Konferencja Prasowa VII Kongresu Kobiet

0
7201

Relacja z Konferencji Prasowej VII Kongresu Kobiet

7 września w restauracji Bastylia w Warszawie miałam przyjemność być gościem na konferencji prasowej poświęconej tegorocznemu, siódmemu już, Kongresowi Kobiet, który odbędzie się w najbliższy piątek i sobotę na warszawskim Torwarze. Otwierająca konferencję, prezes Stowarzyszenia Kongresu Kobiet, Dorota Warakomska, na samym początku przypomina o tym, że tegoroczna edycja konferencji odbywa się właśnie na Torwarze, a nie jak dotychczas w Sali Kongresowej Pałacu Kultury, zaznaczając, że wraz ze zmianą miejsca nieco zmienia się konwencja samego spotkania. Sala Kongresowa w pewien sposób implikowała oficjalny charakter, zaś tegoroczne miejsce być może sprawi, że owo spotkanie przybierze nieco luźniejszą formę. Nowościami na tegorocznej edycji, na które również pozwala miejsce, są spodziewane stoiska poradnicze, w których każda z uczestniczek będzie mogła zasięgnąć porady specjalistów np. w kwestii alimentów, czy przemocy i dyskryminacji kobiet na różnych płaszczyznach. Oprócz stoisk poradniczych, planowane są również stacje zdrowia, m.in. mammobus, w którym będzie można bezpłatnie się przebadać.

Zdrowie i aktywność to, jak wspomniała Pani Dorota, jeden z głównych tematów tegorocznej edycji. Tuż obok, ze względu na szczególny czas w jakim jesteśmy, czyli gorący czas kampanii wyborczych, szczególnym tematem będą kobiety w polityce, które co raz częściej pojawiają się na tej arenie, a w tym roku dwie z nich będą jednymi z głównych kandydatów na głowę rządu. Obie Panie mają poparcie wśród „ponadpartyjnego ugrupowania politycznego”, jak zostało nazwane stowarzyszenie przez samą Prezes, która wspomniała, że niezmiennie kwestia wyrównywania szans i możliwości kobiet w życiu publicznym jest ciągle jednym z najważniejszych celów statutowych Stowarzyszenia. Magdalena Środa wspomniała również o jednym z głównych aktualnych problemów, jaki podejmowany będzie na tegorocznym kongresie, czyli kwestii uchodźców. Temat ten jako, że jest dość świeżym problemem Europy wpisał się w konferencję dość spontanicznie, ale jest tematem mocno obrazującym m. in problem ksenofobii jak i przemocy. Jednym z gości konferencji będzie siedemnastoletnia Kurdyjka, Salwa Khalaf Rasho, która opowie historię swojej kilkuletniej niewoli i codzienności kurdystańskich kobiet.

Oprócz podejmowanych tematów społecznych, politycznych, czy zdrowia, będą również poruszane kwestie kobiet m.in. w kulturze oraz po raz pierwszy odbędą się targi pracy. Aktywizacja kobiet w sferze zawodowej będzie mocno eksplorowana, szczególnie z naciskiem na mniejsze regiony, o czym wspomina Katarzyna Żak, działająca mocno właśnie w tej sferze.

Rokrocznie, by móc w dwa dni pogodzić wszystkie jakże ważne tematy, wykłady odbywają się (niestety) jednocześnie, w ramach tzw. centrów, których w tym roku jest nieco więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym. Tak jak wcześniej wspomniałam, tegorocznymi nowościami będą również stoiska poradnicze, konsultacje w kwestiach prawnych, stacje zdrowia oraz warsztaty m. in zumby. To wszystko już 11 oraz 12 września na warszawskim Torwarze.

Autor: Katarzyna Polak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj