Jasno wytyczone cele oraz konsekwencja w ich realizacji

0
2234

 

Zanim Sława Umińska-Duraj została w 2014 r. prezydentem Piekar Śląskich przez długie lata była działaczką samorządową, a od 2006 roku radną. Zgodnie z deklaracjami przeprowadziła gruntowne zmiany m.in. na polu społecznym, w dziedzinie zdrowia oraz edukacji. W marcu tego roku została nagrodzona tytułem „Kobieta Charyzmatyczna” w kategorii Kobieta społeczna

 Pani Prezydent Piekar1

Zaangażowanie w sprawy społeczne

 

Pani prezydent urodziła się w Rudzie Śląskiej, ale od dziecka mieszka w Piekarach Śląskich, więc doskonale zna zarówno mieszkańców miasta, jak i ich potrzeby. Warto zaznaczyć, iż już jako radna upubliczniła swój numer telefonu komórkowego i do tej pory go nie zmieniła, więc każdy w dowolnym momencie może do niej zadzwonić. Jak podkreśla – ludzie nie nadużywają tej możliwości, a telefonują tylko w ważnych sprawach (pilne interwencje, bieżące problemy miasta, awarie). Sława Umińska-Duraj bardzo ceni sobie taki kontakt, gdyż priorytetem zawsze były dla niej oczekiwania obywateli.

 

Kiedy została radną, zorganizowała m.in. Piekarskie Forum Kobiet oraz zainicjowała projekt Umwetu, w ramach którego wraz z innymi społecznikami organizowała imprezy charytatywne i kulturalne. Szczególnie wiele zrobiła dla pań 50+, gdyż zauważyła, że szczególnie one potrzebowały dodatkowej motywacji, by wyjść z domu, elegancko się ubrać i otworzyć na nowe doznania.

 

Jak wspomina, podstawową sprawą było znalezienie przyjaznego lokalu z miłą atmosferą i zaproponowanie kobietom wciągających tematów do dyskusji. A wszystko zaczęło się niekonwencjonalnie, bo od pokazu mody dla pań dojrzałych, przy organizacji którego duży udział miała jej przyjaciółka Krystyna Musik. Okazało się, że kobieta 45+ może również nosić odważne kolory i pięknie w nich wyglądać oraz że nie sztuką jest ubrać panie o idealnych kształtach, tylko takie, które posiadają jakieś mankamenty figury. – Trudno byłoby wymienić, kto już przez Piekarskie Forum Kobiet się przewinął, bo oprócz lekarzy różnych specjalności, takich jak dermatolog, ginekolog czy też dentysta, zapraszaliśmy również policjantów, by szkolili nas w kwestiach bezpieczeństwa i samoobrony. Pojawiły się nawet osoby duchowne, mam na myśli Ojca Leona Knobita z Tyńca – uśmiecha się pani prezydent.

 

Wykształcenie, podróże, innowacje

 

Sława Umińska-Duraj ukończyła II Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Sosnowcu oraz Międzynarodową Szkołę Nauk Politycznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – Filia Instytutu Nauk Politycznych w Bordeaux. Jak mówi, bardzo żałuje, że kolegia zostały zlikwidowane, gdyż kładziono w nich duży nacisk na praktyczną naukę języka, a 100% zajęć prowadzono po francusku, inaczej niż na romanistyce.

 

Zanim pani Umińska-Duraj została prezydentem, sporo podróżowała i odbyła kilka staży, m.in. w Paryżu w Trybunale Administracyjnym. Dzięki temu poznała francuską administrację od środka i uczyła się działania samorządu na żywym organizmie miejskim, co zaprocentowało w późniejszym okresie. – Zauważyłam tam pewne sposoby i metody m.in. obsługi mieszkańców, takie jak np. konkretne informacje dotyczące różnych procedur, dobrze przygotowane ulotki informacyjne czy też system informowania o prawach, jakie danej osobie przysługują – opowiada z entuzjazmem. – Podobał mi się ten bezpośredni kontakt i nie ukrywam, że pewne rzeczy skopiowałam, poprawiając obsługę w naszej Kancelarii UM.

 

Sporo dzieje się również, jeśli chodzi o miasta partnerskie. Kiedy Sława Umińska-Duraj obejmowała stanowisko prezydenta, Piekary miały tylko jedno takie miasto – Kromieryż w Republice Czeskiej. Szybko jednak się to zmieniło i podpisano kolejne umowy: z miasteczkiem Kobuleti leżącym w Autonomicznej Republice Adżarii, która jest częścią składową Gruzji, a wiosną sfinalizowana została kolejna, z Mariją Bistricą (Chorwacja), gdzie znajduje się znane Sanktuarium Maryjne. Nawiązano także nić współpracy z miastem Dieppe w Normandii.

 

Pani prezydent jest także otwarta na kulturę, sztukę oraz innowacje. Stąd np. wejście w program pilotażowy Ministerstwa Rozwoju umożliwiający płacenie kartą w Urzędzie Miasta, a także rozwój oferty edukacyjnej. Przez ostatnie dwa lata Sława Umińska-Duraj zreorganizowała sieć placówek, łącząc, przenosząc i wzbogacając ich ofertę. Dzięki temu szkoły zyskały nowe budynki, więcej przestrzeni i większe możliwości.

Troszczy się także o to, by uczniowie mieli zajęcia w tzw. czasie wolnym. Stąd pomysł na uruchomienie kina w Miejskim Domu Kultury, a także kompleksowa modernizacja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. W przyszłym roku będzie to najnowocześniejszy MOSiR w okolicy. Dodatkowo w Piekarach Śląskich budowane są korty, boiska wielofunkcyjne i place zabaw dla dzieci. Docelowo przebudowana zostanie jeszcze strzelnica, a niedaleko Akademickiego Zespołu Szkół tor dla rolkarzy.

 

Ochrona środowiska, polityka mieszkaniowa oraz prozdrowotna

 

Pani prezydent zaznacza, że szczególnie dumna jest z rozpoczęcia rewitalizacji osiedla Wieczorka, które najbardziej zanieczyszczało powietrze. To 80 budynków, w większości wyposażonych w piece węglowe, mających już swoje lata i wymagających modernizacji. Dlatego też pani Umińska-Duraj wraz ze swoimi współpracownikami postanowiła gruntownie się nim zająć. Warto zaznaczyć, że rewitalizacja ta obejmuje nie tylko podpięcie całego osiedla do sieci CO i eliminację najbardziej szkodliwych pieców, ale też termomodernizację i zagospodarowanie pod względem estetycznym, czyli parkingi, chodniki, trawniki.

 

Myślę, że będą tu przyjeżdżać wycieczki, żeby zobaczyć, jak Piekary to zrobiły – przekonuje pani Umińska-Duraj i równocześnie dodaje, że za czasów jej prezydentury zajęto się sprawą lokatorów byłych mieszkań zakładowych w dzielnicy Brzeziny Śląskie. Podjęto decyzję o powołaniu spółki celowej i zabezpieczeniu interesów mieszkańców. Oprócz tego w planach jest przekształcenie i wyremontowanie budynku po dawnym Domu Górnika. Będą to lokale o podwyższonym standardzie, przydzielane w formie nagrody dla osób płacących regularnie czynsz. Zwolnią oni aktualnie zajmowane mieszkania, które przekształcone zostaną w lokale socjalne.

W Piekarach Śląskich urzędnicy dbają o mieszkańców z każdej kategorii wiekowej.

 

Drugą kadencję rozpoczęła Rada Seniorów, a dodatkowo pojawił się prywatny inwestor, który kupił z zasobów miejskiej spółki Eko Park budynek i ma zamiar otworzyć tam Dom Spokojnej Starości. Oprócz tego działa związek emerytów i rencistów, istnieje także cykliczna możliwość zrobienia badań profilaktycznych (w kierunku cukrzycy czy też chorób układu krążenia). Bardzo często przyjeżdża Mammobus, więc panie mają szansę wykonać bezpłatnie mammografię. Wkrótce zostanie otwarty nowoczesny Szpital Miejski ze znacznie lepiej wyposażonym odziałem ginekologiczno-położniczym niż w poprzednim; z trzema salami porodowymi, komfortowymi salami dla pacjentek, stanowiskami pielęgnacji noworodków i wieloma innymi udogodnieniami.

 

Nie lubię stwierdzenia, że coś mi się w życiu udało, bo zawiera przypadkowość. W moim przypadku nic nie przyszło samo – podsumowuje pani prezydent – Zawsze liczyły się jasno wytyczone cele, pracowitość oraz konsekwencja w ich realizacji.

logopiekary

Natalia Doległo, Beata Sekuła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj