Kamil Stoch bezkonkurencyjny w Zakopanem

0
1623

Kamil Stoch podczas PŚ w Zakopanem odniósł czwarte zwycięstwo z rzędu! Lider Pucharu Świata pomimo szóstego miejsca po pierwszej serii (130,5 m), w finale poszybował na 131 metr i triumfował na Wielkiej Krokwi.

Stoch odniósł jubileuszowe, 20. zwycięstwo w zawodach PŚ. Szóste miejsce zajął Piotr Żyła, a ósme – Dawid Kubacki. Pucharowe punkty zdobył komplet Polaków.

W pierwszej serii konkursowej najlepszy okazał się Richard Freitag. Reprezentant Niemiec oddał skok na odległość 132,5 m i wyprzedzał o 0,9 punktu swojego rodaka, Andreasa Wellingera (130,5 m). Trzecie miejsce zajmował Austriak Michael Hayboeck (132,5 m), zaś czwarte – Norweg Daniel Andre Tande (132 m) ex aequo z Markusem Eisenbichlerem (133 m).Kolejne cztery lokaty zajmowali reprezentanci Polski. Szósty był Kamil Stoch, który po skoku na odległość 130,5 m traci 3,8 punktu do lidera. Siódmy był Piotr Żyła (132,5 m), ósmy Dawid Kubacki (129,5 m), natomiast dziewiąty – Jan Ziobro (130 m). Czołową dziesiątkę uzupełniał Niemiec Stephan Leyhe (128,5 m).Do finałowej serii awansowali wszyscy Polacy. Piętnaste miejsce na półmetku rywalizacji zajmował Maciej Kot (127,5 m). Dwudziesty piąty był Stefan Hula (124,5 m).

W drugiej serii Kamil, pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych, poszybował na 131 metr i z szóstego miejsca wskoczył na najwyższy stopień konkursowego podium! Polak pokonał o 1,6 punktu drugiego Andreasa Wellingera (133 m) oraz o 3,2 punktu Richarda Freitaga (131 m). Czwarte miejsce zajął Markus Eisenbichler (130,5 m), piąty był Michael Hayboeck (131 m), zaś na szóstą pozycję wskoczył kolejny z Biało-Czerwonych, Piotr Żyła (128 m).Siódmą lokatę zajął wicelider PŚ, Daniel Andre Tande (129,5 m). Na ósmym miejscu pozostał trzeci z Polaków, Dawid Kubacki (128,5 m). Czołową dziesiątkę uzupełnili Domen Prevc (130 m) i Jewgienij Klimow (130,5 m).Na dwunastej pozycji sklasyfikowany został Maciej Kot (124,5 m). Czternasty był Jan Ziobro (125,5 m), a dwudziesty czwarty – Stefan Hula (122 m).

Kamil Stoch odniósł 20. pucharowe zwycięstwo w karierze, piąte w sezonie, a czwarte z rzędu. Mistrz świata z Val di Fiemme stanął dziś po raz 40. w karierze na pucharowym podium. To jednocześnie 66. wygrana i 155. podium w historii polskich startów w zawodach indywidualnych Pucharu Świata.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, Kamil Stoch (933 pkt.) umocnił się na prowadzeniu.Polak ma 130 punktów przewagi nad drugim Danielem Andre Tande (803 pkt.) oraz 153 „oczek” nad trzecim Domenem Prevcem (780 pkt.). Piąty jest Maciej Kot (524 pkt.), natomiast dziewiąty – Piotr Żyła (377 pkt.).

W sobotę Reprezentacja Niemiec wygrała konkurs drużynowy Pucharu Świata w Zakopanem. Zawodnicy Wernera Schustera pokonali o 5,1 punktu drugich Polaków oraz o 13,6 pkt. trzecich Słoweńców.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w dniach 28-29 stycznia w niemieckim Willingen. W sobotę odbędzie się konkurs drużynowy, a w niedzielę – indywidualny.