Matka czwórki dzieci, sadowniczka z powołania, promotorka zdrowego odżywiania, wyjątkowa kobieta

0
4174

 

Monika Bankiewicz wraz z mężem Tomaszem prowadzi w Komorowie 36-hektarowe gospodarstwo sadownicze, które liczy sobie już prawie 80 lat. Państwo Bankiewiczowie zajmują się także szkółkarstwem oraz tłoczeniem wyjątkowych soków – „Smaczek z Doliny Radomki. Pani Monika to zaangażowana w sprawy społeczne bizneswoman, która została wybrana „Człowiekiem Roku 2015” w kategorii „Rolnictwo”. Jest także laureatką programu Złota Dziesiątka Kobiet Sukcesu Mazowsza. Otrzymała również nominację do tytułu Lider z powołania oraz wspólnie z mężem odebrała tytuł Mistrz Krajowy Agroligi 2013 roku, z rąk ówczesnego Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego.

 

Gospodarstwo z długoletnią tradycją

 

mb

 

Początki gospodarstwa Bankiewiczów sięgają 1931 roku – założył je dziadek pana Tomasza, Jan, wraz z żoną Kazimierą. Początkowo uprawiano głównie warzywa, pierwsze jabłonie posadzono dopiero po kilku latach, później stopniowo powiększano sady. W 1960 roku gospodarstwo przejął syn, Janusz, który zaczął skupiać się na szkółkarstwie i sadownictwie. Tomasz i Monika są kolejnym pokoleniem, które z powodzeniem prowadzi rodzinne gospodarstwo sadownicze. W 2012 roku rozpoczęli produkcję naturalnie mętnych tłoczonych soków jabłkowych – „Smaczek z Doliny Radomki”. To w 100% sok jabłkowy, bez dodatku wody, cukru i substancji konserwujących, który swój wyjątkowy smak uzyskuje dzięki połączeniu kilku odmian jabłek deserowych (słodkich i lekko kwaśnych). Pani Monika przyznaje, iż z ośmiu kilogramów owoców można wytłoczyć pięć litrów zdrowego, naturalnego soku.

W Komorowie panuje specyficzny mikroklimat, nadający owocom intensywny smak i soczystość – podkreśla właścicielka. – Moim zdaniem soki tłoczone sprzedawane w Polsce powinny być produkowane z krajowych warzyw czy owoców, a nie importowanych. Wtedy mamy pewność, że otrzymujemy naturalny, zdrowy sok tłoczony.

 

tb 

 

Pani Bankiewicz dba nie tylko o jakość tworzonych przez siebie produktów, zajmuje się także marketingiem i promocją. Natomiast mąż i teść pracują w gospodarstwie. Pani Monika szczególnie podkreśla duże zaangażowanie i pracę teścia – pana Janusza, który mimo podeszłego wieku ma wiele zapału, a dodatkowo świetnie zna się na sadownictwie i ogrodnictwie.

 

Najwyższa jakość i technologie

 

Warto zaznaczyć, iż ochrona i nawożenie sadu w gospodarstwie prowadzone są zgodnie z Programem Integrowanej Produkcji, co gwarantuje wysoką jakość i zdrowe owoce. Gospodarstwo posiada certyfikat Integrowanej Produkcji oraz GLOBALGAP i wdrażany jest system HACCP. Jest w pełni umaszynowione oraz wyposażone w rozwinięty system nawodnieniowy (nawodnienie podkoronowe i przeciwprzymrozkowe).

 

W ostatnich latach wybudowano także kompleks budynków chłodniczo-sortowniczych będących własnością Grupy Producenckiej „Skowronki” i gospodarstwa państwa Bankiewiczów. Nowoczesne komory chłodnicze ULO mogą pomieścić łącznie ponad 4 tysiące ton jabłek. Jabłka Deserowe w przeważającej części trafiają na rynek zagraniczny (kiedyś był to chłonny rynek rosyjski, obecnie, w wyniku trwającego embarga, wysyłanie tam owoców nie jest możliwe, nad czym ubolewa pani Monika). Państwo Bankiewiczowie wciąż aktywnie poszukują nowych odbiorców, również na innych kontynentach, np. w Chinach, Ameryce czy Afryce. Jako lokalni patrioci dbają również o zaopatrzenie lokalnych sklepów, placówek szkolno – przedszkolnych, hoteli i restauracji w okolicznych miejscowościach.

 

Kobieta społeczna oraz przedsiębiorcza

 

Bardzo często Gospodarstwo Sadownicze Państwa Bankiewicz jest odwiedzane przez dzieci z różnych szkół i przedszkoli. Pani Monika kocha dzieci, sama jest mamą czwórki (najstarsza córka ma 25 lat, syn – 23, kolejny skończy w tym roku 18, a najmłodszy ma 8 lat). Jak przekonuje – gdyby nie wyszła za sadownika i nie zajęła się gospodarstwem, zostałaby nauczycielką.

 

W swoim gospodarstwie gościła między innymi Parę Prezydencką Bronisława i Marię Komorowskich, pana Rafała Sonika wraz z panią Karoliną Sołowow, wielu pisarzy i dziennikarzy min. Grzegorza Kaplę oraz kilkunastu przedstawicieli ambasad europejskich, co było okazją do potwierdzenia, że unijne pieniądze trafiają do konkretnych beneficjentów programów unijnych. Pani Monika współpracuje z lokalną społecznością, jak również z różnymi organizacjami i stowarzyszeniami w regionie – ceni sobie nade wszystko współpracę z LGD Razem dla Radomki, której prezesem jest pan Cezary Nowek.

 

Jako kobieta przedsiębiorcza oraz zaangażowana w swoje obowiązki zawodowe należy do Rady AgroBioClustera, jest Przewodniczącą Komisji Rewizyjnej Izby Przemysłowo Handlowej Ziemi Radomskiej, uczestniczką Dożynek Prezydenckich oraz współorganizatorką uroczystości w Pałacu Prezydenckim związanych z Agroligą, której celem jest nagradzanie wyróżniających się gospodarstw rolnych i firm produkujących żywność, a także promowanie rolników oraz producentów na rynku.

Pani Bankiewicz od kilku lat bierze udział w Projekcie Czyste Tatry, którego organizatorem i pomysłodawcą jest przedsiębiorca i kierowca rajdowy Rafał Sonik. Czyste Tatry to świetny pomysł na pokazanie w jaki sposób zadbać o czystość naszych pięknych, polskich gór i jak przyjemnie oraz aktywnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi.

 

Pani Monika propaguje zdrowy styl życia i odżywiania. Jest przekonana, że jedzenie przynajmniej jednego jabłka dziennie i picie naturalnych, tłoczonych soków, bogatych w dużą zawartość witamin, mikroelementów, antyoksydantów, błonnika i pektyn, jest korzystne dla rozwoju i zdrowia człowieka oraz pomaga chronić organizm przed chorobami cywilizacyjnymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj