reklama
Magazyn WhyStory logo
reklama
Podróże i Obyczajowość > święta i zwyczaje
środa, 04 styczeń 2017 17:15

To jeden z najbarwniejszych zwyczajów ostatnich w Zabrzu: 6 stycznia, w Święto Trzech Króli, z trzech miejsc Zabrza ruszą barwne orszaki, na czele których stać będą mędrcy!

image001

Uroczystość rozpocznie się o godz. 14 w trzech punktach Zabrza, z których do kościoła pw św. Anny ruszą korowody. Orszak połączy się w jedną wielobarwną grupę, najpierw na placu pod pomnikiem Wincentego Pstrowskiego, aby wspólnie przemaszerować później do miejsca docelowego, czyli na plac przykościelny.

piątek, 14 październik 2016 10:04

Święto Edukacji Narodowej obchodzone jest co roku przez 650 tysięcy nauczycieli, pedagogów i wychowawców. Wyjątkowy dzień  został ustanowiony w 1972 roku – data 14 października upamiętnia powstanie Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku.

Dzień nauczyciela powszechnie obchodzony  jest we wszystkich instytucjach związanych z oświatą – zwłaszcza w szkołach.W dowód wdzięczności za trud włożony w nauczanie pedagodzy obdarowywani są kwiatami i drobnymi upominkami. To również okazja do wyróżnienia najbardziej zasłużonych pracowników – tego dnia Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom Krzyże Zasługi, medale oraz nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.Święto nauczycieli obchodzone jest w większości państw na świecie, w różne dni. Pedagodzy są jedną z najliczniejszych grup zawodowych na świecie. Ich status w Polsce postrzegany jest bardzo różnie.Podczas gdy część opinii publicznej uważa, że nauczyciele są zbyt uprzywilejowani (dużo dni wolnych, mniejsza liczba godzin pracy w tygodniu, prawo do wcześniejszej emerytury),sami pedagodzy czują się niewystarczająco wynagradzani za swoją pracę.Największe strajki nauczycielskie w Polsce miały miejsce w latach 90. W ostatnich latach obyło się bez tak drastycznych kroków – związkowcy porozumieli się z rządem i nauczyciele doczekali się kilku podwyżek.

 

 

czwartek, 04 sierpień 2016 16:09

Sierpień – czas refleksji, radości i wypoczynku

 

O tej porze roku w polskiej strefie klimatycznej pogoda nastraja wyjątkowo rozleniwiająco. Nie zapominajmy jednak, że podczas urlopu możemy poświęcić choć trochę swojego czasu nieco poważniejszym refleksjom i przemyśleniom.

 

W ósmym miesiącu roku państwowe święta w Polsce podporządkowane są trzem niezwykle istotnym, historycznym datom. Już pierwszego sierpnia, w stolicy (a także w miastach całej Polski), wspominany jest moment wybuchu Powstania Warszawskiego. Punktualnie o 17:00, o godzinie „W” (chwili rozpoczęcia walk) wszyscy mieszkańcy uroczyście zatrzymują się i przez minutę oddają cześć bohaterom zrywu żołnierzy AK. Obecnie dzień ten nazywany jest Narodowym Dniem Pamięci Powstania Warszawskiego.

wtorek, 26 lipiec 2016 08:38

Lipcowe ciepłe, słoneczne dni zachęcają do wspólnych, rodzinnych spotkań.Gdy pogoda dopisuje wszystko lepiej smakuje, a wieczorowe imprezy organizowane w plenerze „pod chmurką” cieszą się znakomitą atmosferą.O tej porze roku państwowe dni wolne od pracy można połączyć z własnym urlopem. Atrakcji nie brakuje.

Szczególne powody do radości mają obywatele USA i Francji.

Święto Niepodległości Stanów Zjednoczonych - 4 lipca. Nieoficjalnie obchodzone od 1777 roku. A od 1870 jest to już dzień wolny od pracy.

Jest to najważniejsze święto państwowe upamiętniające rocznicę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych w 1776 r. Jednym z jej autorów był Thomas Jefferson, który był prezydentem USA w latach 1801-1809. Deklaracja Niepodległości była aktem prawnym, której głównym celem było uzasadnienie prawa do wolności Trzynastu Kolonii brytyjskich Ameryce Północnej. Posłużyła wielu krajom jako inspiracja na drodze ku wolności, między innymi krajom Ameryki Południowej, oraz Rosji, Francji, Polsce i Grecji. Co ciekawe, trzydziesty prezydent Ameryki, Calvin Coolidge, urodził się czwartego lipca, a trzech innych prezydentów Stanów Zjednoczonych zmarło tego dnia. Byli to wcześniej wymieniony Thomas Jefferson (żył w latach 1743-1826) oraz John Adams (1735-1826), prezydent USA w latach 1797-1801 i James Monroe (1758-1831), piąty prezydent USA w latach 1817-1825.

Dzień Niepodległości w Stanach Zjednoczonych jest obchodzony główniepoprzez parady, fajerwerki, pikniki i uroczyste przemowy. Amerykanie spożywają wtedy około 150 milionów hot-dogów, uznaniem cieszą się także steki. Tradycyjnym daniem są również hamburgery, ciasta z symbolem flagi amerykańskiej oraz… arbuzy. Kolejnym modnym trendem jest oczywiście wywieszanie flagi Stanów Zjednoczonych oraz odczytywanie słów Deklaracji publicznie. W Nowym Jorku już 52 lata jest organizowany wielki pokaz fajerwerków nad rzeką Hudson, który skupia wielu obywateli Ameryki. Są oni w stanie zapłacić duże kwoty a możliwość podziwiania fajerwerków z dogodnej lokalizacji. W tym roku pokaz trwał 28 minut. Czwartego lipca odbywają się także uroczystości nadania obywatelstwa imigrantom.W całym kraju mają miejsce parady, pokazy fajerwerków oraz mecze bejsbolowe.

Święto Narodowe Francji – 14 Lipca, oficjalne święto Francji.

W ten sposób uwieczniono Rewolucję Francuską, która spowodowała zmianyw systemie politycznym i prawnym. Hasło „wolność, równość, braterstwo” stało się najważniejszą francuską dewizą, ponieważ wprowadziła pojęcie wolności osobistej oraz wolność słowa i wyznania. Zamek Bastylia został zdobyty przez paryskich rewolucjonistów, a następnie zburzony. To miejsce jest kojarzone, jako z symbolem ucisku, ponieważ w XVII z systemu umocnień broniących Paryża stało się więzieniem. Mimo, że tylko kilku więźniów zostało uwolnionych po zdobyciu Bastylii, był to ważny sygnał dla władzy pokazujący, że francuski lud zbuntował się przeciwko monarchii. W Bastylii przebywało wiele słynnych osób, m.in. francuski pisarz Oświecenia Voltaire, który głośno opowiadał się za sekularyzacją.

Czternastego lipca mają miejsce parady wojskowe na słynnych Polach Elizejskich. Na świecie odbywają się Festiwale Kultury Francuskiej (np. na Węgrzech). W Paryżu możemy podziwiać pokazy fajerwerków oraz parady wojskowe. Największą popularnością tego dnia cieszy się Wieża Eiffla, ze względu na niesamowite widoki. Francuskie Święto Niepodległości jest celebrowane już dzień wcześniej, kiedy to nocą ma miejsce retraite aux flambeaux, czyli odtworzenie ataku Bastylii. Żeby było bardziej klimatycznie, obserwować je można przy świetle pochodni. Aby uczcić tak wielkie wydarzenie, Francuzi organizują pikniki lub zbierająsię w domostwach i celebrują je odświętnymi daniami. Ze względu na porę roku, dominują lekkie potrawy, takie jak tarta z wytrawnym nadzieniem,   sałatki, niegotowane owoce i warzywa oraz desery.

Święto: Dzień Lustra, 3 lipca, na całym świecie. Święto nieoficjalne.

Kolejnym wartym uwagi świętem jest Dzień Lustra,inaczej noszący nazwę „Powiedz Sobie Komplement w Lustrze", który jest obchodzony trzeciego lipca. Historia tego święta nie jest znana, natomiast warto je celebrować.Tego dnia należy pamiętać, żeby być bardzo miłym dla samego siebie, co nie odzwierciedla się tylko wkomplementach płynących z naszych ust, lecz także tego, jak traktujemysiebie. A powinniśmy jak najlepiej. Wyjście do eleganckiej restauracji, drogie ubranie, ekskluzywny gadżet – nic w tym złego! Co więcej, Dzień Lustra pozwala nam przypomnieć o tym, że warto czasem być egoistą, w zdrowym tego słowa znaczeniu. Jeżeli nie wiemy, co sprawi nam radość, dobrze odwołać się do słynnej Piramidy Maslowa, na którą składa się z różnych potrzeb: potrzeby samorealizacji, potrzeby szacunku i uznania, potrzeby przynależności, potrzeby bezpieczeństwa oraz naturalnie, potrzeb fizjologicznych. Warto zastanowić się, co „szwankuje“ w naszym codziennym życiu, aby właśnie podczas takich dni jak Dzień Lustra zmobilizować się do osiągnięcia lepszych relacji z innymi ludźmi i wewnętrznego spełnienia.  Dobrze jest popracować nad swoim poczuciem własnej wartości, ponieważ nic tak nie hamuje walki o nasze marzenia jak my sami. Pozytywna afirmacja przed lustrem potrafią zdziałać cuda, a uśmiechnięta i wierząca w siebie osoba jest w stanie zjednać sobie ludzi i tym samym uzyskać komplementy nie tylko od siebie samej.

Dzień Niepodległości Peru – 28 lipca, Peru. Święto oficjalne

Peru uzyskało niepodległość w roku 1821, za sprawą generała Jose de San Martin. Był on przywódcą powstania południowych narodów Ameryki Południowejprzeciw hiszpańskiemu panowaniu. 28 Lipca zdobył Limę, która stałą się później stolicą Peru.

Każdego roku ma miejsce defilada oraz przemówienie prezydenta Peru. Obecnym prezydentem od 28 lipca 2011 roku jest Ollanta Humala Tasso. Już na początku lipca Peruwiańczycy dumnie wywieszają flagi swojego kraju. Latynosi na całym świecie obchodzą swoje święto. Na przykład w Londynie znani ze swojego umiłowania do imprez, muzyki Peruwiańczycy grają na ulicach peruwiańską muzykę. Można również spróbować ich narodowych potraw i napojów. Najsłynniejsze z nich to ceviche, sałatka z owocami morza, pisco, czyli napój alkoholowy typu brandy produkowany z winogron oraz lomo saltado – zrobione z marynowanego steku, ryżu,smażonych ziemniaków i warzyw. Można również podziwiać tańce, słuchać poezji i brać udział w warsztatach o peruwiańskiej kulturze. W Peru świętuje się również poprzez walki byków, walki kogutów i wystawy koni. W Polsce organizacja Fuerza Perú (Potęga Peru) organizuje afroperuwiański grill o nazwie anticuchada oraz umożliwia zapoznanie się z kulturą tej mniejszości etnicznej poprzez występy artystyczne.

W środku lata w Polsce nie obchodzimy ważnych, państwowych uroczystości (jeśli nie liczyć wycofanego święta PZPR, obchodzonego w PRL z okazji powstania PKWN 22 VII 1944 roku – po którym nikt już chyba za bardzo nie tęskni), ale 24 VII nie zapominajmy o policji. Ta służba mundurowa została uhonorowana swoim branżowym dniem. W 1995 roku Sejm RP uchwalił 24 lipca Świętem Policji. Wtedy najlepsi oficerowie, a także niżsi rangą funkcjonariusze, otrzymują awanse, ordery i wyróżnienia. W wigilię Święta Policji – 23 lipca swoje nieformalne świętomają polscy włóczykije. To najlepszy moment na wędrówki po naszym kraju, ale zawsze trzeba być ostrożnym. Tu uwaga dla turystów uwielbiających długie nocne, piesze marsze - policja ma prawo ścigać za włóczęgostwo. Dla bezpieczeństwa trzeba mieć przy sobie niezbędne dokumenty, które musimy okazać przedstawicielom władzy podczas rutynowej kontroli.

Pierwszego lipca, kiedy tylko wyjdziemy na spacer z naszym ukochanympsem – pamiętajmy o jego święcie. Wspólny aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu powinien sprzyjać kolejnej refleksji – otóż wielcy sportowcy bez radia, telewizji, prasy, Internetu nie byliby wielkimi gwiazdami rozpoznawanymi przez wszystkich na całym świecie bez dziennikarzy opisujących, relacjonujących ich zmagania. To branżowe wydarzenie wypada dokładnie 2 lipca. Od 1994 roku obchodzony jest Światowy Dzień Dziennikarza Sportowego obchodzony w rocznicę utworzenia w Paryżu Międzynarodowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej – AIPS.

Bardzo przyjemnych okazji do celebrowania w lipcu jest mnóstwo. Dla osób romantycznie usposobionych 6 lipca będzie ważną datą w ich kalendarzu. To właśniewtedy obchodzimy Dzień Pocałunku. Nikomu niczego nie będziemy tutaj podpowiadali. Sposób obchodów, ich formę jedynie właściwą i pożądaną ustalić muszą między sobą osoby najbardziej zainteresowane czułym podkreślaniem walorów tego pięknego święta.

Wróćmy na ziemię. Lądowanie będzie twarde. Drugiego dnia lipca w Roswell w USA, w 1947 roku, na Ziemi prawdopodobnie po raz pierwszy wylądowali kosmici. Katastrofa ich tajemniczego pojazdu jest przedmiotem gorących dyskusji pasjonatów UFO na całym świecie. Organizowane wtedy są zjazdy fanów gier, filmów, literatury SF. Do Roswell tego dnia nadciągają tłumnie prawdziwy ludzcy kosmici. To dzień UFO.

Pewne rzeczy owiane są mgiełką tajemnicy. W połowie lipca (15) obchodzone jest Święto Dnia Bez Telefonu Komórkowego – nieformalnie ogłoszone przez internautów z całego świata. Jest okazja, żeby przez ten czas nic nie mówić i zachować poufność – choćby na 24 godziny. Któż wytrzymałby taką katorgę niech pierwszy podniesie rękę do góry i się do tego szczerze przyzna!

Przy okazji – ostrożność w rozmowach przez telefon jest konieczna i zawsze będzie dobrze widziana przez cały rok używania smartfonu. To oczywiście dotyczy także w zachowaniu wszelkiej niezbędnej roztropności w trakcie prowadzenia swojego samochodu na drodze. Oto, bowiem 25 lipca poświęcony jest bezpiecznemukierowcy. To święto kościelne dedykowane jest postaci – św. Krzysztofa – patrona wszystkich mistrzów kierownicy. W Polsce jeden z najbardziej rozpoznawalnych rajdowców - Krzysztof Hołowczyc prowadzi wtedy dla początkujących kierowców warsztaty bezpiecznej jazdy z zakresu bezpieczeństwa w poruszaniu się po krajowych drogach. Warto pamiętać, że dzień wcześniej policjanci świętują własne osiągnięcia zawodowe… czy to tylko przypadkowa zbieżność dat?

Wróćmy do USA. Z okazji Dnia Niepodległości organizowane są liczne pikniki. Praktycznie każda potrawa ma w tym miesiącu poświęcony swój dzień. Wymienimy tu tylko kilka, żeby nie zachęcać do nadmiernej konsumpcji niezdrowego jedzenia. Jest taka data. Dzień Śmieciowego Jedzenia wypada 21 lipca. Warto wymienić kilka innych smacznych okazji.

Na przykład w Polsce już pierwszego lipca powinniśmy jeść zdrowe ryby. Dzień Śledzia organizowany jest w nadmorskiej letniskowej miejscowości Niechorze. Tymczasem w USA cztery tygodnie później – 28 lipca Amerykanie i właściwie cały świat mogą obchodzić Dzień Pizzy. Jeżeli ktoś nie lubi, zawsze może poczekać 24 godziny i zjeść coś z dodatkiem sera. Jego smak najlepiej docenimy dokładnie 29 lipca. Na słodko – następnego dnia obchodzimy Dzień Sernika. Jeżeli i to nam nie wystarczy – możemy sobie upiec malinowy placek.Dzień Ciasta z Malinami wypada 31 lipca.Gdy razem jemy, w miłym towarzystwie, dochodzi nam dodatkowy czynnik wzmacniający smak określonej potrawy. Chodzi o zbiorową autosugestię.W Polsce pączki lepiej smakują w Tłusty Czwartek, a szampan działa mocniej w Nowy Rok. W lipcu komuś może bardziej zasmakuje np. pizza.Smacznego!

Jeśli już ktoś zmuszony jest do określonej diety i nie w smak mu nieustanne objadanie się przy jakiejkolwiek nadarzającej się okazji proponujemy matematyczne święto liczby π (pi). W Europie wypada 22 lipca. Ważny jest zapis daty wg normy ze starego kontynentu: 22/7. Jeżeli podzielimy tę datę przez numer miesiąca – otrzymamy – 3.14. W USA ten dzień obchodzi się każdego 14 marca (wg normy amerykańskiej zapisu: 14. 03.).

Jednak i my mamy zagadkę dla naszych Czytelników. Kiedy w lipcu wypada Światowy Dzień Czekolady? Chwila namysłu… I jeśli już ktoś wie, to może wtedy sobie ją, w nagrodę, zjeść w ilości ponadnormatywnej. Będzie lepiej smakowała w dobrym towarzystwie – gdy nie zapomnimy o poczęstowaniu nią swoich bliskich i przyjaciół.

niedziela, 05 czerwiec 2016 09:52

„Do lata, do lata piechotą będę szła” śpiewała Beata Kozidrak...

 

Niewątpliwie czerwiec kojarzy nam się z początkiem upalnych dni i wakacji.

Dzień Dziecka, koniec roku szkolnego zwiastują dużo wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dzień staje się dłuższy, wieczory cieplejsze, ale to również czas krótkich, acz intensywnych burz. Z tych względów w naszym kraju miesiąc ten uznawany jest za letni. Pod koniec czerwca następuje przesilenie letnie na półkuli północnej, a przesilenie zimowe na półkuli południowej.

 

Źródła wskazują, że nazwa miesiąca, tak jak i nazwa koloru czerwonego, wywodzą się od nazwy pewnego owada – czerwca poslkiego. To z niego wyrabiano czerwony barwnik, tzw. koszenilę. Barwnika tego używano do barwienia tkanin, a do dziś korzysta z niego przemysł spożywczy. Owady zbierano w czerwcu na korzeniach rośliny o nazwie „czerwiec trwały”. To z kolei pospolita w Polsce roślina z rodziny goździkowatych. Stare przysłowie mówi że „W czerwcu grusze kwiat zrzucają, czereśnie się zapalają”. Te wspaniałe, smaczne i zdrowe owoce zaczynają dojrzewać właśnie w szóstym miesiącu roku, który skrywa w sobie wiele ciekawych świąt.

Miesiąc rozpoczyna się dniem najbardziej lubianym przez najmłodszych tj. Dniem Dziecka. 1 czerwca to czas licznych imprez dla dzieci, zabaw, festynów i atrakcji z tym związanych. W tym dniu wręcza się również dzieciom prezenty. Według kalendarza świąt nietypowych to również Dzień Bułki i Dzień bez mleka.

sobota, 14 maj 2016 16:23

 „To był maj, pachniała Saska Kępa…” śpiewała Maryla Rodowicz w słynnej Małgośce.

 

Maj to niezwykle piękny miesiąc, w którym dzień wydłuża się do 16,5 godziny. W Polsce to miesiąc dość pogodny, choć poranki i wieczory nie należą do najcieplejszych.

 

Bywa, że zdarzają się przymrozki, ale słońce ogrzewa już coraz głębsze warstwy ziemi, dzięki czemu do życia budzą się rośliny i owady. Jeśli chodzi o polską nazwę piątego miesiąca roku, „maić” oznacza tyle samo co „stroić”. Doskonale ten nastrój oddaje natura, ziemia zaczyna stroić się w kwiaty: wdzięczne tulipany, subtelne konwalie, bajkowe niezapominajki, okazałe piwonie. W parkach zaczynają kwitnąć kasztany, klony i pachnie jaśmin. Zaczyna dawać o sobie znać bez. Pola żółcą się od rzepaku, a łąki od złocieni, pokazuje się też rumianek. Coraz częściej można zauważyć motyle, a w koronach drzewach słychać rozświergotane ptactwo. Słowo „maj” to również określenie młodej ziemi, która w całym majestacie pokazuje się właśnie w tym miesiącu. Zresztą według starej legendy to właśnie w maju Bóg Ojciec stworzył świat…

Miesiąc rozpoczyna się optymistycznie majówką i licznymi świętami.

1 Maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy. Nie jest to, jakby się mogło wydawać, tradycja tylko polska czy spuścizna PRL-u. To data upamiętniająca bohaterską walkę o lepsze warunki zatrudnienia dla pracowników na całym świecie. Poza tym to również rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.

2 Maja to Święto Polskiej Flagi, która dumnie powiewa też 3 maja – Święto Konstytucji. W tym dniu obchodzimy również Światowy Dzień Wolności Prasy.

15 maja jest Zesłanie Ducha Świętego czyli Zielone Świątki. Obchodzimy je w szóstą niedzielę i poniedziałek 50 dni po Wielkanocy. Zielone Świątki wywodzą się z pogańskiej tradycji. Domy i płoty przyozdabiano zielonymi gałązkami wierzb i brzóz, oczekując obfitych plonów i lata.

26 maja w tym roku łączą się dwa święta – Dzień Matki i Boże Ciało. To drugie to święto ruchome. Wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy, jest radosnym i dziękczynnym świętem upamiętniającym .

31 maj zamyka ten miesiąc dwoma świętami. Światowy Dzień bez Papierosa oraz Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego.

 

Święta Majowe na świecie

W Japonii maj oznacza szybki miesiąc. Piątego maja obchodzony jest Dzień Dziecka, który jednocześnie jest częścią tzw. Złotego tygodnia. Dla tego dnia charakterystyczne są kolorowe flagi, przypominające ryby koi – ozdobnego, hodowlanego karpia brokatowego. Jego atrakcyjne ubarwienie stanowi ozdobę oczek wodnych. Z kolei szóstego maja w Kraju Kwitnącej Wiśni rozpoczyna się początek lata.

W Stanach Zjednoczonych ważnym świętem jest Memorial Day czyli Dzień Pamięci. To narodowe święto Amerykanów, upamiętniające obywateli USA, którzy zginęli w trakcie służby wojskowej. Obchodzone jest w ostatni poniedziałek maja.

Fiesta de San Isidro, czyli Święto Patrona Madrytu obchodzone jest w Hiszpanii piętnastego maja. W tym dniu odbywają się sławne na cały świat walki byków. Oprócz koncertów mają miejsce liczne procesje oraz jarmarki.

Cinco de mayo (hisz. piąty maj) to dobrowolnie obchodzone święto w Meksyku. Upamiętnia ono nieoczekiwane zwycięstwo wojsk meksykańskich nad francuskimi w bitwie pod Peublą. Wśród symboli pojawiających się tego dnia znajdują się tradycyjne meksykańskie ikony, jak Matka Boża z Guadalupe. W wielu szkołach 5 maja odbywają się specjalne uroczystości mające na celu uświadomienie znaczenia historycznego wydarzeń z 1862 roku. Chociaż znaczenie tego święta jest zdecydowanie większe w Stanach Zjednoczonych niż w samym Meksyku.

Spring Bank Holiday to święto obchodzone w Anglii i Wali, Szkocji i Irlandii. Obchodzone jest w ostatni poniedziałek maja i jest nieformalnym dniem wolnym od pracy. Dlaczego? Osoby, które nie są zatrudnione w służbach użyteczności publicznej lub służbach mundurowych, czyli np. policji, straży pożarnej, pogotowiu ratunkowym czy służba służbie zdrowia mają dzień wolny od pracy. Natomiast osoby zatrudnione w tych służbach otrzymują wyższe wynagrodzenie. Jak sama nazwa wskazuje święta bankowe zawdzięczają swoją nazwę bankom, które w tym dniu są nieczynne, a więc firmy nie mogą działać.

Ostatnio dość popularny stał się „Kalendarz Świąt Nietypowych”. Co oznacza, że oprócz tych tradycyjnych, narodowych świąt pojawiają się inne, jak np.

4 maja– Międzynarodowy Dzień Gwiezdnych Wojen

10 maja– Światowy Dzień Przytulania

19 maja– Dzień Mycia Samochodów

20 maja– Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń

28 maja– Dzień Bez Prezerwatywy

31 maja– Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego, Dzień Bociana Białego

Wynika z tego, że każdy dzień jest Świętem i należy go odpowiednio celebrować.

Magdalena Saganowska

 

 

 

 

sobota, 02 kwiecień 2016 06:37

Kwiecień plecień

 

Kwiecień przed nami, a wraz z nim duże zmiany pogodowe. Dni stają się coraz dłuższe, po kilku miesiącach przyroda odżywa i ulice zmieniają koloryt dzięki zieleni drzew i coraz silniejszym promieniom słonecznym. Po miesiącach spędzonych w domu, bez słońca, wraz z nadejściem zmiennej pogodowo wiosny organizm musi się przestawić na funkcjonowanie w zmienionych warunkach. Warto o tym pamiętać i posłuchać swojego zegara biologicznego.

 

Kwiecień jest czwartym miesiącem roku. Ma trzydzieści dni. Jest miesiącem wiosennym na półkuli północnej i jesiennym na półkuli południowej, gdzie odpowiada październikowi. Co ciekawe, kwiecień zaczyna się zawsze w tym samym dniu tygodnia co lipiec, a w latach przestępnych - co styczeń. Jego nazwa pochodzi od kwitnących w tym miesiącu kwiatów. Dawniej używane nazwy to łżykwiat, dębień i brzezień. Nazywany też był zwodzikwiatem, bo zwodził szybkim nadejściem ciepłych dni poprzez wczesne zakwitanie pierwszych kwiatów. Jest to niełatwy czas dla alergików, którzy są narażeni na rosnące oddziaływanie pyłków kwiatowych, szczególnie w kwietniu, maju i czerwcu. Łacińska nazwa aprilis została zapożyczona przez większość języków europejskich. Pochodzi od czasownika aperire – otworzyć, co nawiązywało do otwarcia się drzew i roślin poprzez pączkowanie i kwitnienie. Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata, pół wiosenny, pół zimowy, nie każdemu bywa zdrowy, to zaświeci błyskawicą, to zasypie twarz śnieżycą mówi stare ludowe przysłowie, a jego potwierdzenie często widać za oknem, gdzie rozwinięte pęki przykrywają kępki śniegu. Po zakwitnięciu pierwszych kwiatów stopniowo rozwijąją się kolejne gatunki, a na gałęziach drzew pojawiają się pierwsze listki.

W kwietniu zauważamy pierwsze muchy i motyle, do godów przygotowują się żaby. Jest to także miesiąc, kiedy do Polski wraca z ciepłych krajów większość ptaków. Na drzewach pojawiają się pierwsze listki, pierwsze zazieleniają się osiki, wiązy, graby i brzozy. Kwitnie klon, grab, czeremcha, brzoza, cis i tarnina. Runo leśne ma szansę rozwijać się do połowy kwietnia, kiedy rozwijające się korony drzew zaczynają zasłaniać dostęp do światła. Bujnie wtedy kwitną zawilce, przylaszczki, fiołki i inne gatunki leśne. Pod koniec kwietnia na polach pięknie na żółto zakwita rzepak.

Efekty ekspansywnie rozwijającej się przyrody oddają przysłowia ludowe. Poniżej niektóre z nich:

Grzmot w kwietniu dobra nowina, już szron roślin nie pościna.

sobota, 12 marzec 2016 08:52

Wiosna to nowy początek, nowe życie i nowe szanse.

 

W marcu jak w garncu. Tegoroczna zima zachowuje się jak rozkapryszone dziecko - kiedy tylko się obudzi, zaczyna krzyczeć, machać nóżkami i rzucać zabawkami. Być może atak mrozów i śnieżyce mamy jeszcze przed nami, ale tymczasem przyroda powoli budzi się do życia.

Tegoroczny marzec zawiera kilka ważnych dat, ale najważniejszymi są bezsprzecznie Święta Wielkiej Nocy.

Za nami obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Pierwszego marca odbyły się liczne uroczystości upamiętniające ludzi, którzy byli częścią antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Święto zostało ustanowione 3 lutego 2011 roku.

Obchodziliśmy również Dzień Pisarza (3 marca) oraz Dzień Teściowej (5 marca). Obchody tego drugiego po raz pierwszy miały miejsce we Francji.

Tego dnia powiedzmy kilka miłych słów swoim teściowym, gdyż, mimo konfrontacji, zawsze udzielą nam dobrych rad i pomogą w zadbaniu o dom i rodzinę.

A co przed nami? Z czym może bardziej kojarzyć się nam marzec jak nie z Dniem Kobiet. Dziś wiąże się on głównie z obdarowywaniem pań kwiatami i słodkościami, ma on jednak ciekawą historię. Tradycje z nim związane poruszają ważne kwestie dotyczące walki kobiet o swoje prawa i ich rolę w społeczeństwie. Pierwszy raz Narodowy Dzień Kobiet obchodzono w USA 28 lutego 1909 roku. Amerykańskie i europejskie ruchy robotnicze dały początek międzynarodowemu charakterowi tego święta. Chęć walki o szeroko pojęte prawa kobiet spowodowała, że wkrótce na całym świecie kobiety doczekały się swojego święta. Międzynarodowy Dzień Kobiet został ustanowiony w 1910 roku.

15 marzec to Międzynarodowy Dzień Praw Konsumenta, który po raz pierwszy był obchodzony w 1983 roku.

Ile razy zdarzyło nam się zostać naciągniętym na fałszywe promocje lub mieć problem ze zwrotem zakupionych produktów? Ile razy marnowaliśmy w ten sposób owoce swojej cieżkiej pracy, czyli zarobione pieniądze? Prawdą jest, że nie zawsze, nabywając różne produkty, jesteśmy świadomi swoich praw. Jakie sztuczki najczęściej stosują na nas sprzedawcy? O tym można by pisać książki. Warto jednak zwrócić na nie uwagę, by nie dać się nabrać na wyprzedaż, napis "zwrotów nie przyjmujemy" i "po odejściu od kasy reklamacji nie uwzględnia się". Warto też oglądać daty ważności. Niestety niektóre sieci tylko czekają na chwilę nieuwagi, by wcisnąć nam stary towar. Tu złotówka, tam złotówka, ale jak sobie pomyślimy, że codziennie miliony ludzi robi zakupy, to z tego procederu zrobi się całkiem pokaźna suma.

20 marca to Niedziela Palmowa. Święto obchodzone jest siedem dni przed Wielkanocą i upamiętnia ono przybycie Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu wierni przynoszą do kościoła palemki, które symbolizują odradzające się życie. Samo wykonywanie palem ma bogatą tradycję, w niektórych miastach Polski organizowane są nawet konkursy na największą i najpiękniejszą palemkę.

Warto również dodać, że pierwszy dzień wiosny przypadnie w tym roku 20 marca.

Kolejnego dnia obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Święto zostało ustanowione przez ONZ w 1966 roku. 21 marca 1960 roku doszło w Sharpeville w RPA do masakry podczas pokojowej demonstracji, w której policjanci zastrzelili 69 osób. Dzień ten to nie tylko upamiętnienie tych wydarzeń, ale również próba walki z dyskryminacją rasową i nietolerancją.

A teraz coś dla miłośników chmur, burz i wiatru. 23 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Meteorologii.

I w końcu najważniejsze święta miesiąca - Wielkanoc! Okazja do rodzinnych spotkań, przemyśleń i wielkich wiosennych porządków (które same w sobie również mogą mieć symboliczny wymiar). 25 marca przypada Wielki Czwartek. Jest to Święto upamiętniające ustanowienia sakramentów. Tego dnia wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne -najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym, które upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

26 marzec to Wielki Piątek, dzień upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa. Jest to dzień zadumy i powagi. Obowiązuje wtedy ścisły post, a w kościołach nie odbywają się msze.

Kolejny dzień to Wielka Sobota. Czas skupienia i wyciszenia. W kościele adoruje się Najświętszy Sakrament w kaplicy zwanej Grobem Pańskim w wyczekiwaniu na Zmartwychwstanie Jezusa. Z tym dniem wiąże się też tradycja zanoszenia do kościoła koszyka ze święconką. A co pomiędzy innymi znajdujemy w koszyku? Jajka jako symbol nowego życia, sól, która ma chronić przed zepsuciem i chleb, jako podstawowy pokarm, który dla chrześcijan symbolizuje ciało Chrystusa.

W końcu nadchodzi Niedziela Wielkanocna, zwana również Wielką Niedzielą. To dzień upamiętniający zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest to najważniejsza i najbardziej uroczysta niedziela w roku. Jej obchody zaczynają się w sobotę po zmroku od Wigilii Paschalnej (liturgii sprawowanej w noc Zmartwychwstania Pańskiego). Niedziele Wielkanocną zaczynamy od śniadania, podczas którego dzielimy się z najbliższymi święconką.

Najbardziej szaloną tradycją wielkanocną jest pewnie Lany Poniedziałek, zwany także śmigus-dyngus. To dzień wolny od pracy, podczas którego wylewa się tysiące litrów wody. Polewanie wodą symbolizuje pobudzenie przyrody do życia. Jest to dzień radosnych psikusów i śmiechu. Oby tylko pogoda dopisała.

Marzec to kolorowy miesiąc. Dni są coraz dłuższe i coraz bardziej słoneczne. Wokół też pojawiają się kolorowe kwiaty. Można spędzić ten czas aktywnie sprzątając i w ten sposób symbolicznie przygotować się do nadejścia wiosny. A wiosna to nowy początek, nowe życie i nowe szanse.

Alicja Szwanc

 

niedziela, 07 luty 2016 09:15

 

Kalendarzowa zima w pełni a za oknami raz biało i mroźnie a raz wręcz wiosennie. Mimo niewielu świąt można powiedzieć, że luty będzie równie zwiariowany jak pogoda,. Przyniesie nam szaloną zabawę na koniec karnawału i święto zakochanych. Ten rok jest przestępny więc w tym roku świetowac beda również wszyscy szczęśliwcy urodzeni 29 lutego.

 

2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Boskiej Gromnicznej). Przypada ono 40 dni po Bożym Narodzenia i jest pamiątką ofiarowania Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Jest to jedno z najdawniejszych świąt (obchodzone je w Jerozolimie już w IV wieku). Z dniem 2 lutego kończy się okres śwpiewania kolęd i trzymania w domu przyzdobionych choinek. Powoli zbliżamy się do okresu postu przed Wielkanocą. Jednak nim to nastąpi, mamy jeszcze kilka okazji na zabawę i pyszności.

Postanowienia noworoczne drżyjcie w nieokoju! Oto dzień przeklęty dla wszystkich będących na diecie czy unikających słodkości. Już 4 lutego Tłusty Czwartek! Tego dnia nie będzie nam łatwo odpędzić się od smakołyków. Na każdym kroku będą czaić się pyszne, ciepłe pączki proszące się o schrupanie. Skąd wywodzi się ten słodki dzień? Tłysty czwartek to początek ostatniego tygodnia karnawału i tego dnia mamy przyzwolenie na objadanie się (każda wymówka jest dobra ;) ). Już w czasach pogaństwa świętowano odejście zimy i nadejście wiosny. Cieszmy sę więc nadchodzącą nową porą roku.

Aby wytrząść kalorie zmagazynowane w czwartek trzeba koniecznie udać się 6 lutego na dyskotekę bądź imprezę z okazji ostatniej soboty karnawały! Tak , to już w ten weekend. Czas nieuchronnie biegnie przybliżając nas to kresu postu przed Świętami Wielkiej Nocy.

10 lutego przypada Środa Popielcowa, dzień bardzo ważny dla wszyskich Chrześcijan, który rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Jest to upamiętnienie spędzenia przez Jezusa 40 dni na pustyni, podczas których modlił się. Okres postu i pokuty ma być dla ludzi szansą do nawrócenia i czasem przemyśleń nad życiem i wartościami. Tego dnia, wierni posypuja głowę popiołem jako znak pokuty. Popiół może też symbolizować kruchość i ulotność życia. Warto więc, zwłaszcza w czasach skoncentrowanych na posiadanie, skupić się na chwilę na swoim wnętrzu i duchowości.

Z czym bardziej nie kojarzy się miesiąc luty jak nie ze Świętem zakochanych. Dzień uwielbiany przez zakochanych oraz szeroko rozumiany biznes i znienawidzony przez osoby borykające się z problemami w sferze miłosnej. Chcociaż, coraz częściej i dla par jest to dzień ociekający komercją, co może być dość irytujące. Jedno jest pewne, mamy do czynienia z dniem miłości i przyjaźni wypełniomym kwiatami, serduszkami, czekoladkami i pluszowymi misiami. Gdzie nie spojrzeć tam zakochani pochłonięci całusami, napisy "I love you" i czerwone serca z czego tylko się da. Radio zalewa nas miłosnymi nutami a telewizja na pewno będzie nas uszczęśliwiać romantycznymi konediami. Tego dnia wysyłamy listy i pocztówki osobom, które kochami lub darzymy przyjaźnią, zapraszamy ukochanych do kina i restauracji.

Skąd się wzięła ta ogólnoświatowa tradycja obchodzenia 14 lutego jako dnia zakochanych? Historia sięga czasów panowania rzymskiego cesarza Klaudiusza II Gockiego, który w związku z wojnami zakazał młodym żołnierzom zwiąków małżeńskich. Jednak jak zakazać ludziom bycia razem? Kapłam Walenty potajemnie udzielał zakochanym ślubu, za co zapłacił najwyższą karę. Został skazany na śmierć. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 lub 270. A skąd zwyczaj wysyłania listów i kartek? Święty Walenty przed egzekucją zostawił list. Był on przeznaczony córce strażnika, która podnosiła go na duchu. W liście w kształcie serca było napisane "Od Twojego Walentego".

Kolejnym ciekawym dniem jest 21 luy. Jest to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Język, którym się posługujemy to oznaka naszej tożsamości i kultury. Święto zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Upamiętnia ono wydarzenia z 1952 roku, kiedy to podczas demonstracji w Bangladeszu zginęło pięciu studentów. A domoagali się oni unania języka bengalskiego za język urzędowy.
Tego dnia zwracamy szczególną uwagę na język jako dziedzictwo kulturowe i na fatk, iż część języków świata może zniknąć w przeciągu 2-3 pokoleń. Należy więc pielęgnować różnorodność językwową i starać się zachować tę oznakę narodowości, kultury i pochodzenia.
Jako polacy możemy być dumni, gdyż nasz język jest dodatkowo jednym z najtrudniejszych języków na świecie (na niektórych stronach, można przeczytać, że najtrudniejszym). Składa się na to nie tylko bogate słownictwo, ale również niesamowicie trudna gramatyka, ortografia, która dla niejednego polaka jest mega trudnym wyzwaniem, no i przede wszystkim wymowa. Wystarczy podać parę przykładów: "Chrząszcz brzmi w trzcinie", "Szedł Sasza suchą szosą" lub "Nielojalna Jola" .

W końcy, tegoroczny luty jest wyjątkowy, gdyż będzie miał 29 dni. Dlaczego mamy lata przestępne? Rok przestępny to taki, który ma 366 dni zamiast 365. Na okrążenie Słońca nasza planeta potrzebuje około 365 i 6 godzin. Z tych dodatkowych godzin co 4 lata robi nam się doba i właśnie dlatego mamy dłuższy luty.

Luty to już krok do wiosny. Dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Pewnie spadnie jeszcze biały puch ale zapewne nie poleży długo. Wykorzystajmy ten miesiąc najlapiej jak można wraz z dodatkowym, dwudziestym dziewiątym dniem.

Alicja Szwanc

 

piątek, 08 styczeń 2016 17:53

Styczeń to miesiąc wyjątkowy, jest bowiem początkiem Nowego Roku. Daje nam zastrzyk pozytywnej energii i siłę na ponowną próbę realizowania wszelkiego rodzaju postanowień.

Pierwszy dzień roku mógłby być nazwany światowym dniem odpoczynku po wielkiej, globalnej imprezie. Zamknięcie starego i powitanie nowego zawsze przynosi nam odrobinkę wiary i nadziei, że to będzie właśnie ten rok, w którym uda nam się osiągnąć upragnione cele. Coraz częściej rezygnujemy z postanowień z powodu licznych niepowodzeń, ale czy potrafimy odpowiedzieć na pytania "Co zrobiłem/zrobiłam by zrealizować mój cel?" Dajmy się naładować pozytywną energią nowego roku i zobaczmy, jak świat wita jego nadejście.

Sylwester to bez wątpienia najbardziej szalona, roztańczona i, mimo mrozu, gorąca noc w roku. Bale, imprezy, prywatki, dyskoteki - jakkolwiek by tego nie nazwać, na wszystkich kontynentach ludzie bawią się do białego rana, a gdy wybije północ strzelają miliony korków od szampana, a na niebie żarzą się sztuczne ognie.

O północy dzwonimy do rodziny i przyjaciół z najlepszymi życzeniami zdrowia, miłości i pieniędzy. Ośmieleni szampanem słowa takie kierujemy też do przypadkowych ludzi spotkanych gdzieś na imprezie plenerowej. Tego wieczoru nasze nastawienie do świata staje się odrobinkę lżejsze, bardziej optymistyczne i być może te uczucia powinniśmy zabrać ze sobą na kolejne 365 dni.


Istnieje wiele przesądów i tradycji noworocznych, o niektórych mało kto pamięta. Podobno spisanie na kartce problemów i spalenie jej ma przynieść uwolnienie od starych kłopotów. Szczerze, ta sztuczka działa równie dobrze przez cały rok :) Przed sylwestrową imprezą musimy również zadbać o nasz wygląd. Oczywiście nie powinniśmy sprzątać, gdyż tym wykurzamy szczęście z domu. Szczęśliwi ci, którzy nie mieli w Sylwestra nic do posprzątania.

A co dzieje się na świecie? Hiszpanie i Meksykanie jedzą 12 winogron, jedną z każdym uderzeniem dzwonu podczas odliczania do wybicia północy. Każdy owoc to jedno życzenie. W Meksyku dekoruje się również domy kolorami odzwierciedlającymi życzenia na nowy rok.

W Finlandii znana jest tradycja zwana molybdomancy, czyli topienie ołowiu i wrzucanie substancji do pojemnika z zimną wodą. Zastygła substancja lub rzucany przez nią cień dają nam przepowiednię na kolejny rok. Zwyczaj topienia ołowiu istnieje również w Niemczech.

W Chinach maluje się drzwi wejściowe na czerwono, co ma symbolizować szczęście i powodzenie. Chowa się też noże, by nikt nie mógł się skaleczyć, co mogło by obciąć szczęście całej rodziny.

Noworoczne świętowanie w szkockim wydaniu to Hogmanay. Trwa ono od 30 grudnia do 2 stycznia. Warto podkreślić, że 1 i 2 stycznia to w Szkocji dni wolne od pracy. O północy 31 grudnia kolęduje się wraz z rodziną i przyjaciółmi, pije się Whisky, która ma właściwości oczyszczające atmosferę, na szczęście je się maślane ciasteczka, a na bogactwo i urodzaj - czarną bułkę, której kolor symbolizuje bryłkę węgla. Wierzy się też, że dobrą wróżbą jest pierwszy noworoczny gość, powinien to być wysoki brunet. Jest on gwarancją spokoju i szczęścia.
Warto również zwrócić uwagę na tradycyjną pieśń "Auld Lang Syne" , która stała się poniekąd hymnem noworocznym na całym świecie. Pewnie słyszeliśmy ją nie raz w świątecznych filmach familijnych.

wtorek, 01 grudzień 2015 06:58
 

Kiedy za oknem plucha, szaro i ponuro, radością napełniają nas obchodzone w tym okresie święta i zwyczaje. W szczególności miłe sercu są grudniowe uroczystości. Czas Adwentu przygotowuje nas na narodziny małego dzieciątka Jezus w Betlejem, a także umila oczekiwanie na obchody świąt Bożego Narodzenia. Dzieci w tym okresie udają się z kolorowymi lampionami do kościoła na roraty, co przygotowuje ich serduszka na narodziny Jezusa. 6 grudnia dla najmłodszych jest dniem wyjątkowym, gdyż dzieci dostają prezenty od św. Mikołaja. Według legendy był on biskupem Miry, mieszczącej się na południu Azji Mniejszej i obdarowywał wiernych podarunkami.

Święta są magiczne i wydaje się wówczas, że czas zatrzymuje się w miejscu. W tym okresie ludzie są dla siebie życzliwsi. Ustają waśnie i spory, a uśmiech często gości na naszych twarzach. Święta są wydarzeniem rodzinnym. W Wigilię, po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdy, zasiadamy przy stole pełnym smakowitych potraw, tradycyjnie dwunastu. Dzielimy się opłatkiem i składamy życzenia. Po kolacji przy akompaniamencie kolęd rozpakowujemy prezenty położone pod choinką, a o północy udajemy się na pasterkę.

W każdym zakątku świata święta obchodzi się inaczej i dla różnych narodowości mają one odmienne znaczenie.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama