorów w naszym kraju – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, dyrektor medyczny Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Lista ta jest zbudowana na podstawie próśb jakie wpływały do Fundacji. Właśnie dzięki nim i konsultacjom z ekspertami, tworzymy specyfikację na podstawie której zakupywane są urządzenia. Te z 48. Konkursu Ofert trafią do zakładów opiekuńczo leczniczych oraz na oddziały geriatryczne – dodaje.

Do Konkursu Ofert zgłosiło się 24 oferentów reprezentujących największych światowych producentów wyrobów medycznych. Sprzęt ten był prezentowany i 
poddawany ocenie przez Komisję Ekspertów oraz Zarząd Fundacji WOŚP.

 • aparaty do mierzenia ciśnienia – 65 sztuk – wygrała oferta firmy Paramedica Polska

 • podnośniki dla osób starszych – 48 sztuki – wygrała oferta firmy Ergolet

 • przyłóżkowe urządzenia rehabilitacyjne (PUR) – 15 sztuk – wygrała oferta firmy Akson

 • wózki inwalidzkie – 400 sztuk – wygrała oferta firmy Akson(95 sztuk modelu Eclips i 305 sztuk modelu Action 4NG)

 • pionizatory – 25 sztuk – wygrała oferta firmy Ergolet

 • rotory – 53 sztuk – wygrała oferta firmy Polomed 

 • fotele kąpielowe – 60 sztuk – wygrała oferta firmy Arjohuntleigh 

 • kardiomonitory – 47 sztuk – wygrała oferta firmy Biameditek 

 • pulsoksymetry – 21 sztuk – wygrała oferta firmy Shiller 

 • pompy strzykawkowe – 117 sztuk – wygrała oferta firmy Medicart 

Oceny przedstawionych ofert i rekomendacji podjęła się Komisja Ekspertów w składzie:

Zakupy dla geriatrii: 

Prof. Marek Tałałaj (Warszawa)
Dr n. med. Wojciech Walas (Opole)
Dr Elżbieta Pietraszek-Jezierska (Warszawa)
Mgr Lilia Kimber-Dziwisz (Radom)
Ryszarda Jakima (Katowice)
Jan Sadłowski (Żary)
Inż. Marcin Gostyński (Warszawa) 

Oprócz zakupów w ramach 48. Konkursu Ofert, dodatkowo aneksowane zostały kontrakty podpisane na warunkach wynegocjowanych w czasie 45. Konkursu Ofert. Tym samym Fundacja WOŚP dokupiła dla seniorów kolejne 3 090 urządzeń, takich jak:

 • łóżka 90 cm – 1364 szt.

 • łóżka 100 cm – 666 szt.

 • materace 90 cm – 540 szt.

 • materace 100 cm – 132 szt.

 • EKG – 58 szt.

 • ssaki – 157 szt.

 • inhalatory – 115 szt.

 • wagi – 18 szt.

 • lokalizatory – 26 szt.

 • holter RR – 7 szt.

 • holter EKG – 7 szt.

W pierwszym dniu Konkursu Ofert zostały zakupione także holtery EKG dla dzieci (24 szt.) w ramach kontynuacji nierozstrzygniętych zakupów dla pediatrii w listopadzie 2016 roku. W tej części zakupów swoje oferty zaprezentowało 8 oferentów. Wygrała oferta firmy Shiller.

Oceny przedstawionych ofert i rekomendacji podjęła się Komisja Ekspertów w składzie:

Zakupy dla pediatrii: 

Prof. dr hab. n.med. Waldemar Bobkowski (Poznań)
Dr hab.n.med. Joanna Kwiatkowska (Gdańsk)
Dr n.med. Maria Miszczak-Knech (Warszawa)
Inż. Marcin Gostyński (Warszawa)

poniedziałek, 19 czerwiec 2017 10:57

Zapraszamy do przeczytania relacji portalu piekary.pl o spotkaniu pań ze stowarzyszenia "Kobieta Charyzmatyczna"

piekary

http://www.piekary.pl/news,article,2054,stowarzyszenie_%E2%80%9Ekobieta_charyzmatyczna_zwiedzilo_nowy_szpital

piątek, 16 czerwiec 2017 16:28

Rada Dzielnicy Zabrze Centrum Północ oraz Dyrektor Niepublicznego Językowo – Sportowego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi ,,MIRIADA” w Zabrzu (ul. Park Hutniczy 12), zapraszają na III Festiwal Taneczny dla Dzieci Niepełnosprawnych, ,Zabrzański Paradance”.

 

Festiwal ma charakter wydarzenia artystycznego i adresowany jest do dzieci niepełnosprawnych uczęszczających do przedszkoli z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi oraz uczniów klas I - III szkół podstawowych z oddziałami integracyjnymi i szkół specjalnych, jak również innych placówek opiekuńczo – wychowawczych z terenu miasta Zabrze.

Organizatorem jest Rada Dzielnicy Centrum Północ przy współpracy z Niepublicznym Językowo - Sportowym Przedszkolem z Oddziałami Integracyjnymi „Miriada” w Zabrzu.

 

Prezentacje odbędą się na terenie Teatru Nowego w Zabrzu, Plac Teatralny 1 20 czerwca br., początek – godz. 9.30.

 

Celem festiwalu jest :

 • integracja środowisk przedszkolnych i szkolnych, wymiana doświadczeń nauczycieli i uczestników,

 • prezentacja i promocja dokonań artystycznych dzieci niepełnosprawnych,

 • rozwijanie umiejętności scenicznych, prezentowanie talentów dzieci niepełnosprawnych,

 • ostarczenie dzieciom pozytywnych emocji w kontaktach z muzyką.

Program festiwalu:

1. Uroczyste otwarcie festiwalu.

2. Prezentacja grup tanecznych dzieci niepełnosprawnych z placówek zgłoszonych do festiwalu.

3. Przerwa i poczęstunek dla uczestników festiwalu oraz obrady Jury.

4. Taniec ,,Trojak , Grozik” w wykonaniu dzieci z przedszkola ,,MIRIADA” w Bytomiu.

5. Wiersz ,"Pan Hilary" gwarze śląskiej w wykonaniu dzieci z przedszkola ,,MIRIADA” w Zabrzu.

6. Taniec ,,Fale Dunaju” w wykonaniu dzieci z przedszkola ,,MIRIADA” w Zabrzu.

7. Taniec ,,Hip Hop” w wykonaniu dzieci z przedszkola ,,MIRIADA” w Zabrzu.

8. Ogłoszenie wyników festiwalu i wręczenie nagród.

9. Zakończenie festiwalu.

niedziela, 11 czerwiec 2017 23:36

Why Story w Gazecie Wyborczej - Czerwiec 2017

 

piątek, 19 maj 2017 12:28

W 2019 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się światowym centrum antydopingu. To niezwykle prestiżowe wydarzenie dla Polski, miasta Katowice i całego środowiska sportowego oraz kolejny ważny krok w walce o czysty sport!

Swiatowa Konferencja Antydopingowa KATOWICE 2019 MSiT

To właśnie w naszym kraju zapadną kluczowe decyzje wyznaczające globalny kierunek walki z dopingiem – powiedział minister Witold Bańka tuż po przyznaniu przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) Katowicom organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej. Podczas posiedzenia Zarządu w Montrealu minister Bańka został również formalnie powołany na członka Komitetu Wykonawczego tej organizacji.

czwartek, 04 maj 2017 16:54

Absolwenci liceów ogólnokształcących i techników przystąpili w czwartek o godz.9 do obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego. Egzamin będzie przeprowadzony na poziomie podstawowym. Chęć przystąpienia do matury - tak jak w latach ubiegłych - zadeklarowali również abiturienci z wcześniejszych roczników.

Dlatego łącznie wszystkich przystępujących w czwartek do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym będzie ponad 290 tys. Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać tekst własny - mają wybór między napisaniem rozprawki a analizą tekstu poetyckiego. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę, język obcy. Obowiązkowe są egzaminy z tych przedmiotów tylko na poziomie podstawowym (chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym).

Maturzyści muszą też obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do pięciu egzaminów z przedmiotów do wyboru. Wszyscy maturzyści muszą też przystąpić do dwóch obowiązkowych egzaminów ustnych - z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Wyniki matur ogłoszone zostaną 30 czerwca. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

środa, 03 maj 2017 20:07

Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja świętowano dziś w całej Polsce.

sztandary

W Zabrzu rocznicę uczczoną mszą św. m.in. w Kościele św. Anny o godz. 11.15.

Sztandary zostały wniesione do kościoła przez uczniów lokalnych szkół, w tym młodych zawodników piłki nożnej drużyny juniorów Górnik SA. Kwiaty oraz wieńce złożyli przedstawiciele Urzędu Miasta; pani prezydent - Małgorzata Mańka-Szulik, dyrektor Domu Muzyki i Tańca - Wiesław Śmietana, pracownicy Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – pani dyrektor Elżbieta Nemś oraz pani prokurent – Katarzyna Konradowska-Grygiel, prezes Stowarzyszenia św. Alberta - Maria Demidowicz a także wielu innych reprezentatów zabrzańskich instyucji oraz mieszkańców miasta.

 

wieniec

orkiestra

podkrzyżem

Bartekwkościele  wieńce

czwartek, 30 marzec 2017 14:41

20 marca 2017 r. w Teatrze Bagatela w Krakowie odbyła się konferencja i gala wręczenia nagród – tytułów dla Kobiet Charyzmatycznych 2017. Dziekan Wydziału Radia i Telewizji – prof. UŚ dr hab. Krystyna Doktorowicz została wyróżniona tytułem w kategorii Kobiety Wszechstronnej.

Według organizatorów kobiety charyzmatyczne to takie, które mają pasje i marzenia, które zamieniają je w plany i urzeczywistniają, ale nie robią tego kosztem innych. Są kreatywne, przedsiębiorcze i zaradne życiowo.
Więcej na
WRi TV

środa, 29 marzec 2017 00:03

Wśród uhonorowanych tytułem "Kobieta charyzmatyczna" jest dr Maria Łuszczyńska, adiunkt w Katedrze Etyki Pracy Socjalnej Instytutu Pracy Socjalnej Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie – wyrózniona w kategorii: Kobieta w nauce oraz Kobieta społeczna.

28 lutego 2017 w Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie odbyło się spotkanie Kapituły Programu Kobieta Charyzmatyczna. Do tytułu nominowano prawie sto pań, które wyróżniają się na polu gospodarki, kultury i sztuki, sportu, nauki oraz działalności społecznej... (Więcej na Stronie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)

wtorek, 28 marzec 2017 11:50

Urszula Nowogórska została Kobietą Charyzmatyczną 2017

malopolska

Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, która została laureatką plebiscytu „Kobieta Charyzmatyczna” magazynu "Why Story", odebrała wyróżnienie podczas poniedziałkowej gali w Teatrze Bagatela... (więcej na Malopolska.pl)

wtorek, 28 marzec 2017 11:42

Nominacja do tytułu „Kobieta Charyzmatyczna”

daria

W dniu 01.12.2016 Redaktor Naczelna wydawnictwa WhyMediaGroup  Pani Beata Sekuła wręczyła Pani Prezes Darii Domaradzkiej-Guzik nominację do tytułu „Kobieta Charyzmatyczna” w kategorii: Kobieta społeczna... (Więcej na Class Ladies)

wtorek, 28 marzec 2017 11:11

Przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska została laureatką plebiscytu „Kobieta Charyzmatyczna” magazynu "Why Story". Kapituła doceniła ją za działalność na rzecz samorządu oraz szerokie zaangażowanie społeczne.

unowo 1000

Plebiscyt „Kobieta Charyzmatyczna” odbywa się już po raz drugi. Nominowanych zostało prawie sto pań mających na swoim koncie osiągnięcia w dziedzinie gospodarki, kultury i sztuki, sportu, nauki oraz działalności społecznej... więcej na Sadeczanin

wtorek, 28 marzec 2017 10:59

W krakowskim Teatrze Bagatela wręczono w poniedziałek nagrody "Kobieta Charyzmatyczna". Wyróżnienia otrzymało prawie 90 pań, które odniosły sukcesy w biznesie, polityce, sporcie, sztuce, nauce czy działalności społecznej. Wśród nagrodzonych znalazły się m.in. Kayah, Dorota Wellman, Janina Ochojska, Anna Dymna i Justyna Kowalczyk.

PGR 8823

Nagrody „Kobieta charyzmatyczna” przyznano już po raz drugi. Pomysłodawcą programu jest WHY Media Group.

– „Kobieta charyzmatyczna” to wyróżnienie... (aby czytać dalej, Kliknij tutaj!)

czwartek, 16 luty 2017 16:59

    Muzeum Miejskie w Zabrzu, w ramach przygotowań do stworzenia Muzeum Zabrzańskiego Sportu, zaprasza na cykl spotkań z wybitnymi zabrzańskimi sportowcami, trenerami i działaczami sportowymi. Spotkania będą miały charakter otwarty dla wszystkich kibiców i miłośników sportu, z możliwością zadawania pytań zaproszonym gościom. Wstęp na każde spotkanie będzie darmowy.

 Zabrze

    Pierwsze spotkanie z tego cyklu w roku 2017 odbędzie się już w czwartek, 23 lutego o godzinie 17:00 w Galerii Muzeum Miejskiego Café Silesia. Naszym i Państwa gościem będzie Marek Kąpa - II trener NMC Górnik Zabrze, a w przeszłości wieloletni gracz (obrotowy) zabrzańskiej Pogoni.

    Marek Kąpa (rocznik 1958) to legenda zabrzańskiego handballa. Od 1973 roku związany z drużyną Pogoni Zabrze, zdobywca srebrnego i brązowego medalu Mistrzostw Polski Juniorów. Grał w Pogoni Zabrze w okresie, gdy zespół ten odnosił swoje największe sportowe sukcesy. Wśród najważniejszych tytułów zdobytych przez Marka Kąpe można wymienić dwukrotne Mistrzostwo Polski, dwukrotne wicemistrzostwo Polski i aż trzykrotne zdobycie Pucharu Polski!

    Podczas spotkania porozmawiamy z trenerem Markiem Kąpą nie tylko o jego bogatej karierze zawodniczej i trenerskiej, ale także o historii piłki ręcznej w Zabrzu, dziejach zabrzańskiej Pogoni i obecnym stanie tej dyscypliny sportu w naszym mieście.

Serdecznie zapraszamy!

 

Zespół ds. Rozwoju Aktywności Lokalnej

Centrum Organizacji Pozarządowych Zabrze


 

czwartek, 16 luty 2017 16:37

Global Girls Game, Katowice 18 lutego 2017, godz. 10.15

Lodowisko Jantor, przy ul. Nałkowskiej 11

 plakat

   W najbliższą sobotę, 18 lutego o godzinie 10.15 na lodowisku Jantor rozegrany zostanie mecz hokejowy dziewcząt CZARNE vs BIAŁE. Mecze w  formule CZARNE vs BIAŁE rozgrywane będą jednocześnie w 39 krajach. Po zakończeniu wszystkich spotkań zsumowane wyniki skonfrontownane zostaną z wynikami BIAŁYCH. Rezultaty na bieżąco będą umieszczane na stronie IIHF - inicjatora wydarzenia. W Katowicach zagrają kadrowiczki reprezentacji Polski oraz zawodniczki zespołów Kojotki Naprzód Janów i Polonii Bytom. Hokeistki zostaną podzielone na dwa zespoły (CZARNE vs BIAŁE), które zagrają przeciwko sobie. Celem imprezy jest promowanie hokeja dziewcząt i kobiet.

   Wydarzenie Global Girls' Game powstało z inicjatywy Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie (IIHF). Jego formułę tworzy szereg meczy, rozgrywanych równocześnie w wielu krajach na całym świecie. W zmaganiach uczestniczą wyłącznie dziewczyny. W tym roku udział w akcji weźmie 39 państw. Zmagania rozpoczęły w Malezji, a zakończą w Kanadzie. W każdym meczu mierzą się drużyny biała z czarną. Po rozegraniu wszystkich spotkań, nastąpi zsumowanie punktów i podany zostanie wynik globalny. Podczas poprzedniej akcji w zeszłym roku drużyna niebieska zwyciężyła 106:83 drużynę białą. Aktualne wyniki po każdym meczu są umieszczane na stronie IIHF  http://www.iihf.com/iihf-home/sport/women/global-girls-game/

   W sobotę w Katowicach zobaczymy w akcji m.in. złote medalistki ubiegłorocznych Mistrzostw Świata grupy IB Karolinę Późniewską, Magdalenę Czaplik, Klaudię Chrapek, Olivię Tomczok, Wiktorię Dziwok, a także tegoroczne brązowe medalistki MŚ Juniorek Klaudię Kaleja, Alicję Wcisło, Katarzynę Wybiral, Sandrę Klimecką, Małgorzatę Synowiec. Na tafli mecz posędziuje Marta Zawadzka - członek Zarządu Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie wraz z Krzysztofem Zawadzkim. Podczas meczu na pewno nie zabraknie śmiechu i zabawy, ale również ducha rywalizacji. 

Sobotni mecz CZARNE vs BIAŁE jest jednym z elementów promocji Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie Kobiet IB, które odbędą się już w kwietniu w Katowicach.

 

Wydział Komunikacji Społecznej
Urząd Miasta Katowice

piątek, 10 luty 2017 13:52

To będzie wyjątkowy tydzień dla wszystkich kochających skoki narciarskie. Dla samych członków reprezentacji narodowych, które – co nie było dotąd regułą – udadzą się do Azji w niemal najsilniejszych składach. I dla kibiców, którzy będą mieć szansę obejrzeć aż cztery indywidualne konkursy w ciągu niecałego tygodnia.

piątek, 27 styczeń 2017 17:19

  Zawodnicy Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach zostali Akademickimi Mistrzami Polski 2017. Zawody zostały rozegrane w Lublinie w dniach 20-22 stycznia 2017 r., a do rywalizacji zgłosiło swój udział ponad 300 studentów i pracowników naukowych z 44 uczelni z całej Polski.

   Po raz pierwszy w historii drużyna UE Katowice pokonała wszystkie inne zespoły i znalazła się na pierwszym miejscu w klasyfikacji generalnej. Dzięki temu zwycięstwu, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach wyszedł również na prowadzenie w punktacji ogólnej Akademickich Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach. – To wysoki awans. Przypomnijmy, że poprzedni sezon Akademickich Mistrzostw Polski UE Katowice zakończył na pierwszym miejscu wśród Uczelni Ekonomicznych i Społeczno-Przyrodniczych, natomiast na 18 miejscu wśród wszystkich polskich Szkół Wyższych. – mówi Łukasz Turlej z AZS UE Katowice.

   Drużyna grająca w składzie: Hanna Leks, Dagmara Szurek, Maciej Klekowski, Piotr Sabuk, Piotr Piesik, Eneasz Wiewióra, Kacper Polok, Paweł Rydzewski, kapitan Łukasz Turlej, w turnieju drużynowym osiągnęła wynik niespotykany na tym poziomie rozgrywek, wygrywając wszystkie 9 meczy i zdobywając 18/18 punktów meczowych. Na uwagę zasługują wysokie zwycięstwa z poprzednimi zwycięzcami AMP. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach pokonał Uniwersytet Warszawski 5,5-0,5 i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu    4-2. Właśnie te drużyny zajęły dwa pozostałe miejsca na podium. Najlepiej punktującymi zawodnikami drużyny UE Katowice byli Eneasz Wiewióra (8,5/9) i Kacper Polok (8/9).

   W turniejach indywidualnych też nie zabrakło sukcesów. Wśród kobiet zwyciężyła arcymistrzyni Klaudia Kulon (UE Poznań), a Hanna Leks (UE Katowice) zajęła trzecie miejsce wśród uczelni Społeczno-Przyrodniczych. Wśród mężczyzn najlepszy wśród 234 grających okazał się mistrz międzynarodowy Maciej Klekowski (UE Katowice), a trzecie miejsce w klasyfikacji studentów USP zajął Piotr Piesik (UE Katowice). Wyniki zostały osiągnięte w bardzo silnej stawce konkurentów, na listach startowych nie brakowało arcymistrzów, a także zawodników Olimpijskiej Reprezentacji Polski.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej AMP, najwyższy wynik w historii startów AZS UE Katowice w Akademickich Mistrzostwach Polski, osiągnięty został m.in.: dzięki prowadzonemu od kilku lat programowi stypendialnemu dla studentów i Turniejom o Puchar JM Rektora UE Katowice, w których rywalizują najlepsi uczniowie i absolwenci szkół ponadgimnazjalnych. Często wybierają oni później studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach.

   UE Katowice wpisał się tym samym ponownie w bardzo znaczącą rolę, jaką Katowice odgrywają w ostatnim czasie w świecie polskich i międzynarodowych szachów. W mieście organizowane były poprzednie edycje Akademickich Mistrzostw Polski, Akademickie Mistrzostwa Świata 2014 czy Ekstraliga Seniorów. Siedzibę mają zarówno Drużynowi Mistrzowie Polski - Wasko Hetman Katowice oraz Akademiccy - AZS UE Katowice. W grudniu 2017 roku w Katowicach odbędzie się największa i najważniejsza szachowa impreza roku - Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych, gdzie w katowickim Spodku grać będzie 1000 osób.

 

piątek, 20 styczeń 2017 06:01

W przyszły weekend - od piątku 28 lipca do niedzieli 30 lipca można się spodziewać czasowych zmian w organizacji ruchu drogowego, w tym ograniczenia możliwości parkowania pojazdów w związku z wyścigiem „74 Tour de Pologne UCI World Tour”. 

Prosimy, by w tych dniach nie zajmować miejsc parkingowych, tam gdzie umieszczone będzie oznakowanie drogowe. Znaki pojawią się przy następujących ulicach: Korfantego, Moniuszki, Olimpijskiej, Góreckiego, Dudy Gracza, Granicznej, Pułaskiego, Trzech Stawów, Francuskiej, Ceglanej, Meteorologów, Zgrzebnioka, Kościuszki, Poniatowskiego, Mikołowskiej, Matejki, Sokolskiej, Skargi, Uniwersyteckiej, Dobrowolskiego, Szkolnej, Bankowej, Warszawskiej oraz przy placu Wolności. W niedzielę zmianie również ulegną rozkłady niektórych linii komunikacji miejskiej.

W dniu wyścigu zamknięte zostaną ulice, którymi przejadą kolarze.

Uwaga! Od 29 do 30 lipca będzie uruchomiona specjalna infolinia dla mieszkańców: tel. 32 778 89 60.

Więcej informacji dostępnych jest pod adresami

http://katowice.eu/Tour%20de%20Pologne/tour-de-pologne/wy%C5%9Bcig http://www.kzkgop.com.pl/informacje/p-1-zmiany-w-komunikacji-miejskiej-w-zwiazku-z-tour-de-pologne- 2.html

Katowice biorą udział w konkursie na najlepiej udekorowane miasto 74. Tour de Pologne

Przed nami 74. Tour de Pologne. W Katowicach kolarze będą rywalizować już drugiego dnia wyścigu - w niedzielę 30 lipca. Miasto bierze udział w konkursie na najlepiej udekorowane miasto 74. Tour de Pologne. Udekorujmy witryny sklepowe i okna swoich domów! Przygotujmy razem coś, co zobaczy cały świat w transmisji telewizyjnej!

Nagrody w konkursie zostaną przyznane w trzech kategoriach: miasto startowe (w którym rozpoczyna się dany etap wyścigu), miasto etapowe (mety) - w którym kończy się dany etap wyścigu i miasto premii (miejscowość z premią lotną, specjalną lub górską). Nagrodą dla miasta będzie pamiątkowy puchar oraz kampania promocyjna w mediach patronackich 74. Tour de Pologne m.in. portalu Onet, w Przeglądzie Sportowym czy radiowej Jedynce. Natomiast Katowice, zapraszając do konkursu wraz z firmą Lang Team, przygotowały dodatkową nagrodę – rower dla wylosowanej dekoracji przygotowanej przez mieszkańców naszego miasta!

- Tour de Pologne w Katowicach gości już od ośmiu lat. Natomiast po raz pierwszy kolarze odwiedzą stolicę ponad 2 milionowej metropolii, nazywaną „świątynią sprintu”, w niedzielę. Zachęcam do rodzinnego i aktywnego dopingu na trasie, która podobnie jak w latach poprzednich będzie biegła ulicami centrum miasta. Kolarze przejadą w okolicy Rynku, przez Strefę Kultury oraz po raz pierwszy wjadą do Doliny Trzech Stawów. Będzie to doskonała okazja, by pokazać, że prawie połowa Katowic to tereny zielone. Zachęcam do aktywnego i kreatywnego kibicowania swoim faworytom. Wykorzystując elementy rowerowe, patriotyczne, lokalne lub muzyczne możemy wspólnie udekorować Katowice – kreatywne miasto UNESCO w dziedzinie muzyki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zachęcamy przedsiębiorców, mieszkańców, a także organizacje pożytku publicznego działające w naszym mieście do zaangażowania się w akcję! Warunkiem wzięcia udziału w rywalizacji o rower jest zgłoszenie na adres mailowy katarzyna.fraszczak@katowice.eu do 24 lipca, ważne by zawierało ono: imię i nazwisko osoby do kontaktu, telefon oraz szczegółowe dane, gdzie będzie przygotowana dekoracja.

poniedziałek, 16 styczeń 2017 14:52

Już po raz 35. poznaliśmy laureatów Sportowego Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Trenera Miasta Zabrze 2016! To szczypiornista Marek Daćko oraz trener kulturystów Jerzy Szymański! Wyróżniono również najaktywniejszych nauczycieli wychowania fizycznego.

Wyróżnienia trafiły do laureatów tradycyjnie w trakcie Balu Sportowca, który odbył się w minioną sobotę (14 stycznia). Plebiscyt trwał jednak od ubiegłego roku, kiedy zabrzanie otrzymali możliwość zgłaszania kandydatów do konkursu. Później przez kilka tygodni na łamach tygodnika lokalnego Głos Zabrza i Rudy Śląskiej prezentowano kandydatów do tego zaszczytnego miana i umożliwiono oddawanie na nich głosów.

Najlepszy sportowiec nie mógł osobiście odebrać nagrody, bowiem przebywa aktualne we francuskim Nantes, gdzie reprezentacja Polski rozgrywa mecze w ramach Mistrzostw Świata. Podziękowania złożył za pośrednictwem nagrania. Chciałem bardzo serdecznie podziękować: zwłaszcza kibicom, ale też zarządowi, całemu sztabowi trenerskiemu i medycznemu NMC Górnika, moim kolegom, za wsparcie i oddane głosy. Dzięki wam udało mi się zdobyć aż takie wyróżnienie, z czego jestem dumny i za co jestem zobowiązany. Trzymajcie kciuki za naszą kadrę  podczas mistrzostw, a następnie za Górnika w rozgrywkach ligowych.

Nagrodę w jego imieniu odbierał prezes klubu Bogdan Kmiecik.

czwartek, 12 styczeń 2017 06:01

21. Mistrzostwa Świata dla Osób po Transplantacji, które odbyły się w hiszpańskiej Maladze były wyjątkowo udane dla zabrzanina Dawida Zimkowskiego, który zdobył aż cztery indywidualne medale i uczestniczył w zdobyciu dwóch kolejnych w konkurencjach drużynowych!

transplant2

Dawid Zimkowski po przeszczepie nerki zajął się sportem. W Hiszpanii startował w pływaniu w kategorii 30-39 lat i w konkurencjach indywidualnych zdobył trzy srebrne medale: 50 metrów stylem grzbietowym, 400 metrów stylem dowolnym i wreszcie 200 metrów stylem zmiennym. Dodatkowo zdobył brąz na 50 metrów stylem motylkowym.

Co więcej był uczestnikiem drużynowych sztafet 4x50 metrów stylem zmiennym i dowolnym. W obu przypadkach reprezentacja Polski zdobyła trzecie miejsce na podium. To tym większe wyróżnienie, że reprezentacja naszego kraju po raz pierwszy stanęła na podium konkurencji drużynowych.

Paweł Franzke 

 

 

poniedziałek, 09 styczeń 2017 16:19

14 stycznia w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu odbędzie się kolejny, tradycyjny Bal Sportowca. Podczas tego wydarzenia zostanie rozstrzygnięty plebiscyt organizowany przez Urząd Miejski w Zabrzu i Głos Zabrza i Rudy Śląskiej na Najlepszego Sportowca i Trenera Zabrza 2016 roku!

 bal

O pozycje laureatów tych wyborów ubiega się 32 zawodników i 14 szkoleniowców, którzy w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy dokonali najwięcej w swoich dyscyplinach.

Bilety do nabycia w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Matejki 6 (300 zł od pary).

Paweł Franzke

 

środa, 04 styczeń 2017 16:13

Licytacja Najbardziej Hojnych Darczyńców, w której nagrodami są Złote Serduszka i Złote Karty PLAY to jedno z najważniejszych przedsięwzięć realizowanych w czasie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Serduszko

Złote Serduszka i Karty stały się najbardziej prestiżowymi symbolami społecznego zaangażowanie osób i firm w 25-letniej historii Fundacji WOŚP.

Licytacja będzie prowadzona w dniu 25. Finału WOŚP (15 stycznia 2017 roku) od momentu rozpoczęcia pierwszego łączenia na antenę TVN, aż do późnych godzin wieczornych. Finał tej licytacji to najbardziej emocjonujący moment transmisji z Finału WOŚP i punkt kulminacyjny całodniowej akcji, obserwowany przez miliony telewidzów oraz internautów. Cała kwota uzyskana z licytacji wesprze cel 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

sobota, 24 grudzień 2016 05:21
Drodzy Czytelnicy!
 
Życie każdemu pisze nowe historie, a więc z okazji zbliżających się Świąt życzymy Wam oprócz zdrowia i miłości, aby Wasze doświadczenia Roku 2017, na każdym polu, były nie tylko pozytywne, ale i niezapomniane przez długie lata.

Z najlepszymi pozdrowieniami,

Redakcja Magazynu WHY Story

Życzenia

poniedziałek, 05 grudzień 2016 12:39

Mikołaj spotka się z dziećmi na Jarmarku Świątecznym

 

Mikołajki to zdecydowanie jeden z ulubionych dni w roku dla wszystkich dzieci. W naszym mieście Święty Mikołaj spotka się z maluchami w magicznej atmosferze pięknego Jarmarku Świątecznego. Na ten dzień przygotowano wiele atrakcji.   

Mikołajkowe spotkanie na żorskim rynku rozpocznie się we wtorek 6 grudnia o godzinie 17:00. Na początek będzie można zobaczyć widowiskowy spektakl Teatru Ognia , w wykonaniu artystów z Miasteczka Westernowego TwinPigs.

O godzinie 17:30 wystartuje mikołajkowy program artystyczny pt. „Zimowa przyjaźń”. Podczas przedstawienia skierowanego do małych widzów na scenie pojawi się wyczekiwany Święty Mikołaj, który następnie poczęstuje wszystkich słodyczami i zaprosi dzieci do zrobienia pamiątkowego zdjęcia.

Po przedstawieniu, aż do godziny 20:00 dzieci będą mogły skorzystać z przygotowanych specjalnie dla nich animacji, takich jak: malowanie twarzy, balonowe ZOO oraz kreatywne gry i zabawy. Maluchy będą też mogły spotkać ulubione postacie z bajek podczas parady pluszaków, w której wezmą udział „żywe” maskotki.

Tego dnia odsłonięte zostaną też zupełnie nowe ozdoby Jarmarku Świątecznego. Co do będzie? Musicie przekonać się sami! Zapraszamy na żorski rynek.

poniedziałek, 05 grudzień 2016 11:54

5 grudnia 2016 roku Katowice rozpoczną wielkie odliczanie do CEV Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2017.

 

 

Od tego dnia do przybycia najlepszych siatkarzy Starego Kontynentu do stolicy Górnego Śląska pozostaną 262 dni. Z tej okazji przygotowano szereg atrakcji dla uczniów katowickich szkół podstawowych.

 

 

W hali sportowej w Szopienicach prawie 300 uczniów katowickich szkół podstawowych weźmie udział w szeregu zabaw, które przygotował Polskim Związek Piłki Siatkowej wraz z Katowicami - miastem-gospodarzem. Ambasadorami Katowic, którzy aktywnie włączą się w przebieg działań zostaną: aktorka Anna Guzik, trener klubu GKS Katowice i były reprezentant Polski Piotr Gruszka, były reprezentant Polski i wicemistrz świata Sebastian Świderski, trener reprezentacji Polski i zasłużony działacz siatkarski Waldemar Wspaniały oraz były reprezentant Polski i autor książki „Mistrzem być” Marcin Prus. Jednak to nie koniec atrakcji. W spotkaniu weźmie udział również Andrzej Wrona! Mistrz Świata z 2014 roku, który swój medal zdobył w katowickim Spodku, spotka się z najmłodszymi mieszkańcami naszego miasta.

- W Katowicach przy organizacji dużych wydarzeń zawsze stawiamy na działania promujące sport wśród najmłodszych. Zależy nam, by mistrzostwa nie ograniczyły się do rozgrywek tylko w trakcie ich trwania, ale żeby młodym ludziom zostało po tej imprezie coś więcej. Stąd m.in. spotkania i treningi z gwiazdami, podczas których będą mogli pokochać piłkę siatkową. W końcu Katowice to magiczne miejsce dla siatkówki podsumowuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

 

Drugi etap akcji rozpocznie się tego samego dnia o godzinie 17:00, na placu Kwiatowym. Miasto Katowice wraz z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej zapraszają na uroczyste uruchomienie zegara ME 2017. Na 262 dni przed wielkim siatkarskim świętem kibiców czekają niespodzianki, między innymi prezenty od siatkarskiego św. Mikołaja. Wybrana osoba otrzyma specjalny prezent: podwójne zaproszenie na wszystkie mecze rozgrywane w katowickim Spodku. – Katowicki Spodek słusznie uznawany jest za mekkę siatkówki. Jestem przekonany, że mistrzostwa Starego Kontynentu będą kolejnym wielkim sportowym świętem w stolicy Górnego Śląska. Uruchomienie specjalnego zegara i dzisiejsza akcja dowodzą, że Katowice kochają siatkówkę i za to mieszkańcom i władzom miasta serdecznie dziękujemy – powiedział Jacek Kasprzyk, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 

W Katowicach odbędzie się I i II faza CEV Mistrzostw Europy w piłce siatkowej mężczyzn 2017. 1. faza rozpocznie 24 sierpnia 2017. Zagrają w niej Francja, Belgia, Holandia i Turcja.

niedziela, 20 listopad 2016 14:34

Książka przeczytana w jeden wieczór!

 http://www.whystory.pl/pl/sztuka-i-kultura/teatr-i-literatura/powiesc-rozdzial-ii-o-milosci-macierzynstwie-i-finansachc.html

 

 

 Wywiad w tvz z Mirkiem Ridlem:

 

 

Recenzje:

Życiowe zmagania (Joasia 2016-11-11)
Książka przeczytana w jeden wieczór! Inspirująca lektura, ciekawie skomponowana. Samo życie... Autorka porusza kwestie trudnych życiowych ról współczesnej kobiety, jej odpowiedzialności za rodzinę, ale i też za swoje życie.

Apetyt na twórcze życie (Paweł Hohmann - 2016-11-09)
Bohaterka nie zaplanowała sobie swojego życia. Po rozwodzie i trudnych wychowawczych perturbacjach z dwoma nastoletnimi synami, rusza w nieprzewidywalną drogę ku tajemniczej przyszłości. Jej marzenia spełniają się w najbardziej niespodziewany sposób. Nowy życiowy partner dodaje jej biznesowego wigoru. Po trudnych chwilach, momentach zwątpienia i rozpaczy krystalizuje się nowa ścieżka zawodowej kariery. Chcesz mieć własną firmę? Pragniesz spełniać się w roli ambitnej dziennikarki? Wszystko się uda... Nie zabrakło głównej bohaterce determinacji i woli walki o własną, lepszą przyszłość. Czy ryzyko się opłaciło? Każdy sam musi odpowiedzieć na to pytanie czytając " Why Story Czas na Zmiany 2". Tytuł książki jest pewną zagadką postawioną Czytelnikom. Powieść jest gatunkową hybrydą. Wątki beletrystyczne przeplatane są z autentycznymi dziennikarskimi materiałami. Poznamy m. in wspaniałą podróżniczkę w wieku 80+, będą również historie o ADHD, uzależnieniu od komputerowych gier, spotkamy odważną obyczajowo poetkę i niezwykle inspirującą specjalistkę od tak potrzebnego dziś w biznesie osobistego treningu... no i nie zdradzajmy wszystkich smakołyków tej pełnej treści i faktów książki. Ciekawie pokazany jest tutaj moment podejmowania tej jednej, jedynej decyzji w życiu najważniejszej postaci tej książki. Ta chwila jest jakby ukryta wewnątrz tekstu, choć z pozoru, wszystko wygląda na oczywistą sprawę.

Ogromna garść motywacji (Piotr Habigier - 2016-11-14)

Poznając coraz to kolejne problemy bohaterki i obserwując to jak sobie z nimi radzi, można bardzo szybko zauważyć że nasze - często wyolbrzymione problemy są naprawdę znikome, ale jeśli są naprawdę duże to po tej lekturze mamy siłę stawić im czoła. Powieść przedstawia ciekawe postacie np. młodego człowieka uzależnionego od gier MMO, nastoletniego projektanta mody oraz wiele innych osób podążających za marzeniami. Bohaterka, która jest dziennikarką i byłą nauczycielką szuka spełnienia jako matka zbuntowanych nastolatków, kochanka, kobieta przedsiębiorcza, ma też swoje lęki ale walczy o swoje, często jest kontrowersyjna...
Momentami książka bawi humorem sytuacyjnym, często pobudza do refleksji, poruszająca, nawet do łez, jak w przypadku mojej koleżanki z roku. Polecam ludziom w każdym wieku i w różnych sytuacjach życiowych.

Gotowe na zmiany na lepsze - Olga Willińska

Czas na zmiany to książka nietypowa – z jednej strony bardzo osobista relacja z czasu zmian, z chwil w których życie Karoliny zmieniało się, szczera, obiektywna relacja z niby zwyczajnych, ale niezwykle dramatycznych chwil w życiu bohaterki. Nieudane małżeństwo, zobowiązania męża = kłopoty finansowe żony (byłej też), nowy partner, relacje dzieci – nowy partner, wybory między domem, a karierą, między ciekawą, wymarzoną pracą, a czasem spędzanym w domu, zmaganie z brakiem wiary otoczenia, a nawet czasem z własnymi wątpliwościami.


W przerwach reportaże opowiadające o niezwykłych kobietach, które pomimo wszystko, a może właśnie dzięki temu zbudowały domy, wierzą w ludzi, są niezwykle charyzmatyczne – po prostu są niesamowitymi zwykłymi kobietami.

Historie opowiedziane w książce są niezwykle inspirujące, pokazują, że nawet jak jest bardzo źle można znaleźć rozwiązanie, pomoc przyjaciół, zmienić swoje życie na inne, lepsze, ciekawsze, choć czasami w pierwszej chwili całkiem nie jesteśmy na zmianę gotowi.


Bo tak to ze zmianami często bywa, że nie jesteśmy na nie gotowe, a często nawet gdy zmiany są konieczne to się ich boimy, odwlekamy, nie dopuszczamy do siebie myśli o konieczności zmiany. A zmiany często, nawet bardzo często są dobre, co udowadnia autorka. Ja z mojego własnego doświadczenia wiem już, że zmiany są dobre i że nie trzeba ich się obawiać, ale żeby to zrozumieć musiałam kilka razy stanąć przed koniecznością zmiany – wtedy tak naprawdę decyzję podejmowali za mnie inni i choć na pierwszy rzut oka zmiany były dla mnie niekorzystne, dziś jestem bardzo wdzięczna, że zostałam do nich zmuszona. I dziś już zupełnie nie boję się zmian – choć do wielu decyzji życiowych staram się podchodzić z rozsądkiem i rozwagą – to nie myślę – co to będzie tylko kombinuję jak tu zrobić żeby było dobrze.

Zachęcam do lektury – nie jest to ani typowy podręcznik, ani książka motywacyjna, ale warto ją przeczytać i się nad nią zastanowić.

 

Bookszpan to sieć księgarska, która została założona w 2013 przez Jana Sierackiego (współzałożyciel Matras), Sonię Dragę (założycielka i właścicielka Wydawnictwa Sonia Draga), Marcina Nowaka (prezes hurtowni książek Dictum sp z o o ) oraz Piotra Zelmana(„Drugie Piętro”, Sp. z o o)

Księgarnie w ramach sieci mieszczą się w Katowicach, Warszawie, Gdańsku, Bytomiu, Kluczborku, Opolu, Raciborzu oraz Wrocławiu

Książka dostępna jest również na stronie:

www.kingapiekarska.pl

 

 

środa, 02 listopad 2016 09:18

Za nami jubileuszowa, 20. edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie

W świecie literatury czas biegnie szybciej – takie wrażenie mogli odnieść wszyscy uczestnicy zakończonej już 20. jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Święto literatury obfitowało w liczne atrakcje i spotkania z najlepszymi autorami. Klimat minionych 4 dni w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków najlepiej oddają słowa Michaela Cunninghama, jednego z najpopularniejszych aktualnie światowych pisarzy – Ludzie ciągle powtarzają, że książka umiera. A ja tymczasem siedzę pośrodku pięknego obiektu, pełnego pasjonatów literatury. Widzę ogromną ilość ludzi kupujących i czytających książki! To, co tutaj obserwuję dodaje mi nadziei i napełnia mnie optymizmem.

 

Ponad 700 wystawców z 25 krajów, 759 autorów z Polski i zagranicy oraz około 68 tysięcy Zwiedzających – tak w liczbach prezentuje się miniona edycja jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju i największego dla czytelników.

Tegoroczna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie® zakończyła się pełnym sukcesem. Tłumy zwiedzających po raz kolejny udowodniły, że w Krakowie książka ma się bardzo dobrze. Potwierdzają to w swoich opiniach m.in. Wystawcy – wielu z nich już po trzecim dniu Targów sprzedało o 20% więcej książek niż w roku poprzednim i to przez wszystkie dni trwania imprezy! – Ogromnie cieszy mnie widok ludzi, którzy po odejściu od kas szukają wolnego miejsca, siadają i… czytają zakupione książki – mówi Grażyna Grabowska, Prezes Zarządu Targów w Krakowie.

piątek, 28 październik 2016 10:30

1

Ruszyły Targi

W czwartek 27 października rozpoczęły się w Krakowie 20. Międzynarodowe Targi Książki. Gościem honorowym wydarzenia jest Izrael, który przygotował na tę okoliczność wiele atrakcji dla zwiedzających. W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się z współczesną prozą izraelskich pisarzy i spotkać się z nimi na spotkaniach autorskich, spróbować izraelskiej kuchni oraz podziwiać izraelską fotografię i kinematografię.

Ambasada Izraela, w związku z 20. Międzynarodowymi Targami Książki w Krakowie przygotowała 7 spotkań autorskich z pisarzami, brunch, na którym spróbować będzie można izraelskich potraw, otwarcie wystawy fotograficznej „W ciemnych pokojach”, projekcje filmów „Swat” i „Opowieść o miłości i mroku”, a także spotkania dla dzieci prezentujące kulturę Izraela.

środa, 26 październik 2016 15:13

Przed nami jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. Już dziś miłośnicy książek powinni zarezerwować sobie czas, by w dniach 27-30 października wziąć udział w wielkim święcie literatury. Po raz kolejny wszystkie drogi pasjonatów czytania będą prowadzić do Krakowa! Tegoroczna, jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie zapowiada się wyjątkowo!

Izrael – Gość Honorowy

Tegoroczne hasło Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie – „Żeby czytać, trzeba być otwartym” – nie zostało wybrane przypadkowo. Zaczerpnięto je z twórczości Etgara Kereta, którego ojczyzna – Izrael – jest tegorocznym Gościem Honorowym jesiennych Targów Książki w Krakowie. Literatura z Izraelem w roli głównej cieszy się w Polsce sporą popularnością. Co roku do księgarń trafia wiele tytułów, których autorami są zarówno hebrajscy pisarze, jak i zafascynowani kulturą i tradycją twórcy spoza Izraela. Nie ma się czemu dziwić, albowiem ojczyzna Kereta w kontekście literatury jest niezwykle interesująca, a sami pisarze są ważnymi uczestnikami debaty publicznej na palące tematy społeczne. Między innymi ten aspekt izraelskiego życia kulturalnego organizatorzy Targów chcą przybliżyć polskim czytelnikom odwiedzającym EXPO Kraków.

czwartek, 29 wrzesień 2016 16:36

Konferencja. Lider z powołania

 

28 września 2016 w Szkole Głównej Handlowej Redakcja WHY Story wręczyła tytuły: Liderów z powołania charyzmatycznym menadżerom oraz gospodarzom miast i gmin, pełniącym swoje funkcje od wielu lat z wyjątkowym zaangażowaniem. Wśród nagrodzonych znaleźli się m.in.: prof. Marian Zembala – dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, prof. Jan Szmidt – rektor Politechniki Warszawskiej, Jerzy Owsiak – założyciel i prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Tałant Dujszebajew – trener kadry polskich szczypiornistów, Emilian Kamiński – założyciel Teatru "Kamienica”, Marek Szymański – prezes Franke Polska, Gabriela Pudlo-Chojnacka – właścicielka POCH, Andrzej Korpak – dyrektor generalny General Motors, Ginter Skowronek – wójt gminy Wielowieś oraz Zygmunt Frankiewicz – prezydent Gliwic.

 

Przez wiele lat przeprowadzałam wywiady z prezydentami miast, prezesami i założycielami organizacji charytatywnych oraz przedsiębiorstw, trenerami sportowymi, dyrektorami ośrodków naukowych czy kulturalnych, a także rektorami uczelni. Zauważyłam wtedy, że niektórzy z nich posiadają niezwykłe cechy liderów z prawdziwego powołania: pozytywną energię, wiedzę, którą chcą i potrafią się dzielić ze współpracownikami, wyjątkową umiejętność zarządzania z wielką pasją i ogromnym zaangażowaniem – podkreśla Beata Sekuła, redaktor naczelna Magazynu WHY Story. – Stwierdziłam, że należy promować takie postawy, szczególnie, kiedy przynoszą pozytywne skutki organizacjom, którymi zarządzają tak charyzmatyczni liderzy i mogą stać się wzorem dla innych, młodych menadżerów.

W ten sposób powstał program Lider z powołania, pod patronatem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, International Coaching Federation Poland, Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich, Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi, Europejskiego Klubu Biznesu, Instytutu NLP w Chicago. Jego głównym organizatorem było WHY Media Group.

Redaktorzy Magazynu WHY Story przeprowadzili wywiady z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi menadżerami, które zostały zamieszczone na: www.whystory.pl/eu.

 

17 sierpnia 2016 roku w Szkole Głównej Handlowej odbyło się posiedzenie Kapituły Programu Lider z powołania. Tytuły przyznano w następujących kategoriach: biznes, innowacyjne zarządzanie, nauka i edukacja, medycyna, sport i turystyka, działalność społeczna oraz sztuka. W skład Kapituły powołano przedstawicieli patronów merytorycznych oraz honorowych.

Oficjalne wręczenie tytułów nastąpiło podczas Konferencji Lider z powołania. Od pasji do prawdziwego sukcesu. Cechy (wrodzone i nabyte), rola i sytuacja współczesnego lidera: mentora, społecznika, motywatora czy efektywnie zarządzającego przedsiębiorstwem sprawnego ekonomisty.

28 września w SGH w Warszawie pod patronatem medialnym Magazynu WHY Story, Gazety Wyborczej, Radia Kolor oraz Business Woman & Life odbył się uroczysty finał Konferencji. Głównym celem wydarzenia była wymiana informacji na temat dobrych praktyk i doświadczeń. W trakcie dyskusji uznani liderzy podzielili się z uczestnikami spotkania swoim doświadczeniem związanym z kwestiami definiującymi przydatne cechy i style w zarządzaniu. Omówiono także problematykę rozwoju synergii różnych środowisk, a także podkreślono potrzebę edukacji przyszłych, młodych liderów.

http://www.whystory.pl/pl/wiadomosci-whystory/dobre/rozstrzygniecie-konkursu-lider-z-powolania-od-pasji-do-prawdziwego-sukcesu.html

Organizator: WHY Media Group

AGENDA Konferencji pt.: Lider z powołania.

Od pasji do prawdziwego sukcesu. Cechy (wrodzone i nabyte), rola i sytuacja współczesnego Lidera: mentora, społecznika, motywatora czy efektywnie zarządzającego przedsiębiorstwem sprawnego ekonomisty.

10.00 – 10.15 Powitanie gości: Prof. dr hab. Marek Rocki – rektor SGH, Janusz Cieślak – Prezes EKB, Beata Sekuła - Redaktor naczelna WHY Story, Karolina Hudowicz, dyrektor International Coaching Federation Śląsk

Powitanie przez rektoraRektor SGH Profesor Marek Rocki wita uczestników konferencji "Lider z powołania"

 

 Jurek Owsiak z podziękowaniami dla redakcji Why Story

Prowadząca część merytoryczną: Beata Sekuła, redaktor naczelna Magazynu WHY Story, pisarka, założycielka WHY Media Group, autorka powieści: WHY Story 2 – Czas na zmiany

10.15 -11.30 – I Panel: Jak zarządzać własną firmą, często rodzinną, efektywnie, ale i z pasją. Gdzie szukać wsparcia? Jak uzyskać harmonię pomiędzy pracą, a życiem rodzinnym. Troska o jakość usług, produktu w celu zdobycia i rozwoju współpracy z Klientami.

Paneliści: Gabriela Pudlo-Chojnacka, prezes POCH Sp. z o.o. działaczka społeczna, Janusz Cieślak, Prezes Europejskiego Klubu Biznesu Polska, Łukasz Blikle, prezes A. Blikle Sp. z o.o.,  Alina Strześniewska, współwłaścicielka Radio Kolor, Wojciech Kłodziński, prezes oraz założyciel ENTERSO, Karolina Hudowicz, dyrektor ICF Poland, założycielka Human Growth, Olga Wilińska, właścicielka IBI PL, prof. dr hab. Piotr Ostaszewski, Szkoła Główna Handlowa

Pierwszy Panel

Pierwszy panel dyskusyjny - od lewej: Alina Strześniewska - Radio Kolor, Łukasz Blikle - A.Blikle, Gabriela Pudlo-Chojnacka - POCH, Janusz Cieślak - Prezes EKB Polska, prof. Piotr Ostaszewski - SGH i WhyStory.pl, Wojciech Kłodziński - prezes i założyciel Enterso

 

11.45-13.00 – II Panel: Lider społeczny, w sztuce, sporcie, nauce i medycynie. Altruiści, artyści, sportowcy, naukowcy i lekarze/terapeuci, którzy dzięki własnym pasjom i zaangażowaniu osiągają sukcesy w kwestii zarządzania grupą i wynikami zespołu

Paneliści: prof. Marian Zembala, transplantolog, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca, prof. dr hab. Michał Kaczmarczyk, rektor Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, dr hab. inż. Adam Gacek, założyciel oraz dyrektor Instytutu Techniki i Aparatury Medycznej,Lesław Złotorowicz, prezes Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, Marian Czochara, Przewodniczący Rady Miasta w Zabrzu, założyciel Szkoły Mistrzostwa Sportowego, prof. dr hab. Antoni Cygan, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Sonia Draga, Wydawnictwo Sonia Draga, dr Iwona Sosnowska, założycielka Fundacji In Corpore, Janusz Piekarski, Prezes MSPN Górnik Zabrze, prof. dr hab. prof. dr Katarzyna Szczepańska-Woszczyna - prorektor Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, prof. dr hab. Hanna Godlewska-Majkowska, prorektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Dariusz Pohl, założyciel i właściciel Wydawnictwa Orbis, Tomasz Sadowski, Założyciel Fundacji „Barka”.

PanelI

 Drugi panel dyskusyjny od lewej: Dariusz Pohl - założyciel wydawnictwa Orbis, Karolina Hudowicz - Dyrektor ICF Polska Oddział Śląsk, prof. Marian Zembala - kardiochirurg , dr. hab. Adam Gacek - dyrektor ITAM, Marian Czochara - Przewodniczący Rady Miasta Zabrze, Janusz Piekarski - prezes MSPN Górnik Zabrze, prof. Hanna Godlewska-Majkowska - prorektor SGH, Sonia Draga - właściciel wydawnictwa Sonia Draga, prof. dr Katarzyna Szczepańska-Woszczyna - prorektor WSB

 

13.30.-14.45 – III Panel: Nowoczesny czy tradycyjny typ lidera. Zarządzanie firmą/instytucją innowacyjną, wspierającą zespół (pozytywna energia, współpraca z zespołem, intuicja, stawianie granic, równowaga, coaching),

Paneliści: Marek Szymański, prezes Franke Polska oraz Izby Polsko-Szwajcarskiej, Beata Krawczyk, dyrektor zarządzająca Mainfreight Polska, Henryk Schoen, dyrektor Teatru „Bagatela”, Tadeusz Donocik, prezes RIG oraz wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Andrzej Korpak, Dyrektor Generalny General Motors Polska, Prof. dr hab. inż. Jan Szmidt – Rektor Politechniki Warszawskiej, Tomasz Sadowski, Założyciel Fundacji „Barka”, Anna Tylkowska, prezes WSS Społem, Joachim Bargiel, wójt Gminy Gierałtowice, Anna Grygierek, burmistrz Gminy Strumień, Marek Olszewski, wójt Gminy Lubicz, ptof. dr hab. Andrzej Chochół, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. dr hab. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej

IIIPanel

Panel trzeci - od lewej: Andrzej Korpak - dyrektor generalny GM MP, Michael Kobriger - prezes Man BUS, Beata Krawczyk - dyrektor zarządzająca Mainfreight, Henryk Jacek Schoen - dyrektor artystyczny Teatru "Bagatela", Joachim Bargiel - wójt Gierałtowic, Anna Grygierek - burmistrz Strumienia, prof.dr hab. Michał Kaczmarczyk - rektor WSH, Marek Szymański - Prezes Zarządu Franke Polska

 

Panel pierwszy

 

Panel drugi - mówca: prof. Marian Zembala

 

Wśród publiczności - Łukasz Blikle (w tle: Karolina Hudowicz, Tadeusz Donocik, Beata Motyl, Marek Rogalewicz i Adam Stasiak - Gazeta Wyborcza

 

15.15 -15.30 Program artystyczny duet skrzypaczek z filharmonii wałbrzyskiej: Lucyna Sarnicka oraz Paulina Bujok

15.30 – 17.00 Uroczyste wręczenie tytułów oraz nagród, a także losowanie wizytówek z nagrodami przeprowadzi

Mirosław Riedel, dziennikarz TVS, aktor, prezenter, zaangażowany w działalność WOŚP

17.00. -17.30 Spotkania autorskie Kingi Piekarskiej (Beaty Sekuły) podpisywanie książek" WHY Story 2 - Czas na zmiany, spotkanie z mediami

 

Duet skrzypcowy: Lucyna Sarnicka i Paulina Bujok

 

Losowanie wizytówek przez redaktora Why Story - Mateusza Hermana, od lewej Mirosław Ridel - TV Silesia i Beata Sekuła - Redaktor naczelna Why Story

 

Rafał Piech - prezydent Siemianowic Śląskich, prof. Marian Zembala - kardiochirurg, Czesław Kierat - właściciel firmy Roker

 

VK Cosmetics

Violetta Mrowiec - VK Cosmetics

 

Po wręczeniu dyplomów w kategorii: Lider społeczny:

Tomasz i Barbara Sadowscy, założyciele Fundacji „Barka”, Anna Ujma UM Żory, Rafał Piech, Prezydent Siemianowic Śląskich, UM Szczecin, Jerzy Wolski - wice-prezydent Kołobrzegu Marian Czochara, Przewodniczący Rady Miasta Zabrze, Jan Broda wójt Gminy Komorniki, Joachim Bargiel, wójt Gminy Gierałtowice, Jerzy Wolski - wice-prezydent Kołobrzegu, Dominik Golema, UM, Ginter Skowronek, wójt Gminy Wielowieś, WOŚP - Adrian Kilan  oraz Anna Orzech

 

Liderzy w kategorii: Biznes - Od lewej: Mirosław Ridel - TV Silesia, Gabriela Pudlo-Chojnacka - POCH, Izabella Rogulk Philips Polska, Andrzej Kwiatkowski - Energetix, Beata Krawczyk - Mainfreight, Andrzej Korpak - GM MP, Michael Kobriger, Wojciech Kłodziński - Enterso, Czesław Kierat - Roker, Justyna Pecyna - Sorrento, Tadeusz Donocik - RIG,

 

Liderzy po odebraniu dyplomów

 

 Wręczenie dyplomu prof. Marianowi Zembali, od lewej: Dariusz Pohl, Beata Sekuła, Karolina Hudowicz, Marian Zembala, Adam Gacek

 

Nagroda dla Jurka Owsiaka odebrana przez delegacje z WOŚP - Adriana Kilana  oraz Annę Orzech, z tyłu - od lewej: Tomasz Potkański, zastępca dyrektora Biura ZMP, prof. Piotr Ostaszewski - SGH i redaktor Why Story, Mateusz Herman - Why Story - redaktor i Karolina Krzyżankiewicz - redaktor Why Story)

 

Od lewej: Mateusz Herman - redaktor Why Story, prof. Piotr Ostaszewski - SGH i redaktor Why Story, Beata Sekuła redaktor naczelna Why Story

 

 

 

Organizator:

WHY M G

 

Patronat medialny:

WHY STORY LOGO             

 

Patronat merytoryczny:

     
 
 

Patronat honorowy:

          

Partnerzy konferencji:

   

                     

                     

 

 

Beata Sekuła

Paweł Hohmann

 

piątek, 23 wrzesień 2016 12:15

Dlaczego należy wykonywać przesiewowe badania słuchu

Wykonywanie badań przesiewowych słuchu jest wskazane w różnych okresach życia człowieka. Pierwsze badania słuchu przeprowadzane są już na oddziałach noworodkowych,co pozwala na bardzo wczesne wykrywanie wad słuchu. Jednak u znacznej liczby dzieci zaburzenia słuchu pojawiają się później, jako skutki czynników środowiskowych w pierwszych trzech latach życia dziecka i wpływają w znaczący sposób na możliwościpoznawcze i edukacyjne.

Badania te ważne są również dlatego ,że pozwalają nie tylko na wczesne wykrycie zaburzeń, ale wdrożenie odpowiedniej formy wsparcia protetycznego, leczenia operacyjnego oraz zastosowanie specjalistycznej rehabilitacji.

poniedziałek, 12 wrzesień 2016 12:33

Sesją plenarną pod hasłem „Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?” zakończyło się trzydniowe XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy. Podczas ostatniej dyskusji przedstawiciele świata polityki zastanawiali się, kiedy, do jakiego stopnia i w jakich dziedzinach rządy powinny interweniować w prowadzenie gospodarki, a na ile powinny pozwolić działać mechanizmom rynkowym.

Jak zauważył moderator panelu, Zygmunt Bedrychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, od wielu lat dylemat dotyczący udziału państwa opiekuńczego w kształtowaniu się systemów gospodarczych budzi kontrowersje. W zależności od poglądów politycznych, ale także od kondycji finansowej danego kraju, rządy prowadzą odmienne działania w interwencjach państwa w obszary ekonomiczne. Jednak dla wielu państwo dobrobytu stanowi kluczową rolę we współdziałaniu kapitalizmu oraz demokracji.

poniedziałek, 12 wrzesień 2016 12:33

Sesją plenarną pod hasłem „Czy państwo opiekuńcze ma przyszłość?” zakończyło się trzydniowe XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy. Podczas ostatniej dyskusji przedstawiciele świata polityki zastanawiali się, kiedy, do jakiego stopnia i w jakich dziedzinach rządy powinny interweniować w prowadzenie gospodarki, a na ile powinny pozwolić działać mechanizmom rynkowym.

Jak zauważył moderator panelu, Zygmunt Bedrychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, od wielu lat dylemat dotyczący udziału państwa opiekuńczego w kształtowaniu się systemów gospodarczych budzi kontrowersje. W zależności od poglądów politycznych, ale także od kondycji finansowej danego kraju, rządy prowadzą odmienne działania w interwencjach państwa w obszary ekonomiczne. Jednak dla wielu państwo dobrobytu stanowi kluczową rolę we współdziałaniu kapitalizmu oraz demokracji.

czwartek, 08 wrzesień 2016 15:45

Briefing prasowy z udziałem Marcina Krupy, prezydenta Miasta Katowice, oraz Jerzego Polaczka, posła na Sejm RP - zastępcy przewodniczącego sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych i Administracji, b. Ministra Transportu był poświęcony inicjatywie posłów KP Prawa i Sprawiedliwość województwa śląskiego w sprawie przeniesienia do Katowic siedziby jednej z dwóch agencji Unii Europejskiej - mających swoje siedziby w Wielkiej Brytanii i wsparciu tej inicjatywy przez władze samorządowe miasta Katowice.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest grupa posłów PiS z posłem Jerzym Polaczkiem na czele. - Wystąpiliśmy do premier RP z inicjatywą przeniesienia jednej z dwóch agencji Unii Europejskiej do Katowic. Mowa tu o Europejskiej Agencji Leków i Europejskim Urzędzie Nadzoru Bankowego*. Upatruję w tym działaniu ogromną szansę dla rozwoju naszego województwa i kraju. Po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, Polska będzie piątym pod względem wielkości państwem w unijnych strukturach. Tymczasem na terenie naszego kraju usytuowana jest tylko jedna agencja europejska, podczas, gdy przykładowo w Hiszpanii cztery, a na Węgrzech dwie – zaznacza poseł Polaczek. W tej sprawie grupa 25 śląskich posłów PiS złożyła interpelację poselską do Beaty Szydło, Premier RP.

wtorek, 06 wrzesień 2016 08:50

Marka Śląskie - nagrody dla z rzetelnych przedsiębiorców

Podczas uroczystości, która odbyła się 5 września 2016 roku w gliwickim Centrum Edukacji i Biznesu przedstawiono wyniki siódmej edycji konkursu: Marka Śląskie. Wyróżnienia przyznano w trzynastu kategoriach, doceniając instytucje oraz osobowości m.in. z takich dziedzin jak: gospodarka, nauka, kultura czy sport.

Oprócz szerokiego grona lokalnych przedsiębiorców, udział wzięli przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, organizacji gospodarczych, osobowości świata polityki, biznesu, kultury i nauki. Współgospodarzem tegorocznego przyjęcia był prezydent Miasta Gliwice, Pan Zygmunt Frankiewicz. Gala stała się okazją do dobrej zabawy z udziałem znanych artystów polskiej estrady. Wystąpili m. in. Kacper Kuszewski z zespołem Leszcze, mistrz tańca Rafał Maserak oraz Zespół Pieśni i Tańca „Karolinka” z Radzionkowa.

środa, 31 sierpień 2016 18:14

Tradycja spotkań z rzetelnymi przedsiębiorcami

Uroczystość odbędzie się 3 września, na terenie Centrum Edukacji i Biznesu „Nowe Gliwice”. Na Gali, już po raz siódmy nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu „Marka-Śląskie” i wręczenie prestiżowych nagród.

Gala Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach na stałe wpisała się do kalendarza najbardziej prestiżowych wydarzeń w regionie.

W uroczystości Izby, oprócz szerokiego grona lokalnych przedsiębiorców, udział wezmą przedstawiciele władz administracyjnych i samorządowych, organizacji gospodarczych, osobowości świata polityki, biznesu, kultury i nauki. Współgospodarzem tegorocznego przyjęcia jest prezydent Miasta Gliwice, Pan Zygmunt Frankiewicz.

piątek, 26 sierpień 2016 09:25

Zajęcia doskonalące na pływalni i sali gimnastycznej, spotkania z dietetykiem i psychologiem sportu. To wszystko czeka na uczestników Otylia Swim Tour - warsztatów, które z zaproszonymi ekspertami poprowadzi mistrzyni olimpijska Otylia Jędrzejczak. Wydarzenie odbędzie się 4 września w obiektach sportowych Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach. Miasto wspiera projekt kwotą 18 450 zł.

Otylia Swim Tour to ogólnopolski projekt edukacyjny, skierowany do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 14 roku życia, ich rodziców, trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego. W każdym mieście - gospodarzu projektu, jesienią 2016 roku odbędą się jednodniowe warsztaty, które poprowadzi mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak, reprezentanci Polski w pływaniu oraz współpracujący z fundacją eksperci.

Pierwsza odsłona tegorocznej edycji Otylia Swim Tour odbędzie się w Katowicach. - Widzę, jak Katowice się rozwijają, także pod względem sportowym. To, że Otylia Swim Tour zaczyna się w Katowicach, wynika z mojej historii. To w Katowicach nauczyłam się pływać i tu trenowałam do zawodów – mówi Otylia Jędrzejczak.

czwartek, 25 sierpień 2016 09:09

Konkurs „Zabrzański Biznesplan” wraca! Ju z 1 września ruszy czwarta edycja cenionego przedsięwzięcia. Do 30 listopada br. można zgłaszać pomysły biznesowe do Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości.

Celem konkursu jest wspieranie przedsiębiorczości i pobudzenie aktywności mieszkańców w kierunku podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w Zabrzu. Uczestnicy mogą liczyć na cenne nagrody ufundowane przez organizatorów oraz partnerów, którymi są firmy i instytucje od wielu lat funkcjonujące rynku. Łączna pula nagród podczas trzeciej edycji konkursu wyniosła około 150 tys zł.

Konkurs jest dwuetapowy. Pierwszy etap obejmować będzie bezpłatne szkolenia z zakresu przedsiębiorczości, które zostaną przeprowadzone w siedzibie Zabrzańskiego Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości. Do 30 listopada uczestnicy będą musieli złożyć elektronicznie wypełnione formularze w których sporządzą biznesplan dla pomysłu biznesowego. W drugim etapie konkursu nadesłane Biznesplany zostaną ocenione pod względem formalnym i merytorycznym przez Kapitułę konkursu. Podczas finałowej gali ogłoszone zostaną wyniki i wręczone nagrody i wyróżnienia.

poniedziałek, 22 sierpień 2016 13:22

Kapituła, konferencja merytoryczna, przyznanie tytułów oraz wręczenie nagród

 

W dniu 17 sierpnia 2016 roku w Szkole Głównej Handlowej odbyło się posiedzenie Kapituły Programu: Lider z powołania. W wyniku obrad przyznano tytuły menadżerom oraz prezydentom miast pełniącym role liderów od wielu lat z wyjątkowym zaangażowaniem. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: prof. Marian Zembala, prof. Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej, Jerzy Owsiak, Tałant Dujszebajew - trener kadry polskich szczypiornistów; Emilian Kamiński - założyciel Teatru "Kamienica”; Marek Szymański - prezes Franke Polska; Gabriela Pudlo-Chojnacka - właścicielka POCH, Andrzej Korpak - dyrektor generalny General Motors oraz Zygmunt Frankiewicz - prezydent Gliwic.

 

W skład Kapituły powołano: przewodniczącą – Beatę Sekułę – redaktor naczelną Magazynu WHY Story, prof. dr hab. Piotra Ostaszewskiego - prorektora ds studenckich Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Janusza Cieślaka – prezesa Europejskiego Klubu Biznesu, Karolinę Hudowicz - dyrektor International Coach Federation Śląsk, Łukasza Dąbrówkę - Doradcę Partnerstw Związku Miast Polskich, Edwarda Trojanowskiego - Sekretarza Generalnego Związku Gmin Wiejskich RP, Monikę Ostrowską-Cichy – Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Czeladzi, dr. Pawła Hohmanna – redaktora WHY Story, Mateusza Hermana – redaktora WHY Story.

Tytuły przyznano w następujących kategoriach: biznes, innowacyjne zarządzanie, nauka i edukacja, medycyna, sport i turystyka, działalność społeczna oraz sztuka. Celem Programu jest wyłonienie zaangażowanych oraz charyzmatycznych menadżerów - liderów w różnorodnych dziedzinach: kulturze i sztuce, sporcie, gospodarce, na polu społecznym w celu promowania pozytywnych postaw oraz rozwoju synergii reprezentowanych środowisk.

Program jest przeznaczony m.in. dla: gospodarzy miast, prezesów/założycieli organizacji charytatywnych oraz przedsiębiorstw, trenerów sportowych, dyrektorów, członków zarządu ośrodków kulturalnych, sportowych oraz naukowych, a także rektorów uczelni.

Oficjalne wręczenie tytułów nastąpi podczas Konferencji pt.:

Lider z powołania. Od pasji do prawdziwego sukcesu. Cechy (wrodzone i nabyte), rola i sytuacja współczesnego lidera: mentora, społecznika, motywatora czy efektywnie zarządzającego przedsiębiorstwem sprawnego ekonomisty.

TERMIN: 28-09-2016

MIEJSCE: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Panele dyskusyjne:

Panel I: Jak zarządzać własną firmą, często rodzinną, efektywnie, ale i z pasją? Gdzie szukać wsparcia? Jak uzyskać harmonię pomiędzy pracą, a życiem rodzinnym? Troska o jakość usług, produktu w celu zdobycia i rozwoju współpracy z Klientami.

Panel II: Lider społeczny, w sztuce, sporcie, nauce i medycynie. Altruiści, artyści, sportowcy, naukowcy i lekarze/terapeuci, którzy dzięki własnym pasjom i zaangażowaniu osiągają sukcesy w zarządzaniu grupą i wynikami zespołu.

Panel III: Nowoczesny czy tradycyjny typ lidera.Zarządzanie firmą/instytucją innowacyjną, wspierającą zespół (pozytywna energia, współpraca z zespołem, intuicja, stawianie granic, równowaga, coaching).

Po części merytorycznej nastąpi uroczyste wręczenie tytułów oraz nagród.

 

Organizator:

WHY M G

Patronat medialny:

WHY STORY LOGO             

 

Patronat merytoryczny:

    

Patronat honorowy:

         

 

 

Beata Sekuła

 

 

 

niedziela, 21 sierpień 2016 08:10

Puchar został w Zabrzu

 

Po sześciu meczach, litrach wylanego potu, wielu fantastycznych akcjach w ataku i obronie, Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Mężczyzn w Zabrzu dobiegł końca!

 

Poniżej prezentujemy oficjalne wyniki:

ZTR Zaporoże – SKA Mińsk 19:30 (10:14)
HC Banik Karvina – Górnik Zabrze 27:34 (13:14)

Górnik Zabrze – SKA Mińsk 35:23 (17:7)
ZTR Zaporoże – HC Banik Karvina 26:21 (11:10)

SKA Mińsk – HC Banik Karvina 37:26 (19:14)
Górnik Zabrze – ZTR Zaporoże 28:20 (15:9)

TABELA KOŃCOWA:

I miejsce GÓRNIK ZABRZE – 6 pkt – 97:70
stosunek bramek: +27

II miejsce SKA MIŃSK – 4 pkt – 79:80
Stosunek bramek: -1

III miejsce ZTR ZAPOROŻE – 4 pkt – 65:79
Stosunek bramek: -14

IV miejsce HC BANIK KARIVINA – 0 pkt –  74:86
Stosunek bramek: -12

NAJLEPSZY ZAWODNIK TURNIEJU: Artsem Karalek (SKA Mińsk)

NAJLEPSZY BRAMKARZ: Martin Galia (Górnik Zabrze)

NAJLEPSZY STRZELEC: Oleksandr Tilte (ZTR Zaporoże, 17 bramek, ex aequo z Artsemem Karalkiem)

 

To chyba najfantastyczniejsze w takich turniejach, kiedy zwycięstwo w całych rozgrywkach waży się w ostatnim meczu. Tak było i tym razem, bo spotkanie Górnika z ZTRem Zaporoże stanowiło o laurach. Szczęśliwie…. PUCHAR ZOSTAŁ W ZABRZU!

 

Górnik już od początku nadawał rytm w spotkaniu. Choć to Ukraińcy wyszli się na prowadzenie, jednak Trójkolorowi wyglądali na o wiele bardziej zorganizowanych w ataku i obronie. Na prowadzenie wyszli już w szóstej minucie, gdzie po strzałach Marka Daćki i dwóch Bartka Tomczak tablica świetlna wyświetliła 5:2. Jak się później okazało, przewaga nie zmalała nawet na chwilę. Wręcz przeciwnie: na koniec pierwszej połowy sięgnęła sześciu bramek (15:9). Trener Marek Kąpa komplementował zwłaszcza świetną postawę Sebastiana Kickiego!

W drugiej połowie zaporożanie wciąż nie potrafili odgadnąć tempa Górnika. Choć starali się z całych sił, swoboda Górników na boisku wręcz przerażała. I choć wciąż stać ich na więcej, to jednak solidna w bramce, niezła obrona i już coraz bardziej wyćwiczony atak przyczyniły się do walnego zwycięstwa 28:20.

Górnik Zabrze – ZTR Zaporoże 28:20 (15:9)

Górnik: Galia, Kicki, Tokaj 1, Niedośpiał 3, Daćko3, Sluijters 1, Tomczak 2, Kryński 3, Gromyko 1, Gluch 2, Łukawski 2, Buszkow 4, Gliński 2, Fąfara 1, Ścigaj 3, Adamuszek.


ZTR: Berezhny, Strelnikov 2, Akimenko 4, Konstantinov, Ganchev, Isanchyk 2,Dereviankin,Artmenko 5, Tilte 3, Macharashvili3, Popov, Zwiszdov, Kriuchkov.

 

 

czwartek, 18 sierpień 2016 15:48

20 sierpnia 2016 r. na lotnisku Muchowiec odbędą się III Międzynarodowe Pokazy Pirotechniczne. W ramach wydarzenia zostaną przygotowane trzy widowiska pirotechniczne, koncerty Mama Selita oraz Nuno & ADHD oraz pokaz akrobacji motocyklowych. O 20.00 nastąpi otwarcie bram, na 20.10 zostały zaplanowane występy muzyczne, pózniej o 20.50 odbędzie się pokaz akrobacji motocyklowych. Na 21.30 zaplanowano pierwsze Pierwsze Widowisko Open Fire, na 22.20 Drugie Widowisko International Fire, zaś na 23.10 Trzecie Widowisko Final Fire. W międzyczasie odbędą się koncerty.

Podczas wydarzenia zostanie wprowadzona zmiana organizacji ruchu, wyłączone z ruchu samochodowego zostaną ulice:

Lotnisko – dwa pasy zostaną udostępnione dla ruchu pieszego, jeden pozostanie jako pas awaryjny dla służb porządkowych oraz ruchu dedykowanej linii autobusowej;

Puławskiego – wyłączenie wystąpi na wysokości skrzyżowania z ul. Lotnisko (zostanie tam uruchomiony wjazd na płatny parking na pasie startowym dla samochodów osobowych oraz zostanie umieszczona kasa biletowa);

Rodańska – wyłączenie na wysokości ul. Alpejskiej

Szybowcowa – wyłączenie na wysokości ul. Lotnisko

Francuska – wyłączenie na wysokości ul. Ceglanej, ulica Francuska od skrzyżowania z ulicą Lotnisko do wejścia na teren imprezy (na wysokości przystanku autobusowego) zostanie włączona w teren imprezy.

 

Podczas wydarzenia zostaną uruchomione cztery kasy przy wejściach na teren imprezy:

 1. ul. Lotnisko przy wejściu do Aeroklubu – kasa 1
 2. ul. Lotnisko skrzyżowanie z ul. Puławskiego (przy wjeździe na parking płatny na pasie startowym) – kasa 2
 3. ul. Francuska przy skrzyżowaniu z ul. Lotnisko – kasa 3
 4. ul. Francuska przy wejściu na teren imprezy na wysokości przystanku autobusowego przed restauracją Dmuchawce Latawce Wiatr - kasa 4

Otwarcie kas planowane jest na godzinę 18.00. Na terenie lotniska dla widzów została przygotowana strefa trybun (mogących pomieścić 1000 osób), odpłatna strefa gastronomiczna, a dla dzieci bezpłatna strefa rozrywki. KZK GOP przygotowało dedykowaną linię autobusową, która będzie poruszała się na trasie Katowice Aleja Korfantego – Lotnisko Muchowiec zgodnie z zamieszczonym poniżej rozkładem.

 

Agata Warchoł

 

czwartek, 18 sierpień 2016 12:25

Już w piątek w zabrzańskiej Hali Pogoń przy ul. Wolności 406 rozpocznie się dwudniowy Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Mężczyzn! Jak co roku obsada imponuje, bo prócz gospodarzy - Górnika Zabrze - pojawi się zespół ZTR Zaporoże z Ukrainy, SKA Mińsk z Białorusi i HC Banik Karvina z Czech. Wstęp na turniej jest tradycyjnie wolny. Poniżej publikujemy szczegółowy harmonogram meczów.

PIĄTEK
16.00 ZTR Zaporoże - SKA Mińsk
17.50 OFICJALNE OTWARCIE TURNIEJU
18.00 HC Banik Karvina - Górnik Zabrze


SOBOTA
10.00 Górnik Zabrze - SKA Mińsk
12.00 ZTR Zaporoże - HC Banik Karvina
14.00 SKA Mińsk - HC Banik Karvina
16.00 Górnik Zabrze - ZTR Zaporoże

 

Paweł Franzke

 

środa, 10 sierpień 2016 08:52

Chris Bordmann, jeden z najlepszych brytyjskich kolarzy w historii, ostro skrytykował UCI po fatalnie wyglądającym wypadku Annemiek van Vleuten. Na 13 kilometrów przed metą nie zdołała utrzymać się zakręcie i upadła.Holenderka ma wstrząśnienie mózgu i delikatne złamanie trzech kręgów na odcinku lędźwiowym.

W poniedziałek kolarka powiedziała, że czuje się dobrze, ale jest rozczarowana, bo upadek przekreślił jej szansę na zdobycie złota. Dwudziestoczterocentymetrowa wyrwa na skraju drogi, czy ostre krawędzie na 99% dróg na trasie wyścigu są nie do zaakceptowania. To igranie z życiem! – grzmi Brytyjczyk. UCI (Międzynarodowa Unia Kolarska) wydała oświadczenie, w którym zapewnia, że trasa została wnikliwie przetestowana.

niedziela, 07 sierpień 2016 17:10

W pierwszym dniu IO w Brazylii Rafał Majka zdobył brązowy medal! Polak miał fantastyczny wyścig, choć warto podkreślić zasługę całego zespołu.


To Michał Kwiatkowski brał udział w pierwszej ucieczce i trzymał się w niej dzielnie przez prawie dwieście kilometrów morderczych podjazdów po pięknymRio de Janeiro. Ale koniec końców ta akcja nie miała szans, bo na ostatniej pętli dogrywkroczyli najlepsi kolarze, w tym Vincenzo Nibali i właśnie Rafał Majka.Ruszyli grupą dziesięciu, dogonili uciekinierów a potem im odjechali. A gdy doszło do ostatniego podjazdu, to zostało ich trzech: Polak, Nibali i Sergio Henao.

Ale wtedy zaczął się zjazd  na poprzednich pętlach wypadali inni cenieni zawodnicy, którzy nie radzili sobie z prędkością i zakrętami. Gdy oni upadli, Majka ruszył sam na metę i przez kilka kilometrów finiszu utrzymywał przewagę nad rywalami. Ale widać było, ile jego akcja kosztowała go sił, bo Greg Van Avermaet i Jakob Fulsang nadrabiali w oczach kolejne metry.
a półtora kilometra przed finiszem go dopadli, Polaka, który  starał się trzymać ich tempo przez krótki czas, ale Majka nie wytrzymał. Ostatecznie wygrał Belg Van Avermaet, Duńczyk Fulgsang zdobył srebro a Polacy już pierwszego dnia Igrzysk wpisali się do tabeli medalowej. Dzięki wspaniałemu wysiłkowi Majki.

Oficjalne czasy medalistów w wyścigu kolarskim ze startu wspólnego:

1. VAN AVERMAET Greg (Belgia) czas: 6:10:05
2. FUGLSANG Jakob (Dania) 6:10:05
3. MAJKA Rafał (Polska) 6:10:10
...
57. BODNAR Maciej
58. GOLAS Michał
59. KWIATKOWSKI Michał

poniedziałek, 01 sierpień 2016 12:11

Papieska wizyta w Polsce dobiegła końca.Po spotkaniu z wolontariuszami, organizatorami i dobroczyńcami Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, papież Franciszek przejechał na lotnisko i zakończył swoją wizytę w Polsce.Wcześniej Ojciec Święty odprawił msze św. w Brzegach, gdzie ogłosił również kolejnego organizatora ŚDM w 2019 roku.

 

Wierzący na tle telebimu z logo Światowych Dni Młodzieży - Autor. fot. red. Mateusz Herman

Papież pozdrawiał przybyłych na lotnisko przez uchylone okno samochodu.Uśmiechał się i błogosławił.Ochroniarze przyjmowali przyniesione dla Ojca świętego kwiaty.Tuż przy samolocie papieża Franciszka pożegnał Prezydent RP Andrzej Duda.- To ja dziękuję -odpowiedział Ojcu Świętemu. Na lotnisku papieża Franciszka żegnali także m.in. kard.Stanisław Dziwisz i bp Damian Muskus. - Szczęśliwej drogi, niech Pan Bóg prowadzi - zwrócił się do Ojca Świętego ks. Robert Woźniak,który w czasie pielgrzymki tłumaczył wystąpienia papieża Franciszka.„Dziękujemy Ojcu Świętemu” - skandowali zebrani na lotnisku.Papież Franciszek,tuż przed wejściem na pokład samolotu, zatrzymał się i pobłogosławił zebranym na płycie lotniska.O godz. 19.30 samolot z Ojcem Świętym Franciszkiem na pokłdzie wystartował.

piątek, 29 lipiec 2016 08:26

Światowe Dni Młodzieży w Polsce rozpoczeły się na dobre.Młodzi z całego świata cieszą się z obecności wyjątkowego gosćia- papieża Franciszka.

 

Napięty program wizyty w naszym kraju sprawia,że Ojciec Święty odwiedził już Częstochowę, gdzie w sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej, u szczytu Jasnej Góry  przewodniczył Eucharystii dziękczynnej za 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce.Trzeci dzień pielgrzymki jest również bogaty.

Papież Franciszek o 9:30 przyleci z Krakowa do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Wizyta Ojca Świętego w miejscu pamięci będzie miała charakter prywatny. Tego dnia Muzeum Auschwitz-Birkenau będzie zamknięte dla zwiedzających. Franciszek będzie trzecim papieżem, który złoży wizytę w byłym obozie Auschwitz-Birkenau. Pierwszy przyjechał tutaj Ojciec Święty Jan Paweł II 7 czerwca 1979 r. Polski papież, podobnie jak Franciszek, przyleciał śmigłowcem, który lądował także w ówczesnej bazie PKS. Benedykt XVI odwiedził były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau 28 maja 2006 r. Przyjechał z Krakowa samochodem.

poniedziałek, 25 lipiec 2016 12:15

Niedawnno zakończyła się kolejna dycja Przystanku Woodstock a organizatorzy myślą o przyszłorocznej.

Przystanek Woodstock to jeden z największych na świecie festiwali rockowych, który już od kilku lat stwarza młodym zespołom szansę, aby powalczyć o występ na scenach, obok największych gwiazd każdej z edycji imprezy! Niepowtarzalny klimat przyjaźni i wolności oraz wielosettysięczna publiczność pod sceną to magnes nie tylko dla początkujących muzyków.

Każdy zespół może wziąć udział w Eliminacjach do Przystanku Woodstock! Wystarczy tylko wysłać płytę zespołu (z minimum 3 utworami) na adres:

Fundacja WOŚP

ul. Dominikańska 19 C

02-738 Warszawa

z dopiskiem "Eliminacje do Przystanku Woodstock 2017"

Termin wysyłania płyt mija 31 stycznia 2017 roku (liczy się data stempla pocztowego). Spośród wszystkich zgłoszonych i przesłuchanych płyt Jury wybierze zespoły, które przejdą do półfinału i zagrają na żywo w klubach przed jurorami oraz publicznością. Drugi etap Eliminacji to, oprócz spełnienia muzycznych marzeń, przede wszystkim niezwykła atmosfera koncertów w najlepszych klubach w Polsce, magia wspólnego grania i radość rywalizacji, w której tak naprawdę nie ma przegranych. Podczas półfinałów Jury wyróżni kapele, które wystąpią na koncercie finałowym. Tam poznamy szczęśliwców, którzy zagrają na scenach 23. Przystanku Woodstock! Przypominamy, że przyszoroczna edycja festiwalu odbędzie się w terminie 3-5 sierpnia 2017 roku. Więcej informacji na temat zgłoszeń znajduje się na stronie: woodstockfestival.pl/eliminacje/zglos-zespol.

Organizatorem Eliminacji jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

czwartek, 21 lipiec 2016 11:19

Polacy zdominowali ME w lekkoatletyce w Amsterdamie.Trzy złote medale pozwoliły biało-czerwonym wygrać klasyfikację medalową!

 

Złoto  zdobył w rzucie dyskiem Piotr Małachowski, a srebro w trójskoku Karol Hoffmann.Złote medale wywalczyli w rzucie młotem Anita Włodarczyk i w skoku o tyczce Robert Sobera.Srebrną medalistką została Joanna Linkiewicz w biegu na 400 m ppł.Czasem  55,33 ustąpiła tylko Dunce Sarze Petersen (55,12).Na 1500 m Angelika Cichocka, która czasem 4:33 zdobyła złoty medal wyprzedzając Holenderkę Sifan Hassan (4:33.76) i Irlandkę Ciarę Mageean (4:33.78).Następnie Paweł Fajdek  wynikiem  80,93 po raz pierwszy w karierze został Mistrzem Europy w rzucie młotem.Brązowy medal wywalczył Wojciech Nowicki - 77,53. Polaków przedzielił Białorusin Iwan Tichon - 78,84.Kolejno Michał Haratyk wynikiem 21,19 został wicemistrzem Europy w pchnięciu kulą. Czwarte miejsce zajął zaledwie 19-letni Konrad Bukowiecki (Gwardia Szczytno) - 20,58, który brązowy medal przegrał o... jeden centymetr. Wygrał Niemiec David Storl - 21,31.
Potem Adam Kszczot czasem 1.45,18 obronił w  ostatnim dniu imprezy tytuł Mistrza Europy w biegu na 800 m.Srebro w Amsterdamie wywalczył Marcin Lewandowski, który na mecie miał taki sam czas, co trzeci Brytyjczyk Elliot Giles - 1.45,54. Na koniec męska sztafeta 4x400 m w składzie: Łukasz Krawczuk, Kacper Kozłowski, Jakub Krzewina i Rafał Omelko wynikiem 3.01,18 wywalczyła srebrny medal lekkoatletycznych Mistrzostw Europy w Amsterdamie. Polacy przegrali tylko z Belgami - 3.01,10.

Najlepszy wynik w historii stał się faktem. Polacy wygrali klasyfikację medalową  w Amsterdamie.Ostatecznie nasza kadra zdobyła sześć złotych, pięć srebrnych i jeden brązowy medal. Wyprzedzili Niemców o jedno złoto.

poniedziałek, 18 lipiec 2016 09:12

- Ten festiwal nie zginie, nawet jeśli ktoś go zakaże- mówił podczas konferencji prasowej Jurek Owsiak. Poza zabawą, był też czas na powagę i zadumę. Przed jednym z koncertów odbył się happening ku czci ofiar zamachu w Nicei. To był bez wątpienia najbardziej poruszający moment kończącego się dnia.

Za nami niesamowite koncerty i spotkania w Akademii Sztuk Przepięknych. Wśród gości ASP znaleźli się m.in. Andrzej Seweryn i Jan Matuszyński, twórcy filmu “Ostatnia Rodzina”, którzy pojawili się również na konferencji prasowej. Andrzej Seweryn nie ukrywał zachwytu Przystankiem Woodstock i zadeklarował powrót za rok, już jako prawdziwy Woodstockowicz. - Jestem poruszony tym duchem i organizacją, chciałbym tu wrócić za rok. 

piątek, 15 lipiec 2016 18:09

W lipcu Katowice przyjmą pielgrzymów z całego świata. W ramach Światowych Dni Młodzieży w mieście odbędą się tzw. Dni w Diecezji. W związku z wydarzeniem zaszły zmiany w organizacji ruchu drogowego. 

Trasa na Światowe Dni Młodzieży w Katowicach

Trasa na Światowe Dni Młodzieży w Katowicach

Diecezjalny etap ŚDM rozpocznie się 20 lipca i potrwa 5 dni. Będzie to czas bogaty w liczne wydarzenia rozgrywające się na terenie całej archidiecezji katowickiej. Centralnym wydarzeniem w Katowicach będzie spotkanie wszystkich grup pielgrzymów 23 lipca na lotnisku Muchowiec. Dzień rozpocznie się jednak w Piekarach Śląskich. Po wizycie w piekarskim sanktuarium pielgrzymi udadzą się do katedry Chrystusa Króla w Katowicach, żeby ostatecznie dotrzeć na lotnisko.

Dni w Diecezji będą okazją do wykorzystania umiejętności językowych. W Katowicach odbędzie się wiele akcji ewangelizacyjnych przygotowanych przez międzynarodową Wspólnotę św. Jana.

Pielgrzymi będą mogli podziwiać najciekawsze miejsca Katowic, w tym Strefę Kultury, ze wspaniałymi budynkami Muzeum Śląskiego, czy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia - z jedną z najlepszych sal koncertowych na całym świecie. Warto odwiedzić również kościół Mariacki, czy zabytkową dzielnicę Nikiszowiec.

piątek, 15 lipiec 2016 07:18

Z uwagi na warunki atmosferyczne, organizatorzy Przystanku Woodstock po raz pierwszy w historii przesunęli godziny rozpoczęcia festiwalu. Przystanek wystartował i trwa w najlepsze. 

Fot. Paweł Krupek Krupka

Wystartowała już Scena Viva Kultura oraz Akademia Sztuk Przepięknych, miejsce szczególnych spotkań i koncertów, a także Duża Scena. Przyczyną zmiany godziny rozpoczęcia festiwalu były wyjątkowo niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz troska o uczestników wydarzenia. Oficjalnego otwarcia tradycyjnie dokonali Jurek Owsiak oraz Roman Polański, zawiadowca stacji Żary. Niesprzyjająca pogoda nie przeszkodziła Woodstockowiczom, którzy tłumnie przybyli pod scenę i z radością oglądali kolejne koncerty. Zwieńczeniem festiwalu będą koncerty Hey, The Hives i Molotov.

czwartek, 14 lipiec 2016 09:42

Przygotowania zaplecza technicznego dobiegły końca, a służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo uczestników imprezy osiągnęły stan pełnej gotowości. Ogromna grupa Woodstockowiczów jest już w Kostrzynie nad odrą, jednak to nie koniec. Kolejni fani festiwalu przybywają.

Fot. Lucyna Lewandowska

Na Woodstocku pojawiają się goście nie tylko z zakątków Polski, ale również ci, którzy z uwagi na festiwal przyjeżdżają do naszego kraju. Do godz. 6.30 do Kostrzyna nad Odrą 105 pociągów przywiozło uczestników wydarzenia. W mieście znajdują się aż 22 tysiące miejsc parkingowych, dzięki czemu władze lokalne są gotowe przyjąć Woodstockowiczów poruszających się samochodami. 

poniedziałek, 11 lipiec 2016 10:14

Portugalia zdobyła Mistrzostwo Europy pokonując po dogrywce gospodarzy turnieju Francję 1:0. Bohaterem spotkania został Eder, a szczęśliwym „przegranym”Ronaldo, który nabawił się kontuzji.

Największy gwiazdor reprezentacji Portugalii może i nie imponował podczas turnieju stuprocentową formą, ale wspierał zespół.Przed grą o złoto francuskiego turnieju przewidywano, że to od dyspozycji piłkarza Realu w dużej mierze będą zależały losy Portugalii.Dramat Ronaldo rozpoczął się w 17. minucie finału, gdy po zderzeniu z Dimitrim Payetem padł na murawę. Początkowo wydawało się, że po udzieleniu mu pomocy przez lekarzy zdoła wrócić do gry. Niestety, już pierwsza akcja piłkarzy Portugalii zweryfikowała te prognozy: w 25. minucie  gwiazdor Realu  został zniesiony z boiska na noszach.Najbliżej zdobycia ME Portugalia  była właśnie w 2004 roku, kiedy to na  własnym terenie niespodziewanie przegrała w finale z Grecją 0:1.

Od tego wydarzenia minęło dwanaście lat, reprezentacja się zmieniła. Zdecydowanym faworytem tej  rywalizacji  byli jednak Francuzi - dwukrotni mistrzowie Starego Kontynentu i gospodarze Euro 2016.Trójkolorowi na tym turnieju rozkręcali się powoli a  ostatnie mecze pokazały, że ich udział w finale nie jest przypadkowy. W ćwierćfinale gospodarze zaaplikowali Islandii aż pięć goli, by w półfinale pokonać Niemców 2:0.Gospodarze zyskali  przewagę od pierwszych minut Pierwszą sytuację miał w 7. minucie Antoine Griezmann, który strzelał z ostrego kąta w boczną siatkę rywali. Trzy minuty później Griezmann znów był blisko szczęścia, ale po jego strzale głową efektowną interwencją popisał się Rui Patricio. Później aktywny w szeregach Trójkolorowych był Moussa Sissoko, który w 22. minucie zdecydował się na rajd, a w 34. minucie strzałem z ostrego kąta  sprawdził  możliwości portugalskiego bramkarza. Portugalia  nie była  w stanie stworzyć  sobie dogodnej sytuacji. Wymuszona zmiana w po zejściu CR7 miała duży wpływ  na ich poczynania w ofensywie.Po pierwszej połowie kibice nie oglądali żadnych bramek.

Druga połowa to po raz kolejny przewaga Trójkolorowych i szczelna obrona Portugalczyków. Pierwszy celny strzał w światło bramki po przerwie oddał w 58. minucie  znowu Griezmann. Lider klasyfikacji strzelców kolejną szansę miał w 66. minucie, ale po podaniu Kingsleya Comana posłał piłkę głową tuż nad poprzeczką.W 75. Minucie przed szansą stanął Olivier Giroud, ale jego uderzenie z ostrego kąta obronił Rui Patricio.W 80. minucie, okazję na zmianę wyniku mieli Portugalczycy. Po zagraniu Naniego mogła paść bramka, ale  Lloris z trudem wybił piłkę, a po chwili musiał się jeszcze zmierzyć z dobitką Ricardo Quaresmy. Francuzi odpowiedzieli kontrą a w 83. minucie Sissoko popisał się mocnym uderzeniem z dystansu, ale portugalski bramkarz pewnie wybronił.Wraz z upływem minut gra obu ekip była nerwowa ponieważ nikt nie chciał walczyć o „życie” w dogrywce w której „specjalistami są Portugalczycy.Już w  doliczonym czasie gry Andre-Pierre Gignac, który przymierzył z ostrego kąta, ale futbolówka odbiła się od  słupka  portugalskiej bramki ! Gospodarze Euro 2016 nie mieli w tej sytuacji szczęścia. Po  90. minutach  meczu finałowego Mistrzostw Europy nie wyłoniono zwycięzcy.

Pierwszy kwadrans dogrywki rozpoczął się od  ataków  pozycyjnych Francuzów. Najlepszą sytuację na zmianę wyniku w tej części gry miał jednak Eder, ale po jego strzale głową skutecznie interweniował Lloris.

W 108. minucie z rzutu wolnego przymierzył Raphael Guerreiro, a piłka obiła poprzeczkę francuskiej bramki. Ta sytuacja była zapowiedzią kłopotów Trójkolorowych. W 109. minucie  Koscielny popełnił błąd. Eder urwał się francuskiemu obrońcy i płaskim strzałem po ziemi zza pola karnego zdobył bramkę na wagę zwycięstwa.Francuzi po tej sytuacji już nie zdołali się podnieść i to Portugalczycy po raz pierwszy w historii  świętowali  mistrzostwo Starego Kontynentu.

Portugalia - Francja 1:0 (0:0, 0:0) - po dogrywce.

1:0 Eder (109).

Portugalia: Rui Patricio - Cedric, Pepe, Jose Fonte, Raphael Guerreiro - Renato Sanches (79. Eder), William Carvalho, Adrien Silva (66. Joao Moutinho), Joao Mario - Nani, Cristiano Ronaldo (25. Ricardo Quaresma).

Francja: Hugo Lloris - Bacary Sagna, Samuel Umtiti, Laurent Koscielny, Patrice Evra - Moussa Sissoko (110. Anthony Martial), Paul Pogba, Blaise Matuidi, Dimitri Payet (58. Kingsley Coman) - Antoine Griezmann, Olivier Giroud (78. Andre-Pierre Gignac).

środa, 06 lipiec 2016 15:43

Kolejarze pomogą kierowcom

13 lipca kolarze startujący w Tour de Pologne pokonają 153 kilometrową trasę i dojadą do mety w Katowicach. Dla użytkowników miejskich dróg oznacza to niemałe zmiany w organizacji ruchu drogowego. Warto więc, w tym dniu szczególnie, rozważyć skorzystanie z transportu kolejowego. Tym bardziej, że Koleje Śląskie przygotowały udogodnienie dla kierowców…

Wjazd kolarzy biorących udział w zawodach TdP do Katowic co roku oznacza dla użytkowników ruchu drogowego wiele zmian. Dlatego dla kierowców jeżdżących do stolicy województwa Koleje Śląskie przygotowały możliwość bezpłatnych przejazdów pomiędzy stacjami Katowice, Katowice Załęże, Katowice Piotrowice oraz Katowice Szopienice Południowe, czyli z trzech kierunków do centrum miasta.

poniedziałek, 04 lipiec 2016 08:30

1 lipca 2016 r. w Łaźni Łańcuszkowej odbyła się debata społeczna w sprawie przyszłości Kopalni Makoszowy.

W rozmowach wzięli udział m.in. prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, radni Rady Miasta Zabrze z przewodniczącym Marianem Czocharą na czele, dyrektor kopalni Makoszowy Zygmunt Mielcarek, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń Marek Tokarz, a także przedstawiciele związków zawodowych.

Podczas debaty prof. Marian Turek, dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej oraz Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla przedstawili referaty, mówiące o tym jak wygląda obecna sytuacja kopalni oraz jakie są możliwości wykorzystania posiadanych zasobów węgla w optymalny sposób w stosunku do jego właściwości i jakości.

Dyrektorzy kopalni i SRK przedstawili obecną kondycję zakładu.

Przedstawiciele związków zawodowych zauważyli, że w wyniku włączenia zakładu do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, przedsiębiorstwo zrealizowało wszystkie nałożone zobowiązania.

Debata została podsumowana przez Małgorzatę Mańkę-Szulik, która zapewniła, że Zabrza nie stać na stratę tak dużego przedsiębiorstwa, które zatrudnia kilka tysięcy mieszkańców Zabrza. Na koniec spotkania prezydent zadeklarowała, że wnioski wyciągnięte z debaty jak najszybciej przedstawi Grzegorzowi Tobiszowskiemu z Ministerstwa Energii kolejny raz apelując, by Rząd podjął radykalne kroki do rozwiązania obecnej sytuacji.

Karolina Krzyżankiewicz

niedziela, 03 lipiec 2016 21:13

 

Kobiety sukcesu z całego województwa śląskiego ponownie spotkały się podczas dedykowanego im wydarzenia, organizowanego przez Centrum Rozwoju Kobiet działającego w strukturach Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. II Konwent Kobiet Sukcesu odbył się w czwartek 30 czerwca i ponownie zgromadził liczne grono uczestniczek – przez cały dzień w wykładach i prelekcjach udział wzięło blisko 300 pań. Konwent był także okazją do wręczenia Nagród „Kobieta Humanitas”, w tym nagród honorowych, które w tym roku przyznane zostały: Barbarze Dolniak, Wicemarszałek Sejmu RP, oraz Aleksandrze Skowronek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego.

 Wśród laureatów m.in Barbarze Dolniak - wicemarszałek sejmu RP i Aleksandra Skowronek Wicemarszałek województwa śląskiego 

piątek, 01 lipiec 2016 10:55

30 czerwca 2016 r. we Wrocławiu zapadł prawomocny wyrok dotyczący publikacji blogera Piotra W., znanego pod pseudonimem Matka Kurka.

Bloger został uznany winnym naruszenia dóbr osobistych Jerzego Owsiaka poprzez zarzucanie mu oszustwa i nieprawidłowego wykorzystywania darów przekazanych na rzecz Fundacji WOŚP. Sąd nakazał blogerowi usunięcie oszczerczych publikacji, opublikowanie na swojej stronie przeprosin, wypłacenie finansowego zadośćuczynienia w kwocie 10 tys. PLN, oraz zwrot kosztów postępowania sądowego. W sumie koszt kłamstw na temat Jurka Owsiaka będzie dla blogera wynosił około 20 tys. PLN.

Jak mówi Jurek Owsiak, to doskonały wyrok dla poziomu internetowej dyskusji w Polsce.

Wyrok zapadł przed sądem apelacyjnym we Wrocławiu. Sąd stwierdził m.in. iż wolność wypowiedzi ma swoje granice, a ich przekroczeniem jest stawianie nieprawdziwych zarzutów. Takie działanie jest niezgodne z prawem.

Uznano również, że zakres naruszenia dóbr osobistych w tym przypadku był poważny. Jerzy Owsiak to osoba publiczna, która prowadzi fundację, a wynikiem stawiania mu zarzutów niewłaściwego gospodarowania mieniem fundacji jest dyskredytacja w oczach opinii publicznej.

 

sobota, 25 czerwiec 2016 23:26

W spotkaniu 1/8 finału Euro 2016 Polska zmierzyła się w Saint-Etienne ze Szwajcarią. Po 90. minutach był remis 1:1, dogrywka nie przyniosła zmiany rezultat. Pierwszego ćwierćfinalistę Euro 2016  musiały wyłonić rzuty karne. W serii jedenastek Polacy wygrali 5-4 a bohaterem spotkania był Łukasz Fabiański.

sobota, 25 czerwiec 2016 21:12

Polacy w meczu 1/8 Euro 2016 pokonali ekipę Szwajcarii po rzutach karnych 5:4 Kibice w na przestrzeni ostatnich lat nie oglądali takiego horroru.Nikt nie przypuszczał, że Polacy "wyrwią" zwycięstwo   w rzutach karnych (1-1 po 120 minutach, 5-4 w karnych), tego najbardziej emocjonującegomeczu  na turnieju we Francji.

 

Już  w 1 min. mogła paść pierwsza bramka dla Polaków: błąd Szwajcarów w defensywie, Yann Sommer uprzedził Roberta Lewandowskiego, ale wybił piłkę wprost pod nogi Arkadiusza Milika, który  uderzył z pierwszej piłki, ale nie trafił w bramkę. Biało-czerwoni z poświęceniem rozpoczęli bój o ćwierćfinał. Pod bramką rywali było”gorąco” Polacy mieli kolejne rzuty rożne, ale wciąż nie mogli znaleźć sposobu na pokonanie bramkarza Szwajcarów.W 29 minucie efektownym rajdem popisał się Kamil Grosicki, ale został uprzedzony przez obrońców. W 33. minucie kolejną szansę miał Arkadiusz Milik, uderzył jednak nad poprzeczką. W kolejnych minutach inicjatywę przejęli na moment „Helweci”. Głową strzelał Fabian Schaer, ale wprost w ręce Fabiańskiego. Kilka minut później  w 39. minucie nasz golkiper  znów skutecznie interweniował i dalekim wyrzutem rozpoczął kontrę swojego zespołu.Piłka trafiła do Kamila Grosickiego, który rozpoczął kolejny rajd w kierunku pola karnego rywali, mimo asysty szwajcarskich obrońców zdołał wrzucić piłkę, która przepuszczona przez Arkadiusza Milika trafiła wprost pod nogi Jakuba Błaszczykowskiego. Kuba miał w polu karnym dużo miejsca i czas, aby przymierzyć, zachował zimną krew i posłał piłkę między nogami bezradnego Yanna Sommera! 1:0 dla Polaków. Drugą część meczu nasz zespół rozpoczął od strzałów Roberta Lewandowskiego i Jakuba Błaszczykowskiego, przy których świetnie interweniował Sommer.W odwecie  uderzał Xherdan Shaqiri, ale na posterunku był Łukasz Fabiański.
W tym meczu ostrych starć nie brakowało. W 55. minucie Fabian Schaer otrzymał żółtą kartkę za ostry faul na Robercie Lewandowskim. Szybko "zrewanżował się" rywalom Artur Jędrzejczyk, który obejrzał żółty kartonik za faul na Stephanie Lichtsteinerze.Gra wraz upływem czasu bardzo się zaostrzyła, Breel Embolo sfaulował interweniującego Fabiańskiego.Polski bramkarz popisał się kilka minut później kapitalną interwencją po strzale Ricardo Rodrigueza z rzutu wolnego. Szwajcarzy raz po raz nacierali na bramkę Fabiańskiego.W 78. minucie biało-czerwoni mieli dużo szczęścia, gdy Haris Seferović trafił w poprzeczkę.W 82. minucie Szwajcarzy zdołali wyrównać. Shaqiri uderzył przewrotką zza pola karnego, piłka odbiła się jeszcze od słupka i wpadła do polskiej bramki i było 1:1. Do końca regulaminowego czasu gry wynik nie uległ już zmianie i pierwszego ćwierćfinalistę Euro 2016 musiała wyłonić dogrywka.

Dla reprezentacji Polski była to druga dogrywka w historii, pierwszą  rozegrali na MŚ w 1938 roku we Francji, w legendarnym starciu z Brazylią, również na etapie 1/8 finału. Od początku dogrywki przewagę mieli Szwajcarzy. W 113. minucie Łukasz Fabiański popisał się kolejną w tym meczu kapitalną interwencją w sytuacji sam na sam z Erenem Derdiyokiem. W 120. minucie przed szansą stanęli z kolei biało-czerwoni, ale Łukaszowi Piszczkowi zabrakło centymetrów do szczęścia.Rzuty karne lepiej wykonywali Polacy, którzy triumfowali 5-4!

Polska - Szwajcaria 1:1 (1:0), k. 5:4

Bramki: Błaszczykowski 39 - Shaqiri 82

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (101. Tomasz Jodłowiec), Kamil Grosicki (104. Sławomir Peszko) - Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski

Szwajcaria: Yann Sommer - Stephan Lichtsteiner, Fabian Schaer, Johan Djourou, Ricardo Rodriguez - Xherdan Shaqiri, Valon Behrami (77. Gelson Fernandes), Blerim Dzemaili (58. Breel Embolo), Granit Xhaka, Admir Mehmedi (70. Eren Derdiyok) - Haris Seferovic

Żółte kartki: Jędrzejczyk, Pazdan - Schaer, Djourou

Sędzia: Mark Clattenburg (Anglia).Widzów: 39 000

Seria jedynastek wyglądała następująco:

1-0 -Stephan Lichtsteinertrafił

1-1 -Robert Lewandowskitrafił

1-1 -Granit Xhaka- obok bramki

1-2 -Arkadiusz Milik- trafił po rękach bramkarza

2-2 -Xherdan Shaqiri- trafił

2-3 -Kamil Glik- trafił

3-3 -Fabian Schaer- trafił

3-4 -Jakub Błaszczykowski- trafił

4-4 -Ricardo Rodriguez- trafił

4-5 -Grzegorz Krychowiak- trafił

 

 

 

piątek, 24 czerwiec 2016 08:39

W dniach 19-22 czerwca 2016 r. w Józefowie pod Warszawą odbyła się uroczysta gala, podczas której Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach otrzymał pierwszą nagrodę oraz wyróżnienie w VI edycji konkursu „proMYK-i”, organizowanego przez Stowarzyszenie PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”.

Pierwszą nagrodę i statuetkę - lampę „proMYK 2016” im. Andrzeja Sołtysiaka zdobył projekt pn. „Nowe media jako narzędzia wspierające komunikację i internacjonalizację” w kategorii „Działania promocyjne i komunikacyjne prowadzone w obszarze nowych mediów”.

Zwycięski projekt: Platforma „Ambasadorzy Zagraniczni”, która opiera się na współpracy z absolwentami uczelni z zagranicy. Platforma dostępna jest z poziomu przeglądarki (WWW) oraz aplikacji mobilnej „Alumni UEKatowice” na systemy: Android, iOS, Windows Phone. Wykorzystuje interaktywną mapę Google. Więcej na www.ue.katowice.pl/ambassadors

czwartek, 23 czerwiec 2016 09:25

Dnia 22 czerwca Prezydent Katowic wręczył nagrody w dziedzinie sportu. 

Wyrożnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia sportowe lub za szczególny wkład w rozwój kultury fizycznej w mieście Katowice.

Uroczystość odbyła się w Miejskim Domu Kultury w Giszowcu.

W tym roku wśród najlepszych sportowców znaleźli się: 

Justyna Święty (AZS AWF Katowice – lekka atletyka), Monika Szczęsny (AZS AWF Katowice – lekka atletyka), Konrad Czerniak (AZS AWF Katowice – pływanie), Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice – pływanie), Konrad Niedźwiedzki (AZS AWF Katowice – łyżwiarstwo szybkie), a także Angelika Grońska (KS „06 Kleofas-Katowice” – boks).

W kategorii „Sportowa nadzieja Katowic” nagrody otrzymali:

Justyna Iskrzycka (UKS „4” – kajakarstwo klasyczne), Paulina Paszek (UKS „4” – kajakarstwo klasyczne), Mariusz Petka (HKS „Szopienice” – podnoszenie ciężarów), Łukasz Jarmuła (KS Hetman – szachy), Patryk Wawrzyczek (AZS AWF Katowice – judo), Krzysztof Tokarski (AZS AWF Katowice – pływanie), Aleksandra Patek (UKS Mikrus – siatkówka) oraz Jan Ploska (KS Kolejarz 24 – szermierka).

W kategorii „Najlepszy działacz sportowy, trener” nagroda trafiła do:

Ewy Ciesielskiej – trenera piłki siatkowej i działaczki UKS „Źródełko Katowice” oraz Krzysztofa Nowaka – działacza sportowego AZS AWF Katowice.

Wyróżnienia wręczono:

Drużynie Klubu Szachowego Hetman za zdobycie Drużynowego Mistrzostwa Polski w Szachach oraz drużynie Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych „START” za zdobycie pierwszego miejsca w Mistrzostwach Polski Goalball.

Karolina Krzyżankiewicz

środa, 22 czerwiec 2016 11:40

Polska pokonała Ukrainę w ostatnim meczu 1:0.Jakub Błaszczykowski, został bohaterem Biało-Czerwonych.Podopieczni Adama Nawałki wywalczyli awans do 1/8 finału, a tam czeka już Szwajcaria.

Reprezentanci Polski do meczu z Ukraina wyszli zmotywowani ponieważ pamiętali o porażkach z tym zespołem podczas el. do MŚ w Brazylii ( oba mecze przegraliśmy). Przed tym ważnym spotkaniem zwycięstwo mogło dać naszej kadrze nawet pierwsze miejsce w grupie! Kto jeszcze przed turniejem by się tego spodziewał? Adam Nawałka powtarzał, że trzecie grupowe starcie potraktuje bardzo poważnie, choć zestawienie personalne było nieco inne niż w pierwszych dwóch. Zmieniło się także ustawienie, a w wyjściowej jedenastce pojawili się Thiago Cionek, Tomasz Jodłowiec, Bartosz Kapustka,Piotr Zieliński.Zmiany nie do końca dały oczekiwany rezultat w ocenie całego spotkania i wydarzeń na boisku.

wtorek, 21 czerwiec 2016 14:29

Reprezentacja Polski do spotkania z Ukrainą podejdzie z „mniejszym” ciśnieniem co nie oznacza, że będzie to łatwy mecz dla podopiecznych trenera Adama Nawałki.

Poland vs Ukraine

Ukraina po dwóch porażkach wraca do swojego kraju i zaczyna budować reprezentację na następne eliminacje. Mecz Ukraina - Polska we wtorek o 18.

O sytuacji Ukraińców najlepiej świadczy poniedziałkowa konferencja z trenerem Mychajło Fomenkom. Drużyna jest w dużym dołku po straceniu szansy na awans.Atmosfera na zgrupowaniu Ukraińców od kilku dni była bardzo zła, trenerzy, piłkarze, działacze federacji i dziennikarze sprawiali wrażenie, jakby chcieli, żeby Euro 2016 już się skończyło.Podczas imprezy  Ukraińcom nic nie wychodziło. Po porażce 0:2 z Niemcami tłumaczyli się również ze zdjęć z szatni w Lille. Widać na nich niedopałki papierosów, puszki piwa i butelkę wina.Natomiast już po porażce z Irlandią Północną 0:2 było już jasne, że po turnieju Fomenko zostanie zwolniony. Kibice naszych rywali mają żal o to, że zawiedli Ci, którzy mieli „wyciągnąć” na sam szczyt.Mowa tutaj o gwiazdach europejskiego futbolu czyli Konoplance oraz Jarmołence. Wedle zapewnień to oni mieli dać „świeżość” tej reprezentacji na Euro. Konoplanka zmienił klub, ale w ostatnim sezonie często był rezerwowym w Sevilli . Jarmołenko natomiast nadal (od kilku już lat) wyprowadza się z Dynama Kijów, ostatnio podobno do Liverpoolu.

piątek, 17 czerwiec 2016 11:41

Jerzy Owsiak wraca do radia. Od lipca br. rozpocznie współpracę z Antyradiem, należącym do Grupy Eurozet. Stacja od lat jest jednym z głównych partnerów medialnych festiwalu Przystanek Woodstock, a także aktywnie wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

- Jestem dumny, że będę mógł tworzyć swoją audycję w tak bliskim mi muzycznie i klimatycznie radiu. Mam gigantyczny zapał i masę pomysłów, a przede wszystkim potężną bibliotekę muzyki z oklaskami ze wszystkich edycji Przystanków Woodstock. Satysfakcji dodaje fakt, że będę mógł ją prezentować w większym niż do tej pory przedziale czasowym, dzięki temu nie zabraknie też przestrzeni na aktywność i kontakt ze słuchaczami, bo to przecież oni są w radiowej twórczości najważniejsi – stwierdził Jerzy Owsiak komentując fakt rozpoczęcia współpracy z Antyradiem.

Audycji Jurka Owsiaka w Antyradiu będzie można słuchać w największych miastach w Polsce w tym: Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Szczecinie, Rzeszowie i aglomeracji śląskiej, a także w całym kraju oraz poza jego granicami za pośrednictwem playera internetowego i aplikacji na urządzenia mobilne.

Obecnie redakcja Antyradia dopracowuje z Jerzym Owsiakiem szczegóły nowego programu. Najważniejszym elementem audycji będzie muzyka zarejestrowana na Przystanku Woodstock oraz informacje związane z działalnością Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Będzie to więc kolejny przykład tego, jak można łączyć obecność na komercyjnym rynku medialnym z wykonywaniem zadań zwyczajowo określanych misją publiczną.

- Jurek Owsiak i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od długiego czasu są związani z Antyradiem. Nadajemy na tych samych falach. Obecność Jurka na antenie to doskonała informacja dla wszystkich Jego fanów oraz miłośników rock&rolla – najlepszej muzyki na świecie i jej pozytywnej filozofii. Będzie się działo. Szczegóły wkrótce – powiedział Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Antyradia.

Głos Jurka Owsiaka zabrzmi na antenie Antyradia już w lipcu.

Jerzy Owsiak to dziennikarz radiowy i telewizyjny. Swoją radiową twórczość rozpoczął w końcu lat 80-tych na antenie legendarnej Rozgłośni Harcerskiej. Następnie prowadził radiowy program "Brum" (w latach 1991 – 1994) na falach Programu III Polskiego Radia. Audycja ta w latach 1994-1999 zmieniła nazwę na "Się kręci". Jerzy Owsiak był także autorem programu "Kręcioła", nadawana przez Program Pierwszy Polskiego Radia. Był także autorem kilku wydań autorskich audycji na falach radia RMF FM. W roku 2007, po kilkuletniej przerwie, powrócił do radia. 4 lutego na antenie radia WAWA Jurek zainaugurował Dźwiękoszczelny Magazyn Jurka Owsiaka. Następnie audycję o tej samej nazwie prowadził w Radiu Eska Rock. Od stycznia 2012 roku Jerzy Owsiak znów pojawił się na falach radiowej Trójki, reaktywując legendarny program "Się kręci". Po 226 audycjach, w czerwcu 2016 roku, Jerzy Owsiak zakończył współpracę z nową dyrekcją Programu III Polskiego Radia, reagując w ten sposób na zmiany programowe i personalne jakie w ostatnich tygodniach dotknęły redakcję Trójki.

Rzecznik WOŚP

piątek, 17 czerwiec 2016 09:58

Polscy siatkarze poznali szczegółowy terminarz turnieju olimpijskiego w Rio de Janeiro. Rywalizujący w grupie B biało-czerwoni tego dnia wyjdą na boisko o godz. 20 czasu polskiego. W środę światowa federacja (FIVB) podała harmonogram gier.

Kolejne spotkania Polacy będą rozgrywać co dwa dni. Faza pucharowa rozpocznie się 17 sierpnia, a mecze, których stawką będą medale, zaplanowano cztery dni później.

Terminarz meczów reprezentacji Polski w fazie grupowej:

7 sierpnia (niedziela) Polska - Egipt, godz. 15. (g. 20. czasu polskiego)

9 sierpnia(wtorek) Polska - Iran, g. 17.05 (22.05)

11 sierpnia (czwartek) Polska - Argentyna, g. 15 (20)

13 sierpnia (sobota) Polska - Rosja, g. 15 (20)

15 sierpnia (poniedziałek) Polska - Kuba, g. 17:05 (22.05) 

Mateusz Herman 

piątek, 17 czerwiec 2016 08:10

Rada Dzielnicy Zabrze Centrum Północ oraz Dyrektor Niepublicznego Językowo – Sportowego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi ,,MIRIADA” w Zabrzu (ul. Park Hutniczy 12) zapraszają na II Festiwal Taneczny dla Dzieci Niepełnosprawnych  ,,Zabrzański Paradance”.

            Festiwal ma charakter wydarzenia artystycznego i  adresowany jest do dzieci niepełnosprawnych  uczęszczających do przedszkoli z oddziałami  integracyjnymi i specjalnymi oraz uczniów klas I - III szkół podstawowych z oddziałami integracyjnymi i szkół specjalnych, jak również innych placówek  opiekuńczo – wychowawczych z  terenu  miasta  Zabrze.

            Organizatorem jest Rada Dzielnicy Centrum Północ przy współpracy z  Niepublicznym Językowo - Sportowym Przedszkolem z Oddziałami Integracyjnymi „Miriada” w Zabrzu.

            Prezentacje odbędą się w Teatrze Nowym w Zabrzu, przy ul. Plac Teatralny 1 20 czerwca br. o godz. 9.30.

Celem festiwalu jest :

·                   integracja środowisk przedszkolnych  i szkolnych, wymiana doświadczeń nauczycieli

i uczestników,

·                   prezentacja i promocja dokonań artystycznych dzieci niepełnosprawnych,

·                   rozwijanie umiejętności scenicznych, prezentowanie talentów dzieci niepełnosprawnych,

·                   dostarczenie dzieciom pozytywnych emocji w kontaktach z muzyką.

Program festiwalu:

1. Uroczyste otwarcie festiwalu.

2. Prezentacja grup tanecznych dzieci niepełnosprawnych z placówek zgłoszonych do festiwalu.

3. Przerwa i poczęstunek dla  uczestników festiwalu oraz obrady Jury.

4. Przedstawienie teatralne pt. ,,O królu Smętniastym i jego córce Mariannie” w wykonaniu  uczniów Szkoły Podstawowej nr 14 w Zabrzu

5. Taniec ,,Cancan”  w wykonaniu dzieci z przedszkola ,,MIRIADA” w Zabrzu.

6. Ogłoszenie wyników festiwalu i wręczenie nagród.

7. Zakończenie festiwalu.

Barbara Szumilak

wtorek, 14 czerwiec 2016 20:33

Trener Dujszebajew nominowany w programie „Lider z powołania”

 

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przed meczem piłkarzy ręcznych Polska-Holandia w hotelu Novotel w Katowicach miał miejsce miły akcent. Redaktor Naczelna Magazynu „Why Story”Beata Sekuła wręczyła nominację do programu „Lider z powołania” trenerowi Tałantowi Dujszebajewowi za wybitne osiągnięcia sportowe oraz w pracy szkoleniowej.

 Beata Sekuła wręczyła nominację trenerowi Tałantowi Dujszebajewowi

Zapraszamy do obejrzenia wręczenia nominacji Tałantowi Dujszebajew do tytułu: Lider z powołania podczas konferencji prasowej przed meczem Polska - Holandia.

sobota, 11 czerwiec 2016 14:55

 

Autor:

Kinga Piekarska

Tytuł:

Czas na zmiany

   

Oprawa:

miękka

Ilość stron:

238

Gdzie kupić:

http://allegro.pl

Czas na zmiany to książka nietypowa – z jednej strony bardzo osobista relacja z czasu zmian, z chwil w których życie Karoliny zmieniało się, szczera, obiektywna relacja z niby zwyczajnych, ale niezwykle dramatycznych chwil w życiu bohaterki. Nieudane małżeństwo, zobowiązania męża = kłopoty finansowe żony (byłej też), nowy partner, relacje dzieci – nowy partner, wybory między domem, a karierą, między ciekawą, wymarzoną pracą, a czasem spędzanym w domu, zmaganie z brakiem wiary otoczenia, a nawet czasem z własnymi wątpliwościami.


W przerwach reportaże opowiadające o niezwykłych kobietach, które pomimo wszystko, a może właśnie dzięki temu zbudowały domy, wierzą w ludzi, są niezwykle charyzmatyczne – po prostu są niesamowitymi zwykłymi kobietami.


Historie opowiedziane w książce są niezwykle inspirujące, pokazują, że nawet jak jest bardzo źle można znaleźć rozwiązanie, pomoc przyjaciół, zmienić swoje życie na inne, lepsze, ciekawsze, choć czasami w pierwszej chwili całkiem nie jesteśmy na zmianę gotowi.


Bo tak to ze zmianami często bywa, że nie jesteśmy na nie gotowe, a często nawet gdy zmiany są konieczne to się ich boimy, odwlekamy, nie dopuszczamy do siebie myśli o konieczności zmiany. A zmiany często, nawet bardzo często są dobre, co udowadnia autorka. Ja z mojego własnego doświadczenia wiem już, że zmiany są dobre i że nie trzeba ich się obawiać, ale żeby to zrozumieć musiałam kilka razy stanąć przed koniecznością zmiany – wtedy tak naprawdę decyzję podejmowali za mnie inni i choć na pierwszy rzut oka zmiany były dla mnie niekorzystne, dziś jestem bardzo wdzięczna, że zostałam do nich zmuszona. I dziś już zupełnie nie boję się zmian – choć do wielu decyzji życiowych staram się podchodzić z rozsądkiem i rozwagą – to nie myślę – co to będzie tylko kombinuję jak tu zrobić żeby było dobrze.


Zachęcam do lektury – nie jest to ani typowy podręcznik, ani książka motywacyjna, ale warto ją przeczytać i się nad nią zastanowić.

OCENA i PODSUMOWANIE

sposób napisania

dobry

przekazana wiedza

głównie motywacyjna

czy warto

tak, szczególnie dla kobiet na rozdrożu

co mnie zainspirowało

że można

 

że zmiany zwykle niosą z sobą lepsze jutro

 

 Olga Wilińska

piątek, 10 czerwiec 2016 08:46

W odpowiedzi na ostatnie medialne doniesienia dotyczące bezpieczeństwa na Przystanku Woodstock Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy publikuje niniejsze oświadczenie. 


Wypowiedzi Wojewody Lubuskiego o tym, iż Przystanek Woodstock ma być imprezą o podwyższonym ryzyku, są dla Fundacji WOŚP, organizatora festiwalu, zaskoczeniem. Do teraz (czwartek, godz. 11:00) nie wpłynęło do nas żadne pismo, które merytorycznie informowałoby nas o takim stanie rzeczy, zawierające konkretną argumentacją. Tymczasem przez trzy ostatnie miesiące przygotowywaliśmy plan zabezpieczenia festiwalu, w ścisłej współpracy z policją i wszystkimi profesjonalnymi służbami podległymi Wojewodzie Lubuskiemu. Jest on oczywiście dostosowany do aktualnych zagrożeń, wprowadzonych zostało wiele restrykcji i dodatkowych środków bezpieczeństwa, które mają sprawić, że festiwal będzie bezpieczny także w obecnej sytuacji w Polsce i na świecie. Pod tym względem to na pewno będzie inny festiwal, co ze spokojem tłumaczymy wielotysięcznej społeczności jego uczestników. Będą dodatkowe obostrzenia i restrykcje, do których trzeba będzie się dostosować. Dotyczy to tak Przystanku Woodstock, jak i wielu innych imprez masowych w Polsce, w tym także organizowanych chwilę później Światowych Dni Młodzieży.

środa, 08 czerwiec 2016 16:05

Już w najbliższą sobotę (11 czerwca) o godz. 20.00 w katowickim Spodku Polscy piłkarze ręczni zagrają z Holandią w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata 2017 we Francji. Rewanż rozegrany zostanie w Stadssporthal w Sittard cztery dni później (15 czerwca, 19:30). Awans wywalczy drużyna lepsza w dwumeczu. Polacy w przeszłości mierzyli się już z Holandią w kwalifikacjach do wielkich imprez. "Oranje" byli naszymi rywalami w eliminacjach do ME 1998, MŚ 2001, ME 2006, fazie play-off do ME 2008 oraz eliminacjach do ME 2014. Z dziewięciu rozegranych meczów Polacy wygrali osiem, raz padł remis.

           

Oprócz meczu w Katowicach będziemy gościć finalistów V edycji akcji „Szczypiorniak na Orlikach”. Młodzi zawodnicy z całej Polski będą rywalizować na katowickich obiektach od 10 do 11 czerwca, natomiast dla uczniów katowickich szkół przygotowano imprezę o nazwie „Ręka w rękę”, która odbędzie się 9 czerwca w Ośrodku Sportowym „Słowian”. Być może wśród młodych zawodniczek i zawodników znajdują się następcy Karoliny Kudłacz, Sławomira Szmala, Aliny Wojtas czy Michała Jureckiego? „Szczypiorniak na Orlikach” to ważny etap szerokiego planu wprowadzania piłki ręcznej do programów nauczania w szkołach podstawowych i zachęcania do gry w szczypiorniaka na otwartych boiskach, poza halami.

- Popularyzacja piłki ręcznej w Katowicach stała się dla miasta ważnym elementem promocji zdrowego stylu życia., dlatego z takim rozmachem wsparliśmy ostatnio akcję społeczną, zorganizowaną w ramach przygotowań do EHF Euro 2016. Piłka ręczna jest przecież sportem praktycznie dla każdego, a dodatkowo - co jest może najważniejsze - uczy współpracy, zespołowości, hartuje ducha i wszechstronnie rozwija fizycznie. Jednocześnie daje możliwości wspaniałej, zdrowej zabawy! Dlatego tak gorąco zachęcam do gry i oczywiście kibicowania. Zarówno biało–czerwonym już w najbliższą sobotę w katowickim Spodku, jak i  całej dyscyplinie, każdego dnia! - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic

Bilety na mecz w Spodku do nabycia: http://abilet.pl/impreza/polska-holandia-eliminacje-do-ms-we-francji-2912

wtorek, 07 czerwiec 2016 16:06

Dnia 4 czerwca 2016 roku odbył się w Warszawie konkurs MiniBoss. Dzieci i młodzież od 6 do 18 roku życia mogli zaprezentować swoje pierwsze projekty biznesowe i społeczne, np: narzędzie dla wyczytania audiobooków, narzędzie pomagające w wyborze dróg edukacji, aukcja charytatywna, mająca na celu zbiórkę funduszy na odbudowę szkoły w Nepalu, aplikację zrzeszającą społeczność ludzi, napoje ze świeżych owoców, antystresowe kolorowanki, koszulki poprawiające nastrój w zły dzień, komiks na temat recyklingu śmieci, czy buty z funkcją masowania stóp.

 

 

niedziela, 29 maj 2016 21:08

Vive Tauron Kielce najlepszą drużyną Europy! Mistrzowie Polski w niedzielnym finale turnieju Final4 w Kolonii pokonali po rzutach karnych MVM Veszprem 39:38 i po raz pierwszy w historii wygrali rozgrywki Ligi Mistrzów. Decydującą o tytule bramkę zdobył Julen Aguinagalde. 

 

Final4 Ligi Mistrzów, finał:

Vive Tauron Kielce – MVM Veszprem 39:38 (13:17; 29:29; 35:35)

Vive Tauron: Szmal, Sego – Jurecki 3/1, Tkaczyk, Reichmann 9/2, Chrapkowski, Kus, Aguinagalde 5, Bielecki 7/3, Jachlewski 2, Strlek 4/1, Lijewski 5, Paczkowski, Zorman 4, Cupić.

Veszprem: Mikler, Alilović – Gulyas, Ivancsik 1, Schuch, Ilić 7/2, Palmarsson 6/1, Nilsson 6, Nagy 5, Ugalde 7, Marguc 1, Rodriguez, Terzic, Sulić, Lekai 3, Slisković 2/1.

 

piątek, 20 maj 2016 19:24

 

Drugi dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (European Economic Congress – EEC) upłynął na dyskusjach o problemach i wyzwaniach stojących przed Unią Europejską, sesjach specjalistycznych dotyczących m.in. rynku nieruchomości komercyjnych, przestrzeni publicznej, przemysłu obronnego, podatków oraz infrastruktury. Rozpoczęła się także dwudniowa konferencja European Start-up Days.

 

Uczestnicy drugiego dnia największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej dyskutowali o bieżących wyzwaniach z zakresu polityki zagranicznej, ekspansji polskich firm, demografii i rynku pracy. Podczas ponad 60 debat mówiono także m.in.: o wyzwaniach i szansach polskiej oraz europejskiej branży energetycznej, kwestiach dotyczących funkcjonowania i regulacji rynku energetycznego w Polsce
i Europie, bezpieczeństwa energetycznego Unii oraz perspektywach rozwoju odnawialnych źródeł energii. Nie zabrakło także sesji poświęconych pakietowi paliwowemu czy procesowi liberalizacji polskiego rynku gazu.

 

Podczas panelu p.t. „Podatki. Korupcja i szara strefa – jak uzdrowić system?” prelegenci omawiali m.in. zjawiska zagrażające funkcjonowaniu systemów podatkowych w państwach UE, skalę strat z tytułu wyłudzeń VAT w UE oraz ich skutki dla finansów publicznych i gospodarki, a także rolę aparatu skarbowego w walce z szarą strefą.

Uczestniczący w panelu Paweł Szałamacha, minister finansów RP, przedstawił przedsiębiorcom
z branży paliwowej założenia pakietu paliwowego, który we wtorek ma przyjąć rząd. Głównym celem pakietu jest ograniczenie szarej strefy. Minister wskazał, że nawet 2,5 mld zł rocznie wpłynie dodatkowo do budżetu właśnie dzięki pakietowi paliwowemu. Źródłem prognozowanych wpływów będą w przypadku sektora paliw podatki, zarówno vatowski, jak i akcyzowy.

Paweł Szałamacha

Podczas drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach specjaliści z branży IT
i samorządowcy rozmawiali o sposobach mądrego zarządzania miastami, zwracając tym samym uwagę na potrzebę dialogu władzy z mieszkańcami, a także przybliżając pojęcie „smart city”.

– Chcę zaprotestować przeciwko tezie, że smart city to systemy IT – zaznaczył w dyskusji Marek Bielski, członek zarządu w firmie Siemens. Jak podkreślał, smart cities to przede wszystkim miasta przyjazne mieszkańcom, mądrze zarządzane, gdzie rzeczy potrzebne znajdują się zawsze we właściwym miejscu i czasie. – Na nic nie trzeba czekać, nie trzeba się borykać z zanieczyszczonym powietrzem ani stać
w korkach – to jest smart city – podkreślił Bielski. – Nie chodzi tylko o systemy informatyczne. Małe miasta mogą być smart bez potrzeby komputeryzacji – dodał.

W debacie uczestniczył również Krzysztof Kupczyk, dyrektor ds. infrastruktury energetycznej
w FBSerwis. – „Smart city” to także rozważne i efektywne zarządzanie przestrzenią miejską – przekonywał na VIII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. – Jeśli samorządy są w stanie efektywnie decydować o rozwiązaniach dla swoich miast i wskazują te, które odpowiadają potrzebom mieszkańców, np. budują kawałek ważnej drogi zamiast rozwiązania IT, to też jest smart city – kontynuował.

Biorący udział w sesji „Klimat inwestycyjny w Polsce” uznali, że klimat inwestycyjny się nie uległ pogorszeniu, a fundamenty gospodarki są dobre. – Polska to kraj ludzi przedsiębiorczych. Daje to podstawy do optymizmu, także w dużym horyzoncie czasu – ocenił w dyskusji Łukasz Waszak, investment manager Penta Investments.

Uczestnicy debaty „Jaka Unia, jaka Europa?” wspólnie próbowali odpowiedzieć na pytania: w jakim kierunku podąża Unia Europejska? Czy pozostanie projektem polityczno-gospodarczym, czy też ograniczy się do współpracy o charakterze ekonomicznym i handlowym?

– Przykład wspólnej polityki energetycznej UE pokazał, czym jest w rzeczywistości europejska solidarność – stwierdziła w trakcie dyskusji Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego. – To tylko puste hasło. Postulowaną rehabilitację węgla zastąpiła dekarbonizacja, a dywersyfikację źródeł zaopatrzenia w gaz – projekt Nord Stream 2. I tak dzieje się mimo stagnacji gospodarczej
i ucieczki przemysłu poza Europę, a wraz z nim miejsc pracy. Unia potrzebuje głębokiej reformy instytucji, rewizji polityki energetyczno-klimatycznej w duchu ustaleń szczytu paryskiego
i wzmocnienia wspólnego rynku – przekonywała.

– To, że zakwestionujemy unijną politykę energetyczno-klimatyczną, nie znaczy nic, o ile nie zaproponujemy alternatywy, np. formuły jej uelastycznienia – dodał Janusz Reiter z Centrum Stosunków Międzynarodowych, były ambasador RP w Niemczech. Paneliści przyznawali, że Unia Europejska nie da sobie rady, jeśli nie będzie prawdziwą wspólnotą polityczną. Współpraca gospodarcza wymaga bowiem decyzji na szczeblu politycznym.

Europa wciąż nie jest zjednoczona energetycznie i w naszym własnym, dobrze pojętym interesie jest zadbanie o bezpieczeństwo dostaw gazu. Na szczęście są ku temu możliwości, a wielu uczestników rynku dostrzega wagę współpracy w kwestii bezpieczeństwa dostaw – zgodzili się uczestnicy panelu „Pakiet gazowy - bezpieczeństwo gazowe Europy”.

– Założenia są dobre. Jesteśmy w unikalnym okresie, kiedy to gaz jest tani i będzie tani. Mamy szczególne warunki na rynku LNG, popyt w Chinach na gaz spada, zarazem pojawiają się nowi wielcy dostawcy. Wszystko wskazuje na to, że ceny gazu będą wciąż utrzymywać się na niskim poziomie. Jednak aby to wykorzystać, potrzebna jest infrastruktura. I to także na szczeblu regionalnym, a nie tylko krajowym – mówił Jaroslav Neverovič, minister energii Litwy w latach 2012-2014.

Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, podsumowując debatę stwierdził, że widoczne są różnice zdań w poszczególnych krajach. Wtórował mu europoseł Adam Gierek.

– Dochodzi do pewnych tarć i polaryzacji opinii, choć wszyscy są zdania, że poprawić bezpieczeństwo dostaw trzeba, różnią się jednak opiniami, w jaki sposób to osiągnąć – przyznał Jerzy Buzek.

Peder Andreasen, prezes zarządu Energinet.dk. przypomniał jak istotną kwestią jest posiadanie alternatywy.

– Jeszcze całkiem niedawno, choć trudno w to dziś uwierzyć, Dania była uzależniona energetycznie od ropy naftowej (ropę spalano w celach grzewczych). Jednak dwa kryzysy na rynku tego surowca, spowodowały że Kopenhaga zmieniała swoje podejście do bezpieczeństwa energetycznego. Dziś ten kraj stawia na różne źródła surowca i różne kierunki. Chce także współpracować z Polską. Temu ma między innymi służyć powrót do idei połączenia rurą systemów gazowych Polski i królestwa – mówił Andreasen.

Podczas panelu dotyczącego bezpieczeństwa gazowego Europy, głos w dyskusji zabrał także Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.

– Chcemy w znacznie większym stopniu, niż w chwili obecnej, oprzeć się na dostawach gazu z innych niż dotychczas kierunków. Liczymy, że gazowe połączenie z Danią będzie gotowe w 2022 roku. To zmieniłoby naszą pozycję. Obecnie wciąż mamy bowiem wrażenie, że gazowy rynek w Europie jest rozgrywany przez naszych wschodnich sąsiadów – tłumaczył Woźniak.

Wśród czwartkowych debat największej imprezy gospodarczej Europy Centralnej znalazła się także sesja poświęcona zagadnieniu rynku nieruchomości komercyjnych, w której paneliści zwracali uwagę na globalne trendy w tym zakresie i obiekty zainteresowania inwestorów. Dyskutowano m.in. o tym, jak budować i utrzymywać przewagę konkurencyjną.

– Polska nie ma innego wyjścia niż rozwijać innowacyjność. Albo będziemy nowocześni, albo nie będzie nas wcale – takie stanowisko podczas sesji „Inwestycje w innowacyjność w praktyce” przedstawiła Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.

Minister zwróciła uwagę na fakt, że wedle przeprowadzonych badań, jedną z kluczowych barier
w rozwoju innowacyjności nie jest brak kapitału, a raczej kapitału społecznego.

– Stąd trwają prace nad ustawą o innowacyjności, która ma stworzyć zestaw ram prawnych oraz system zachęt dla przedsiębiorców. Nie chodzi tu oczywiście o wymyślanie koła, a raczej
o wykorzystanie praktyk stosowanych na świecie, takich jak zachęty podatkowe, z których mogliby korzystać przedsiębiorcy realizujący ryzykowne pomysły, a także ułatwienia prawne w funkcjonowaniu firm, bo raczej trudno być szczególnie nowoczesnym, jeśli znaczną część swojej aktywności trzeba poświęcić na walkę z biurokracją i rozbudowaną sprawozdawczością – dodała polityk. Według Emilewicz, w Polsce jest jednocześnie dużo entuzjazmu, jak i sceptycyzmu w odniesieniu do start-upów.

– Innowacja zaczyna się od „i”. To nie mogą być firmy duże lub małe, nie nauka lub przemysł itp. Trzeba to wszystko robić wspólnie. Chodzi nie tylko o budowanie własnych kompetencji, ale także
o umiejętność transferu wiedzy, korzystania z zewnętrznych kompetencji i w razie potrzeby oddawania własnych, nawet za darmo, jeśli może to przynieść korzyść – przekonywał Piotr Dardziński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zdaniem wiceministra, resort chce pokazać, że dla nauki współpraca z firmami jest cenna. Stąd na przykład doktoraty i habilitacje wdrożeniowe, by naukowcy przenosili się do działów badawczo-rozwojowych firm i mogli kontynuować karierę naukową, a docelowo wrócić na uczelnię. – Chcemy pokazać, że naukowcy wdrożeniowi nie są naukowcami drugiej kategorii, bo najpierw pracują nad badaniami, a dopiero potem publikują, a nie odwrotnie – przekonywał wiceminister. Polityk podkreślił też, że uczelnie mają być nagradzane za współpracę z przemysłem w taki sposób, aby zdolność do komercjalizacji badań była w większym stopniu uwzględniana w kryteriach oceny, czyli tzw. parametryzacji uczelni.

­­– Nie ma dzisiaj sektorów gospodarki, które nie ulegną przekształceniu w wyniku technologii cyfrowych. Nie jest tak, że rozmawiamy o przyszłości, rewolucja cyfrowa już nastąpiła i znajdujemy się poza czołówką peletonu – wypowiedziała się Magdalena Dziewguć, head of Google for work na Europę Centralną i Wschodnią. Jej zdaniem w teorii niemal wszyscy uznają, że innowacje są ważne
i potrzebne dla gospodarki. Jednak w praktyce tylko nieliczni prowadzą własne start-upy lub angażują w nie własne środki. – Najważniejszą barierą jest deficyt kapitału społecznego. Za mało jest prób wyjścia ze strefy komfortu i choćby spróbowania stworzenia czegoś nowego dla własnej społeczności. To jest przestrzeń, w której start-upy budują pozytywne doświadczenia użytkownika – mówiła Dziewguć, przekonując jedocześnie rozmówców, że faktyczna innowacyjność to stan umysłu, gotowość przyjęcia tego, że czasem się nie uda.

– Nawet najlepsze programy rządowe nie wystarczą, jeśli w spółkach nie zostanie zaszczepiona wolność do porażki i wyjścia poza sferę komfortu – podsumowała Magdalena Dziewguć.

Drugi dzień VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego był także okazją do dyskusji skupionych wokół „Planu Inwestycyjnego dla Europy – nowych rozwiązań w zakresie finansowania przedsiębiorstw.” Omawiany był przy tym tzw. Plan Junckera. Zakłada on wspieranie takich projektów, które mogłyby być rozpatrywane przez banki komercyjne, ale są dla nich trochę zbyt ryzykowne. Celem planu jest wsparcie inwestycji w wybranych sektorach po to, by zmniejszyć ostrożność banków.

Zdaniem Witolda Słowika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, istnieje ścisły związek między planem rządu a planem Junckera, w którym jest mowa o branżach innowacyjnych, mających na celu pobudzenie rozwoju. Cele planu rządu są analogiczne.

Kim Kreilgaard, specjalista ds. bankowości, kierownik wydziału przedsiębiorstw na Polskę i Kraje Bałtyckie w Europejskim Banku Inwestycyjnym zauważył, że Polska nie inwestuje tyle ile powinna, żeby dogonić stare kraje Unii Europejskiej. Stwierdził, że w najnowszej wersji planu możliwe jest wsparcie nie tylko dużych przedsięwzięć, ale także mniejszych – próg kredytu spadł z 20 mln euro do 7,5 mln euro.

Z tej zapowiedzi zadowolony był zwłaszcza Tomáš Novotný, wiceminister przemysłu i handlu ds. funduszy unijnych, wspierania prac badawczo-rozwojowych, inwestycji i innowacji Czech, gdzie małe
i średnie firmy dominują w gospodarce. Wiceminister wyraził obawę, że czeskie przedsiębiorstwa mogą stracić zbyt wiele czasu na przekonanie się do kredytów oferowanych w ramach planu Junckera, zwłaszcza, że były przyzwyczajone do subsydiów. – Pamiętam jak długo firmy uczyły się obecnej struktury finansowania z funduszy europejskich, boję się, że większość finansów z planu Junckera zdąży odpłynąć do krajów tzw. starej unii – powiedział Novotný.

Braku funduszy nie boi się Mirosław Panek, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Prezes wyraził jedynie obawę o to, że liczba projektów, które można będzie sfinansować, jest niewystarczająca.

– Europa straciła wiarę w swoją przyszłość. Z powodów demograficznych straciła optymizm. Plan Junckera ma rozdmuchać ogniska optymizmu – powiedział Mirosław Panek. Jego zdaniem przewaga planu Junckera nad dotacjami polega na tym, że te ostatnie wydaje się raz, a fundusze z kredytów wracają do kredytodawcy i można skorzystać z nich wiele razy.

Wśród uczestników pozostałych debat znaleźli się m.in. Michał Kurtyka, podsekretarz stanu Ministerstwa Energii, Paweł Sałek, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej
Ministerstwa Środowiska, Marek Ziółkowski, podsekretarz stanu ds. polityki wschodniej
i bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Drugiego dnia VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, w Hali Widowiskowo -Sportowej Spodek, rozpoczęły się także European Start-up Days. To pierwsze tak duże wydarzenie łączące start-upy i korporacje oraz organizacje wsparcia biznesu. Celem imprezy jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami
i odnoszącymi sukcesy biznesmenami obecnymi na Europejskim Kongresie Gospodarczym
w Katowicach.

– Miasto Katowice wkracza na mapę start-upową z dużym przytupem i bardzo się z tego cieszymy – powiedział podczas inauguracji wydarzenia Dariusz Żuk, prezes Business Link Poland.

– Dzięki temu wydarzeniu dojdzie do fuzji kontaktów nowych, kreatywnych biznesów z doświadczonym biznesem i dużym kapitałem. Ufam, że European Start-up Days zaowocuje nawiązaniem współpracy
i pozwoli na rozwój waszych biznesów – powiedział, zwracając się do młodych start-upowców, Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wydarzenia towarzyszące drugiego dnia VIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego
w Katowicach to, m.in. wręczenie nagród w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2016, Spotkania Gospodarcze Polska – Japonia, Forum Współpracy Gospodarczej Afryka – Europa Centralna, poświęcone zagadnieniom związanym z energetyką, górnictwem, a także rolnictwem, II Forum Gospodarcze Polska – Kraje Półwyspu Arabskiego, Spotkania Gospodarcze Indie – Europa Centralna oraz prezentacja biurowca .KTW, który powstanie w sąsiedztwie Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka.

Polska - Afryka

Polska - Indie

 

***

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC)w Katowicach to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 7 tysięcy gości z Polski, Europy, świata. W blisko 100 sesjach bierze co roku udział kilkuset panelistów, komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne. W opiniotwórczym gronie, w formie otwartej debaty publicznej, prowadzone są rozmowy o kwestiach najistotniejszych dla rozwoju Europy.

Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji
o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA.

 

poniedziałek, 16 maj 2016 22:02

 

Górnik Zabrze zajął piąte miejsce w lidze, ale to nie koniec handballowych emocji.

Sezon ligowy 2015/2016 dobiegł końca. Dla zabrzańskiej drużyny był to wyjątkowo trudny okres, pełen wzlotów i nagłych załamań formy. W sporcie liczy się jednak wynik końcowy. W ostatnim meczu kolejki, po dramatycznej walce, Górnik Zabrze pokonał na wyjeździe KPR RC Legionowo 31:28, zapewniając sobie dobre, piąte miejsce w tabeli. Na tym handballowe emocje się nie kończą. Zabrzanie zapewnili sobie miejsce w finałowych rozgrywkach Pucharu Polski. Turniej PGNiG Final 4 odbędzie się 21-22 maja na warszawskim Torwarze. W walce o to cenne trofeum zmierzą się najlepsze polskie drużyny klubowe: Vive Tauron Kielce, Orlen Wisła Płock, Stal Mielec i Górnik Zabrze. Zapowiada się prawdziwy turniej gwiazd. Na warszawskim parkiecie pojawi się kilkunastu reprezentantów Polski, a także występujący w naszej lidze piłkarze ręczni z Hiszpanii, Niemiec, Rosji, Serbii, Chorwacji, Rumunii, Słowenii, Brazylii oraz Portugalii. W sobotę, 21 maja, rozegrane zostaną spotkania półfinałowe. Zabrzanie trafili na niezwykle trudnego rywala, drużynę Orlen Wisła Płock. W drugim spotkaniu zmierzą się Vive Tauron Kielce i PGE Stal Mielec. Choć rywal jest wymagający, zabrzańscy zawodnicy nie zamierzają oddać pola.

– Na naszą korzyść na pewno przemawia to, że oni na Final Four przyjadą zmęczeni sezonem, walką w Lidze Mistrzów i zmaganiami o mistrzostwo. Jeśli zagramy tak koncertowo jak z Chrobrym u siebie czy przez 40 minut z Legionowem w pierwszym meczu, to z Płockiem zagramy jak równy z równym. A potem zadecyduje dyspozycja dnia – mówi rozgrywający Maciej Ścigaj.


W niedzielę, 22 maja, o godz. 15.00 odbędzie się mecz o trzecie miejsce. O godz. 17.30 na parkiet wyjdą finaliści.

 

niedziela, 15 maj 2016 22:07

W gdańskim klubie "Stary Maneż" zakończył się właśnie ostatni półfinał Eliminacji do tegorocznej edycji Przystanku Woodstock. Decyzją jurorów do Finału przeszły zespoły: Radio Slam, Cochise i Scylla, bezpośrednio na Małą Scenę zostali zaproszeni: Romantycy Lekkich Obyczajów oraz SIQ, a "Dziką Kartę Lecha" otrzymują: The Shipyar i Oil Staints! Będziemy im kibicować 4 czerwca w Poznaniu!

 

Dziś wieczorem w Gdańsku o przejście do Finału i występ na scenach Najpiękniejszego Festiwalu Świata ubiegało się 9 zespołów z całej Polski. Przed woodstockową publicznością i jurorami wystąpili: The Shipyard, Majestic, Oil Stains, Black Like Sugar, Radio Slam, Romantycy Lekkich Obyczajów, Cochise, SIQ i Scylla, wyłonieni spośród ponad 800 kapel, które zgłosiły się do Fundacji WOŚP. 

Gościem specjalnym dzisiejszego koncertu był zespół Pull The Wire – laureat ubiegłorocznych Eliminacji, a na zakończenie wystąpił Gooral. Jego występ na woodstockowej scenie razem z Zespołem Pieśni i Tańca "Mazowsze" wszyscy wspominają do dziś.

Trzy koncerty półfinałowe Eliminacji za nami. Efekt - 9 zespołów, które zobaczymy na Finale w Poznaniu i już dziś wiemy, że to będzie koncert mocny, dynamiczny, bardzo zaskakujący, na absolutnie wysokim poziomie - mówi Krzysztof Dobies, rzecznik prasowy Przystanku Woodstock i członek Jury Eliminacji. Przybywajcie, sami zobaczycie, nie pożałujecie! 

A patrząc wstecz - Eliminacje do Przystanku wypłynęły na szerokie koncertowe wody. Mamy za sobą trzy genialne spotkania w Polsce, a nie można przecież zapomnieć o pierwszym zagranicznym występie w czeskiej Pradze. Profesjonalizm w realizacji i organizacji, fantastyczne polskie kluby które dają artystom zupełnie inne możliwości. No i publiczność, która jest takim szóstym członkiem Jury - żywiołowa, zaangażowana, ale i bezlitośnie wskazująca kapele, które muszą jeszcze nad swoim koncertowaniem popracować. Wielkie dzięki dla wszystkich którzy byli z nami i zapraszamy na wielkie finiszowanie - do Poznania - dodaje.

Zwycięzcy dzisiejszych muzycznych rywalizacji oraz dwóch wcześniejszych półfinałów wystąpią na Finale Eliminacji 22. Przystanku Woodstock, który odbędzie się 4 czerwca (sobota) w Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu. Rywalizować będą tam: Aarch A, Hanza, Lion Shepherd, Omni Modo, Superhalo, The Snuff, Radio Slam, Cochise oraz Scylla.

Przystanek Woodstock to jeden z największych na świecie festiwali rockowych, który już od kilku lat stwarza młodym zespołom szansę, aby powalczyć o występ na scenach, obok największych gwiazd każdej z edycji imprezy! Niepowtarzalny klimat przyjaźni i wolności oraz wielosettysięczna publiczność pod sceną to magnes nie tylko dla początkujących muzyków.


Eliminacje do Przystanku Woodstock, składają się z dwóch części. Pierwsza jest oparta na przesłuchaniach płyt. Po wybraniu najlepszych zespołów odbywa się seria półfinałowych koncertów na żywo, a ich celem jest wyłonienie artystów, którzy zagrają na scenach Przystanku Woodstock. Drugi etap Eliminacji to, oprócz spełnienia muzycznych marzeń, przede wszystkim niezwykła atmosfera koncertów w najlepszych klubach w Polsce, magia wspólnego grania i radość rywalizacji, w której tak naprawdę nie ma przegranych.

Organizatorem Eliminacji jest Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Oficjalna strona internetowa Eliminacji: eliminacje.woodstockfestival.pl

Strona Eliminacji na Facebooku: facebook.com/EliminacjeDoPrzystankuWoodstock 

Krzysztof Dobies
Rzecznik prasowy Fundacji WOŚP

 

wtorek, 10 maj 2016 09:01

 

7 maja, w sobotę w gliwickim Forum odbyło się wielkie święto rowerów – ROWERIADA. Poza licznymi atrakcjami, tego dnia nastąpiło także oficjalne otwarcie strzeżonego parkingu rowerowego. Impreza została zorganizowana przez agencję reklamową Effectica przy współpracy z Event Media i Martes Sport.

W sobotę Gliwice na kilka godzin stały się fascynującą polską stolicą rowerową. Poza solidną dawką historii i wiedzy o rowerach, uczestnicy dali się porwać niezwykłym pokazom i atrakcjom, o których na pewno szybko nie zapomną. Organizatorzy zadbali także o główną gwiazdę dnia – czyli rowery. Można je było oddać do naprawy lub oznakować. Gliwiczanie zdecydowanie kochają rowery – dowodem tego były ogromne kolejki zainteresowanych, które już od rana zebrały się przed gliwickim Forum. Oj działo się, działo!

czwartek, 05 maj 2016 09:40

Polacy w efektownym stylu rozstrzelali na koniec turnieju Japonię 10:4, ale awansu do elity nie udało im się wywalczyć. Z najlepszymi drużynami zagrają Słoweńcy oraz być może Włosi

Spotkanie z Japonią na zakończenie katowickiego turnieju nie miało takiego znaczenia, jakiego oczekiwali by polscy kibice. Wszystkie wcześniejsze analizy zniweczyło zwycięstwo Słowenii nad Austrią (2:1). Podopieczni trenera Płachty stracili szansę na drugie miejsce, które również mogło być premiowane awansem do hokejowej elity. Bezpośredni awans z katowickiego turnieju uzyskali Słoweńcy. Drugą pozycję zajęli Włosi. Hokeiści Italii muszą jednak czekać na rozstrzygnięcia MŚ w Rosji (6-22 maja), gdzie liczyć się będą wyniki Niemców i Francuzów, gospodarzy przyszłorocznego turnieju elity. Po turnieju w Spodku do dywizji 1B spadli Japończycy. Mecz z Azjatami był więc tylko okazją do godnego pożegnania się z kibicami, którzy w ostatnim dniu imprezy licznie wsparli biało-czerwonych głośnym dopingiem. Turniej w Katowicach pokazał, że polski hokej ma szansę, aby wyrwać się z marazmu, w jakim tkwi od lat. Drużyna trenera Jacka Płachty nie miała łatwo, szczególnie po porażkach z Włochami (3:1) oraz Koreą (4:1). Polacy jednak zdołali się odrodzić w meczach ze Słowenią i Austrią. Kibice podczas spotkań Polaków mobilizowali się w Spodku i nieśli naszych reprezentantów głośnym dopingiem. Szkoda że podczas innych meczów grupowych trybuny świeciły pustkami. Warto dodać, że licznie do stolicy Górnego Śląska przybyli Koreańczycy z Południa oraz Austriacy, którzy żywiołowo wspierali swoje drużyny. Kolorowe stroje oraz szaliki i pomalowane uśmiechnięte twarze kibiców można było obserwować na co dzień. Mecze Polaków za sprawą prowadzonego dopingu były prawdziwym kibicowskim świętem. Biało-Czerwoni udowodnili, że pomimo trudnego  początku jaki mieli, potrafią się zmobilizować i walczyć o zwycięstwo z każdym przeciwnikiem. Przed turniejem mało kto spodziewałby się zwycięstw nad spadkowiczami z elity, czyli Austrią i Słowenią, które przyszły w odpowiednim momencie. Polskim hokeistom należą się słowa uznania za walkę i ambicję w grze podczas całej imprezy oraz występu przeciwko Japonii, którą rozbili 10:4. Reprezentacja ma teraz przed sobą kilka tygodni wolnego, ale już we wrześniu czeka ją kolejny sprawdzian. Polscy hokeiści będą walczyć w turnieju kwalifikacyjnym w Mińsku, którego stawką jest awans do Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang w 2018 roku. Działacze PZHL-u oraz całe środowisko hokeja w Polsce liczą na to, że dobre występy w Katowicach zaprocentują już w najbliższym czasie. Zakończona impreza pod wieloma względami była udana, szkoda tylko, że zabrakło wyniku sportowego w postaci awansu do elity. Jednak patrząc na drużyny z jakimi przyszło zmierzyć się Polakom, trzeba sobie powiedzieć szczerze, że rywalizacja z najlepszymi zespołami na świecie jeszcze nie dla nas.Warto dodać, że Reprezentacja Polski występowała w gronie elity w 2002 roku. W turnieju w Szwecji biało-czerwoni zajęli 14. miejsce. W myśl ówczesnych przepisów, ostatnia z drużyn, Japonia, jako przedstawiciel Azji, nie została zdegradowana. W związku z tym do Grupy B w 2003 roku spadły wtedy Włochy i Polska. Jednak progres, jaki zrobiła drużyna prowadzona przez trenera Płachtę w ostatnim czasie jest widoczny bez dwóch zdań. Jeżeli sprawy organizacyjne oraz nakłady finansowe sponsorów oraz Ministerstwa Sportu zostaną utrzymane to o przyszłość polskiego hokeja kibice powinni być spokojni.

Podczas ceremonii zakończenia Mistrzostw nie mogło zabraknąć również nagród dla najlepszych zawodników turnieju. MVP turnieju został Jan Urbas. Słoweński zawodnik zwyciężył również w głosowaniu akredytowanych mediów i został wybrany do Drużyny Gwiazd. Komitet złożony z przedstawicieli każdej z sześciu drużyn, reprezentantów IIHF oraz organizatorów turnieju na Najlepszego Bramkarza wybrał Benjamina Starkbauma z Austrii. Nagroda dla Najlepszego Obrońcy przypadła Thomasowi Larkinowi (Włochy), a wyróżnienie dla Najlepszego Napastnika – Patrykowi Wronce (Polska).

Nagrody indywidualne (wybór przez organizatora turnieju)
Najlepszy Bramkarz: Bernhard Starkbaum, Austria
Najlepszy Obrońca: Thomas Larkin, Włochy
Najlepszy Napastnik: Patryk Wronka, Polska

Drużyna turnieju (wybór przez media)
GK: Gašper Krošelj, Słowenia
DE: Sabahudin Kovačević, Słowenia
DE: Paweł Dronia, Polska
FW: Michael Swift, Korea
FW: Jan Urbas, Słowenia
FW: Patryk Wronka, Polska

Najlepszy zawodnik turnieju (wybór przez media)
Jan Urbas, Slovenia

Tabela MŚ dywizji 1A 2016 Katowice

1.   SŁOWENIA 12 5 4 (0) 1 (0) 18 8 +10
2.   WŁOCHY 9 5 3 (0) 2 (0) 11 10 +1
3.   POLSKA 9 5 3 (0) 2 (0) 17 12 +8
4.   AUSTRIA 8 5 3 (1) 2 (0) 11 8 +3
5.   KOREA POŁUDNIOWA 7 5 2 (0) 3 (1) 11 11 0
6.   JAPONIA 0 4 0 (0) 4 (0) 3 16 -13

Wyniki MŚ dywizji 1A Katowice 2016:

23/04/16: Japonia – Słowenia 1:7 (0:1, 0:4, 1:2)
23/04/16:  Włochy – POLSKA 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
23/04/16: Korea Płd. – Austria 2:3 PK (1:0, 1:0, 0:2, d. 0:0, k. 0:1)

24/04/16: Słowenia – Włochy 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)
24/04/16: POLSKA – Korea Płd. 1:4 (0:0, 0:2, 1:2)
24/04/16: Austria – Japonia 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

26/04/16: Korea Płd. – Japonia 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)
26/04/16: Austria – Włochy 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)
26/04/16: Słowenia – POLSKA 1:4 (1:1, 0:3, 0:0)

27/04/16: Japonia – Włochy 1:3 (1:1, 0:2, 0:0)
27/04/16: Słowenia – Korea Płd. 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
27/04/16: POLSKA – Austria 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)

29/04/16: Włochy – Korea Płd. 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)
29/04/16: Austria – Słowenia 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
29/04/16: POLSKA – Japonia 10:4 (6:1, 1:1, 3:2)

 

Mateusz Herman

wtorek, 03 maj 2016 19:59

Piękna pogoda sprawiła, że tereny nadrzeczne znów są najpopularniejszym miejscem spotkań.

W piątek na dolnej terasie rzeki bawiło się tysiące osób, dziś może być podobnie. Należy pamiętać, że choć nad samą rzeką spożywanie alkoholu nie jest zabronione (mapa terenów sąsiadujących z rzeką objętych zakazem spożywania alkoholu znajduje się na: http://rzekawartapoznania.pl/?page_id=4223) to za zaśmiecenie przestrzeni publicznej i zakłócanie porządku grozi mandat.

Tereny nadwarciańskie są wspólnym dobrem, Miasto zachęca do korzystania z uroków Warty osoby w każdym wieku. Nad rzeką ustawiono blisko 40 kontenerów na śmieci, zostały one usytuowane blisko popularnych zejść nad rzekę, nie sposób ich przeoczyć. Niestety część osób przychodzących nad rzekę nie potrafi uszanować wspólnej przestrzeni, stąd apelujemy o poszanowanie porządku na terenach nadrzecznych – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania

Straż Miejska będzie teraz częściej karała a mniej upominała za zaśmiecanie brzegu.

 

 

Hanna Surma
rzecznik prasowy Prezydenta Poznania i Urzędu Miasta

 

poniedziałek, 25 kwiecień 2016 04:17

Relacja z ligowego spotkania Chrobrego Głogów z  Górnikiem Zabrze.Trudno sobie wyobrazić bardziej komfortową sytuację przed ligowym  spotkaniemz Chrobrym, niż trzynastobramkowa zaliczka Górnika z meczu w  Zabrzu. Pewnym jednak było, że gospodarze będą nad wyraz zmotywowani,  a dodatkowo będzie niósł ich doping lokalnych kibiców. Górnik nie był  stratny i pod tym względem, bo również mógł liczyć na wsparcie  delegacji fanów Górnika. Mecz rozpoczął się jednak od dłuższego badania gruntu, jakby rywale  mierzyli się pierwszy raz, nie trzeci z kolei. Lepiej zaczęli jednak  gospodarze, którzy już po chwili zdobyli trzy bramki przewagi.  Strzelecki impas Górnika przetrwał dopiero w siódmej minucie Rafał  Gliński, a bramkę kontaktową wywalczył po chwili Adrian Niedośpiał.  Chrobry zwietrzył jednak krew i szybko dołożył dwie bramki. Co gorsza  zabrzanie nie wykorzystali dwóch szans z podyktowanych karnych, które  odbił Rafał Stachera. Wpierw okazję zmarnował Bartłomiej Tomczak, a o  chwili również Mariusz Jurasik. Grający trener szybko jednak udowodnił, że to był jedynie wypadek przy  pracy, a na parkiecie nie tylko rewelacyjnie podaje do koła, ale  również potrafi skutecznie trafić do siatki. Zdołał więc prędko rzucić  dwa razy z rzędu i zmusić kolegów do wytężonej pracy. Chrobry wciąż brak z delikatną przewaga, ale zabrzanie nie odpuścili  ich nawet na krok.

Zaliczka pozwoliła trenerowi nieco swobodniej korzystać ze zmienników.  W meczu po długiej przerwie wystąpił Michał Niedźwiedzki, a 
uskarżającego się w poniedziałek na ból kolana Jurija Gromykę zastąpił  Tymoteusz Piątek. Zresztą swój występ może wspominać dość pozytywnie,  bo w ważnym momencie pod koniec pierwszej połowy zdobył trzy bramki i  walnie przyczynił się do wywalczenia remisu 14:14.
Druga połowa wydawała się więc przesądzać o wyniku. Chrobry wyszedł  ogromnie zmotywowany i na nowo ułożony w obronie. Bezlitośnie 
wykorzystywał każde potknięcie w defensywie gości, a jednocześnie  błyskawicznie wykańczał kontry i umiejętnie zdobywał karne. Dużo 
rzutów kierował też że skrzydeł. Zabrzanie nie było w stanie nawiązać  równej walki. Dość powiedzieć, że w drugiej połowie zdobyli jedynie 
dziewięć bramek, przy siedemnastu rywali. I gorzki wynik 31:23 osładza  jedynie... pewny awans Górnika do walki o piąte miejsce.
Oby sił nie zabrakło w meczu w środę, gdzie ważyć się będzie los walki  w Finał Four Pucharu Polski.

CHROBRY GŁOGÓW - GÓRNIK ZABRZE 31:23 (14:14)
Głogów: Kapela, Stachera - Miszka 1, Płócienniczak 3, Pawłowski 2,  Świtała 1, Sadowski 5, Bąk 4, Babicz, Gujski, Tylutki, Sobut 1, Biegaj 
9, Kapela, Kandora 2, Kubała, Jurecki 3. Trener: Piotr Zembrzuski. Kary: 8 minut (Gujski, Tylutki, Kandora 2)

Górnik: Kornecki, WItkowski - Niedośpiał 4,Daćko 1, Mogielnicki,  Tomczak 1, Kryński 2, Piątek 3, Jurasik 5, Buszkow 2, Tatarincew 3, 
Gliński 1, Niedźwiedzki, Ścigaj, Adamuszek 1. Trener Mariusz Jurasik.Kary: 8 minut (Niedośpiał, Daćko, Mogielnicki, Piątek)

Paweł Franzke

 

niedziela, 24 kwiecień 2016 10:03

 

WTA Katowice Open 2016 odbył się w dniach 4 – 10 kwietnia 2016 roku w hali „Spodka” oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Była to czwarta edycja katowickiego turnieju, a po raz drugi Miasto Katowice było jedynym sponsorem tytularnym. Turniej był obserwowany z trybun, podobnie jak przed rokiem, przez blisko 23 tysiące kibiców.

 

Miliony sympatyków tenisa na całym świecie mogły śledzić katowickie rozgrywki za pośrednictwem stacji telewizyjnych, dzięki którym WTA Katowice Open dotarło do kibiców na całym świecie. Transmisje telewizyjne można było śledzić w ponad 90 krajach w 22 językach. Pozwoliło to promować Miasto Katowice w skali globalnej, a nasze logo oraz ujęcia miasta okiem kamery obiegły cały świat.

 

Organizacja turnieju tej rangi w Katowicach przyczyniła się także do powstania nowoczesnego obiektu, a także licznych klubów tenisowych, których wcześniej tu nie było. Jedną z najważniejszych decyzji była budowa nowoczesnego Ośrodka Tenisowego w Janowie, który otworzono w 2014 roku, a obecnie na jego terenie mamy do dyspozycji 4 korty kryte oraz 6 zewnętrznych, które umożliwiają organizację wydarzeń tenisowych, a przede wszystkim prowadzenie szkoleń na najwyższym poziomie.

 

Oczywiście jest nam przykro, że Katowice żegnają się z imprezą WTA.  Natomiast nie żegnamy się ani z tenisem, ani z wielkimi sportowymi wydarzeniami. Będziemy czynili starania, aby w Katowicach turnieje tenisowe były dalej organizowane.

Waldemar Bojarun​

Wiceprezydent Miasta Katowice

 

 

czwartek, 21 kwiecień 2016 20:05

W czwartek 21 kwietnia 2016 r. w CNTI członek Rady Polityki Pieniężnej prof. dr hab. Eugeniusz Gatnar przekazał Uniwersytetowi Ekonomicznemu w Katowicach srebrną monetę Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka oraz banknot upamiętniający 1050. rocznicę Chrztu Polski. Zarówno monetę, jak i banknot władze Uczelni przekazały na rzecz gromadzonej ekspozycji do tworzonego Ośrodka Historii Uniwersytetu Ekonomicznego i Zawodzia w Katowicach.

 

W imieniu uniwersytetu srebrną monetę Centrum Pieniądza NBP z rąk prof. Gatnara odebrał Rektor prof. dr hab. Leszek Żabiński, a banknot 1050. rocznicy Chrztu Polski I z-ca Rektora, Prorektor ds. Organizacji, Finansów i Rozwoju, prof. UE dr hab. Robert Tomanek.

„To dla naszej Uczelni ogromne wyróżnienie. Cieszymy się z wizyty członka Rady Polityki Pieniężnej i naszego pracownika, kierującego Katedrą Analiz Gospodarczych i Finansowych na Wydziale Finansów i Ubezpieczeń, tym bardziej, że możemy się spotkać osobiście w dzień po oficjalnym otwarciu Centrum Pieniądza NBP” – zaznaczył podczas przekazania Rektor. Pogratulował także prof. Gatnarowi uhonorowania przez prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności, który został wręczony przez prezesa IPN 7 kwietnia br.

Prof. Gatnar wręczając monetę oraz banknot, mówił, iż „zarówno Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, jak i Uniwersytet Ekonomicznym w Katowicach, pełnią funkcję edukacyjną, kształcą w zakresie ekonomii, finansów, tłumaczą procesy gospodarcze”.

Otrzymując banknot 1050. rocznicy Chrztu Polski prof. Robert Tomanek podziękował, nawiązując do jego symbolicznego wymiaru finansowego, będąc odpowiedzialnym na uniwersytecie jako Prorektor ds. Organizacji, Finansów i Rozwoju m.in. właśnie za ten obszar. Co ciekawe, banknot po raz pierwszy w historii przedstawia wizerunek dwóch osób jednocześnie - są to Mieszko I i Dobrawa. Drugi raz natomiast pojawia się wizerunek kobiety - pierwszą kobietą na banknocie była Maria Skłodowska-Curie.

wtorek, 19 kwiecień 2016 21:21

Pokaż, co potrafisz!

 

Realizowany przez telewizję TVN show „Mam talent” należy do najpopularniejszych programów, które można obejrzeć w polskiej telewizji. Każda edycja przyciąga przed ekrany miliony widzów, spragnionych nie tylko dobrej rozrywki, ale także wzruszeń i emocji. Dziewiąta odsłona, pod względem realizacyjnego rozmachu zapowiada się wyjątkowo. Ekipa programu wyruszyła już w trasę na poszukiwania najbardziej utalentowanych mieszkańców Polski. Mieszkańcy naszego regionu, swój pierwszy krok do wielkiej kariery będą mogli zrobić 15 maja, o godz. 10.00 w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. To będzie jedyny casting na Śląsku.

- Jeśli uważasz, że masz talent - przyjdź i pokaż co potrafisz – zachęcają organizatorzy.

„Mam Talent!” to program bez granic wiekowych. Jest adresowany do amatorów i zawodowców, młodych i starszych, dzieci i dorosłych, solistów i zespołów, dla orkiestr i chórów, muzyków, artystów estrady, cyrkowców, tancerzy, lalkarzy, mimów, parodystów, hobbystów, treserów zwierząt… po prostu do wszystkich!

Na casting należy przygotować dwuminutowy pokaz swoich umiejętności oraz (jeśli jest potrzebny) podkład muzyczny na płycie CD w formacie audio. Osoby niepełnoletnie powinny przybyć z rodzicem bądź prawnym opiekunem lub przynieść ich pisemną zgodę na udział w programie. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodów tożsamości (legitymacje szkolne, legitymacje studenckie, dowody osobiste, paszporty lub prawo jazdy).

 

 

 

poniedziałek, 18 kwiecień 2016 11:51

WTA Katowice Open - podsumowanie

 

WTA Katowice Open, jedyny turniej cyklu International Series w Polsce, z pulą nagród 250 tys. dolarów, odbył się w dniach 4 – 10 kwietnia 2016 roku w hali „Spodka” oraz Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Była to czwarta edycja katowickiego turnieju, a po raz drugi Miasto Katowice było jedynym sponsorem tytularnym.

W tym roku zwyciężczynią została Dominika Cibulkova, która w finale pokonała Camilę Giorgi. W finale gry podwójnej, w trzysetowym pojedynku, zwyciężył duet Japonek – Eri Hozumi i Miyu Kato z Rosjankami – Walentyną Iwaknienko i Mariną Mielnikową. Zawodniczki dopisały, poziom tenisowy był bardzo wysoki, mecze były bardzo zacięte. Myślę, że dla każdego fana i entuzjasty tenisa było dużo emocji powiedział po zakończeniu turnieju Dyrektor, Paweł Owczarz.

Emocjom sportowym towarzyszył sukces wizerunkowy turnieju. W raportach podsumowujących imprezę przewijają się gratulacje i wysokie oceny imprezy oraz jej przebiegu. Martina Lutkova, Supervisor Turnieju, powiedziała, że organizacja każdego roku jest lepsza, a organizatorzy z roku na rok wyciągają wnioski i podejmują działania usprawniające turniej.

Turniej był obserwowany z trybun, podobnie jak przed rokiem, przez ponad 22 tysiące kibiców. Miliony sympatyków tenisa na całym świecie mogły śledzić katowickie rozgrywki za pośrednictwem stacji telewizyjnych, dzięki którym WTA Katowice Open dotarło do kibiców w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz Azji. Transmisję z rozgrywek za pośrednictwem Eurosport i Polsat Sport można było śledzić w ponad 90 krajach (w roku ubiegłym w 76) w 22 językach. Pozwoliło to promować Miasto Katowice w skali globalnej. Nasze logo oraz ujęcia miasta okiem kamery obiegły cały świat. Prezydent Miasta Katowice, Marcin Krupa podsumował: Na prawdę było głośno w świecie tenisowym, przede wszystkim o Katowicach. Cieszymy się, bo ten turniej jest na wysokim poziomie, o tym mówią zawodniczki, o tym mówią sędziowie.

WTA Katowice Open to także szereg działań dodatkowych. Wielka sportowo nieobecna Agnieszka Radwańska, która została wycofana z turnieju przez kontuzję barku, była gościem Kids Cup, w trakcie którego najmłodsi adepci tenisa mieli okazję do wspólnych zdjęć i autografów. Podobnie Alizé Cornet, Magda Linette i Dominika Cibulkova odwiedziły turnieje dla dzieci, amatorów oraz osób na wózkach inwalidzkich. Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Imprez Strategicznych, Ewelina Kajzerek podkreśla: Osoby grające na wózkach to osoby, które przyjeżdżają do nas z całej Polski. Spotykają się już tradycyjnie w Katowicach podczas trwania turnieju WTA Katowice Open.  Dodatkowe aktywności i otwarte sesje autografowe zorganizowano również w Galerii Katowickiej. Zawodniczki odwiedziły także Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka i Dom Dziecka Tęcza.

 

Biuro Prasowe 
Urząd Miasta Katowice

czwartek, 14 kwiecień 2016 10:47

Happening na katowickim rynku 

16 kwietnia w godz. 14.00-16.00 na rynku odbędzie się happening „Razem przekroczmy granice ciszy i ciemności”. Podczas happeningu przechodnie będą mieli okazję pokonać z zawiązanymi oczami wybudowany tor przeszkód. Pomagać im będzie tłumacz-przewodnik. Ma to na celu pokazanie w jaki sposób funkcjonują osoby głuchoniewidome, jak wygląda ich życie i jakiego wsparcia potrzebują na co dzień. Organizatorem jest Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym. Osobą odpowiedzialną ze strony organizatora  jest pani Karolina Rogowska, nr tel. 663 587 488.

Biuro Prasowe 
Urząd Miasta Katowice

 

czwartek, 07 kwiecień 2016 21:34

 

  Już w najbliższą środę (13 kwietnia 2016 roku) o godz. 19.00 w Hali 
Pogoń przy ul. Wolności 406 w Zabrzu zabrzmi pierwszy gwizdek, który 
zainauguruje pojedynek Górnika Zabrze z Chrobrym Głogów w ramach 1/4 
Pucharu Polski.
To wyjątkowo trudny rywal dla Górnika, bo jak wskazuje  historia 
aktualnych rozgrywek ligowych, to głogowianie są w przewadze. W 
międzyczasie jednak duetowi trenerów, Mariuszowi Jurasikowi i Markowi 
Kąpie, udało się poukładać zespół i ten nie raz zaskakiwał wyżej 
notowanych rywali.


Bilety dostępne są już w sprzedaży. Szczegółowy cennik znajduje się na 
stronie klubu. Zakupy można przeprowadzić w sekretariacie klubu, ale 
zachęcamy do wygodnych zakupów online poprzez stronę KupBilet.pl.

Przygotowaliśmy dla Państwa dwa podwójne zaproszenia, które rozlosujemy wśrod osób, które odpowiedzą  na pytanie: Kto jet kapitanem drużyny Górnik Zabrze. Odpowiedzi należy nadesłać na adres: redakcja@whystory.pl do poniedziałku (11 kwietnia) 


  Paweł Franzke

 

wtorek, 05 kwiecień 2016 12:52

Zakończyła się V już edycja największego biznesowego Kongresu Kobiet w Polsce. Mowa o Polish Businesswomen Congres, który miał miejsce w Warszawie w dniach 1-2 kwietnia. W tym roku odbył się on pod hasłem: KIERUNEK: TRANSFORMACJA, NOWE PODEJŚCIE DO BIZNESU.

                            Prowadząca Adela Warać

Centrum kongresowo-szkoleniowe Gromada Okęcie przyjęło około dwa tysiące uczestników i gości. Organizatorką wydarzenia jest redaktor naczelna magazynu Businesswoman&life – Elżbieta Jeznach. Kongres prowadziła Adela Warać.

obrazek
Wywiad z panem prof. Andrzejem Blikle przeprowadza Beata Sekuła
Redaktor Naczelna Magazynu: WHY STORY
obrazek
Wręczenie tytułu: Kobiety Charyzmatycznej Elżbiecie Jeznach
Redaktor Naczelnej Magazynu: Businesswoman&Life

To wydarzenie skierowane jest do  osób przedsiębiorczych, głównie kobiet, które chcą się rozwijać, szukają nowych rozwiązań, nawiązują kontakty oraz inspirują się wzajemnie do działania. To miejsce spotkań liderów biznesu, właścicielek dużych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego na seminarium występują znani mówcy oraz osobistości sceny biznesowej, którzy biorą udział w panelach i dyskusjach.

Na scenie wśród prelegentów i panelistów tegorocznej edycji znaleźli się m.in.: Prof. Andrzej Blikle, znana podróżniczka Beata Pawlikowska, Omenaa Mensah -założycielka Omenaa Fundation oraz Maciej Orłoś, który zajął się tematem wystąpień publicznych, zamykając jednocześnie drugi dzień seminarium.

Kongres wpisał się na stałe w kalendarz spotkań biznesowych o charakterze międzynarodowym. To wyjątkowe wydarzenie jest uwieńczeniem pozycji Polek jako lidera w Unii Europejskiej w dziedzinie samozatrudnienia. Mimo lepszej sytuacji gospodarczej krajów takich, jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja, Polki zdecydowanie wyprzedzają mieszkanki wyżej wymienionych krajów.

Głównymi założeniami tegorocznego kongresu  było m.in:

- inspiracja kobiet w rozwijaniu własnych firm, wzrostu ich działalności i rentowności,

- przedstawienie najważniejszych zadań, jakie pojawiają się na drodze szefa-kobiety,

- budowania bazy kontaktów i wzajemnego wsparcia na płaszczyźnie biznesu,

- kobiecy styl zarządzania jako innowacyjny model przywództwa,

- przedstawienie koncepcji work-life balance, co w praktyce oznacza poszukiwanie równowagi pomiędzy życiem rodzinnym, zawodowym a czasem wolnym.

Tej ostatniej myśli poświęcono podczas paneli dyskusyjnych wiele czasu. Zwłaszcza, że wśród prelegentek znalazło się sporo młodych mam, które z powodzeniem łączą rolę bizneswoman i matki, znajdując czas na swoje pasje.

                            Centrum kongresowo-szkoleniowe Hotel Gromada Okęcie

Co nie oznacza, że przychodzi im to łatwo, natomiast swoim zachowaniem dają przykład i pomysł na to, w jaki sposób można realizować koncept work-life balance. Na ten temat głos zabrała mgr Maria Rotkiel, psycholog, terapeuta poznawczo-behawioralny, specjalista PR. Będąc matką od dwóch lat, czyli w stosunkowo nowej roli, Pani Maria poruszyła niezwykle istotną kwestię dla kobiet, które są, bądź będą, w przyszłości mamami. Otóż mówiła o tym, że nie należy złościć się na samą siebie, kiedy mamy słabszy dzień. Kiedy z czymś sobie nie radzimy, bo jesteśmy nie wyspane albo zdarza nam się płakać. To normalne, bo jesteśmy ludźmi, którzy czują i reagują. A żeby zdrowo funkcjonować, należy zachować balans, który nie jest łatwy do osiągnięcia. Natomiast pozwala on zdrowo funkcjonować zarówno w pracy, jak i w rodzinie. Z kolei profesor Andrzej Blike zachęcał do zakładania firm rodzinnych, nawiązując do swojej własnej historii. Mówił, że prowadzenie biznesu rodzinnego jest trudne, gdyż trzeba połączyć relacje rodzinne z biznesowymi. Co, jak wiadomo, nie należy do rzeczy prostych, wystarczy, że pojawi się spór bądź odmienne zdania w kwestiach strategicznych. Z drugiej jednak strony takie relacje cementują wartości i założenia biznesowe. Ponieważ każdy odpowiada nazwiskiem i honorem rodziny, dlatego też nikt nie pozwala sobie na nierzetelną pracę, bo wie, że odbiję się to nie tylko na biznesie, ale także na rodzinie. W panelu tym dużo mówiło się też o pasji. Głos zabrała Alina Strześniewska, laureatka konkursu Kobieta Charyzmatyczna 2016, współudziałowiec Radia Kolor. Pasja jest ważna, ale bez warsztatu nie ma efektów - mówiła. Z pasji powinien wynikać profesjonalizm, nieznajomość podstawowej wiedzy wyklucza nas ze skutecznego działania. Kiedy działamy z uczuciem pasji, godziny przestają mieć znaczenie. Wtedy praca staje się przyjemnością.

W tarkcie kongresu odbyła się także promocja oraz podpisywanie książki Kingi Piekarskiej WHY STORY 2- Czas na zmiany

http://www.whystory.pl/pl/sztuka-i-kultura/teatr-i-literatura/premiera-ksiazki-czas-na-zmiany.html

                   Powieść Kingi Piekarskiej: WHY STORY 2 - Czas na zmiany podpisywana przez autorkę

Uczestnicy pierwszego dnia kongresu spotkali się z uznanym coachem, autorką bestselera Kobieta Niezależna – Kamilą Rowińską, która podzieliła się swoją obszerną wiedzą na temat sprzedaży. Dużo entuzjazmu wywołało też spotkanie z Beatą Pawlikowską. Podróżniczka opowiadała o swoich przeżyciach w dżungli amazońskiej, Indiach czy Brazylii. Opowiedziała o tym, jak ludzie wyruszający z nią na wyprawy, bezskutecznie poszukują zasięgu w lesie tropikalnym i o tym, jak wyłącza swój telefon i wyjmuje kartę SIM. Dzięki czemu żyje tu i teraz – podsumowuje. Wśród prelegentów pojawił się również Rafał Bauer, prezes spółki Próchnik SA, który przedstawił nowe podejście do biznesu w branży odzieżowej, gdzie tradycje polskie doskonale łączą się z nowoczesnym designem.

Oprócz cennych wykładów i dyskusji, kongres uświetniły pokazy mody, podczas których oprócz kolekcji ubrań, modelki prezentowały buty, biżuterię, okulary oraz bieliznę. Wszystkie te kobiece atrybuty można było podziwiać i zakupić na licznych stoiskach wystawców. Oprócz tego dostępne były wszelkie narzędzia ułatwiające działania w biznesie, coaching, szkolenia, szeroko pojęty rozwój osobisty. Na gości czekały również zdrowe przekąski, wystawcy chętnie dzielili się swoją wiedzą, udzielali porad, konsultowali różne ważne dla zainteresowanych kwestie.

 

                            Doktor Alicja Węgorzewska, Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego

Nie zabrakło wyjątkowej oprawy muzycznej. Magdalena Szymańska i jej elektryczne skrzypce to niezwykle energetyczny, popisowy show. Z kolei doktor Alicja Węgorzewska, Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego, swoim wspaniałym głosem zabrała uczestników w podróż do najlepszej opery.

Fotorelacja:

 

Magdalena Saganowska

niedziela, 03 kwiecień 2016 12:28

Zapraszamy do obejrzenia Panelu II z konferencji Kobieta Charyzmatyczna, który odbył się 17.03.2016 w Teatrze "Kamienica" w Warszawie.

 


Przedmiotem drugiego panelu był temat sztuki i edukacji w połączeniu z działalnością społeczną i samorządową. Okazało się, że kobiety podejmują mnóstwo działań w tym kierunku.
 
Narodziły się nowe pomysły oraz wiele inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych, zarówno dzieci i dorosłych. Pani Aleksandra Gajewska omówiła nietypowy spektakl, w którym udział biorą osoby niewidome. Anna Grygierek – Kobieta Roku, burmistrz Miasta i Gminy Strumień, zabrała głos w II panelu, podobnie jak prof. zw. dr hab. dr Anna Zasada-Chorab, wiceprezydent Siemianowic Śląskich. Maria Jolanta Batycka-Wąsik, dzieliła się na forum dobrymi praktykami, jakie mają miejsce w Lesznowoli, w której jest wójtem. Poruszyła temat asymilacji obcokrajowców w Gminie. Beata Żółkiewska- działaczka na rzecz zwierząt: Mondo Cane, uświadomiła nas, jak działa z dziećmi budując w nich wrażliwość na krzywdę zwierząt. Maria Demidowicz, prezes Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta poruszyła istotną kwestię rozsądnego wspierania osób bezdomnych. Monika Waligóra – dyrektor ds. PR i Komunikacji DHL rozmawiała na temat wolontariatu wśród pracowników. Iwona Płatek - prezes Towarzystwa Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski mówiła o wsparciu zarówno dla dorosłych osób niepełnosprawnych, jak i ich rodziców. Męski głos w tej części należał do prof. dr hab Jacek Niedziela – uznanego jazzmana, kontrabasisty, kompozytora, wykładowcy na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wyraził swój zachwyt nad utalentowanymi wokalistkami jazzowymi, a także mówił o adopcji dzieci z Afryki.

czwartek, 31 marzec 2016 18:32

Zapraszamy do obejrzenia Panelu I z konferencji Kobieta Charyzmatyczna, który odbył się 17.03.2016 w Teatrze "Kamienica" w Warszawie.

W pierwszym panelu dyskusyjnym, który dotyczył przedsiębiorczości w połączeniu z działalnością społeczną wzięły udział: Anna Jakubowski – Dyrektor Generalna Coca Cola Polska, Omenaa Mensah – dziennikarka TVN, założycielka i prezes Fundacji Omenaa Foundation, której ambicją jest wybudowanie szkoły w Ghanie dla dzieci ulicy, Gabriela Pudlo–Chojnacka – prezes POCH Sp. z o.o, niezmiernie przedsiębiorcza kobieta oraz wyjątkowa działaczka społeczna, Anna Tylkowska – zarządzająca sprawnie i z ogromnym sercem Warszawską Spółdzielnią WSS Społem Śródmieście, Małgorzata Obuchowska-Gembala – Dyrektor Wydziału Programów PomocowychFunduszu Górnośląskiego S.A, udzielajaca wsparcia finansowego nowopowstającym firmom, dr Krzysztof Księżopolski, pracownik naukowy SGH, Janusz Cieślak, Prezes Europejskiego Klubu Biznesu Polska, Marta Chmielewska - Kierownik ds. Zarządzania Informacją WewnętrznąDHL Polska, członek zarządu Fundacji DHL Dostrzegamy Innych Ludzi, Beata Twardowska - Prezes Zarządu Fundacji Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Edyta Walęciak-Skórka - właścicielka Centrum Szkoleniowo-Coachingowego Wyższy Poziom oraz Akademii Projektantek Przyszłości, a takżeElżbieta Jeznach, redaktor naczelna Magazynu Businesswoman&life. Zacne grono dyskutowało m.in. na temat pozycji kobiet w biznesie w naszym kraju, o tym jak wygląda rozwój kariery oraz jak macierzyństwo wpływa na dalsze losy zawodowe.

Wnioski: 1. Człowiek jest najważniejszy. 2. Nie zapominajmy o naszych pasjach. 3. Istota roli życiowej: Ja. 4. Delegujmy obowiązki 5. Zaangażowanie a nie poświęcenie. 6. Warto pomagać innym!

piątek, 25 marzec 2016 16:11
Życzę Wam, Kochani,
 aby te Święta Wielkanocne
 wniosły do Waszych serc
 wiosenną radość i świeżość,
 pogodę ducha, spokój, ciepło i nadzieję,

a nasze artykuły stanowiły bodziec do pozytywnych przemyśleń

i korzystnych dla Was działań
 
Beata Sekuła
Redaktor Naczelna Magazynu WHY STORY
wtorek, 22 marzec 2016 06:50

Obchody dwudziestolecia Funduszu Górnośląskiego

 

 

Dwudziestolecie istnienia obchodzi Fundusz Górnośląski. Z tej okazji 10 marca 2016 w auli Sejmiku Śląskiego odbyło się uroczyste spotkanie z udziałem przedstawicieli Funduszu i władz samorządowych, w tym prezydenta Zabrza i przewodniczącej Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Małgorzaty Mańki Szulik. Przewodniczący Sejmiku Grzegorz Wolnik wręczył  odznaczenie: "Zasłużony dla Województwa Śląskiego" pracownikom Funduszu, w tym: Aleksandrze Smelcerz oraz Marianowi Maciejczyk. Ponadto  Mariusz Trepka, wicewojewoda śląski wręczył m.in. pani Małgorzacie Obuchowskiej Gembali, dyrektor Wydziału Programów Pomocowych  "Medal za długoletnią służbę" nadany przez Prezydenta RP na wniosek wojewody.

Spotkanie zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.


Fundusz Górnośląski powstał w grudniu 1995 roku zgodnie z postanowieniami Kontraktu Regionalnego dla Województwa Śląskiego. Dokument podpisały strony rządowa i społeczna, którą reprezentowali przedstawiciele samorządów, związków zawodowych oraz organizacji przedsiębiorców. W pierwszym okresie działalności spółka działała na rzecz restrukturyzacji i przekształceń własnościowych. Dziś Fundusz Górnośląski prowadzi Śląski Fundusz Pożyczkowy i Regionalny Fundusz Pożyczkowy, czyli programy wsparcia finansowego dla mikro, małych i średnich firm, a także absolwentów i osób bezrobotnych. Większościowym udziałowcem Funduszu jest Województwo Śląskie oraz większość gmin Województwa Śląskiego. Od początku działalności Fundusz udzielił 1500 pożyczek na kwotę 220 mln złotych.

Grzegorz Gruener

poniedziałek, 21 marzec 2016 20:21

Transformacja – nowe podejście do biznesu.

 

Fundacja Międzynarodowy Inkubator Kobiet Biznesu i magazyn „Businesswoman & life” zapraszają na V POLISH BUSINESSWOMAN CONGRESS, który odbędzie się 1 i 2 kwietnia 2016 roku (piątek i sobota), w godzinach 10.00-18.00,w hotelu Gromada Lotnisko przy ul. 17 stycznia 32 w Warszawie. To jedyne w swoim rodzaju seminarium, podczas którego wystąpią uznani mówcy, wielkie osobowości polskiej sceny biznesowej i w jednym miejscu spotka się 2000 przedsiębiorczych osób, żądnych wiedzy, kontaktów, szukających nowych możliwości, odbędą się pokazy mody, a w części wystawienniczej będą miały miejsce targi z produktami i usługami dla biznesu. Hasłem przewodnim wydarzenia jest Transformacja – podejście do biznesu.

 

Polish Businesswoman Congress, to panele dyskusyjne i eksperckie, dedykowane dla osób przedsiębiorczych, zarówno tych prowadzących już przedsiębiorstwo i poszukujących dalszych możliwości rozwoju, jak również dla osób poszukujących pomysłu i inspiracji do założenia własnego biznesu. Eksperci i uznani mówcy - autorytety w swoich dziedzinach, wygłoszą prelekcje z obszarów: brandingu, negocjacji, motywacji, budowania skutecznych zespołów, prawa i zarządzania płynnością finansową. Uczestnicy kongresu dowiedzą się m.in.: jak skutecznie budować markę własną i przedsiębiorstwa, jak efektywnie rozwijać swój potencjał, jak sprzedawać, aby zwiększyć zyski firmy i zdobywać lojalnych klientów. Wielkie osobowości polskiej sceny biznesowej przedstawią swoje case study. Polish Businesswoman Congress to największy kongres kobiet biznesu w Polsce, który na stałe wpisał się w plan biznesowych wydarzeń. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in.:Maria Rotkiel, Omenaa Mensah, Grażyna Wolszczak, Joanna Orleańska, Anna Jagodzińska, Kamila Rowińska, prof. Andrzej Blikle, Krzysztof Sarnecki, Adam Adamonis, dr n.med. Piotr Niedziałkowski, dr Ewa Maleszyk, Michał Nowak, Sylwia Łuć, Karolina Rybus-Przeniosło, Paulina Grzechnik, Agata Pelc, Emilia Zęgota, Monika Zdziarska-Alicka, Maria Jolanta Batycka-Wąsik, Beata Chrobak, Piotr Ciski, Joanna Janowicz, Agnieszka Jadczyszyn, Ilona Klejnowska-Kamińska, Aneta Pankowska, Łukasz Kuciński, Magdalena Nowakowska, Monika Smulewicz, Magdalena Manuela Radke, Alina Strześniewska, Alicja Wojciechowska, Anna Jagodzińska, Iwona Golonko, Agnieszka Kühl.

Wydarzenie poprowadzi prezenterka Adela Warać.

Powitanie gości krótkim występem Alicji Węgorzewskiej.

Polish Businesswoman Congress to cykliczne wydarzenie (edycja wiosenna i jesienna), organizowane przez Fundację Międzynarodowy Inkubator Kobiet Biznesu, wydawcę magazynu Businesswoman & life od 2014 roku. Na każde z wydarzeń zapraszani są eksperci w poszczególnych dziedzinach, znamienici goście, poruszane są najistotniejsze tematy z punktu widzenia kobiet biznesu.

Zapraszamy już dziś do udziału w wydarzeniu! Szczegółowe informacje i rezerwacja miejsca na: http://businesswomancongress.pl/#

Kontakt dla mediów:

Elżbieta Jeznach

Kom.: 692 419 900


pr@businesswomanlife.pl

Magazyn Businesswoman & life
ul. Dobra 7/LU4 (domofon 34)
00-384 Warszawa

*****

O Businesswoman & life

„Businesswoman & life” to wydawany od 2010 roku, przez Fundację Międzynarodowy inkubator Kobiet Biznesu, inspirujący dwumiesięcznik kobiet sukcesu, które odważnie realizują swoje pasje i są otwarte na nowe rozwiązania. Redakcja Magazynu znalazła klucz do kobiecego sukcesu i pragnie się podzielić nim z kobietami, które marzą o tym, by osiągnąć niezależność i rozwijać swoje pasje. Kobietom, które już osiągnęły sukces, magazyn pokazuje jak egzystować w twardym świecie biznesu i nie zatracić swojej kobiecości.

Magazyn Businesswoman & life jest dedykowany dla kobiet przedsiębiorczych, aktywnych zawodowo, piastujących wysokie stanowiska w strukturach korporacyjnych, zarządzających własną firmą lub aspirujących do założenia działalności gospodarczej.

 

 

niedziela, 20 marzec 2016 11:27

Siedemnastego marca w słoneczny czwartkowy poranek do Teatru „Kamienica” w Warszawie zaczęły przybywać Kobiety Charyzmatyczne. Pierwsza konferencja Programu zgromadziła stu gości. Wydarzenie miało konwencję paneli dyskusyjnych, do których zaproszone zostały kobiety z różnych środowisk: samorządowych, biznesowych czy artystycznych. Taki też był cel spotkania - czyli nawiązanie współpracy na rzecz działań społeczno-charytatywnych. Wpłynęło to na wyjątkową atmosferę spotkania. Zaistniała niespotykana synergia i wytworzyło się mnóstwo pozytywnych emocji.

 

http://radiokolor.pl/audycja-wydanie/1003/zbawienie-w-pracy/1572/

http://www.whystory.pl/pl/sztuka-i-kultura/teatr-i-literatura/premiera-ksiazki-czas-na-zmiany.html

http://www.whystory.pl/pl/nauka-i-praca/why-story-tv-nauka-i-praca/kobieta-charyzmatyczna-panel-i.html

http://www.whystory.pl/pl/sprawy-spoleczne/why-story-tv-sprawy-spoleczne/konferencja-kobieta-charyzmatyczna-panel-ii-na-temat-temat-sztuki-i-edukacji-w-polaczeniu-z-dzialalnoscia-spoleczna-i-samorzadowa.html

 

Rozpoczęcie konferencji przez redaktor naczelną Beatę Sekułę wraz z Justyną Sieńczyłło, gospodarzem Teatru Kamienica

W pierwszym panelu dyskusyjnym, który dotyczył przedsiębiorczości w połączeniu z działalnością społeczną wzięły udział: Anna Jakubowski – Dyrektor Generalna Coca Cola Polska, Omenaa Mensah – dziennikarka TVN, założycielka i prezes Fundacji Omenaa Foundation, której ambicją jest wybudowanie szkoły w Ghanie dla dzieci ulicy, Gabriela Pudlo–Chojnacka – prezes POCH Sp. z o.o, niezmiernie przedsiębiorcza kobieta oraz wyjątkowa działaczka społeczna, Anna Tylkowska – zarządzająca sprawnie i z ogromnym sercem Warszawską Spółdzielnią WSS Społem Śródmieście, Małgorzata Obuchowska-Gembala – Dyrektor Wydziału Programów PomocowychFunduszu Górnośląskiego S.A, udzielajaca wsparcia finansowego nowopowstającym firmom, dr Krzysztof Księżopolski, pracownik naukowy SGH, Janusz Cieślak, Prezes Europejskiego Klubu Biznesu Polska, Marta Chmielewska - Kierownik ds. Zarządzania Informacją WewnętrznąDHL Polska, członek zarządu Fundacji DHL Dostrzegamy Innych Ludzi, Beata Twardowska - Prezes Zarządu Fundacji Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Edyta Walęciak-Skórka - właścicielka Centrum Szkoleniowo-Coachingowego Wyższy Poziom oraz Akademii Projektantek Przyszłości, a takżeElżbieta Jeznach, redaktor naczelna Magazynu Businesswoman&life. Zacne grono dyskutowało m.in. na temat pozycji kobiet w biznesie w naszym kraju, o tym jak wygląda rozwój kariery oraz jak macierzyństwo wpływa na dalsze losy zawodowe.

1 panel dyskusyjny - Kobieta Charyzmatyczna 2016

Od lewej: ., dr Krzysztof Księżopolski, Małgorzata Obuchowska-Gembala,Gabriela Pudlo-Chojnacka, Beata Twardowska, Janusz Cieślak,Marta Chmielewska, Anna Jakubowski, Dorota Walęciak-Skórka, Anna Tylkowska, Omenaa Mensah, Elżbieta Jeznach  

Po pierwszej dyskusji przyszedł czas na przerwę podczas której w kuluarach panie wymieniały poglądy na temat tego, co wydarzyło się na scenie. W foyer można było spotkać gospodynię Teatru Kamienica panią Justynę Sieńczyłło, która następnie brała udział w kolejnej części dyskusji. Przedmiotem drugiego panelu był temat sztuki i edukacji w połączeniu z działalnością społeczną i samorządową. Okazało się, że kobiety podejmują mnóstwo działań w tym kierunku.

 

Narodziły się nowe pomysły oraz wiele inicjatyw na rzecz osób niepełnosprawnych, zarówno dzieci i dorosłych. Pani Aleksandra Gajewska omówiła nietypowy spektakl, w którym udział biorą osoby niewidome. Anna Grygierek – Kobieta Roku, burmistrz Miasta i Gminy Strumień, zabrała głos w II panelu, podobnie jak prof. zw. dr hab. dr Anna Zasada-Chorab, wiceprezydent Siemianowic Śląskich. Maria Jolanta Batycka-Wąsik, dzieliła się na forum dobrymi praktykami, jakie mają miejsce w Lesznowoli, w której jest wójtem. Poruszyła temat asymilacji obcokrajowców w Gminie. Beata Żółkiewska- działaczka na rzecz zwierząt: Mondo Cane, uświadomiła nas, jak działa z dziećmi budując w nich wrażliwość na krzywdę zwierząt. Maria Demidowicz, prezes Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta poruszyła istotną kwestię rozsądnego wspierania osób bezdomnych. Monika Waligóra – dyrektor ds. PR i Komunikacji DHL rozmawiała na temat wolontariatu wśród pracowników. Iwona Płatek - prezes Towarzystwa Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski mówiła o wsparciu zarówno dla dorosłych osób niepełnosprawnych, jak i ich rodziców. Męski głos w tej części należał do prof. dr hab Jacek Niedziela – uznanego jazzmana, kontrabasisty, kompozytora, wykładowcy na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wyraził swój zachwyt nad utalentowanymi wokalistkami jazzowymi, a także mówił o adopcji dzieci z Afryki.

2 panel dyskusyjny - Kobieta Charyzmatyczna 2016

Od lewej: Marzena Jakubowska, dr Jolanta Klimczak, Anna Grygierek, Maria Jolanta Batycka-Wąsik, Justyna Sięczyłło, Beata Żółkiewska, prof Jacek Niedziela-Meira, Maria Demidowicz, Iwona Płatek, Monika Waligóra, dr Anna Zasada-Chorab 

niedziela, 13 marzec 2016 10:56

AGENDA

 

Konferencja pt.: Kobieta Charyzmatyczna

TERMIN:               17-03-2016

MIEJSCE:               Teatr „Kamienica” w Warszawie

 

09.30 - 10.00 – Rejestracja uczestników

10.00 – 10.15 - Powitanie gości

10. 15 -11.30I Panel:

Przedsiębiorczość, a działalność społeczna. Wsparcie przedsiębiorczości kobiet;: rozwój zawodowy w obrębie przedsiębiorstwa/instytucji/zakładanie i rozwój własnej działalności gospodarczej/podjęcie pracy zarobkowej przez młode matki

Paneliści:

Anna Jakubowski - dyrektor Generalna Coca Cola Polska, działaczka społeczna, Anna Tylkowska – prezes zarządu Społem Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Śródmieście, Gabriela Pudlo-Chojnacka, prezes POCH Sp.zo.o., działaczka społeczna, Omenaa Mensah - dziennikarka TVN, założycielka i prezes Fundacji Omenaa Foundation - jej ambicją jest wybudowanie szkoły w Ghanie dla dzieci ulicy, właścicielka ekskluzywnej marki mebli – Ammadora, współtwórczyni programu Domy gwiazd emitowanego na kanale Domo+, dr n. farm. Justyna Kaźmierczak, specjalistka z zakresu farmacji aptecznej, współwłaścicielka aptek Zdrowit, działaczka społeczna, zwolenniczka zdrowego trybu życia i holistycznego podejścia do swoich pacjentów, Małgorzata Obuchowska – dyrektor Funduszu Górnośląskiego S.A., prof. dr hab. Piotr Ostaszewski – prorektor SGH, Marta Chmielewska - Kierownik ds. Zarządzania Informacją Wewnętrzną DHL Polska, członek zarządu Fundacji DHL Dostrzegamy Innych Ludzi, Beata Twardowska - Prezes Zarządu Fundacji Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Edyta Walęciak-Skórka - właścicielka Centrum Szkoleniowo-Coachingowego Wyższy Poziom oraz Akademii Projektantek Przyszłości, autorka bestsellerowej książki "Jutro zaczyna się dziś, czyli jak zaprojektować swoją wymarzoną przyszłość", Elżbieta Jeznach, redaktor naczelna Magazynu Businesswoman&life, Janusz Cieślak, Prezes Europejskiego Klubu Biznesu Polska, 

 

11.30-11.45 – przerwa kawowa, promocja książek: Modrzewie siwieją na rudo – autor: prof. dr hab. Jacek Niedziela, Why Story 2 – Czas na zmianyKinga Piekarska

http://whystory.nazwa.pl/strona/administrator/index.php?option=com_k2&view=item&cid=736

 

11.45-13.00 – II Panel:

Działalność społeczno-samorzadowo-charytatywna kobiet w połączeniu ze sztuką oraz edukacją Dlaczego kobiety powinny angażować się w taką działalność i jak uzyskać optymalne rezultaty działań: wsparcie dzieci I rodziców osób niepełnosprawnych, także osób bezdomnych oraz innych grup wykluczonych społecznie. Omówienie działalności organizacji powołanych w celu ochrony zwierząt.

Paneliści:

Justyna Sieńczyło, aktorka, współzałożycielka Teatru "Kamienica", działaczka społeczna, Anna Grygierek – Kobieta Roku, burmistrz Miasta i Gminy Strumień, Aleksandra Gajewska - aktorka teatralna i działaczka społeczno-samorządowa, wice-marszałek województwa śląskiego (2010-2013), prof. zw. dr hab. Kazimiera Wódz, wykładowca, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego - specjalizacja: psychologia społeczna, studia kulturowe, praca socjalna, socjologia miasta i regionu, społeczeństwo obywatelskie w Polsce, dr Anna Zasada-Chorab, wice-prezydent Siemianowic Śląskich, pracownik naukowy, działaczka społeczna, Maria Jolanta Batycka-Wąsik, wójt Gminy Lesznowola, funkcję tą pełni już od czterech kadencji, odznaczona m.in. Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP, Jolanta Jędrzejewska – zarządzająca polityką CSR w Społem Warszawskiej Spółdzielni Spożywców Śródmieście, Beata Żółkiewska- działaczka na rzecz zwierząt: Mondo Cane, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt, OTOZ „ANIMALS”, Pogotowie dla Zwierząt, Krystyna Pluta, 80-letnia, wice-prezes Koła Seniora w Gliwicach, działaczka społeczna na rzecz dzieci z domów dziecka, była tancerka zespołu ludowego, od niedawna podróżniczka, Maria Demidowicz, prezes Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, Monika Waligóra – dyrektor ds. PR i Komunikacji DHL, Iwona Płatek - wiceprezes Towarzystwa Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski, matka dorosłego dziecka specjalnej troski, prof. dr hab Jacek Niedziela – uznany jazzman; kontrabasista, kompozytor, wykładowca na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, powieściopisarz, Katarzyna Martyka, radca prawny, działaczka społeczna

 

13.00-13.45 – przerwa lunchowa, promocja książek: Modrzewie siwieją na rudo – autor: prof. dr. hab. Jacek Niedziela, Why Story 2 – Czas na zmiany – autor: Kinga Piekarska

http://whystory.nazwa.pl/strona/administrator/index.php?option=com_k2&view=item&cid=736

 

13.45.-15.15 – III Panel:

Kobieta, która zbuduje dom, zadba o zdrowie własne oraz rodziny, a potem zamarzy o SPA

Paneliści:

Alina Strześniewska, Prezes Zarządu, Impact Media Sp. z o.o. \(Radio Kolor\) Elżbieta Nemś, dyrektor Zabrzańskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, działaczka społeczna, Magdalena Górska-Rudzka, kobieta przedsiębiorcza, specjalista ds PR Dr Irena Eris, Ewelina Stępień-Kunik -założycielka Polish Soccer Skills, kompleksowego systemu szkoleń piłkarskich dzieci i młodzieży działaczka społeczna, Agnieszka Bratek, dietetyczka w tym sportowców – np. drużyny piłkarskiej Piast, matka trójki, wielokrotna uczestniczka Biegu Rzeźnika, Dominika Kajdas-Ciupek. psycholog, terapeuta rodzinny, certyfikowany terapeuta uzależnień, Edyta Aksamit – kuratorka społeczna oraz kobieta, która sama zbudowała własny dom, Zofia Rosińska – właścicielka firmy Drevohaus, wybudowała setki domów, Karolina Hudowicz- wice dyrektor ICF Poland, oddział Śląsk, Bożena Czerwińska, doktorantka pedagogiki, terapeutka, mediatorka, badająca obszary w zakresie zespołu Aspergera, Sławomira Wiktoria Puchała, właścicielka izałożycielka firmy oraz twórca marki Victoria Day Spa

 

15.15-16.15 -  Uroczyste wręczenie tytułów oraz upominków

Losowanie wizytówek z nagrodami. Czas dla mediów.

 

16.15 -16.45 -  Spotkania autorskie, podpisywanie książek.

http://whystory.nazwa.pl/strona/administrator/index.php?option=com_k2&view=item&cid=736

http://www.whystory.pl/pl/sztuka-i-kultura/teatr-i-literatura/why-story2-czas-na-zmiany-rozdz-viii-pojsc-swoja-droga.html

 

organizator:

WHY M G

paronat medialny:

WHY STORY LOGO

patronat merytoryczny:

kolegium

patronat honorowy:

                                          Logo nowe 300 dpi           logo NLPofCHICAGO z napisem          

partnerzy konferencji:

 

                                                                                                                                                                                                    

       

 

środa, 10 luty 2016 21:18

Kup bilet online

 

Wielkie Derby Śląska zbiegły się z uruchomieniem systemu elektronicznej sprzedaży biletów. Przez pierwsze trzy dni sprzedano 10 tysięcy wejściówek na mecz Górnika z Ruchem Chorzów. Można je kupić na https://bilety.arenazabrze.pl/. Jedną z nowości stanowi usługa print@home, która pozwala na zakup i wydruk biletu na mecz bez wychodzenia z domu.

Wielkie Derby Śląska należą do tej kategorii imprez sportowych, które dorobiły się nazwy własnej. Kibicom wystarczy powiedzieć „WDŚ” i już wiedzą, o co chodzi. Rywalizacja Górnika Zabrze z Ruchem Chorzów buduje legendę nie tylko śląskiego, ale i polskiego futbolu. Kolejna odsłona tych zmagań czeka nas w niedzielę, 21 lutego. Mecz odbędzie się w Zabrzu. Piłkarze Górnika zagrają o podwójnie wysoką stawkę. Tegoroczne WDŚ połączono bowiem z oficjalnym otwarciem Areny Zabrze. Budowie stadionu im. Ernesta Pohla od początku towarzyszyły olbrzymie zainteresowanie mediów i emocje ze strony kibiców. Ich oczekiwania zostały spełnione. Powstał jeden z najnowocześniejszych stadionów w Polsce.

 

sobota, 06 luty 2016 23:57

„Gotowi do walki” jest krótkim, ledwie kilkudziesięciosekundowym
klipem, który w nietypowy sposób opowiada od przygotowaniach do
drugiej części superligowego sezonu.

 

W opracowaniu koncepcji bardzo
pomógł nam sponsor techniczny, marka Cuna, który przed sezonem przygotował dla Górnika niepowtarzalne stroje meczowe. Jednym z najbardziej charakterystycznych wzorów jest szary kamuflaż.

Górnik jest klubem z Górnego Śląska, bezpośrednio nawiązującym do tradycji i historii regionu. Trudno żyć tu bez odrywania się od tradycji przemysłowych. Niestety wąskie grono zdaje sobie sprawę, że Śląsk jest również jednym z najprężniejszych ośrodków wojskowych w Polsce. W promieniu kilkudziesięciu kilometrów znajduje się cały szereg cenionych jednostek wojskowych: chociażby bielski 18 Batalion Powietrznodesantowy czy gliwicki 6 Batalion Powietrznodesantowy. Nie można też pominąć jednostek specjalnych: wciąż formowanej Jednostki Wojskowej AGAT stacjonującej w sąsiednich Gliwicach czy elitarnej, doskonale znanej na całym świecie, Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Nasz film bezpośrednio nawiązuje właśnie do wojskowej elity regionu.

sobota, 06 luty 2016 18:42

 

Nowy Jork, 5 lutego 2016 r. – W 30 krajach świata żyje obecnie co najmniej 200 mln kobiet i dziewcząt, które przeszły zabieg wycięcia zewnętrznych narządów płciowych (female genital mutilation, FGM) alarmuje UNICEF w przeddzień Międzynarodowego Dnia Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych.

 

Połowa kobiet i dziewcząt, które przeszły zabieg mieszka w trzech państwach: Egipcie, Etiopii oraz Indonezji.

Obrzezanie ma różne formy. Niezależnie jednak od tego, która z nich jest praktykowana, FGM stanowi pogwałcenie praw dzieci.

Zabieg okaleczania żeńskich narządów płciowych różni się w zależności od regionu i kultury. Niektóre formy tego zabiegu stwarzają poważne zagrożenie dla życia kobiet i dziewcząt, natomiast każda jest łamaniem ich praw. Musimy zwiększyć wysiłki na rzecz wyeliminowania tej praktyki. Powinny się w to włączyć nie tylko rządy państw czy personel medyczny, ale także rodzice i całe rodziny, powiedziała Geeta Rao Gupta, zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF.

W większości krajów dziewczęta są poddawane zabiegowi przed ukończeniem 5. roku życia. Według danych UNICEF, 44 mln dziewcząt, którym zostały wycięte zewnętrzne narządy płciowe mają 14 lat lub mniej (najwięcej w Gambii - 56%, Mauretanii – 54% i Indonezji - 50%). Z kolei kobiety wieku 15-49 lat najczęściej są okaleczane w Somalii (98%), Gwinei (97%) oraz Dżibuti (93%).

Statystyki wskazują, że obecnie zabieg przeszło o 70 mln więcej kobiet i dziewcząt, niż szacowano w 2014 r. Jest to spowodowane przede wszystkim wzrostem liczby ludności w niektórych krajach i dokładniejszymi danymi, które gromadzi rząd Indonezji. Ponieważ coraz więcej statystyk dotyczących FGM jest dostępnych, rośnie również ujawniona liczba kobiet i dziewcząt, które zostały okaleczone.

Ustalenie skali zjawiska FGM jest niezbędne do wyeliminowania tej praktyki. Kiedy rządy zbierają i publikują ogólnokrajowe statystyki dotyczące FGM, lepiej rozumieją skalę problemu oraz mogą podjąć odpowiednie działania na rzecz ochrony praw milionów kobiet i dziewcząt, dodaje Rao Gupta.

W ciągu ostatnich 30 lat można zauważyć zmniejszenie liczby dziewcząt w wieku 15-19 lat, które przeszły FGM. W Liberii ten odsetek spadł o 41%, w Burkina Faso o 31%, w Kenii o 30%, a w Egipcie o 27%.

Od 2008 r. ponad 15 000 społeczności lokalnych w 20 krajach publicznie zadeklarowało porzucenie praktyki FGM, w tym ponad 2000 społeczności podjęło taką decyzję w ubiegłym roku. Jednocześnie 5 państw przyjęło prawo zakazujące FGM. Dane wskazują również na powszechną dezaprobatę dla tej praktyki w krajach, w których nadal jest stosowana. Uważa tak niemal 2/3 chłopców i mężczyzn.

Ogólne dane wskazujące na postęp w eliminacji tej praktyki są niewystarczające, aby nadążyły za wzrostem liczby populacji. Jeśli obecne tendencje utrzymają się, znacząco wzrośnie również liczba kobiet i dziewcząt, które zostaną poddane temu okrutnemu zabiegowi w ciągu najbliższych 15 lat.

UNICEF wraz z Funduszem Ludnościowym Narodów Zjednoczonych (UNFPA) prowadzi największy, światowy program na rzecz eliminacji praktyki obrzezania dziewcząt i kobiet. Współpracujemy z rządami państw, społecznościami lokalnymi, przywódcami religijnymi i wieloma innymi partnerami, aby wspólnie doprowadzić do zakończenia tej szkodliwej praktyki.

Wyeliminowanie FGM należy do jednego z Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają zostać osiągnięte do 2030 r. Dlatego zaangażowanie społeczności międzynarodowej jest teraz silniejsze niż kiedykolwiek.

Monika Kacprzak
Specjalista ds. Komunikacji

Pomóż dziecku w Afryce bezpiecznie przyjść na świat!
Wpłać darowiznę na:
unicef.pl/afryka

---------------------------------------------------------

 

 

sobota, 30 styczeń 2016 10:23

Europejska Konfederacja Młodych Przedsiębiorców YES for Europe reprezentuje ponad 40 000 młodych przedsiębiorców i jest największą organizacją tego typu w Europie. W ubiegły piątek zgromadzenie liderów wybrało nowy zarząd. Wiceprzewodniczącym został Przemysław Grzywa, przedsiębiorca i reprezentant Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 Przemyslaw Grzywa

W swojej nowej roli Przemysław Grzywa będzie przewodniczyć europejskiej delegacji przy G20 Young Entrepreneurs Alliance. Jest to globalna organizacja zrzeszająca młodych przedsiębiorców z grupy G20, będąca partnerem dla jej członków. Grzywa jest również członkiem zespołu roboczego ds. MŚP w grupie B20, która reprezentuje obszar biznesu w G20. Dzięki temu Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach jest jedynym przedstawicielem Polski wśród największych gospodarek świata.

RIG w Katowicach jest członkiem YES for Europe od ponad półtora roku i od samego początku aktywnie uczestniczy w pracach konfederacji. W minionym roku Izba była gospodarzem europejsko-amerykańskiego szczytu młodych przedsiębiorców, który odbył się podczas V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Rezultatem szczytu była wspólna deklaracja nt. porozumienia o wolnym handlu – znanego pod skrótem TTIP – które jest obecnie negocjowane pomiędzy rządem USA i Komisją Europejską. Przemysław Grzywa był inicjatorem spotkania i kierował obradami szczytu w Katowicach.

RIG w Katowicach od lat zaangażowana jest w działania skierowane do młodych przedsiębiorców. W 2014 zainicjowany został w Katowicach program „Młody Przedsiębiorca w nowoczesnym mieście” podczas którego doświadczeni eksperci dzielą się swoją wiedzą z osobami rozpoczynającymi działalność. Już kilka tysięcy uczestników wzięło udział w wydarzeniach w trakcie trwania programu. Obecnie przygotowywana jest jego trzecia edycja w nowej odsłonie.

Oficjalny komunikat na stronie Europejskiej Konfederacji Młodych Przedsiębiorców YES for Europe: http://www.yesforeurope.eu/

 

 

sobota, 30 styczeń 2016 08:57

Zdrowie kobiet i dzieci

 

Waszyngton/Nowy Jork, 29 stycznia 2015 r. – Upowszechnienie karmienia piersią mogłoby uratować życie ponad 820 000 dzieci rocznie, z czego 9 na 10 to dzieci poniżej 6. miesiąca życia. Potwierdza to najnowsza seria artykułów w medycznym czasopiśmie naukowym „The Lancet”.

 karmieniepiersiaUnicef

Powszechna praktyka karmienia piersią może zapobiec niemal połowie przypadków chorób biegunkowych i co trzeciej infekcji oddechowej, czyli chorobom, które stanowią obecnie główną przyczynę śmierci dzieci poniżej 5. roku życia.

Badania wskazują, że każdy rok karmienia piersią zmniejsza o 6% ryzyko zachorowania na raka piersi. Biorąc pod uwagę obecne wskaźniki, karmienie piersią zapobiega rocznie niemal 20 000 przypadków zgonów z powodu raka piersi. Upowszechnienie tej praktyki uchroniłoby nawet dwukrotnie większą liczbę kobiet przed śmiercią z powodu raka piersi. Dłuższe karmienie piersią jest również związane ze zmniejszeniem liczby przypadków nowotworów jajnika.

Inwestowanie w upowszechnienie praktyki karmienia piersią ma znaczący wpływ na zdrowie kobiet i dzieci oraz na wskaźniki ekonomiczne w państwach rozwiniętych i rozwijających się, powiedział Werner Schultink, Dyrektor UNICEF ds. Programów Żywnościowych. Karmienie piersią ma kluczowy wpływ na przeżycie i rozwój dziecka oraz na jego stan zdrowia i lepsze perspektywy w przyszłości.

„The Lancet” potwierdza korzystny wpływ karmienia piersią dla kobiet i dzieci mieszkających zarówno w państwach o niskim, jak i średnim poziomie dochodów.

Karmienie piersią zmniejsza również wskaźniki umieralności wśród dzieci w państwach o wysokim poziomie dochodów. Jest to związane ze zmniejszeniem liczby przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej o 36% oraz ze zmniejszeniem o 60% przypadków najczęstszych chorób jelitowych wśród wcześniaków. Dziecko, które było dłużej karmione piersią jest również mniej narażone na ryzyko nadwagi i otyłości w życiu dorosłym. 

„The Lancet” potwierdza także, że osoby, które nie były karmione piersią będą miały w przyszłości niższe dochody.

Według UNICEF, pozytywny wpływ karmienia piersią na zdrowie matek i dzieci oraz na potencjalne korzyści gospodarcze powinien skłonić rządy państw do ustanowienia polityki i programów ochrony, promowania oraz wspierania karmienia piersią.

Jest to szczególnie istotne dla matek pracujących. Wczesny powrót do pracy zmniejsza szanse na to, że kobieta będzie karmiła piersią swoje dziecko. Niestety w około 60% państw płatny urlop macierzyński nie osiąga minimalnych 14 tygodni rekomendowanych przez Międzynarodową Organizację Pracy. W miejscach pracy brakuje również infrastruktury, która sprzyjałaby karmieniu piersią bądź odciąganiu pokarmu.

Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym, najtańszym, łatwo dostępnym i przyjaznym dla środowiska sposobem, aby zapewnić wszystkim dzieciom zdrowy start w życie, dodaje Schultink. Jeśli uczynimy karmienie piersią priorytetem, wszyscy na tym skorzystamy.

Monika Kacprzak
Specjalista ds. Komunikacji UNICEF Polska

Pomóż dziecku w Afryce bezpiecznie przyjść na świat!
Wpłać darowiznę na:
unicef.pl/afryka

 

niedziela, 24 styczeń 2016 08:40

Spotkania z gwiazdami piłki ręcznej, pokazy cheerleaderek, występy kabareciarzy oraz liczne konkursy z nagrodami – te I inne atrakcje czekają na kibiców w Krakowie w Oficjalnej Strefie Kibica EHF Euro 2016, sponsorowanej przez PGNiG Obrót Detaliczny.

Na Małym Rynku codziennie pojawiają się tłumy sympatyków szczypiorniaka, którzy oprócz oglądania na wielkim telebimie meczów Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej, mogą także aktywnie spędzić czas i spotkać się ze znanymi krakowianami. Dziś (23.01) gościem Oficjalnej Strefy Kibica PGNiG Obrót Detaliczny będzie jeden z ambasadorów Euro 2016, aktor Tomasz Schimscheiner. Jutro po południu, wszyscy, którzy odwiedzą strefę, będą mogli wziąć udział w pokazach i aktywnościach Dworku Białoprądnickiego oraz zobaczyć pokaz cheerleaderek. A już w poniedziałek, na Małym Rynku pojawi się wyjątkowy gość – zwycięzca rajdu Dakar i kolejny ambasador Euro 2016 Rafał Sonik. Kierowca rajdowy przyjedzie… na quadzie!IMG 0735

W kolejnych dniach, aż do zakończenia Mistrzostw Europy, także przygotowanych zostało wiele atrakcji. Pokazy taneczne, wspólne śpiewy, prezentacje multimedialne, występ Cracovia Danza, a nawet giełda vinyli – każdy znajdzie coś dla siebie. Atrakcje zostały przygotowane dla wszystkich, również dla najmłodszych. Ogromne emocje związane z meczami Polaków na Euro, będzie próbował rozładować krakowski satyryk i wielki kibic naszej reprezentacji Marcin Daniec. – „Nasi kibice od zawsze są, i cały świat już to wie, najlepsi na świecie. Uważam, że mają ogromny udział w znakomitej grze naszych szczypiornistów i powodzeniu całych mistrzostw.  A emocje, których dostarczają nam nasi piłkarze ręczni są niesamowite. To jest po prostu coś nieprawdopodobnego!” - mówi Daniec, którego występ na Małym Rynku zaplanowany jest w czwartek (28.01) o godzinie 18.

Wiele atrakcji czekać będzie na kibiców także w przeddzień finału Euro 2016. W sobotę (30.01) już od godziny 15 odbędą się pokazy akrobatyki, gimnastyki artystycznej, pokazy rowerowe, wushu i cheerleaderek. Wtedy też odbędą się konkursy wiedzy o sporcie i Małopolsce. A na deser, o godzinie 19, wystąpi kabaret AD HOC.

IMG 0737

Oficjalna Strefa Kibica sponsorowana przez PGNiG Obrót Detaliczny otwarta jest na Małym Rynku w Krakowie codziennie od 14 do 23. W dniu finału, a więc w niedzielę (31.01), zapraszamy już od godziny 12.

 

niedziela, 17 styczeń 2016 10:12

 

Cudowna atmosfera, wspaniała zabawa, pełne trybuny i znakomite spotkania podczas pierwszego dnia rywalizacji w grupach C i D we Wrocławiu i Gdańsku na Mistrzostwach Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn Polska 2016. W grupie C w Hali Stulecia Hiszpania pokonała Niemcy 32:29 a Szwecja wygrała ze Słowenią 23:21 natomiast w ERGO ARENIE Węgrzy pokonali Czarnogórę 32:27 z kolei Dania zwyciężyła Rosję 31:25.

W Hali Stulecia kibice bawili się tak znakomicie, że… skończyło się piwo :) 

Feel the Emotions!

Marcin Rosengarten

 

sobota, 16 styczeń 2016 15:03

Zapraszamy na otwarcie Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn Polska 2016!

sobota, 16 styczeń 2016 09:25

Świetne widowisko w Spodku.

 

W ostatni piątek, 15 stycznia rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn w Spodku w Katowicach.

 pilka27

Rozegrano tu dwa mecze:

Chorwacja-Islandia, 27:21

Najwięcej bramek dla Chorwacji zdobyli: Manuel Strlek 9, Marko Kopljar 5, Ivan Cupic 5; a dla Białorusi: Siarhiej Rutenka 8, Siarhiej Szylowicz 7.

oraz

Islandia-Norwegia 29:28

Swój kunszt pokazywali bramkarze: Bjorgvin Pall Gustavsson oraz Ole Erevik. Dramatyczna walka trwała do samego końca.

Wiele innych atrakcji czekało też dla kibiców, w tym: występ zespołu Feel, gry i zabawy sportowe. Przygotowano też dobre zaplecze gastronomiczne. Wielu fanów przebrało się w stroje narodowe, a atmosfera i kultura kibicowania była godna polecenia zwolennikom innych dziedzin sportu!

pilka1pilka2

pilka3

pilka5pilka6

pilka8pilka18

pilka29

pilka9pilka10

pilka26pilka11

pilka12pilka24

pilka22pilka21

Sekuła

 

 

czwartek, 14 styczeń 2016 20:42

W środę 13 stycznia br. w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek odbyła się Poznańska Gala Sportu, która już od kilku lat jest jednym z najważniejszych sportowych wydarzeń organizowanych w Poznaniu. Podczas uroczystości Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wręczył wyróżnienia najlepszym sportowcom, którzy reprezentowali stolicę Wielkopolski podczas najważniejszych imprez w 2015 roku.

 CR6A6471

Z rąk Prezydenta wyróżnienia otrzymało 17 Superseniorów Poznańskiego Sportu, czyli wybitne osoby, które swoją działalnością i życiem przyczyniły się do rozwoju sportu w Poznaniu. Wśród nagrodzonych znaleźli się: Bernard Czajka (hokej na trawie), Andrzej Glapa (tenis stołowy), Jerzy Gliński (pływanie), Jan Górny (hokej na trawie), Eugeniusz Kałużny (rugby), Tadeusz Kmiecik (koszykówka), Henryk Król (rugby), Andrzej Kuczyński (dziennikarz sportowy), Marian Malak (piłka siatkowa), Kazimierz Marchewka (kolarstwo), Janusz Matuszewski (piłka nożna), Stanisław Olejniczak (koszykówka), Ryszard Ossig (pływanie), Adam Smorawiński (rajdy samochodowe), Henryk Śródecki (kartingi), Bogusław Wolwowicz (lekkoatletyka), Stanisław Zwierzchowski (kajakarstwo).

 

Po nagrodzeniu Superseniorów na scenę zaproszono Julię Michalską-Płotkowiak. Brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich i Mistrzyni Świata w Wioślarstwie została specjalnie uhonorowana z okazji zakończenia sportowej kariery.

 CR6A6342

Wśród wyróżnionych znaleźli się także stypendyści sportowi Miasta Poznania w 2016 roku
w kategorii Senior:

czwartek, 14 styczeń 2016 19:47

 Strefy kibica

15 stycznia 2016 roku rozpoczynają się w Polsce Mistrzostwa Europy w Piłce ręcznej. Polska jest po raz pierwszy organizatorem tej imprezy. Mecze zostaną rozegrane w czterech miastach – Krakowie, Katowicach, Gdańsku i we Wrocławiu. W związku z mistrzostwami w każdym z goszczących miast przygotowana została strefa kibica.

P1140934

W czwartek 14 stycznia w każdym z miast odbyła się konferencja inaugurująca mistrzostwa.W konferencji prasowej, która miała miejsce w Katowicach w Pałacu Goldsteinów, uczestniczył Marcin Krupa, Prezydent Katowic, Arne Elovsson, wiceprezydent Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej, Zygfryd Kuchta, Wiceprezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz dziennikarze. Przedstawiono plan organizacji  strefy kibica oraz imprezy towarzyszące

P1140938

W każdej z czterech stref kibica będzie wiele atrakcji, w tym telebimy, na których zgromadzeni kibice będą mogli oglądać przebieg igrzysk. Katowicka strefa kibica powstanie pod Spodkiem i będzie działać przez cały czas mistrzostw, znajdzie na niej miejsce 900 osób na zadaszonej i ogrzewanej przestrzeni. Strefa jest podzielona na kilka części - miejsce do oglądania meczów, gdzie kibice będą mogli usiąść na wygodnych leżakach i pufach. W części gastronomicznej widz będzie mieć możliwość skosztowania dań kuchni polskiej. W kolejnej części znajdzie się część poświęcona prezentacji miasta- organizatora i partnerów imprezy.

P1140943

W akcję promocji zaangażowali się też lokalni artyści i przedsiębiorcy. Tam też będą się odbywać konkursy – będzie można wygrać bilety na półfinały i finał mistrzostw oraz imprezy artystyczne. Wystąpi Piotr Kupicha z zespołem Feel, Mika Urbaniak, Marcin Wyrostek, katowicki raper Miuosh i inni.

W strefie będą czynne giftboxy, gdzie będzie można kupić upominki, fotobudka, oraz strefa dla dzieci, gdzie będą mogły spędzać czas pod okiem animatora.

P1140948

Wszyscy kibice posiadający ważny bilet będą mogli przejechać się zabytkowym tramwajem na trasie prowadzącej od Placu Wolności, poprzez centrum miasta, aż do stacji Katowice - Koszutka. Organizatorzy polecają też wycieczki po regionie, w tym zwiedzanie śląskich zamków oraz wycieczkę szlakiem turystyki przemysłowej.

Kibicom życzymy niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji, a naszym zawodnikom zdobycia medalu!

Grzegorz Gruener

 

 

niedziela, 10 styczeń 2016 09:58

 

Właśnie odbywa się Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jest to kolejna, 24 edycja tego wyjątkowego wydarzenia. Woluntariusze zbierają datki na rzecz najmłodszych i najstarszych potrzebujących, dając im w ten sposób szanse na szybsze, skuteczniejsze lecznie oraz przynosząc wiarę w społeczeństwo jednoczące się dla pięknej, wspólnej sprawy. Z roku na rok akcja dociera do coraz większej ilości odbiorców w Polsce i na świecie i z tego możemy być dumni. A wszystko zaczęło się prawie ćwierć wieku temu.

Pierwszy Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy odbył się 3 stycznia 1993 roku. W ślad po udanej akcji, w marcu tego samego roku została założona fundacja. Rodzicami tej fundacji byli Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Pioitr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chłstowski oraz Beata Bethke. Był to początek pięknej, można już powiedzieć tradycji, corocznego zbierania pieniędzy na zakup sprzętu dla szpitali dla dzieci, a teraz, również dla osób starszych.

W ramach akcji tysiące wolontariuszy wychodzą na ulice miast nie bacząc na mróz i śnieg i z uśmiechem na ustach wspierają tą szlachetną akcję. Organizowane są też aukcje. Do tych najbardziej wyjątkowych można zaliczyć na przydład licytacja dywanu po którym przeszedł Władimir Putin, czapka kapitańska Tadeusza Wrony (XX Finał), przejażdżka za sterami Pendolino (XXII Finał) czy wizyta w 32 Bazie Lotnictwa taktycznego w Łasku i 31 w Poznaniu-Krzesinach gdzie można było z bliska zobaczyć nasze piękne samoloty F-16.

W tym roku również organizatorzy szykują wiele ciekawych propozycji. Do tych najbardziej interesujących można zaliczyć wspólny trening z reprezentacją Polski, trening oraz luch z Maciejem Dowborem czy narty Prezydenta Polski Andrzeja Dudy z autografem.

Wszystkie aukcje są dostępne na stronach WOŚP.

Chęć pomocy innym i dzielenia się tym co mamy to jedne z najpiękniejszych wartości jakie tkwią w człowieku. Pielęgnujmy tą tradycję i grajmy jutro z orkiestrą jak najgłośniej. Ja również powtórzę słowa "pomagajmy, bo nie wiemy, kiedy my sami będziemy potrzebować pomocy". Życzę Wam otwartych serc i udanej niedzieli!

Alicja Szwanc

 

sobota, 09 styczeń 2016 13:38

Remigiusz Lasoń wypełnił kontrakt z Górnikiem Zabrze
Kontrakt Remigiusza Lasonia zakończył się 31 grudnia. Jeszcze w grudniu informowaliśmy, że trwają negocjacje w sprawie jego przedłużenia. Dziś jednak już wiadomo, że Remigiusz Lasoń jest wolny i szuka klubu. - Nie znaleźliśmy porozumienia z zarządem, dlatego wraz z końcem roku zakończyłem współpracę z Górnikiem Chciałem podziękować kolegom za miłe chwile, a kibicom za nieustanne wsparcie w ciągu tego półrocza, które znów spędziłem w Zabrzu  – mówi zawodnik.

Jak dodaje, na razie nie planuje zakończyć kariery sportowej i chciałby dalej grać.

Maciej Ścigaj rozwiązał kontrakt z Górnikiem 

Umowa z Maciejem Ścigajem została rozwiązana za porozumieniem stron. Zawodnik będzie reprezentował teraz barwy Gwardii Opole. - Szkoda, że nie wyszło nam w Zabrzu. Życzymy mu jednaj  powodzenia w dalszej karierze i wielu pięknych chwil na parkiecie – mówi prezes Górnika, Bogdan Kmiecik.
G1

G2
Ścigaj do Zabrza trafił przed sezonem 2015/2016. Wystąpił w 12 meczach ligowych, w których rzucił 26 bramek. Górnika reprezentował też w sześciu pojedynkach w ramach Pucharu EHF, w których do siatki trafił 21 razy. 


Paweł Franzke

 

środa, 06 styczeń 2016 22:40

EHF EURO 2016

 

Podczas konferencji prasowej inaugurującej zgrupowanie Reprezentacji Polski w Krakowie, zaprezentowane zostały medale Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn Polska 2016. Złote, srebrne oraz brązowe krążki 31 stycznia odbiorą trzy najlepsze drużyny na Starym Kontynencie.

 

 DSC0438

Medale bezpośrednio nawiązują do symboliki EHF EURO 2016. Na awersie umieszczony został logotyp turnieju odwołujący się do najbardziej naturalnego elementu piłki ręcznej – dłoni, który w połączeniu z nieregularnym kształtem medalu symbolizuje najlepsze cechy tej dyscypliny – dynamizm, sportową energię, walkę oraz wielkie emocje. Na rewersie znajduje się mapa Polski, na której widnieją Miasta Gospodarze EHF EURO 2016 – Kraków, Katowice, Wrocław i Gdańsk oraz Województwo Małopolskie.

Medale mają średnicę 8 cm i ważą 250 gramów. Krążki dla mistrzów Europy pokryte zostały galwanicznym 24-karatowym złotem, dla finalistów powleczone są srebrem Ag999, natomiast brązowe wykonano z tombaku patynowanego.

Medale zostały zaprojektowane przez Artura Gosiewskiego, który jest również twórcą całej identyfikacji mistrzostw. Ich producentem jest instytucja o 250-letniej tradycji, Mennica Polska, której wyroby wyróżniają się doskonałą precyzją, dbałością o każdy detal i jakością wykonania.

image001

 DSC0432

 

 DSC0443

 

sobota, 19 grudzień 2015 21:37

MMORPG, a raczej Massively multiplayer online role-playing game - rodzaj gier, o których chyba każdy z nas słyszał. To gry skupiające w jednym miejscu ogromne liczby ludzi szukających rozrywki, wspólnych kontaktów czy nawet relaksu. Często nazywane są również najbardziej uzależniającymi i najbardziej czasochłonnymi z pochłaniaczy czasu. Czy ktoś jednak zastanawiał się, co rzeczywiście trzyma nas przy nich przez tyle lat? Co powoduje, że jesteśmy gotowi wydawać na nie miesięcznie niebotyczne sumy pieniędzy przekraczające nawet średnią krajową zarobków przy jednoczesnym spędzaniu przed nimi nawet 97% każdego swojego dnia (w Chinach nawet 100%)? Czy naprawdę przyczyną jest uzależnienie od samej gry? Na czym wielkie korporacje opierają swoje strategie marketingowe, by przyciągnąć, a co najważniejsze zatrzymać nas w grze i namówić do płacenia? Czy zawsze są to walory produktowe i dobra fabuła gry, grafika lub grywalna rozgrywka? Może coś zupełnie innego? To właśnie postaram się Wam przedstawić w tym artykule z punktu widzenia wieloletniego gracza tego typu gier (jedenaście lat doświadczenia w grach on-line, w tym osiem w jednej grze, w którą nadal gram), osoby śledzącej rynek gier on-line, osoby, która sporo czasu spędziła w takich grach, walczyła o miejsce w rankingach, wydawała duże pieniądze. Również od strony graczy, z którymi było mi dane grać, wywiadów i rozmów przeprowadzonych z pracownikami firm wydających takie gry oraz, co najważniejsze, ankiet przeprowadzanych wśród graczy gry Metin2. W tym artykule za przykład posłuży mi wcześniej wspomniana gra - niegdyś bardzo popularna, nie tylko na polskim rynku (historię tej gry, jeżeli jest Wam bliżej nieznana przedstawiłem w filmie dokumentalnym zamieszczonym poniżej).

Metin2 - Historia prawdziwa 1999-2015 [FILM DOKUMENTALNY]
Wideo: Daniel 'zoNE' Gabryś

piątek, 11 grudzień 2015 21:38

 

Rozmowa z Karoliną Hudowicz, zastępcą dyrektora ICF Poland Oddziału Śląsk, coachem ACC, trenerem, konsultantem HR na temat noworocznych postanowień i ich realizacji.

 

Dlaczego zawsze pod koniec roku postanawiamy coś zmienić, ulepszyć w naszym życiu? Czym jest postanowienie świąteczno-noworoczne?

Postanowienie świąteczno-noworoczne to marzenie. Często bywa tak, że chcemy pozbyć się jakiegoś problemu albo tego, co nam przeszkadza czy uwiera jak kamień w bucie. Podczas coachingu klienci często rozpoczynają spotkanie od: „mam problem i chcę się go pozbyć…” albo „nie chcę tego robić”. Bywa też tak, że po prostu chcą, żeby było lepiej… „Nie będę jeść słodyczy”, „nie będę palić”, „nie będę pracować po godzinach”, „nie będę dawać się wykorzystywać” itd…

fireworks

Mamy postanowienia i tego chcemy się trzymać!

Dokonujemy też podsumowań… Czas świąt i zbliżającego się końca roku bywa często czasem refleksji. Podsumowujemy nasze osiągnięcia i sukcesy, to co nam się udało, ale także myślimy o porażkach i o tym, co i dlaczego poszło nie tak. Przed oraz w trakcie świąt i sylwestra niejednokrotnie, życzymy sobie nawzajem tego, aby kolejny rok był lepszy, zdrowszy, bogatszy, pełen sukcesów, zarówno zawodowych, jak i tych prywatnych, itd. Zastanawiamy się również nad tym, dlaczego o niektórych postanowieniach z zeszłego roku po prostu zapomnieliśmy albo przypomnieliśmy sobie o nich po jakimś czasie, ale do realizacji nawet się nie zbliżyliśmy i minął kolejny rok…

No właśnie – dlaczego tak jest?!

Bo wygląda to w ten sposób, że najpierw mijają święta i szampańska zabawa sylwestrowa, karnawał zbliża się ku końcowi, potem Wielkanoc…, a my nadal siedzimy w pracy po godzinach, narzekamy na szefa, który nadal wykorzystuje nas w pracy, potem objadamy się słodyczami i palimy papierosy, żeby to wszystko jakoś znieść… O postanowieniach i zmianach myślimy raczej w kategoriach: „Dlaczego nie potrafię nic zrobić, nic zmienić i żyć tak, jak sobie wymarzyłam/em?” Kiedy robiliśmy te wszystkie postanowienia, byliśmy tak podekscytowani i tak mocno wierzyliśmy w to, że wszystko jest możliwe - takie łatwe do zrealizowania! Co jest z nami nie tak? Tak naprawdę, to wszystko jest z nami w porządku. Jesteśmy w stanie zmienić, co chcemy i żyć tak, jak chcemy. Jednak do tego, żeby postanowienia czy marzenia stały się celami, potrzeba je trochę pozmieniać.

W jaki sposób?

niedziela, 29 listopad 2015 13:41

Pięknie i wzruszająco

 

28 listopada 2015r. w DMiT w Zabrzu odbyła się uroczysta akademia związana z obchodami 70 - lecia TG (Centrum Edukacji ). Zebraną publiczność: uczniów, rodziców, absolwentów, nauczycieli oraz gości zachwyciły nie tylko żarliwe przemówienia, ale i widowiskowe występy młodzieży oraz koncert orkiestry symfonicznej z Knurowa

TG

 

W uroczystości wzięło udział prawie dwa tysiące osób. Wśród gości znależli się przedstawiciele szkół i instytucji z zagranicy, w tym z Francji, władze miasta Zabrza, np. wice-prezydent Krzysztof Lewandowski, prezydent Knurowa – Adam Rams (absolwent TG), pani minister Krystyna Szumilas, minister Jerzy Markowski (absolwent TG), dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zabrzu - Alina Nowak, przewodniczący Solidarności pracowników oświaty w Zabrzu - Janusz Siech oraz wielu absolwentów szkoły, którzy wygłosili poruszające przemówienia, składając gratulacje na ręce dyrektora Centrum Edukacji – Mariana Kitla.

 

businessmanCzocharaFrenchkomendantKnurowmarkowskiministerminoswiata

naukowiecorkiestra

panisolidarnosc 1prominenci2 1

psychologserce1solidarnoscszycha

urzadpracyurzadpracy 1

urzednicyX

W części artystycznej wystąpili uczniowie, tańcząc, śpiewając, prezentując walki wschodu, pokazy akrobatyczne oraz demonstrując wiele innych swoich pasji. Przedstawienie zostało wyreżyserowane i przygotowane przez p. Renatę Korus oraz innych nauczycieli CE. Paulina Łątka, absolwentka szkoły oraz studentka ekonomii zachwyciła publiczność niezwykłym głosem, śpiewając m.in. „Świat się pomylił”.

Paulina

scenaprow

brawamlodziez

 

 Niejeden uczestnik tego poruszającego wydarzania uległ emocjom i uronił łzę podczas uroczystości. Wszyscy wyrazili chęć uczestnictwa w kolejnym jubileuszu. Gratulacje dla uczniów, dyrekcji i grona pedagogicznego!

 

środa, 25 listopad 2015 19:29

Ruszyła sprzedaż biletów na turniej piłkarzy ręcznych we Wrocławiu

 

W świątecznej przerwie między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, w dniach 28-29 grudnia w Hali Stulecia we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowy Turniej Piłkarzy Ręcznych Christmas Cup, w którym wystąpi Reprezentacja Polski. Rywalami brązowych medalistów mistrzostw świata będą Czechy, Ukraina oraz Iran i będzie to jeden z ostatnich etapów przygotowań naszej drużyny do Mistrzostw Europy, które w styczniu odbędą się w Gdańsku, Katowicach, Krakowie oraz we Wrocławiu.

400x200

Od dzisiaj można kupować bilety na turniej, który będzie ostatnią szansą dla kibiców, aby przed EURO 2016 zobaczyć w Polsce naszą drużynę. Jednocześnie będzie to pierwszy od siedmiu lat występ polskich piłkarzy ręcznych we Wrocławiu. Bilety są dzienne tzn. uprawniają do oglądania obu meczów rozgrywanych tego samego dnia i zostały podzielone na 3 kategorie cenowe, ceny zaczynają się od 29 złotych (Kat.2 – 39 zł, Kat.1 – 59 zł). Sprzedaż jest prowadzona za pośrednictwem strony www.ebilet.pl.

Turniej rozegrany zostanie w formule pucharowej, 28 grudnia odbędą się półfinały, w których Czechy zagrają z Iranem (godz.17.30) a Polska zmierzy się z Ukrainą (godz.20.00). Następnego dnia zwycięzcy zmierzą się w finale natomiast pokonani zagrają o 3 miejsce.

PLAN TURNIEJU:

28 grudnia

17.30 - Czechy – Iran

20.00 - Polska – Ukraina

29 grudnia

17.30 - mecz o 3 miejsce

20.00 - FINAŁ

Turniej będzie jednym z ostatnich sprawdzianów formy Reprezentacji Polski przed Mistrzostwami Europy, które odbędą się w Polsce w dniach 15-31 stycznia przyszłego roku. Trwa sprzedaż biletów na EURO 2016, która prowadzona jest za pośrednictwem portalu ebilet.pl. W fazie wstępnej Polacy zagrają w Krakowie z Francją, Macedonią i Serbią z kolei we Wrocławiu rywalizować będą Niemcy, Hiszpanie, Szwedzi oraz Słoweńcy.

700x1000

piątek, 06 listopad 2015 18:16

MŚ 2023: promocja dla kibiców z okazji sukcesu polskiej piłki ręcznej

Mistrzostwa Świata Piłkarzy Ręcznych w 2023 roku odbędą się w Polsce i Szwecji. Taką decyzję podjęła dzisiaj Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej. Po przyszłorocznych mistrzostwach Europy to kolejna wielka impreza, której będziemy gospodarzami.

Z tej okazji Związek Piki Ręcznej w Polsce przygotował specjalną promocję dla kibiców. Podczas Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej w Gdańsku, który odbędzie się w najbliższy weekend w hali ERGO ARENA, przy zakupie jednego biletu zarówno na turniej jak i na Mistrzostwa Europy, drugi otrzymają Państwo gratis. Promocja obowiązywać będzie przy zakupie biletów tylko i wyłącznie w kasach ERGO ARENY, w sobotę w godz. 10-19 a w niedzielę od 10 do 22.

Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn odbędą się w Gdańsku, Katowicach, Krakowie oraz we Wrocławiu w dniach 15-31 stycznia przyszłego roku. W fazie wstępnej w Gdańsku rywalizować będą Duńczycy, Węgrzy, Czarnogórcy oraz Rosjanie.

20150201NB166 kopia

Program turnieju w Gdańsku:

Sobota, 7 listopada:

godz. 15:00 - Hiszpania - Szwecja

godz. 17:30 - POLSKA - Rosja

Niedziela, 8 listopada:

godz. 17:30 - mecz o 3. miejsce

godz. 20:00 - finał

image001

czwartek, 05 listopad 2015 21:27
czwartek, 05 listopad 2015 21:27

Dobrze śpię. Tak się dzieje od dłuższego czasu, ponieważ moja drużyna podąża właściwą drogą – przyznał trener reprezentacji Polski, Michael Biegler.

 DSC5619 BMarek Skorupski: Jaki jest główny cel zgrupowania i turnieju w Gdańsku? Czy młodzi zawodnicy dostaną szansą zaprezentowania się w większym wymiarze czasowym?


Michael Biegler: Przede wszystkim chcę zobaczyć jak młodzi prezentują się na parkiecie. To nie jest jednak główny powód powołania ich akurat na turniej w Gdańsku. Już na samym początku mojej pracy powiedziałem, że musimy się troszczyć o przyszłość kadry. Muszę powiedzieć, że w Polsce macie kilku naprawdę dobrych, młodych zawodników. Co prawda nie jest ich bardzo dużo, ale jest kilka prawdziwych talentów. Na zgrupowaniu w Gdańsku chcemy przypomnieć sobie nasze główne parametry, czyli powrót do obrony, obrona i kontratak i atak pozycyjny. Zawodnicy grają w różnych klubach, różnymi systemami, dlatego będzie dobrze jak przypomną sobie nasze założenia. Oczywiście czekają nas dwa mecze pod koniec tygodnia. Nie zagramy w najsilniejszym składzie, ale nigdy nie dyskutuję o personaliach. Postępuję według zasady: „Kto jest zdrowy to może grać. Nie zastanawiam się nad tym kogo brakuje”.

W czym jest lepsza formuła turnieju dwudniowego od tradycyjnego, w którym każdy gra z każdym?


Chciałbym podziękować polskiej federacji, że zdecydowała się na dwudniowy turniej. Uważam, że zawodnicy nie potrzebują aż tyle grania. W klubach grają bardzo dużo. Dlatego na tym etapie wystarczą im dwa a nie trzy mecze. Musimy też pamiętać o tym, że większość z nich miała bardzo intensywne przygotowania do sezonu. Podczas turnieju trzeba wygrać pierwszy mecz, bo to daje awans do finału. Ta formuła jest bardziej motywacyjna dla zawodników i lepiej będzie im służyła.

Czy Pana zdaniem rywale też nie nastawiają się przede wszystkim na wynik, a bardziej zależy im na zrealizowaniu pewnych założeń taktycznych?

Nie powiedziałem, że wynik nie jest istotny. Te dwa do rozegrania mecze mają bardzo ważny czynnik motywacyjny. Na kilku pozycjach nie będziemy mieli naszych najlepszych zawodników. Drużyna jednak bardzo często miała już podobne sytuacje. Z tym składem osobowym, który posiadała potrafiła rozwiązać trudne zadania. Inne zespoły pewnie też ten tydzień przeznaczą na przetestowanie pewnych rozwiązań. My może nie będziemy musieli iść w tym kierunku. Uważam, że dla wszystkich drużyn narodowych ten weekend jest bardzo ważny.

kafelka B

Za 72 dni rozpoczną się mistrzostwa Europy. Czy śpi Pan spokojnie? Czy też sprawy zbliżającego się Euro 2016 w tym przeszkadzają?

Bardzo dobrze sypiam. Tak się dzieje od dłuższego czasu, ponieważ moja drużyna podąża właściwą drogą.

baner B

wtorek, 03 listopad 2015 22:14

Dyrekcja Centrum Edukacji (TG) z wielką radością i satysfakcją ma przyjemność powiadomić, że 28 listopada 2015r. odbędą się uroczystości związane z obchodami 70- lecia istnienia naszej szkoły.

banerTG

Wszystkich absolwentów, przyjaciół oraz miłośników szkoły serdecznie zapraszamy i informujemy, że wszelkie wiadomości o spotkaniu wraz z kartami zgłoszeń uczestnictwa w zjeździe zostaną zamieszczone na naszej stronie internetowej: http://ce.zabrze.pl/

Mamy nadzieję, że wspólne świętowanie zapisze się w naszej pamięci jako wydarzenie wyjątkowe i niezapomniane, nie tylko obudzi nasze wspomnienia, ale także wzbogaci je o nowe przeżycia.

Podkreślamy, że udział w gali jest bezpłatny!

Serdecznie zapraszamy !

Komitet Organizacyjny Zjazdu
Dyrekcja Szkoły

 

 • PROGRAM OBCHODÓW JUBILEUSZU 70-LECIA SZKOŁY I ZJAZDU ABSOLWENTÓW:
   

  od godziny 8.30 w holu Centrum Edukacji byłego Technikum Górniczego odbędzie się rejestracja uczestników Obchodów Jubileuszowych i Zjazdu Absolwentów. Jednocześnie można będzie odebrać identyfikatory i materiały jubileuszowe.
   
  godzina 10.00 do 11.00 - uroczysta Msza święta w kościele św. Andrzeja w Zabrzu
   
  godzina 12.00 do 13.30 Gala z okazji obchodów 70 rocznicy powstania szkoły, która odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Przemówienia zaproszonych gości uatrakcyjnią występy artystyczne przygotowane przez uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych gości.
   
  godzina 14.30 uroczysty obiad
   
  godzina 16.00 wspólne zwiedzanie szkoły oraz spotkanie nauczycieli, wychowanków z absolwentami, poczęstunek na holach szkolnych.
   
  godzina18.00 wieczorek taneczny w auli szkolnej
   
  Zapraszamy!
czwartek, 29 październik 2015 15:06
Środa, 18 listopada 2015

Legia Warszawa – Chojniczanka Chojnice godzina 20:45. Pierwszy mecz: 2:1 dla Legii.

Czwartek, 19 listopada 2015
Cracovia – Zagłębie Sosnowiec godz. 17:45. Pierwszy mecz: 2:1 dla Cracovii.
Lech Poznań – Zagłębie Lubin godz. 20:45. Pierwszy mecz: 1:0 dla Lecha.

Środa, 16 grudnia 2015
Śląsk Wrocław – Zawisza Bydgoszcz godzina do ustalenia. Pierwszy mecz: 0:0.

PZPN

wtorek, 27 październik 2015 21:01

Trophy Tour w Katowicach

Trofeum Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej odwiedziło Katowice, miasto, w którym rozegranie zostanie pierwsze spotkanie EURO 2016 - „Katowice to doskonałe miejsce do organizacji największych sportowych zawodów a Spodek to najlepsza w kraju hala na tego typu imprezy. Naszym atutem jest fakt, że mamy duże doświadczenie w organizacji tego typu wydarzeń” - powiedział Waldemar Bojarun, Zastępca Prezydenta Miasta Katowice.

IMG 9779

Podczas Trophy Tour w Katowicach ogłoszeni zostali Ambasadorzy EURO 2016, którymi będą:

Jan Furtok - były piłkarz GKS-u Katowice, w którym w ciągu 10 lat zagrał w 209 meczach, zdobył 85 bramek oraz wywalczył Puchar Polski; numer 9, z którym występował został zastrzeżony, po zakończeniu kariery pełnił również funkcję Prezesa klubu.

Piotr Kupicha – absolwent Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych, ma kartę taternika i jest instruktorem wspinaczki skałkowej, ale jego największą pasją jest muzyka; wokalista, autor tekstów, kompozytor i lider zespołu Feel, z którym zdobył nagrodę Słowika Publiczności oraz Telekamerę.

Mariusz Czerkawski – jeden z najwybitniejszych polskich hokeistów w historii, przez 10 sezonów występował w najlepszej lidze świata NHL, w której rozegrał 745 spotkań, zdobył 215 bramek i zanotował 220 asyst, uczestnik meczu gwiazd w 2000 roku; olimpijczyk z Albertville 1992 oraz uczestnik pięciu mistrzostw świata.

Marcin Wyrostek - akordeonista, absolwent i wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów, wygrał drugą edycję programu Mam Talent, nagrał trzy autorskie płyty, laureat ponad 30 konkursów w kraju i zagranicą.

IMG 9633

IMG 9566IMG 9616

piątek, 23 październik 2015 11:45

 

Mobile Journalism Team

 

Europejska Federacja Piłki Ręcznej poszukuje dziennikarzy do współpracy podczas Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn, które odbędą się w Polsce w styczniu przyszłego roku.

Dziennikarstwo mobilne, czyli obsługa medialna wydarzeń z wykorzystaniem smartfona, była już głównym punktem programu Young Reporters podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Europy Piłkarek Ręcznych w Chorwacji i na Węgrzech. Europejska Federacja Piłki Ręcznej poszukuje przedstawicieli profesjonalnych mediów, którzy dołączą do zespołu medialnego podczas styczniowego turnieju w Polsce.

RecznaEHF

Główne założenia programu:

 • W skład EHF Mobile Journalism Team wejdzie osiem osób

 • Podróż oraz zakwaterowanie po stronie EHF

 • Warsztaty dla kandydatów odbędą się w dniach 4-6 grudnia w Warszawie lub w Wiedniu. Udział w nich jest obowiązkowy. EHF opłaci koszty związane z podróżą i zakwaterowaniem

 • Podczas EHF EURO 2016 reporterzy będą współpracować z EHF Media Team. Do ich zadań należeć będzie m.in. przeprowadzanie wywiadów z zawodnikami oraz redagowanie tekstów z konferencji prasowych. Każdy z reporterów będzie też miał możliwość tworzenia własnych artykułów

 • Spora uwaga będzie poświęcona dziennikarstwu mobilnemu. Osoby mające doświadczenie w tej branży będą miały pierwszeństwo

 • Obowiązującym językiem będzie angielski. Kandydaci są tym samym zobowiązani do posługiwania się nim biegle w mowie i piśmie. Znajomość innych języków będzie dodatkowym atutem

 • Kandydaci w wieku 20-35 lat muszą mieć doświadczenie z pracy w mediach. Każda osoba aplikująca do udziału w programie proszona jest o nadesłanie swojego CV oraz krótkiego listu motywacyjnego (do 500 słów), referencje będą dodatkowym atutem

 • Termin zgłoszeń upływa 30 października 2015 roku

 • CV oraz list motywacyjny należy przesłać na adres media@eurohandball.com

 • Wnioski należy składać drogą elektroniczną do departamentu EHF Media and Communications, który jest odpowiedzialny za selekcję kandydatów

EHF zapewni wybranym kandydatom transport, zakwaterowanie, wyżywienie oraz akredytację na czas trwania Mistrzostw Europy w Polsce. Członkowie EHF Mobile Journalism Team otrzymają również odzież turniejową. EHF nie pokrywa żadnych dodatkowych kosztów.

wolontariat

 

Więcej informacji:

Thomas Schöneich
EHF Media and Communications
Mail: schoeneich@eurohandball.com
Tel: +43 1 80 151 164

czwartek, 15 październik 2015 12:51

Zakończył się pierwszy etap rekrutacji wolontariuszy na Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn Polska 2016, które odbędą się w dniach 15-31 stycznia przyszłego roku w Gdańsku, Katowicach, Krakowie oraz we Wrocławiu.

 

14 października minął termin przyjmowania zgłoszeń, których wpłynęło 1294, głównie z Polski, ale zainteresowanych pracą w charakterze wolontariusza przy EURO 2016 nie brakuje również w innych krajach m.in. w Niemczech, Danii czy Norwegii. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z Krakowa - 512 oraz Katowic – 316, 901 formularzy wypełniły kobiety a 393 przesłali mężczyźni. 60% zgłoszeń to kandydaci w przedziale wiekowym 18-34 lat, ale nie brakuje również osób po 55 roku życia. Prawie połowa z nich to osoby, które w przeszłości trenowały lub nadal uprawiają piłkę ręczną.

Obecnie trwa weryfikacja i wstępna ocena nadesłanych formularzy. Następnie z wybranymi kandydatami przeprowadzone zostaną rozmowy kwalifikacyjne, które rozpoczną się 19 października. Za ten etap odpowiedzialni są Lokalni Operatorzy Wolontariatu, którymi są organizacje pozarządowe działające w Miastach Gospodarzach:

 • Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie

 • Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku

 • Fundacja V4Sport we Wrocławiu

 • Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach

piątek, 02 październik 2015 09:33

Bruno Muschalik 24-letni Polak, w sierpniu 2015r. zaginął w Indiach.

Trwającą w Indiach akcję poszukiwawczą można wesprzeć finansowo.

Osoby, które chcą pomóc prosi się o przelew z dopiskiem "HELP FIND BRUNO

 

Dane do przelewu:

Forum: "RAZEM"

KRS: 0000163232

ul. Brodzińskiego 4, 41-800 Zabrze

Nr rachunku: 28 1050 1588 1000 0022 7716 2190

dla przelewów zagranicznych PL28 1050 1588 1000 0022 7716 2190, SWIFT INGBPLPW

 

Kontakt w sprawie zagnionego z Ambasadą RP w Indiach +91 9711304979 lub

e-mail: missingbruno2015@gmail.com

wtorek, 29 wrzesień 2015 16:53

WHY STORY to wielotematyczny magazyn internetowy o prawdzie, pasji i człowieku.

Poruszamy tu zagadnienia zwiazane z codziennym życiem, min. z takich obszarów jak: psychologia, sprawy społeczne, zwierzęta, kultura i sztuka, przedsiębiorczość, technologie. Piszemy o inspirujacych ludziach, miejscach, które warto zwiedzić i poszukiwaniu zwykłego, ludzkiego szczęścia. Zachęcamy również do udziału w naszych konkursach.

WHY Story TV: Daniel 'zoNE' Gabryś

wtorek, 15 wrzesień 2015 21:58

PILNE! 1,7 miliona dzieci w Nepalu potrzebuje pomocy
Wpłać na www.unicef.pl/nepal

lub wyślij SMS o treści NEPAL na numer 7245 (koszt 2,46 PLN)

poniedziałek, 07 wrzesień 2015 23:27

Relacja z Konferencji Prasowej VII Kongresu Kobiet

7 września w restauracji Bastylia w Warszawie miałam przyjemność być gościem na konferencji prasowej poświęconej tegorocznemu, siódmemu już, Kongresowi Kobiet, który odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę na warszawskim Torwarze. Otwierająca konferencję, prezes Stowarzyszenia Kongresu Kobiet, Dorota Warakomska, na samym początku przypomina o tym, że tegoroczna edycja konferencji odbywa się właśnie na Torwarze, a nie jak dotychczas w Sali Kongresowej Pałacu Kultury, zaznaczając, że wraz ze zmianą miejsca nieco zmienia się konwencja samego spotkania. Sala Kongresowa w pewien sposób implikowała oficjalny charakter, zaś tegoroczne miejsce być może sprawi, że owo spotkanie przybierze nieco luźniejszą formę. Nowościami na tegorocznej edycji, na które również pozwala miejsce, są spodziewane stoiska poradnicze, w których każda z uczestniczek będzie mogła zasięgnąć porady specjalistów np. w kwestii alimentów, czy przemocy i dyskryminacji kobiet na różnych płaszczyznach. Oprócz stoisk poradniczych, planowane są również stacje zdrowia, m.in. mammobus, w którym będzie można bezpłatnie się przebadać.

wtorek, 01 wrzesień 2015 15:07

Blogerka, włosomaniaczka, emigrantka

Zdjęcie505Swój blog – głównie na temat pielęgnacji włosów, chociaż nie tylko… Małgosia Goraj prowadzi od dwóch lat, ale odwiedziło go już ponad 2 mln osób. Pewnie dlatego, że pisze z pasją i szacunkiem dla czytelnika, tworząc regularnie nowe i oryginalne wpisy. Temat włosów zaszczepiła jej mama. Kiedy odeszła Gosia zapuszczała je dla niej, bo przecież „takie wolała”. Z czasem tak już zostało, a dziewczyna chciała się podzielić z innymi nabytymi w tej kwestii doświadczeniami.

 

Dlaczego zaczęłaś prowadzić własny blog?

Zawsze lubiłam radzić innym. Stwierdziłam, że jest wiele porad i ciekawostek, które chciałabym „zamknąć” w jednym miejscu. Dla siebie - na później, dla potomności i dla tych, którzy tego potrzebują. Tak powstały właśnie „PORADY HERRBATY”

Wiemy, że jesteś popularną blogerką, w ciągu dwóch lat od założenia strony w internecie, z Twoimi artykułamiWP 003104 zapoznało się ponad dwa miliony osób. Czy możesz też opowiedzieć czytelnikom Why STORY o sobie prywatnie?

Jestem trzydziestoletnią technik usług gastronomicznych – ale aktualnie praca w kuchni to tylko moje hobby. Stałam się też włosomaniaczką – uwielbiam, aż do przesady, tematykę związaną z pielęgnacją włosów. Lubię też czytać i spacerować, a blog jest moim głównym hobby i pasją. Od czerwca tego roku mieszkam w Szkocji, przeprowadziliśmy się z mężem do Edynburga. Teraz najważniejsze dla nas to zaklimatyzować się i znaleźć dobrą pracę. Ale nie rezygnuję z przyjemności, którą jest dla mnie niewątpliwie blog!

Na jakich tematach głównie się koncentrujesz na:http://www.poradyherrbaty.pl?

Schowek01Blog można umieścić w kategorii uroda i zdrowie, a głównie piszę o pielęgnacji włosów (mojej pasji!) i o gotowaniu. Ale znajdziecie u mnie tematy praktycznie z każdej dziedziny. Temat włosów interesował mnie zawsze, zaszczepiła mi go moja mama. W czasach, kiedy włosy myło się mydłem (ponieważ szampony były wtedy rarytasem) miałam najpiękniejsze włosy w przedszkolu  Nie było odżywek, więc mama robiła mi płukanki octowe, dzięki czemu włosy były jedwabiście błyszczące. Plotła długie warkocze, które zdobiła wstążeczkami i nie pozwalała mi ich ścinać. Kiedy mama odeszła, długo miałam w pamięci jej zamiłowanie do moich pasm. Zapuszczałam je dla niej, bo przecież „takie wolała”. Z czasem tak już zostało, a ja chciałam się podzielić z innymi nabytymi doświadczeniami.

W jaki sposób wykorzystujesz swoje doświadczenia życiowe i zawodowe przy tworzeniu własnej strony?

Często jest tak, że kiedy spotykam się z jakąś trudna sytuacją w życiu i udaje mi się znaleźć rozwiązanieherrbatka problemu, to chcę się tym podzielić na blogu z moimi czytelnikami. Jeśli mogę, to doradzę innym, którzy mieli podobne problemy. Doświadczenia życiowe i zawodowe są dla mnie inspiracją do tworzenia wielu artykułów.

Jak długo pracujesz już nad blogiem i co uznajesz za swoje największe osiągnięcia w tej dziedzinie?

Bloga założyłam w listopadzie, 2012 roku, przez ten czas sporo się działo. Przede wszystkim największym osiągnięciem są stali czytelnicy, którzy są ze mną od miesięcy i śledzą niemalże każdy mój wpis  Cieszę się także, ponieważ zostałam dostrzeżona, otrzymując wiele propozycji współpracy i piszę artykuły także dla innych stron. Zorganizowałam również charytatywne spotkanie z udziałem blogerek. Odbyło się rok temu, pod Gliwicami. Pod czujnym okiem Fundacji Śląskie Centrum Chorób Serca zbieraliśmy prezenty na dzień dziecka dla chorych dzieci. http://www.poradyherrbaty.pl/2014/06/pozytywne-inicjatywy-wizyta-w-sccs.html

Jak myślisz, dzięki czemu zdobyłaś tak szybko miliony czytelników?

„Miliony” to troszkę za dużo powiedziane  ale fakt, mam ich całkiem sporo. Myślę, że trafiam z moimi poradami do różnych ludzi. Nie chcę być monotematyczna – piszę na wiele tematów, dzięki czemu pojawia się szeroki odzew. Staram się wyszukiwać ciekawostki i z nowinek, i z babcinych opowiadań. Dobry temat jest bezsprzecznie kluczem do sukcesu!

WP 000951

Czy kraj, do którego niedawno wyjechałaś zaczął Ci już dostarczać nowych tematów do poruszenia? Jakie są Twoje pierwsze wrażenia na temat tego miejsca, ludzi, stylu życia odżywiania?

Mieszkam w stolicy Szkocji, w Edynburgu, więc jest tu sporo różnych nacji i ciężko wychwycić konkretnie nawyki żywieniowe Szkotów. Trzeba się jednak przestawić – w sklepach buraki kupisz tylko ugotowane, drożdże w proszku a truskawki są tu wyjątkowo drogie. Dlatego zachodzi sporo zmian w naszej kuchni. Tak, znalazłam sporo inspiracji  Choć aktualnie mam mniej czasu na pisanie (wszystko nowe, trzeba zwiedzić zobaczyć no i znaleźć pracę), to zaczęłam już pisać „zagraniczne” posty. Na początek rusza nowa seria wpisów „Poradnik Emigranta”, gdzie kilka dni temu opisywałam, jak przetransferować zasiłek z Polski.

IMG 3663Jakich rad udzieliłabyś osobom, które chciałyby założyć swojego bloga lub właśnie to zrobiły? Przed czym ich przestrzegasz?

Każdego dnia powstają tysiące blogów i ciężko się ponad nie wybić. Według mnie szanse mają blogi tworzone z pasji, pisane regularnie i z szacunkiem do czytelnika. Niestety coraz więcej blogów powstaje z chęci łatwego zarobku, zyskania popularności – treści na nich są słabe, kopiowane, a autor pisze tylko od święta. Ważna jest też współpraca pomiędzy blogerami – bardziej znany jest w stanie wypromować początkującego. Dlatego blogerzy, nie postrzegajmy się jako konkurencja. Wspierajmy się nawzajem !

Jakie snujesz teraz plany życiowe oraz związane z rozwojem Twojej strony?

Aktualnie nie planuję dużych zmian, wciąż będę pisać i doradzać innym. W przyszłości mam nadzieję wydać książkę – poradnik, w którym umieszczę najciekawsze porady dotyczące zdrowia i urody  Ale co przyniesie mi życie? Zobaczymy! Zapraszam serdecznie do śledzenia mojego bloga i to nie tylko kobiety. Gwarantuję, że wielu znajdzie coś dla siebie!

WP 000953

Rozmawiała

Beata Sekuła

poniedziałek, 31 sierpień 2015 11:56
sobota, 29 sierpień 2015 22:18

Młodzi Mistrzowie łucznictwa

W XXI Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Łucznictwie Olimpijskim, będącej zarazem Mistrzostwami Polski Juniorów Młodszych zwycięstwo przypadło wychowankom klubu UKS „GROT” Ruda Śląska w dwóch klasyfikacjach: indywidualnej dla Mateusza Porębskiego oraz w mikście, w skład którego weszli: Patrycja Boniek i Mateusz Porębski.

Olimpiada odbyła się w Głuchołazach na przełomie lipca i sierpnia – więcej informacji w wywiadzie przeprowadzonym przez Alicję Szwanc, redaktor Why Story w dziale…

Gratulujemy młodym zawodnikom i trenerom Klubu i życzymy dalsych sukcesów !

Beata Sekuła

UKS GROT

czwartek, 27 sierpień 2015 18:02

Sukces fotografa z Zabrza

Aureliusz Gabryś, obecnie Zabrzanin, pochodzący z Rudy Śląskiej zdobył nagrodę specjalną i wyróżnienie za artystyczne podejście do tematu w konkursie fotograficznym organizowany prze portal PTFO.pl.

W konkursie mogły brać udział wszystkie osoby posiadające subskrypcję kanału PTFO.pl na portalu Youtube.pl Konkurs polegał na wykonaniu fotografii, które przypominają do złudzenia miejsce lub miejsca dostępne na jednej z map na których można grac w grze Battlefield 4.

Jeszcze raz gratulujemy Aureliszowi nagrody i życzymy dalszych sukcesów!!!

poniedziałek, 30 listopad -0001 01:24

Wiceszef Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE Alexander Hug poinformował, że od początku 2017 roku w wyniku konfliktu zbrojnego między siłami rządowymi, a separatystami prorosyjskimi w Donbasie zginęło już 65 osób cywilnych

 

Wiosną 2014 roku zaczął się konflikt na wschodzi Ukrainy. Od tego czasu zginęło tam około 10 tysięcy ludzi. 

- Od 1 stycznia 2017 roku do 13 sierpnia odnotowaliśmy 350 cywilów, którzy ucierpieli, bądź stracili życie. 65 z nich zginęło, a 285 zostało rannych - oświadczył Hug na konferencji prasowej w Kijowie.

-Ofiary wśród ludzności cywilnej to wynik niewypełnienia przez strony konfliktu ustaleń w sprawie zawieszenia broni i rozminowanie terenów, na których toczą się walki.- zwrócił uwagę wiceszef misji OBWE

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama